Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

Kupiłem taki zestaw: https://mgvolt.pl/produkt/zestaw-mxus-s1000/

Jak już to wszystko zmontowałem z mniejszymi i większymi problemami (kiedyś pytałem o zamocowanie czujnika PAS), to dwa dni temu udałem się na pierwszą przejażdżkę do lasu. Jazda po oznaczonych szlakach rowerowych, ubitymi drogami szutrowymi, bez jakiś szczególnie stromych podjazdów - takie normalne drogi leśne, raz w górę, raz w dół.
I po jakiś 20 minutach jazdy sprawdzam silnik - zimny. Przypadkiem zajrzałem do sterownika, bo mam go w torbie na ramie takiej przystosowanej do wkładania smartfona i zauważyłem, że sterownik jest ciepły. No ok myślę, trochę się grzać może, ale obstawiałem, że silnik wcześniej będzie się ciepły robił, ale dobra - testuję dalej ;)
Pojeździłem jeszcze 30 minut, pakuję rower do auta i sprawdzam silnik - zimny. Sprawdzam sterownik - wrzący! Dotknąć go nie można...
Przez większość czasu jeździłem pedałując, gdzie wyświetlacz pokazywał 200-300W. Powyżej 15km/h miałem w ogóle wyłączone wspomaganie.

Napisałem maila do mxusa, czy to normalne, to mi odpisali, że sterownik ma być na wierzchu, żeby był chłodzony... No bez jaj!
Wszyscy pakują sterowniki do pojemników, saszetek, czy do skrzynek razem z bateriami, nikt tego specjalnie nie chłodzi, a tu nagle przy takim niezbyt mocnym zestawie mam cyrki z chłodzeniem sterownika odstawiać.
W ogóle chciałem mieć ten zestaw jak najmniej rzucający się w oczy, początkowo chciałem wersję ze sterownikiem w podstawce baterii, ale nie dostałem w Polsce zestawu w dobrej cenie. A teraz okazuję się, że jeszcze mam sterownik na wierzchu wozić :(

Mają koledzy jakieś pomysły i jakie macie doświadczenia z takimi sterownikami. Może mój jest po prostu uszkodzony i dlatego się grzeje?
Widziałem ostatnio filmik glebora, który identyczny zestaw złożył pakując sterownik do saszetki na ramie, gdzie raczej też żadnego chłodzenia sterownik nie będzie miał.
Jedyna rzecz, którą mógłbym poprawić to złącza bullet, bo glebor mi mówił, ze one są kiepskie. Ale sprawdzałem je po jeździe i złącze w sumie nie było ciepłe, więc to się raczej od tego nie grzeje.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2992
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: tas »

https://ibb.co/DQ3b6W1

jakiej wielkosci jest ten sterownik?
w linku massz dla porownania 15a i 30a

jesli blizej 15a to mozna wysnuc wniosek, ze kupiles podkrecany sterownik
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: miki »

Rychu pisze:
29 kwie 2020, 13:30
Wszyscy pakują sterowniki do pojemników, saszetek, czy do skrzynek razem z bateriami, nikt tego specjalnie nie chłodzi, a tu nagle przy takim niezbyt mocnym zestawie mam cyrki z chłodzeniem sterownika odstawiać.
Kolego, nie chcę tutaj zajmować żadnej strony, ale to zdanie u góry akurat mija się z prawdą. Nie wszyscy. Jest bardzo dużo konstrukcji ze sterownikiem na zewnątrz (np. przykręconym do spodniej części ramy, niejako pod bidonem), wiele z nich możesz obejrzeć na tym forum. Co nie zmienia faktu, że to przegrzewanie trzeba jakoś rozwiązać. Przemyśl wyłącznik termiczny do kontrolera, inaczej ugotujesz sobie MOSFET'y. Wszystko masz opisane na forum, rodzaj wyłącznika, temperaturę odłączania, itd. Pozdrawiam.
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

tas pisze:
29 kwie 2020, 15:09
https://ibb.co/DQ3b6W1

jakiej wielkosci jest ten sterownik?
w linku massz dla porownania 15a i 30a

jesli blizej 15a to mozna wysnuc wniosek, ze kupiles podkrecany sterownik
Po zakupie zdziwiłem się, że on jest taki malutki. Zdecydowanie mu bliżej do tego 15A. Kupiony w polskim sklepie mxusa, bo nie chciałem ryzykować sprowadzania a Chin, bo chciałem mieć jakąś gwarancję, a oczywiście wyszło jak zwykle.
Teoretycznie głównie działa na 10A, a te 22A są chwilowe, więc chyba powinien dać radę. Widzę, że @glebor ma to samo w swoim zestawie, a on raczej sprzedaje sprawdzone rzeczy.
Może będę go musiał wymienić, ale z tego co patrzyłem, to sterowniki ze złączkami hermetyczni, przeważnie są takie małe.
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

miki pisze:
29 kwie 2020, 15:13
Nie wszyscy.
Proszę mnie nie łapać za słówka ;)
Wiem, że mają ludzie sterowniki na zewnątrz, ale w mocnych maszynach i używanych ostrzej niż jazda po ścieżce w lesie.
Jak ktoś sobie do takiej 500W popierdółki montuje sterownik na zewnątrz, to jest to raczej wyjątek, a nie reguła.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2992
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: tas »

