Tempomat Sabvoton mini

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Tempomat Sabvoton mini

Post autor: daniel89 »

Witam,
Czy można użyć funkcji 3-speed i tempomatu w tym sterowniku czy to działa z nowym oprogramowaniem ?
Jeśli nie działa tempomat dobrze to czy jest ktoś chętny na zrobienie tego na arduino ?
automoto95
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:01

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: automoto95 »

Witam, tak tempomat działa ale nie tak jak powinien bo albo sam przyspiesza z górki albo sam zwalnia pod górkę ale jedynie na prostej drodze asfaltowej w miarę trzyma prędkość, w kostce 3 speed jest przezroczysty kabelek który zwiera się do masy włącznikiem i w oprogramowaniu musi byc włączona funkcja Cruise jeśli zależy ci na tempomacie to sprzedaj ten sterownik i kup sabvoton ml60 ten ma w pełni poprawnie działający tempomat.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: daniel89 »

Nie no nie będę tego sprzedawał... Chodziło mi czy można użyć funkcji 3-speed razem z tempomatem w sensie ustawiam 3-speed na przełaczniku 3-pozycyjnym i mam jeszcze jeden przycisk na kierownicy do tempomatu w sensie przytrzymuje go przez ok.3 sekundy trzymając manetkę od gazu i jedzie z tą prędkością puszczając manetkę , a naciśnięcie hamulca lub ponownie gazu rozłącza tempomat. Czy tak to powinno bezpiecznie działać ??
Chciałbym mieć obie funkcjonalności dlatego pytam czy trzeba sobie dorobić własny tempomat tak jak Zeltom ? Jeśli to osobny sterownik to jak go spiąć z tym sabkiem mini by było bezpiecznie ?

Z tego co wyczytałem to jest wyjściowy sygnał z tego sabka mini na potrzeby prędkościomierzy - daje sygnał prostokątny 5V - rozumiem że to wtedy maksymalna prędkość jest silnika ... czy jest to funkcja liniowa czy jakoś inaczej określona na tym kabelku niebieskim w sabku ?
automoto95
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:01

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: automoto95 »

Ja tego nie sprawdzałem ale gdzieś jest to napisane na stronie nexun w opisie tego sterownika że te funkcje działają naprzemiennie więc hyba nie mogą być razem jednocześnie używane
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: barmal »

Jeżeli chodzi o samą funkcję tempomatu...to kwestia jak on jest programowo w danym typie sterownika rozwiązany.

Przy sterowniku ze sterowaniem napięciowym (czyli obroty silnika są proporcjonalne do wychylenia manetki), po zapamiętaniu danej prędkości / pozycji manetki (czyli załączeniu tmpomatu) sterownik utrzymuje zadaną prędkość lepiej niż sterownik prądowy w którym wychylenie manetki jest proporcjonalne do prądu silnika a nie obrotów. To się tyczy tempomatu bez regulatora.

Jeżeli chcesz aby sterownik/tempomat utrzymywał zadaną prędkość bez zwalniania, konieczne jest zastosowanie regulatora. Tak aby to on trzymał zadaną prędkość. To tyczy się obu typów sterownika i konieczny jest odczyt aktualnej prędkości (bo tą chcesz utrzymać).
Przy tempomacie dorobionym masz na wejściu sygnał analogowy i cyfrowy. Z manetki (czyli napięcie 0 do 5V, lub podobne) i obroty w postaci sygnału z Halla. Wyjście to (w najprostszej postaci) jedynie napięcie analogowe 0 do 5V, które podajesz na sterownik, na wejście manetki.
Przy takowym, bypasowym tempomacie z zastosowaniem np. procesora można też dodoatkowo dołożyć kilka funkcji, odłączania hamulca czy inne ehh ale to już zależy od konstruktora.

Sam tempomat z regulatorem mierzy wejście, czyli zapamiętany dla żądanej prędkości sygnał z Halli, porównuje je z aktualnym sygnałem i na podstawie różnicy dodaje lub ujmuje napięcie wyjściowe zapodane na gniazdo manetki w sterowniku. Ot i cała magia :-)
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: daniel89 »

Dziękuję barmal za wyczerpującą dawkę wiedzy :) .
Co do sterowania w pętli sprzężenia zwrotnego i regulatora PI na silnik to nie problem i napisanie programu na arduino też dla mnie nie jest problemem. Najlepiej będzie tak jak wspomniał Zeltom czyli podawać sygnał napięciowy na wejście w sabku. Kwestia pozostaje funkcjonalność tego i bezpieczeństwo. Tutaj trzeba uwzględnić kilka ważnych aspektów.
Czytałem że w samochodach uwzględnia się czujnik obecności samochodów jadących przed tobą i po pewnym odcinku zwalnia auto... wydaje się to dużo bezpieczniejsze, ale nie wiem czy jest sens w takie coś do roweru się pchać , hamując regeneracyjnie pojazd ...
Kolejną kwestią jest to co wspomniałem, że ze sterownika sabvoton mini jest podany na jednym pinie sygnał hallotronowy pewnie PWM do 5V . Tylko nie bardzo mam jak to teraz sprawdzić jak to faktycznie działa dlatego pytam jeśli ktoś ma ten sterownik jak to jest zrealizowane. Najlepiej na jakimś przykładzie. No i najważniejsze jak wyeliminować przypadkowe błędy np. gdy przycisk błędnie zewrze, słyszałem nawet że manetka w deszczu potrafi sama gazu dodać, nie są to szczelne elementy i potem są niespodzianki .. wiem że to nie samolot ale jednak warto chyba przemyśleć zanim się coś zrobi..
Jak by ktoś miał propozycje jak to zrobić to proszę o info postaram się napisać i wrzucić program to sobie potem ktoś może wykorzystać..
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: daniel89 »

