Sabvotion ML60 aktywacja soft

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Nagula
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2020, 8:43

Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Nagula »

Cześć, świeżo poskladalem elektryka i zaskoczyła mnie moc. Jest grubo: pakiet 20s, sterownik 55A. Wyrywa rower z kapci

Chciałem podpytac o soft start, w instrukcji jest napisane : niebieski sygnał, łączę z GND? Aby narzucić soft-start?
Awatar użytkownika
PoulN
Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 17 lip 2018, 20:14
Lokalizacja: Miasto Wież i Róż

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: PoulN »

Niebieski z niebieskim, ja mam w ML45 wyprowadzony do przełącznika na kierce ;) choc rzadko używam.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2020, 0:40 przez PoulN, łącznie zmieniany 1 raz.
<<>>Merida: 16s8p >><< Kariwa: 26s15p<<>>
Nagula
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2020, 8:43

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Nagula »

Rzeczywiście są dwa niebieskie. Dzięki!
Nagula
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2020, 8:43

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Nagula »

Jest Źle. Spiełem niebieski z niebieskim i wszystko zmarło. Aktualne objawy:
Po wpieciu baterii pokazuje volty bez przekrecenia stacyjki (pokazuje 72v, a bateria ma 84)
Po przekraczaniu stacyjki bez zmian, cały czas pokazuje 72V i nie kręci silnik.

Niebieskie rozpiołem, stacyjkę wyeliminowałem. Coś zdechło?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Tooropek »

Właśnie takie porady fachowców co jeżdżą kupnymi ślicznymi rowerami się ceni. Nie mam więcej pytań. Pozdrawiam.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
zero79
Forumowicz
Posty: 151
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:45
Lokalizacja: Stargard

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: zero79 »

Nagula pisze:
16 maja 2020, 8:48
Chciałem podpytac o soft start, w instrukcji jest napisane : niebieski sygnał, łączę z GND? Aby narzucić soft-start?
No w instrukcji tak nie jest napisane.
Może coś żle podłączyłeś.

Ogólnie sa 3 niebieskie - jeszcze jeden od selektora prędkości, ale one trochę się różnia kolorami i jest biało-niebieski jeszcze.

3. Szary [Duża prędkość], Czarny [GND], Niebieski [Mała prędkość] - Nastawy ograniczenia prędkości. Zwarcie przewodów sygnałowych do GND powoduje ustawienie danego limitu. Brak połączonych przewodów ustawia prędkość średnią

4. Niebiesko-Biały [sygnał] - Wsteczny aktywowany sygnałem GND

13. Niebieski-Niebieski [sygnał] - Sygnał aktywacji "soft start" umożliwia złagodzenie startu silnika i uczynienie go płynnym. Przydatna funkcja w sytuacji, kiedy to silnik działa w systemie MID lub innym mechanicznym przekładniowym. Pozwala wydłużyć czas bezawaryjnej pracy wszelakim przełożeniom łańcuchowym, zębatym czy na pasek.
Nagula
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2020, 8:43

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Nagula »

Ad 3 było ok.
AD 4 nie dotykałem
Zostały mi dwa pelnoniebieskie zwarlem że sobą i jazda.
Teraz są rozwarte i nic nie działa dalej..
Awatar użytkownika
zero79
Forumowicz
Posty: 151
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:45
Lokalizacja: Stargard

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: zero79 »

Zrobiłeś to na wyłączonym sterowniku?
Nie wypinałeś moźe wtyczek od sterownika?

Sterownik jak sie zachowuje? dioda miga iles tam razy czy cyklicznie cały czas czy jeszcze inaczej?
Nagula
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2020, 8:43

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Nagula »

Dioda nie świeci w ogóle.
Woltomierz na stacyjce 72V
Bateria 84
Jak mierze +Bat i GND to pokazuje 81
:(
Awatar użytkownika
PoulN
Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 17 lip 2018, 20:14
Lokalizacja: Miasto Wież i Róż

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: PoulN »

Tooropek pisze:
16 maja 2020, 11:58
Właśnie takie porady fachowców co jeżdżą kupnymi ślicznymi rowerami się ceni. Nie mam więcej pytań. Pozdrawiam.
Nie wątpię, ze z Ciebie x razy lepszy fachowca na równie ślicznych jak nie śliczniejszych samodzielnie złozonych od A - Z kazdej cześci osobna rowerach, i za to szacun.

