Biblioteki i narzędzia sterowników FOC od stm32

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Biblioteki i narzędzia sterowników FOC od stm32

Post autor: roland »

Witam,

jako ciekawostkę bądź też inspirację, właśnie pojawiła się kolejna odsłona biblioteki stm32 motor control software development kit do tworzenia kontrolerów FOC:
https://www.st.com/en/embedded-software ... mcsdk.html

biblioteka wspiera takie ficzery:

* Single/Dual simultaneous field-oriented control (FOC)
* Motor profiler and One-touch tuning for a fast startup of unknown motors
* Simplified firmware architecture based on the STM32Cube HAL/LL libraries
* Current reading topologies supported:
1 shunt resistor
3 shunt resistors
2 ICS (Isolated Current Sensor)
* Speed/position sensors (Encoder and Hall) as well as sensor-less operation (state observer) supported
* On-the-fly startup for fans
* Speed and torque control
* Motor control algorithms implemented for specific applications, among them MTPA (maximum torque per ampere), Flux weakening, Feed forward and Start-on-the-fly
* Full customization and real time communication through STM32 Motor Control Workbench PC software
New project creation starting from the board
Workflow supporting the STM32CubeMX GUI configurator
Wide range of STM32 microcontrollers supported


Osobiście się tym nie zajmowałem ale może kogoś zainteresuje.

pozdrawiam

Remigiusz
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Biblioteki i narzędzia sterowników FOC od stm32

Post autor: Rugos »

Czyli jest to tak jakby logika od sterownika bldc tylko bez końcówki mocy? Dobrze rozumiem?
Znalazłem jeszcze coś takiego https://pl.rs-online.com/mobile/p/node_ ... n/1646955/
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Biblioteki i narzędzia sterowników FOC od stm32

Post autor: roland »

Tak to program do projektowania i tuningowania logiki sterownika, ściągnąłem i zainstalowałem go, pokazuje się ogromny wizard gdzie ustawia się CPU, parametry silnika, pętlę zwrotną (czujniki halla, boczniki pomiarowe itd) i mnóstwo innych parametrów w wyniku czego ten wizard generuje cały kod na sterownik który już można sobie dalej udoskonalać w IDE dedykowanym dla tych procesorków (też dużo jest do wyboru). Jakiś tam przykładowy projekt wyklikałem ale czy to ma jakąś wartość dla rowerowych BLDC to nie potrafię ocenić.
Ta płytka którą podałeś to jeden z wielu gotowców na którym można programować ten sterownik.

pozdrawiam

Remigiusz
ODPOWIEDZ