Kłopot z czujnikiem PAS

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

tkoko pisze:
15 kwie 2020, 6:47
miki pisze:
14 kwie 2020, 22:08
W każdym układzie pomiary są takie same przy obrocie w obie strony.
To albo nie masz "typowego" czujnika, albo masz coś "zrąbane". Prawidłowe działanie PAS możesz obejrzeć na filmiku PAS Trotter TDK-2W. Oczywiście PAS działa tylko w jedną stronę, co akurat nie jest pokazane na filmie, bo tam jest pokazane tylko ze "prawidłowy" PAS działa jak manetka, ale jak byś miał miał wątpliwości, nakręcę na rowerze jak PAS działa w obu kierunkach. :D

http://chomikuj.pl/tkoko
Dzisiaj zamówię Hall'e, już zaczynam pisanie kodu pod Attiny13 w AVR-C. Zrobię to po swojemu, wtedy będę miał wpływ na działanie. Można sobie zaplanować np. wybór właściwego kierunku obrotu, itd. Zastanawiam się tylko, czy zrobić to w SMD, czy klasycznie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5001
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: tkoko »

Myślę że przerzutnik bistabilny powinien rozwiązać sprawę. :D

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ted-en.svg

w miejsce przełączników dajesz halle, i powinieneś mieć sygnały podobne do mojego czujnika. Na interaktywnym schemacie działa, czy będzie działać w realu, trudno powiedzieć.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

tkoko pisze:
15 kwie 2020, 10:03
Myślę że przerzutnik bistabilny powinien rozwiązać sprawę. :D

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ted-en.svg

w miejsce przełączników dajesz halle, i powinieneś mieć sygnały podobne do mojego czujnika. Na interaktywnym schemacie działa, czy będzie działać w realu, trudno powiedzieć.
Czy TLE4905 będą dobre do PAS?

Edit:

Już widzę, takie zastosowałeś w Twoim układzie PAS->manetka. To takie kupuję.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

tkoko pisze:
15 kwie 2020, 10:03
Myślę że przerzutnik bistabilny powinien rozwiązać sprawę. :D

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ted-en.svg
Jako przerzutnik to pewnie zadziała, ale tutaj chyba też nie będzie rozróżnienia kierunku obrotów korby.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5001
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: tkoko »

miki pisze:
15 kwie 2020, 11:04
.... jako przerzutnik to pewnie zadziała, ale tutaj chyba też nie będzie rozróżnienia kierunku obrotów korby.
To jest interakcyjny schemat, więc możesz sam sprawdzić jak to działa w obu kierunkach :D
Teoretycznie jest identycznie jak w moim czujniku PAS. Problem jak zwykle będzie tkwił w szczegółach. Np, jak powinny być ustawione oba halle, w jakiej odległości od siebie itd. Niemniej jednak, przerzutnik bistabilny po zadziałaniu w jednym kierunku, teoretycznie będzie działał tylko w tym samym kierunku, co łatwo sprawdzisz na schemacie. Jedyny problem jaki tu widzę to oddziaływanie magnesu na oba halle, i tranzystory przerzutnika, przy pozycji magnesu między oboma hallami (równoczesny sygnał do wejść przerzutnika).
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

tkoko pisze:
15 kwie 2020, 15:06
miki pisze:
15 kwie 2020, 11:04
.... jako przerzutnik to pewnie zadziała, ale tutaj chyba też nie będzie rozróżnienia kierunku obrotów korby.
To jest interakcyjny schemat, więc możesz sam sprawdzić jak to działa w obu kierunkach :D
Teoretycznie jest identycznie jak w moim czujniku PAS. Problem jak zwykle będzie tkwił w szczegółach. Np, jak powinny być ustawione oba halle, w jakiej odległości od siebie itd. Niemniej jednak, przerzutnik bistabilny po zadziałaniu w jednym kierunku, teoretycznie będzie działał tylko w tym samym kierunku, co łatwo sprawdzisz na schemacie. Jedyny problem jaki tu widzę to oddziaływanie magnesu na oba halle, i tranzystory przerzutnika, przy pozycji magnesu między oboma hallami (równoczesny sygnał do wejść przerzutnika).
Mam już TLE4905L, poskładałem prosty układ wg noty katalogowej, wszystko działa wzorcowo. Teraz zostaje trochę zabawy z AVR-C i Attiny13. Jak zadziała, sprawdzę czy czasami taki kod nie zmieści się w jakiś 6-nóżkowy Attiny4/6/8. Już widzę, że jest dla mnie korzyść. Cały moduł czujnika będzie niższy od oryginału, co jest bardzo mile widziane przy moim supporcie Octalink. W przyszłości można też pomyśleć o opcji wyboru prawidłowego kierunku, co uczyniłoby taki moduł uniwersalnym (najlepiej bez potrzeby wgrywania innego softu).
tkoko
Forumowicz
Posty: 5001
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: tkoko »

