KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

Zacząłem testowe objazdy moim pierwszym projektem. No i mam pewne obserwacje.

Pierwsza dotyczy wyświetlania prędkości. Używam wyłącznie systemu PAS, kiedy przestaję pedałować, prędkość na wyświetlaczu spada do zera. Podejrzewam, że wtedy nie nalicza też dystansu. Oczywiście odczyt jest z czujników Halla' (silnik TranzX 36V/250W przekładniowy przód). Jak rozumiem, kiedy nie działa wspomaganie (np. nie kręcę pedałami), czujniki Hall'a przestają być zasilane? Ten silnik ma w wiązce biały przewód, myślałem że to wewnętrzny kontaktron, przestawiłem parametr P2 na wartość 1, żeby odczytywał te parametry z tego czujnika, ale wtedy wyświetlacz w polu prędkości wyświetla szybko zmieniające się bzdury. Wróciłem więc do P2=0. No, ale nie bardzo mogę wykalibrować prędkościomierz, nie znam budowy wewnętrznej, ilości zębów na przekładniach, itd. Aplikacja na telefonie pokazuje mi nieco wyższą prędkość, niż LCD. Ale... kiedy osiągam prędkość maksymalną dla danego poziomu wspomagania (poziom 2 - ok. 15km/h, poziom 3 - 17km/h, poziom 4 - 21km/h no i poziom 5 - 25km/h), prędkościomierz na LCD nie wyświetla wartości większej, niż graniczna, mimo że jadę szybciej. Tego nie rozumiem, jak dla mnie brakuje tu logiki. Czyli jadę 15km/h na poziomie 3 LCD wyświetla 15km/h, a GPS w komórce np. 16,5km/h. Ale jeśli jadę wg GPS 25km/h, to LCD wyświetli max. 17km/h.

No i jeszcze ten biały przewód sygnałowy z silnika. To chyba jest jakiś czujnik temperatury, ale LCD wyświetla stałą temperaturę 15°C mimo, że powietrze ma 22°C :-) Być może to jakiś inny typ czujnika, nie akceptowany przez Kuteng'a?

Dodam tylko, że mam sterownik 36/48V 500W ustawiony na 50% mocy, co dla tego silnika powinno być bezpieczne. Sam motorek się nie grzeje, sterownik tak samo. To nie są wielkie prądy.

Podrzucicie jakąś dobrą sztuczkę?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: tkoko »

miki pisze:
10 maja 2020, 21:51
Zacząłem testowe objazdy moim pierwszym projektem. No i mam pewne obserwacje.

Pierwsza dotyczy wyświetlania prędkości. Używam wyłącznie systemu PAS, kiedy przestaję pedałować, prędkość na wyświetlaczu spada do zera. Podejrzewam, że wtedy nie nalicza też dystansu. Oczywiście odczyt jest z czujników Halla' (silnik TranzX 36V/250W przekładniowy przód). Jak rozumiem, kiedy nie działa wspomaganie (np. nie kręcę pedałami), czujniki Hall'a przestają być zasilane? .....
Jak masz sterowanie "prędkości" z sygnału hali, to po zaprzestaniu "wspomagania" czy to PAS'em czy manetką, nie będziesz miał "prędkości/zasięgu" na liczniku. Wyświetlacz tak naprawdę pokazuje Ci "prędkość" maksymalną silnika, RPM. Same hale nie są "wyłączone", nie podają tylko sygnału, bo nie "wspomagasz" (napędzasz) silnika.
Weź daj zewnętrzny magnes i czujnik na koło, przełącz na zewnętrzny pomiar, i powinno być OK.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: AST034 »

Uwielbiam tkoko i jego „cydzysłów” :D

Daj zewnetrzny czujnik taki od licznika rowerowego, do tego magnes na szprychę i bedzie dobrze. Silnik kiedy nie pracuje to sie nie kreci, bo to przekladniowka. Dlatego znika odczyt predkosci.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

