Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: tas »

Uwaga: Jeśli używacie tego sterownika w wersji klasycznej lub mini to dopilnujcie aby w zakładce BASIC w polu OverVolt ustawić napięcie NIE WIĘCEJ jak 1-2V powyżej realnego napięcia akumulatora. Najlepiej na styk.

Mając 84V realnie wpisz 86V
67,2V ustawiamy 69V
itd

W przeciwnym wypadku ryzykujecie uszkodzenie sterownika i BMSa

Co tu następuje.

W sytuacji, kiedy macie naładowany akumulator do pełna i jedziecie na wycieczkę i naciskacie na hamulec regeneracyjny dzieje się dużo rzeczy. Po pierwsze sterownik zaczyna ładować akumulator. Następnie temuż podnosi się napięcie ale on jest naładowany. BMS widzi prąd ładowania i odcina Wam wyjście myśląc, że to ładowarka próbuje go przeładować. W chwili zniknięcia obciążenia a trwania hamowania regenerayjnego następuje ogromny skok napięcia na wyjściu sterownika potrafiący przebić mosfety sterownika oraz BMSa,

Ustawienie overvolt na lekko powyżej realnego napięcia spowoduje, że sterownik odejmie sobie od tej wartości kilka v i poczeka aż akumulator rozładuje się o kilka V i dopiero wtedy zezwoli na hamowanie regeneracyjne zabezpieczając tym samym siebie i BMSa
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
sta-szek
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: 28 lis 2019, 12:37

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: sta-szek »

Jeśli dobre wnioski wysuam to może się zdażyć tak:
* BMS odcina ładowanie regeneracyjne na kilka sekund / minut bo myśli że przeładowywujemy akumulator
* gdzie ten prąd wtedy idzie? nie ma obwodu to "zostaje" w silniku?
* czy to "OverVolt" trzeba zawsze ustawiać? defaultowo jest na 0? co mam zrobić po zakupie sterownika?
* czy dobrze myślę, tak jak powiedziałeś "że sterownik odejmie sobie od tej wartości kilka v i poczeka aż akumulator rozładuje się o kilka V i dopiero wtedy zezwoli na hamowanie regeneracyjne" -- czyli hamowanie regeneracyjnie prawie nigdy nie zadziała na prawie pełnym akumulatorze? jeżeli tak, to jaki jest próg?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: tas »

Próg sterownik sam sobie ustawi, nie pamiętam dobrze, ale chyba odejmuje jakieś 6V od tej wartości overvolt.
Po prostu to pole ma 2 funkcje, 1 jawna chroni przed przeładowaniem akumulatora przez ładowarke i druga dyskretna
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: ap0f1s »

To byłem chyba ja co skłoniło Marcina do napisanego tego posta w sprawie sabvotona i problem overvolt.
To jest mój pierwszy sterownik, który spaliłem a zajmuję się budowa rowerów elektrycznych można powiedzieć zawodowo. Złożyłem już naprawdę sporo e-bikeów.
Problem jest złożony i naprawdę sprawdziłem wszystko dlaczego upaliłem w taki sposób sabvotona.
Nie chce tutaj robić złej reklamy produktowi, dlatego nie będę pisał co było pośrednią przyczyną takiego stanu. W każdym razie upaliłem sabka w taki sposób, że manetką zacieła się przez dodanie full gazu przez błąd watomierza podpiętym do manetki. Przez co nie wiadomo kiedy dawał ful gazu. Wszystko to stało przy pełnej akumulatorze. Normalnie sabvoton powinien odciąć możliwość działania regenu przy naładowanym aku. Sam mam 3 falcony u siebie, gdzie przy ustawieniu overvolt 95v ładnie działa i odcina przy 20s regen kiedy aku jest naładowany. Jednak posiadam bms z greentime, które odcinają i nie przywracają "pradu" po przeładowaniu. Jednak obecne bms działają inaczej po takiej sytuacji od razu włączają się z w powrotem. Nastąpiła taka sytuacja, że na stojaku bajk rozpędził do ponad 100km/h i przez błąd watomierza cały czas dawał full gaz po naciśnięciu hamulca włączył sie regen, a bms odcinał i przywracał napięcie aż w końcu nastąpiło przepicie na jednej fazie i spaliło tranzystory w sabku. Więc dlatego trzeba ustawić troche mniejszy overvolt, aby sterownik wcześniej odcinał, jednak problem jest taki, że każdy sabvoton pokazuję inne wartości voltów i dla jednego ustawienie wartości sa ok to dla drugiego już nie.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2020, 20:53 przez ap0f1s, łącznie zmieniany 2 razy.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: pumexior »