Rychu skoro on jest jak 15A to obawiam się, że masz sterownik 15A przekręcony na 22A, da się normalnie takie sterowniki zakupić i są o wiele tańsze niż pełnowymiarowe i nie kręcone na prąd.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

Obrazek

Taki mam ten sterownik, kupiony w zestawie ze strony mxus.pl
Sami podają wymiary: 95mm x 60mm x 35mm

Na obudowie wybity napis: MXUS-18-06-26-KT
Na nalepce podany model: KT48SVPRD-XFCF06N

Myślisz, że ktoś mógł przy nim coś majstrować?
Ja szukałem po tych numerach, ale internet mi nie wynalazł dokładnie takiego modelu....
Załączniki
sterownik.jpg
Awatar użytkownika
pape
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 13 maja 2019, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: pape »

Przecież wyraźnie jest napisane 10A, 20 w piku.
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

No właśnie wygrzebałem fotkę i zauważyłem, że na samym sterowniku jest napisane max 20A, a w opisie na stronie już podają 22A.
No ale rzeczywiście wymiarami jest taki sam jak ten z max 15A...

Dostałem odpowiedź od sprzedawcy, że jeszcze nikomu się nie spalił. Ale ma być cyrkulacja powietrza w pojemniku. No ciekawe - przecież te dedykowane plastikowe pojemniki na sterowniki też nie zapewnią żadnej cyrkulacji.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2992
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: tas »

im mniejsza moc zestawu tym dluzej idzie maksymalny prad i dlatego im mniejszej mocy tym sie grzeje bardziej, w rozumieniu prad chwwilowy = prad ciagly
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

Dlatego prawie cały czas pedałowałem, żeby 20A było tylko momentami, a tak przy 300-400W, to ciągły pobór był w okolicach 8A, wiec wydawało mi się, że nie powinien się smażyć, bo wszystko w ramach deklarowanego prądu ciągłego ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: tkoko »

Przydałoby się zmierzyć "faktyczny" pobór prądu, niezależnym miernikiem. Z ostatnich testów z wyświetlaczami (do Yoch'a), to pomiary są często "abstrakcyjne".
Awatar użytkownika
monsterzlasu
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 17 wrz 2019, 18:31
Lokalizacja: Mysiadło

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: monsterzlasu »

Mam ten sam sterownik tj. dla żony zmontowałem zestaw kupiony na mxus.pl z silnikiem przekładniowym do 1000W i z tym sterownikiem. Nie grzeje się mocno, nawet jak ja go pokatuję bo żona jeździ ostrożnie. Sam też w swoim ebiku mam sterownik do 22A max w piku. Nawet jak mocno szaleję to nie ma takiego grzania silnego. Sterownik u mnie w rowerze jest w saszetce a u żony leży w miejscu gdzie nie powinien tj. obok baterii. Ale nie ma takiego grzania jak opisujesz. Coś jest nie tak. Elektrykiem nie jestem ale wszystko wskazuje na problem w samym sterowniku. Wszystko możliwe, akurat trafił się fabrycznie z defektem. Natomiast poznałem gościa z mxus.pl i jest ok, nie sądzę żeby coś kombinował. Raz nawet zareklamowałem bo był problem z PAS i bez problemów jakichkolwiek. Bardzo uczciwie i fajny sklep/serwis rowerowy.
Może jeszcze raz pogadaj z mxus.pl i spróbuj wymienić serownik bo wszystko na to wskazuje, że tu jest problem.
Mateusz
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

Dzięki za informacje.
Ostatnio jeździłem tylko po płaskim, zrobiłem 8km, a sterownik ograniczyłem tak, że max dawał 640W i też się zrobił gorący.
Też myślałem, że mi zaproponują wymianę, ale jedyna rada, to było zapewnić przewiew dla sterownika. Jak zapytałem do czego go mam włożyć, bo nie znam przewiewnych toreb na sterownik, to już się nie doczekałem odpowiedzi...
Też podejrzewam, że dostałem jakiś uszkodzony. No ale dostałem tylko odpowiedź w stylu informatyków - dziwne u innych działa...
Muszę ich chyba pomęczyć w sprawie reklamacji, skoro mnie utwierdzasz w przekonaniu, że nawet ten mały sterowniczek może mieć normalne temperatury.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: miki »