AST034 pisze:
11 maja 2020, 8:47
Uwielbiam tkoko i jego „cydzysłów” :D

Daj zewnetrzny czujnik taki od licznika rowerowego, do tego magnes na szprychę i bedzie dobrze. Silnik kiedy nie pracuje to sie nie kreci, bo to przekladniowka. Dlatego znika odczyt predkosci.
Tak, taki miałem plan. Tylko pomyślałem, że jest jakaś metoda bez prowadzenia kolejnego przewodu.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

tkoko pisze:
11 maja 2020, 8:31
Jak masz sterowanie "prędkości" z sygnału hali, to po zaprzestaniu "wspomagania" czy to PAS'em czy manetką, nie będziesz miał "prędkości/zasięgu" na liczniku. Wyświetlacz tak naprawdę pokazuje Ci "prędkość" maksymalną silnika, RPM. Same hale nie są "wyłączone", nie podają tylko sygnału, bo nie "wspomagasz" (napędzasz) silnika.
Czyli tak, jak podejrzewałem. Gdzieś w gratach powinienem mieć taki kontaktron od licznika rowerowego. A coś możecie podpowiedzieć na temat białego przewodu sygnałowego?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: tkoko »

AST034 pisze:
11 maja 2020, 8:47
Uwielbiam tkoko i jego „cydzysłów” :D
.....
Bo jak się pomylę, zawsze mogę stwierdzić że to przenośnia/metafora :D
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: cyklista »

Włączam się do tego tematu, teoretycznie ten biały w przkładniówce to sygnał obrotów koła, ale tu jest jeszcze potrzebna jedna informacja ile impulsów daje na obrót koła (np. u mnie w specyfikacji silnika bafanga pisze że 6) więc oprócz ustawienia P2 na 1 jescze musze mu wpisać zę ma 6 i wtedy powinno dobrze pokazywać.

ja jednak mam inny problem nie mam po prostu bialego kabla wychodzącego ze sterownika więc sobie nic nie podłacze :)
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

Tak, jak napisano wyżej, kontaktron z magnesem od licznika rowerowego i wpinasz w kostkę.
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: cyklista »

w jaką kostkę wpinam? zauważ że problemem jest właśnie brak wyjścia ze sterownika kabla, w kostce 6 złaczowej jest tylko 5 kabli do hali, a od strony silnika mam wszystkie 6 kabli te 5 halowe i dodatkowy biały
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

cyklista pisze:
06 cze 2020, 12:11
w jaką kostkę wpinam? zauważ że problemem jest właśnie brak wyjścia ze sterownika kabla, w kostce 6 złaczowej jest tylko 5 kabli do hali, a od strony silnika mam wszystkie 6 kabli te 5 halowe i dodatkowy biały
Jeżeli znasz się trochę na elektronice i nie uszkodzisz sterownika, możesz go rozebrać i obejrzeć PCB, czy tam nie ma pól dla tego białego przewodu. Zdarza się, że na PCB jest wyjście, tylko chinole nie montują wiązki. Taka forma oszczędności :-)
sebcio2804
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2020, 11:48

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: sebcio2804 »

miki pisze:
05 cze 2020, 12:58
Tak, jak napisano wyżej, kontaktron z magnesem od licznika rowerowego i wpinasz w kostkę.
W jakie miejsca się wpinam?
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

sebcio2804 pisze:
01 lip 2020, 11:41
miki pisze:
05 cze 2020, 12:58
Tak, jak napisano wyżej, kontaktron z magnesem od licznika rowerowego i wpinasz w kostkę.
W jakie miejsca się wpinam?
Na pewno w kostkę sterownika, tą z sygnałami Hall'a w silniku. Masz tam czerwony i czarny (zasilanie) oraz żółty, niebieski i zielony (czujniki Hall'a). No i jest biały. Nie robiłem tego jeszcze, ale można się domyślać, że kontaktron wpinasz między biały i czarny, wtedy zwarcie kontaktronu podaje sygnał masy na wejście mikrokontrolera.
sebcio2804
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2020, 11:48

