Sterownik wektorowy

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
W.P.
Forumowicz
Posty: 344
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Sterownik wektorowy

Post autor: W.P. »

Witam Kolegów
Na stronie Nexun znalazłem sterownik wektorowy.
Co to znaczy "wektorowy"?
Niestety opisy na stronie mają charakter handlowy, a na blogu w/w strony niczego na ten temat nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Sterownik wektorowy

Post autor: Yasiu77 »

W wielkim skrócie: wektorowy ma lepszą kulturę pracy, wydajniejszy w górzystym terenie, często konfigurowalny czyli cichy, mniej prądu bierze i można grzebać w ustawieniach :)
W.P.
Forumowicz
Posty: 344
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sterownik wektorowy

Post autor: W.P. »

Tak tylko zapytałem widząc nowe określenie. Słyszę często w reklamach nowe nazwy jakimi obdarza się stare, znane rozwiązania. Określenia, które mają wywołać u odbiorcy wrażenie, że oto właśnie może kupić coś zupełnie nowego, niemal rewolucyjnego.
Często też użytkownicy przekazują sobie wiedzę zupełnie powierzchowną, opierając się na materiałach reklamowych. Zwykle czarodziejskim kluczem jest dodanie nowego słowa do nazwy.

Silnik BLDC jest prostym rozwinięciem znanego od ponad 80 lat trójfazowego silnika synchronicznego. Dzięki nowym technologiom (tranzystory, procesory, etc) pojawiła się możliwość skonstruowania sterownika i silnik, słowami wieszcza "zszedł pod strzechy".
Sterownik włącza kolejno uzwojenia wytwarzające pole wirujące w stojanie, które pociąga za sobą wirnik z magnesem stałym.

Może ktoś z Kolegów dysponuje materiałami będącym teoretycznym źródłem wiedzy nt sterownika wektorowego bądź sinusoidalnego. Chętnie poczytam.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Sterownik wektorowy

Post autor: wit »

W.P. pisze:
23 sie 2020, 12:56
Silnik BLDC jest prostym rozwinięciem znanego od ponad 80 lat trójfazowego silnika synchronicznego.
Nie. BLDC jest rozwinięciem komutatorowego silnika prądu stałego. elektronika robi za szczotki i komutator + trochę bajerów.
sterownik włącza zasilanie cewki -gdy wirnik przekręci się o i zajmie konkretne położenie (tak jakby komutator przewinął się kolejnym wycinkiem do szczotki) to sterownik przełącza zasilanie na kolejne uzwojenie.

w silniku synchronicznym falownik (lub sieć) podaje konkretną częstotliwość i wirnik za tym nadąża -

-W BLDC JEST ODWROTNIE -gdy wirnik się obraca moment przełączenia dopasowuje się do położenia wirnika (i w rezultacie częstotliwość też dopasowuje się do aktualnych obrotów)

jak z tą kura i jajkiem -co pierwsze... czy silnik do częstotliwości (synchroniczny) czy częstotliwość do aktualnych obrotów (bldc)
ODPOWIEDZ