Ja spaliłem podobnie sabka, tylko nieco w drugą stronę - tzn ustawiłem za niski próg odcięcia w bmsie i użyłem tegoż regena na pełnej bat. Żeby nie ryzykować usmażenia drugiego sabka parametr overvolt ustawiłem chyba 1v powyżej max napięcia baterii(+oczywiście skorygowałem ustawienia bms), natomiast problem jest taki, że tak jak pisał tas - sterownik odejmuje od tej wartości jakieś 6v (albo nawet więcej) i w rezultacie regen zaczynał mi działać od 60% baterii. Aktualnie wróciłem do overvolt na 95v ale pilnuję, żeby nie używać regena powyżej 90% baterii, natomiast z tego co czytam w tym wątku to chyba najlepiej będzie eksperymentalnie tak ustawić overvolt, żeby sabek pozwalał na regen właśnie przy około 90% (albo nawet 95%?) baterii.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: ap0f1s »

Tylko przez złe skalibrowany volty w sabka i nie wiadomo ile dokładnie odejmuje od wartości overvolt, trzeba to robić na wyczucie. Obecnie przy 90v wydaje, że jest w porzadku. Jednak zawsze miałem ustawione 95v i nigdy nie miałem problemów z overvolt. Powinna być osobna wartość do tego. Tak samo z lack of volt i dc limit current. Sa one zależne od siebie chyba różnica miedzy nimi to 2v i zreszta i tak ta funkcja u mnie nie działa i nie ogranicza pradu odpowiednio. Wolałbym ustawić aby np. poniżej 70v sterownik ograniczał prad i przy daniu w palnik nie odcinało tylko ograniczało moc.
Tak to masz różne programy jeden zmienia to drugi tamto znowu następny zmieni wartości sam na inne. Strasznie maja skopany soft. Tak samo przy bluetooth czasem nie wykryje w ogóle adaptera bez włączonej lokalizacji, a czasem wystarczy rozłączyć halle w silinku aby wykrył.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: Esperak »

Dzisiaj to mocno testowałem, sabek tak na moje oko odejmuje jakieś 8V, mając ustawione 86V over regen zaczął dziąłać w okolicach 78-79V, sporą ma tę tolerancję sabek. Do tego dodajmy bład pomiaru napięcia sabka, BMS ma 80V a sabek pokazuje 81,5V, spory ten rozjazd. :cry:
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: AST034 »

Esperak pisze:
04 sie 2020, 21:54
Dzisiaj to mocno testowałem, sabek tak na moje oko odejmuje jakieś 8V, mając ustawione 86V over regen zaczął dziąłać w okolicach 78-79V, sporą ma tę tolerancję sabek. Do tego dodajmy bład pomiaru napięcia sabka, BMS ma 80V a sabek pokazuje 81,5V, spory ten rozjazd. :cry:
Dlatego polecam ustawic 92V na sabku. Ja tak mam i jest idealnie, regen zaczyna dzialac przy 81-82v :)
Awatar użytkownika
Esperak
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:06
Lokalizacja: Tychy/Lublin

Re: Sabvoton SVMC i MINI - Over volt - ostrzeżenie

Post autor: Esperak »

AST034 pisze:
04 sie 2020, 23:14
Esperak pisze:
04 sie 2020, 21:54
Dzisiaj to mocno testowałem, sabek tak na moje oko odejmuje jakieś 8V, mając ustawione 86V over regen zaczął dziąłać w okolicach 78-79V, sporą ma tę tolerancję sabek. Do tego dodajmy bład pomiaru napięcia sabka, BMS ma 80V a sabek pokazuje 81,5V, spory ten rozjazd. :cry:
Dlatego polecam ustawic 92V na sabku. Ja tak mam i jest idealnie, regen zaczyna dzialac przy 81-82v :)
No nie jest to gupie rozumowanie. Dodam do tego, że mam takie odczucie, iż sabek pilnuje żeby renenem nie przekroczyć tego limitu napięcia jak go już załączy jak przekracza to zmniejsza sile regenu, a przynajmniej takie mam odczucie.
ODPOWIEDZ