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: sebcio2804 »

miki pisze:
01 lip 2020, 12:19
sebcio2804 pisze:
01 lip 2020, 11:41
W jakie miejsca się wpinam?
Na pewno w kostkę sterownika, tą z sygnałami Hall'a w silniku. Masz tam czerwony i czarny (zasilanie) oraz żółty, niebieski i zielony (czujniki Hall'a). No i jest biały. Nie robiłem tego jeszcze, ale można się domyślać, że kontaktron wpinasz między biały i czarny, wtedy zwarcie kontaktronu podaje sygnał masy na wejście mikrokontrolera.
No to czaje.Czyli wypinam biały od silnika i w to miejsce z kontaktronu.A drugi dołożyć do czarnego?
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

Czarny to masa, więc tak powinno chyba być. Ta robota jeszcze przede mną, ale tak to widzę.
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: GrzegorzS »

sebcio2804 pisze:
01 lip 2020, 12:37
No to czaje.Czyli wypinam biały od silnika i w to miejsce z kontaktronu.A drugi dołożyć do czarnego?
Sebcio tobie brakuje białego w sterowniku?
sebcio2804
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2020, 11:48

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: sebcio2804 »

GrzegorzS pisze:
01 lip 2020, 15:54
sebcio2804 pisze:
01 lip 2020, 12:37
No to czaje.Czyli wypinam biały od silnika i w to miejsce z kontaktronu.A drugi dołożyć do czarnego?
Sebcio tobie brakuje białego w sterowniku?
Nie.Mam 6 w tym biały.
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: GrzegorzS »

Jeżeli masz biały w silniku przekładniowym, to łączysz z białym ze sterownika, który w większości przypadków jest od prędkości, zmieniasz parametr w lcd-ku i masz pomiar prędkości gdy silnik nie wspomaga.
sebcio2804
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2020, 11:48

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: sebcio2804 »

GrzegorzS pisze:
01 lip 2020, 17:15
Jeżeli masz biały w silniku przekładniowym, to łączysz z białym ze sterownika, który w większości przypadków jest od prędkości, zmieniasz parametr w lcd-ku i masz pomiar prędkości gdy silnik nie wspomaga.
To silnik bezprzekladniowy.
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: GrzegorzS »

Hmmm...jak masz ustawiony parametr P2 w lcdku?
sebcio2804
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2020, 11:48

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: sebcio2804 »

GrzegorzS pisze:
01 lip 2020, 18:25
Hmmm...jak masz ustawiony parametr P2 w lcdku?
1
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: GrzegorzS »

To nie czytałeś instrukcji, powinno być 0 w twoim przypadku.
sebcio2804
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2020, 11:48

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: sebcio2804 »

GrzegorzS pisze:
01 lip 2020, 20:22
To nie czytałeś instrukcji, powinno być 0 w twoim przypadku.
No masz u mnie duże piwo :D
Teraz śmiga.Co do czytania instrukcji to niestety takowej nie miałem a posiłkowałem się postami na forum a tu już jako początkujący się pogubiłem.Dziękuję za pomoc :)
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT-LCD3 + KT Sinus - wyświetlanie prędkości, dystansu i temperatury

Post autor: miki »

sebcio2804 pisze:
01 lip 2020, 20:38
GrzegorzS pisze:
01 lip 2020, 20:22
To nie czytałeś instrukcji, powinno być 0 w twoim przypadku.
No masz u mnie duże piwo :D
Teraz śmiga.Co do czytania instrukcji to niestety takowej nie miałem a posiłkowałem się postami na forum a tu już jako początkujący się pogubiłem.Dziękuję za pomoc :)
Instrukcja jest w sieci, na forum chyba też.
ODPOWIEDZ