No tak ale wiesz robiąc nakładkę na sterownik który nie wiesz jaki ma program to może się wszystko wydarzyć ... Niby sam hamulec powinien wystarczyć, lecz lepiej to przemyśleć ... Chyba że da się mieć dwie funkcje w tym sabvotonie - tempoat + 3 speed - i nie trzeba tego regulatora osobno .. jeśli nie to cóż będziemy robić nakładkę na arduino najtaniej to wyjdzie płytka za 10zł .. Co sądzicie o tym czujniku odległości na przód kierownicy by rower hamował regeneracyjnie ? Jest sens w takie coś brnąć czy to przerost formy nad treścią ?

Lepiej opcję 1 uproszczoną czy z czujnikiem ultradźwiękowym kombinowanie opcja 2 - tutaj nie wiem czy ten czujnik da radę w terenie ?

Działanie dla opcji 1 myślę takie zrobić :
1) dodajemy gaz - musimy mieć prędkość powyżej 5km/h + trzymamy przycisk od tempomatu przez 3 sekundy lub więcej po czym puszczamy przycisk
2) następuje właczenie tempomatu - zapalenie diody informacyjnej załaczony tempomat i następuje utrzymywanie prędkości z jaką był rower rozpędzony - jest to nasza prędkość zadana .. rower jedzie tak ciągle ...
3) rozłaczenie tempomatu następuje niezwłocznie po naciśnięciu której kolwiek z klamek hamulcowych lub dodanie gazu manetką przyśpieszenia oraz ewentualne wciśnięcie przycisku od tempomatu - niezwłoczne rozłaczenie tempomatu i dioda gaśnie
4)światła stopu palą się gdy rower zwalnia tylko w przypadku rozłaczenia tempomatu.

Działanie dla opcji 2 z czujnikiem to druga opcja ... jak ktoś ma pomysł to proszę o sugestie..
Załączniki
Bez tytułu2.png
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: barmal »

No to widzę, nic tylko siadać i robić :-)
Czy jest sens za wczasu martwić się o czujnik, jakikolwiek on by nie był, obecności pojazdu z przodu nie wiem ale może zostawić to jako opcję ewentualnie na później. Wszak wejść/wyjść masz pod dostatkiem. A to z tego tytułu, że nie wiesz które/jakie wejście w sterowniku, którym ma ta nakładka sterować odpowiada za regen (i oczywiście, o ile takowe wejście sterownik posiada :-) ).
Też nie wiem / nie jestem pewien czy jest jak piszesz, „jest zapodany sygnał PWM z Halla”. Sygnał z Halla to nie jest PWM i co się z tym wiąże, z jednym Hallem nie będzie zbyt łatwo ustawić regulator od 5km/h tak aby silnik wraz z pojazdem i jeźdźcem nie wpadał w rezonans. Przynajmniej jeżeli chodzi o silniki DD, które z natury są wolnobieżne.
Dodatkowo dochodzi prozaiczna ale bardzo ważna kwestia odczytu sygnału z Halla i jak to rozwiążesz hardwarowo tak aby zapewnić „nietykalność” sygnału, który potrzebuje sam sterownik do poprawnej komutacji. O i le w sterownikach blokowych nie stanowi to zbytniego problemu to sinusowe, jakiekolwiek by nie były, napięciowe czy wektorowe są „skazane” na dobry i poprawny sygnał z czujników. W momencie jakichkolwiek problemów (najczęściej związanych z masą i jej poprowadzeniam...) cała odpowiedzialność spada na bajpas...
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Tempomat Sabvoton mini

Post autor: daniel89 »

Dlatego chciałem dać ten sygnał co wystawia sterownik Sabvoton a nie wpinać się bypasem do czujników z silnika. Fakt że to nie PWM coś mi się porąbało ... :P . Jest to po prostu z tego co patrzyłem po schematach skopiowany sygnał z czujnika halla V .. (w opisach jest po polsku tak : wyjście na czujnik obrotów do wyświetlacza uniwersalnego) więc podpięcie się pod ten sygnał nie powinno zakłócić pracy samego sabka bo w pierwszej kolejności do niego wchodzą 3 sygnały z 3-czujników halla. Zobaczymy w praktyce, może zawsze ktoś to przetestować
Załączniki
svmc.png
ODPOWIEDZ