Rychu pisze:
11 maja 2020, 15:21
Dzięki za informacje.
Ostatnio jeździłem tylko po płaskim, zrobiłem 8km, a sterownik ograniczyłem tak, że max dawał 640W i też się zrobił gorący.
Też myślałem, że mi zaproponują wymianę, ale jedyna rada, to było zapewnić przewiew dla sterownika. Jak zapytałem do czego go mam włożyć, bo nie znam przewiewnych toreb na sterownik, to już się nie doczekałem odpowiedzi...
Też podejrzewam, że dostałem jakiś uszkodzony. No ale dostałem tylko odpowiedź w stylu informatyków - dziwne u innych działa...
Muszę ich chyba pomęczyć w sprawie reklamacji, skoro mnie utwierdzasz w przekonaniu, że nawet ten mały sterowniczek może mieć normalne temperatury.
Dlatego ja brałem model z 9 tranzystorami MOSFET, zawsze to moc rozłoży się na większą ilość tranzystorów. Sterownik oczywiście ograniczyłem, jeśli chodzi o moc, inaczej silnik by mi nie wybaczył :-)
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

Ja brałem specjalnie zestaw stworzony przez producenta, żeby uniknąć problemów z kompatybilnością i mieć pewność, że od razu będzie działał jak należy i będzie miał prawidłowo dobrane podzespoły. I pewnie tak jest, ale musiałem z moim szczęściem trafić z setek zestawów, jeden z uszkodzonym sterownikiem...
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: GrzegorzS »

Twój sterownika ma 6 tranzystorów, przy tej liczbie sterowniki zazwyczaj mają 15A.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: miki »

GrzegorzS pisze:
11 maja 2020, 20:59
Twój sterownika ma 6 tranzystorów, przy tej liczbie sterowniki zazwyczaj mają 15A.
No właśnie.
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

Ograniczyłem mu moc parametrem C5 ustawionym na 03, a potem 04.
Nawet przy 03 się grzał po prawie płaskim terenie, a przy 04 po absolutnie płaskim też. W obu przypadkach nie dostawał więcej niż 15A.
Jeszcze zrobię próbną jazdę po wyciągnięciu go z saszetki, a potem składam reklamację.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: miki »

Rychu pisze:
11 maja 2020, 23:57
Ograniczyłem mu moc parametrem C5 ustawionym na 03, a potem 04.
Nawet przy 03 się grzał po prawie płaskim terenie, a przy 04 po absolutnie płaskim też. W obu przypadkach nie dostawał więcej niż 15A.
Jeszcze zrobię próbną jazdę po wyciągnięciu go z saszetki, a potem składam reklamację.
No to wygląda na egzemplarz z problemem.
Awatar użytkownika
monsterzlasu
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 17 wrz 2019, 18:31
Lokalizacja: Mysiadło

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: monsterzlasu »

Ewidentnie sterownik do bani. Do wymiany. Choć możesz z drugiej strony jeździć aż się spali - skoro taki sterownik był w zestawie to nie powinien się tak mocno grzać. Umieść go w przewiewnym miejscu, nawet w takiej torbie trójkątnej. Zrób zdjęcie, wyślij do mxusa że pomimo to ...... jest lipa. Ja mam w takiej trójkątnej saszetce meridy jak na zdjęciu.
Załączniki
IMG_20200505_174412.jpg
Mateusz
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: Rychu »

monsterzlasu pisze:
12 maja 2020, 11:54
Choć możesz z drugiej strony jeździć aż się spali
Też o tym pomyślałem, ale z drugiej strony wolałbym uniknąć w skrajnym przypadku jakiegoś pożaru, albo uszkodzenia baterii w wypadku powstania zwarcia w sterowniku.

PS: Fajnie zrobiony rower :) Też myślę o zakupie tej sztycy NCX.
Awatar użytkownika
monsterzlasu
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 17 wrz 2019, 18:31
Lokalizacja: Mysiadło

Re: Sterownik Sinus KT 48V 22A - dlaczego się tak mocno grzeje?

Post autor: monsterzlasu »

Obawa o baterie zasadna. A może pożyć od kogoś sterownik, ustaw odpowiednio c5 i sprawdź czy nadal się grzeje. Choć wszystko wskazuje na wadę sterownika. Na 99%. Dopóki nie padnie to nie ma podstaw do reklamacji, niestety. Dlatego.... Jezdzij i czekaj, obserwuj.
Mateusz
ODPOWIEDZ