Sabvoton SVMC72200 szyny prądowe za słabe?

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Dede
Forumowicz
Posty: 2088
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Sabvoton SVMC72200 szyny prądowe za słabe?

Post autor: Dede »

Zastanawiam czy szyny prądowe nie są za słabe sterowniku Sabvoton SVMC72200.

Posiadam wersję unlock więc wersję odblokowaną i prąd max 220A ustawione narazie.

Prąd 220A jaki powinien być przewód mm2?

I teraz taka ciekawostka plecionka miedziana którą jest zastosowana sterowniku jest koło 4mm2 plus trochę miedzi na płycie PCB ile powinno być prądu dla takiego przewodu chwilowego i ciągłego?


Oczywiście u siebie mam przylutowane dodatkowo przewód 8AWG żeby dział na tych 220A bez problemu.

Tez nie podoba mi sie ze plecionka miedziana oryginalna jest parę punktów przylutowana zamiast lutowane po całej długości, ważam ze rezystacja i prąd może byc nieco inny na poszczególne mosfety które są parowane po 5sztuk.

Tak wygląda szyny prądowe sterowniku 200A oryginał.
Załączniki
20210408_221953_copy_645x1474.jpg
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sabvoton SVMC72200 szyny prądowe za słabe?

Post autor: tas »

Naprawiałem dużą ilość tych sterowników i nigdy nie trafiłem na egzemplarz mający awarię tej taśmy.
Ta taśma to jest stosunkowo nowy dodatek, kiedyś jej nie było.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2088
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sabvoton SVMC72200 szyny prądowe za słabe?

Post autor: Dede »

Nie chodzi o awarię taśmy tylko o wydzielenie temperatury przez wysoki prąd ktury przepływa przez ten przewód i chodzi o rozkład rezystacji i prądu na poszczególne mosfety.

Przykład jeśli mamy przewód 4mm2 i przez 5sek popłynie prąd 200A to nie będzie awarii ale prawdopodobnie temperatura może przekroczyć 100°C przewodu,
dla przewodu temperatura 100°C bez izolacji to dla niego bez znaczenia ale elektronika dokoła która sie znajduje może szybko sie uszkodzić dla tego nigdy nie znajdziemy uszkodzonej szyny prądowej ale elektronikę z nadmiaru temperatury juz tak.

Sterowniku znajdziemy elementy które juz przy 80°C gwałtownie maleje sprawność tych elementów co wpływa na awaryjność.

Płyta PCB nie ma kontaktu z obudową aluminiową wiec odprowadzenie ciepła jest utrudniony.

Ps plecionki miedzianej nie znajdziemy sterowniku sabvoton wersji 80A wiec dalej są takie sterowniki tylko jak to wytrzymuje taki prąd płyta PCB.

Mój sterownik napędza silnik qs273 i momentami jest temperatura ponad 130°C przewody są gorące od silnika to przypuszczam ze sterowniku tez będzie wysoka temperatura i nie chodzi o radiator sterownika tylko elektronikę środku.
ODPOWIEDZ