miki pisze:
15 kwie 2020, 16:46
....... W przyszłości można też pomyśleć o opcji wyboru prawidłowego kierunku, co uczyniłoby taki moduł uniwersalnym (najlepiej bez potrzeby wgrywania innego softu).
Przecież ten czujnik i tak sam składasz, więc wystarczy Ci go obrócić o 180* względem osi, by mieć odpowiedni kierunek. Podobnie będzie obracając tarczę . :D
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Pobawiłem się magnesem wokół dwóch TLE4905L, to kombinowanie z ustawieniem przodem, tyłem, czy pod kątem prawdopodobnie wymaga dość dokładnej kalibracji. Jednak dwa Hall'e + układ logiczny (kod Grasy'a) powinien być bardziej niezawodny.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5001
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: tkoko »

miki pisze:
15 kwie 2020, 18:51
Pobawiłem się magnesem wokół dwóch TLE4905L, to kombinowanie z ustawieniem przodem, tyłem, czy pod kątem prawdopodobnie wymaga dość dokładnej kalibracji. Jednak dwa Hall'e + układ logiczny (kod Grasy'a) powinien być bardziej niezawodny.
"Typowe" ustawienie czujnika to; płaską stroną ze skosami (równolegle) w kierunku bieguna magnesu (płaskiej strony), + odpowiedni biegun magnesu. Ale i druga płaska strona magnesu, + drugi biegun magnesu, działa identycznie. Ustawienie prostopadłe do magnesu, jest co prawda możliwe, ale nie stosowane, zapewne w związku z mniej precyzyjnym wyzwalaniem halla.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Sprawdzałem to przed dwiema godzinami, można i pod kątem prostym, ale wyzwolenie impulsu jest trudniejsze i trwa on krócej. Sam czujnik (ten mój, unipolarny) reaguje z przodu na jeden biegun magnetyczny, jeśli odwrócić magnes, jest cisza. Ale tak odwróconym magnesem można wyzwalać impuls przejeżdżając za czujnikiem :-)
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Właśnie sobie lutuję moduły do zabawy z testami kodu, kilka "klocków lego" i potem będzie prościej.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Lekka modyfikacja schematu, jeżeli chcemy testować prawdziwe stany na wyjściu PB0, dioda LED powinna być sterowana stanem wysokim z tego portu, stąd drugi koniec idzie do masy.
tle4905l_t13_03.jpg
Znalazłem programator i moją płytkę koncepcyjną do zabaw z Attiny13, nawet mam potwierdzenie o prawidłowej komunikacji z mikrokontrolerem.

Kod: Zaznacz cały

miki$ avrdude -c stk500v2 -P /dev/tty.usbserial-A4009b7h -p t13 -F
avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions
Reading | ################################################## | 100% 0.05s
avrdude: Device signature = 0x1e9007
avrdude: safemode: Fuses OK (H:FF, E:FF, L:6A)
avrdude done.  Thank you.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: AST034 »

Podziwiam za checi i czas spedzony nad tym, ja bym po prostu kupil inny czujnik ktory by dzialal z moim kontrolerem i tyle :P
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Wiem, wiem. Wyczuwam to od jakiegoś czasu. Ale ja chciałbym się czegoś nauczyć przy okazji. Poza tym jak sam to zrobię, będę wiedział, jak to ew. modyfikować, albo jak zrobić specyficzną wersję, chociażby pod przywoływany już octalink.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: AST034 »

Nie no, oczywiscie, warto sie uczyc na takich projektach :) Trzymam kciuki, jak sie uda to opisz swoje dzielo :)
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

AST034 pisze:
15 kwie 2020, 23:15
Nie no, oczywiscie, warto sie uczyc na takich projektach :) Trzymam kciuki, jak sie uda to opisz swoje dzielo :)
Z takim zamiarem to robię. Jeśli to zadziała, zamieszczę tu projekt PCB, listę elementów i wsad.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5001
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: tkoko »

W "docelowej" wersji, na wyjściu PB0, dołóż jeszcze tranzystor NPN, dla "kompatybilności" układu z "typowym" czujnikiem.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

No, nie chcę zapeszać, ale na płytce stykowej pierwszy (analogowy) prototyp właśnie zadziałał. Mam impuls na wyjściu przy przebiegu magnesu tylko w jedną stronę :-) Prędkość przesuwania magnesu nie gra roli :-) Muszę to tylko spokojnie teraz udokumentować i wykonać drugi prototyp pasujący do oryginalnej blaszki mocującej. I wtedy próby już na rowerze... Także proszę tam trzymać kciuki.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5001
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: tkoko »

Jak rozumiem na przerzutniku bistabilnym :D
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Na przerzutniku D.
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: Miklas »

miki pisze:
17 kwie 2020, 1:19
No, nie chcę zapeszać, ale na płytce stykowej pierwszy (analogowy) prototyp właśnie zadziałał. Mam impuls na wyjściu przy przebiegu magnesu tylko w jedną stronę :-) Prędkość przesuwania magnesu nie gra roli :-) Muszę to tylko spokojnie teraz udokumentować i wykonać drugi prototyp pasujący do oryginalnej blaszki mocującej. I wtedy próby już na rowerze... Także proszę tam trzymać kciuki.
I jak tam miki udało się ogarnąć temat ? bo też się musze za to zabrać niestety :)
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kłopot z czujnikiem PAS

Post autor: miki »

Miklas pisze:
22 cze 2020, 7:28
I jak tam miki udało się ogarnąć temat ? bo też się musze za to zabrać niestety :)
viewtopic.php?f=30&t=4944
ODPOWIEDZ