Złagodzenie przyspieszenia

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
schegor
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:31

Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: schegor »

mam następujący problem, którego nie udało mi się rozwiązać.

Potrzebuję ograniczyć przyspieszenie, nie zmniejszając prędkości maksymalnej.

Zbudowałem hulajnogę na bazie SXT H800 EEC, dosyć przerobionej.
Silnik 8FUN SWX02 36V najprawdopodobniej 350W z czujnikami Halla
Zastosowany akumulator 48V około 20AH

Pierwotny sterownik był noname 36V, bez obługi Halli i bez funkcji tempomatu, na której mi zależało.
Po zastosowaniu akumulatora 48V zamiast 36V zaczęło to nawet jeździć, ale ten sterownik miał ogromne opóźnienia w reakcji na gaz, a w pewnych sytuacjach w ogóle nie reagował (tak samo było na pakiecie 36V), miałem wrażenie, że po prostu jest uszkodzony.

Ponieważ szczególnie zależało mi na funkcji tempomatu, jako pierwszy kupiłem z Nexuna sterownik GT500, jednak mimo prawidłowego zamontowania osiągi były o wiele gorsze, niż na oryginalnym sterowniku.

Jako kolejny kupiłem GT1500 i tu zaczęły się schody...
Prędkość maks jest super, wreszcie działąją Halle i mam trzy poziomy prędkości, tempomat działa.

Tylko przyspieszenie jest takie, że większość startów kończy się wheelie i często wywrotką.
Manetke mam kciukową z Nexuna.
Wygląda to tak jakby manetka działała zero-jedynkowo, ale na drugiej, oryginalnej półmanetce SXT jest tak samo.

Wypróbowałem następujące sposoby "złagodzenia" manetki, które znalazłem na forum.
1. Wyciąłem dwa z trzech przewodów prądowych w sterowniku
https://ebike.nexun.pl/zwiekszenie-mocy-sterownika/
Kompletnie nic to nie dało.
2. Zamontowałem układ RC na wyjściu manetki.
viewtopic.php?t=1085&start=10
Owszem, udało się złagodzic przyspieszenie, ale dopiero po dobraniu tak dużego kondensatora, że jazda stała sie niemożliwa z powodu gigantycznego opóźnienia po puszczeniu manetki (kondesnator długo sie rozładowywał i mimo puszczenia manetki hulajnoga wciąż jechała)

Wiem, że gdyby udało mi się pozyskać Cycle Analyst V3 to miałbym możliwość programowania zbocza narastania dla sygnału manetki.
Ale na razie jeszcze nie jestem w stanie kupić CA.

PS. Kolega z forum sprzedaje EV computer. Niby w nim też można manetke podłączyć przez komputerek, ale przeczytałem dokładnie instrukcję i nie widzę żadnej funkcji, która pozwalałaby opóźnic sygnał manetki.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2992
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: tas »

Wysoko obrotowe silniki tak maja ze szybko wzrasta prad miedzyfazowy i szybko sa mocne. Dodatkowo masz bardzo mocny sterownik i do tego nie majacy softstart. Kumulacja :)
Sinusy kt maja dosc szerokie mozliwosci konfiguracji, ewentualnie ML i jego limitery soft start
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
schegor
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:31

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: schegor »

Tak, ale sinusy nie mają tempomatu.
SABVOTON też nie ma.
sky
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: sky »

Akurat Sinus KT i Sabek ML mają tempomat.
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: slow »

To chyba niezdrowo w silnik 350W pchać 1500W czy nawet więcej szczytowo.
Może zmodyfikować bocznik ograniczenia. Tam są chyba 3 równoległe rezystory, wywalić jeden to będziesz miał 1000W lub dwa to zostanie 500W co na pewno ograniczy przyspieszenie.
schegor
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:31

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: schegor »

Tak jak opisałem w pierwszym poście, usunąłem już dwa.
Akurat ten zabieg nic nie dał.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 773
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: lukk »

wygląda na to, że mierzysz się po prostu z efektem sterownika blokowego na małym kółeczku i nic z tym nie zrobisz:) Ograniczyłeś prąd, ale nadal pojawia się on skokowo. Chyba najprostsze to sprzedać GT i kupić KT sinus.
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: slow »

Tak jak opisałem w pierwszym poście, usunąłem już dwa.
Akurat ten zabieg nic nie dał.
Zmniejszenie 3-krotne mocy nic nie dało??
To może pokombinuj jeszcze z tym układem RC z tą różnicą że daj 2 rezystory i z nimi w szereg 2 diody Schottkiego lub inne o niskim spadku napięcia.
Ładował będziesz kondensator przez większy rezystor co sprawi powolne narastanie mocy a rozładowywał przez mniejszy co szybciej wyłączy silnik.

Ja w DIY hulajnodze wstawiłem VESC i dowolnie mogę wszystkie parametry konfigurować (w tym czas załączania i wyłączania). W chinach nie wychodzi drogo.
automoto95
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:01

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: automoto95 »

Nie kombinuj już z tym gt1500 i kondensatorami w manetce szkoda czasu Kup sabvoton ml45 48v i włącz soft start podłączając dwa niebieskie kabelki z wtyczkami że sobą i tyle będzie się gładko jeździło funkcja ta nie osłabia silnika tak jak to ma miejsce w każdym innym sterowniku a jedynie zgładza pracę silnika i nie pogarsza prędkości a po opuszczeniu gazu silnik staje prawie od razu
rezystor1990
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: 17 wrz 2020, 11:14

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: rezystor1990 »

Może MPe a nie zmiana sterownika?
automoto95
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:01

Re: Złagodzenie przyspieszenia

Post autor: automoto95 »

W sterownikach z funkcją programowania przez USB można łatwo złagodzić gaz poprzez zmniejszenie prądu fazowego w granicy 30a, 40a, 50a, niestety ma to skutek uboczny silnik jest wtedy słabszy i gorzej daje radę pod górę więc radzę kupić sabvoton ml45 lub ml60 w nim właśnie włączenie złagodzenia nie powoduje osłabienia silnika i to jest bardzo ważna zaleta tego sterownika.
ODPOWIEDZ