Ficzer ten podłączony nie był i sam się nie podłączył działając juz ponad rok.
Softstart mam w przełączniku I/O, czy sterownik wł./ wył, podczas jazdy czy postoju, mogę w każdej chwili aktywować - bez znaczenia. Działa.
Pozdrawiam również
Ostatnio zmieniony 22 maja 2020, 18:28 przez PoulN, łącznie zmieniany 18 razy.
<<>>Merida: 16s8p >><< Kariwa: 26s15p<<>>
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: tas »

raczej jakis problem z aku skoro woltomierz zamiast 84v pokazuje 72v
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
zero79
Forumowicz
Posty: 151
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:45
Lokalizacja: Stargard

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: zero79 »

Jak chcesz wykluczyć problem z baterią to zawsze możesz wykorzystać ładowarkę jako źródło zasilania sterownika i zobaczyć czy ożyje.
grafffik

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: grafffik »

Tooropek pisze:
16 maja 2020, 11:58
Właśnie takie porady fachowców co jeżdżą kupnymi ślicznymi rowerami się ceni. Nie mam więcej pytań. Pozdrawiam.
klasyczny przykład, nie znam się ale się wypowiem.
Nagula, przepraszam za tego użytownika. Więszkość z nas jest lepiej wychowana.

Tymczasem.
Boje się, że zwarłeś B+ z GND co by znaczyło zjaranie sterownika. Ale przeanalizuj fakty. Multimetr w dłoń.
Po pierwsze. Zakładam że sterownik który posiadasz to popularny Sabvoton ML60 55A
Pierwsze co - sprawdź czy idzie B+ po stacyjce - multimetr w dłoń.
1) ze stacyjki idą conajmniej dwa przewody. multimetr ustawiasz na zwarcie. czyli ta opcja gdzie jak złączysz dwie sondy z multimetru to multimetr piszczy. sprawdzasz czy przechodzi prąd przez stacyjke. jedna sonda na jeden kabel, druga na drugi - po przekręceniu kluczyka, powinno być zwarcie- multimetr powinien piszczeć. jeżeli nie piszczy - na 99% masz albo nietypową instalacje lub stacyjke do wymiany. idziemy dalej.
2)podłączasz COM z multimetru w masę gniazda ładowania(ten czarny) Jeżeli jest to port XLR - to w pin nr 2 (najczęściej), a czerwoną sonde, w przycisk . sprawdzasz czy na wejściu i wyjściu ze stacyjki jest napięcie w zakresie - 55-84V. Jeżeli jest - idziemy dalej. Jeżeli nie ma: na wejściu - coś z BMS, jeżeli na wyjściu - stacyjka i/lub nietypowa instalacja
3)zakładając że jest - idziemy w przewody. Każdy sabek (nie licząc tych z LCD) ma wyjście na ELOCK. czyli taka blokada, że musi dostać sygnał po włączeniu bajka żeby się włączyć. Jeżeli masz stacyjke to prawdopodobnie znajdziesz tam jednożyłowy przewód po stacyjce który idzie bezpośrednio do sabka. Sabek aby się uruchomił potrzebuje b+, gnd i elock. z tymi przewodami uruchomi się zawsze - i będzie sypał błędami że czegoś mu brakuje. ale skoro sypie błędami - to działa.
4) jeżeli pokazuje Ci wolty bez przekręcenia stacyjki - możesz gdzieś mieć przerwę na masie - tutaj jak to mówimy w CyklonEbike - pierwsze cięcie uspokaja. Czyli ... możesz szukać z multimetrem gdzie jest przetarcie, zimny lut, lub brak izlolacji, lub możesz to po prostu wszystko wyciąć i zrobić to porządnie - po swojemu.
5) Coś takiego jak soft start - jest hmm. kwestią dyskusyjną. chcąc zmniejszyć kopa na starcie, zmniejsz po prostu limity prądu, wartość graniczną połowy skali manetki, oraz czas reakcji, a na pewno osiągniesz porządany efekt. soft start to "w uproszczeniu" głównie te ustawienia. w uproszczeniu - bo każdy sterownik ma inne.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, pisz śmiało.
I jeszcze raz przepraszam za użytkowników, którzy dużo piszą a sprzętu nawet w rękach nie mieli...pzdr :)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: tas »

o jest ML, nie ma nastawnych prądów fazowych.
I jeśli podaje napięcie mimo przekręconej stacyjki na wył to co najwyżej może oznaczać uszkodzenie stacyjki a nie brak masy.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
PoulN
Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 17 lip 2018, 20:14
Lokalizacja: Miasto Wież i Róż

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: PoulN »

Dwa niebieskie (choć tak dokładniej to seledyn) u mnie fabrycznie z czarną złączką 1-pin, wyprowadziłem na kierkę, jak widać.
Załączniki
20200522_17431122.jpg
20200522_17424522.jpg
<<>>Merida: 16s8p >><< Kariwa: 26s15p<<>>
Nagula
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2020, 8:43

Re: Sabvotion ML60 aktywacja soft

Post autor: Nagula »

Tas miał rację. Winowajca stacyjka: poprawa lutowania i jest ok.

I ostatecznie PoulN również miał rację: zwarcie niebieski i niebieski daje soft-start.

W sumie zamieszanie z mojej strony, bo podczas grzebania zwarłem stacyjkę. Sterownik szczesśiwie przetrwał.

Dzięki Panowie!
ODPOWIEDZ