Sabvoton uparty jak osioł.

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: exmotech »

Sabek nic nie robi. Nie startuje z żadnymi ustawieniami, nie przechodzi testu halli.

Pacjent: Surron

Wymiana fabrycznego sterownika na MQCON 72200 z uszami po bokach.

Po odpaleniu softu mrygają diody Rx i Tx. Można zapisywać ustawienia, istnieją one na kontrolerze po ponownym odpaleniu.

- Temp silnika wyłączona, żeby nie blokować testu halli
- Min V 50V, MaxV 96V
- Zasilacz regulowany ustawiony na 80V
- Min throttle 1.15, realnie, manetka 1.05 w spoczynku.

Ruszam manetką to woltaż wzrasta prawidłowo
Ruszam ręcznie kołem to RPM się pokazuje. Jak ruszam w drugą stronę to RPM na minusie, czyli halle OK.

Robię test halli i pojawia się 'in progreess' na zawsze. Nie wyskakuje ani fail3 ani fail4. Koło ani drgnie, wybracji wyczuwalnych ręką nie ma żadnych na pokrywie silnika

Zachowuje się tak jakby nie podłączono kabli fazowych. Wiadomo, że podłączyłem 3 kable.

Silnik ma 10 magnesów na wirniku, więc Pn wpisałem 5. Czy przy złym parametrze Pn pojawia się jakiś ruch podczas testu? Może tu jest problem, ale jednak spodziewałbym się jakiejś wibracji czy szarpania.

Ktoś ma jakieś pomysły? Opadłem z sił.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: tas »

Silniki typu inrunner czyli sporo centralnych nie może być sterowana sterownikiem wektorowym przeznaczonym dla silników DD. Sterowniki dla DD mają pewną minimalną wartość henrów i mili omów silnika, którym mogą sterować. Silniki nietypowe wymagają dedykowanych rozwiązań wektorowych lub silników o prostym systemie sterowania - sinus i blokowy.
Więc musisz kupić sterownik jaki producent silnika rekomenduje do niego, nie będzie Ci to działać na każdym.
Nawet jeśli zmusisz sterownik do wysterowania tego silnika to raczej padnie po 200km, wypali dziure w PCB przy pierwszej okazji straty synchronizacji faz/halli.

Sterowanie wektorowe i silniki o niskiej rezystancji uzwojeń ze sobą nie działają bo zazwyczaj nie wybiera się sterowania wektorowego. Popatrz na to tak, sensem istnienia wektorowego sterowania jest chęć osiągania dużej sprawności przy małym RPM. A teraz sobie odpowiedz na pytanie kiedy ten Twój MID ma małe RPM? No właśnie :) A przy 20% prędkości obrotowej przy której masz minimalną prędkość jazdy nawet blokowy dogania sprawnością wektorowego. Rozumiesz o co chodzi :) Wektorowy jest stworzony do silników o pewnej konkretnej charakterystyce, w reszcie stosuje się blokowe i sinusy.

Tak to wygląda w/g mnie :)
Ostatnio zmieniony 05 lis 2021, 11:28 przez tas, łącznie zmieniany 2 razy.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: exmotech »

Dzięki, jak zawsze, za cenną odpowiedź.

Wiem o tym, że sterowniki do DD nie mają na tyle mocy obliczeniowej aby dać czysty sygnał do silników o wysokich obrotach. Lecz wiem też, że akurat 72200 używany jest do silnika w Surronie. Może to wynika z tego, że ma mało par magnesów, ale za to dużych. Czyli teoretycznie mógłby się kręcić 3 albo 4x szybciej i nadal pracować wydajnie. Bo jeśli 9C ma 23 pary (46 magnesów) i sabek ogarnia tyle magnesików za każdym obrotem, to przy 5 parach (10 magnesach), może pewnie ogarnąć 4x szybsze obroty. To tyle takiego teoretyzowania. W praktyce ludzie zasuwają na Srronach z 72200 i dlatego mnie dziwi, że ten wcale nie chce ani drgnąć o milimetr.
Dede
Forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: Dede »

Podaj dane silnika i ile ma rpm?

Na forum coś takiego znalazłem:
Sabvoton podaje że Max ERPM = 30000. Czyli przy 7 parach magnesow wyciagnie 4285 obr/min. Każdy silnik który ma więcej niz 7 par juz nie osiągnie 4000obr/min.
Policzyć ile magnesów i prędkość obr/min.

Z drugiej strony sabvoton nowej wersji ma inne pcb i na innych częściach zrobiony i możliwe że ma nowe oprogramowanie co nie umożliwia uruchomienie szybkiego silnika.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: radasss »

Sabki co rusz pokazują nowe możliwości ! Mianowicie, że się coraz mniej nadają do naszych zastosowań.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: tas »

Jak każde narzędzie, tak i sterownik nie będzie działać jeśli zmusza się go do pracy do jakiej nie jest przeznaczony.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: radasss »

Porządne firmy podają parametry swoich sterowników, np. z jaką minimalną indukcyjnością pracują, max erpm, itd. Do sabka znalezienie tych danych do łatwych nie należy, a i tak te dane raczej nie są na bierząco uzupełniane.
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sabvoton uparty jak osioł.

Post autor: Dede »

Z tego co znalazłem internecie to prędkość obrotowa dochodzi do 6500obr/min więc po za zakresem ERPM dla sabvotona 72200 nawet jeśli będzie działać to nie uzyskasz max prędkości silnika.
A z tego co czytałem to sabvoton przy max ERPM zamula z mocą więc polecam sprzedać sterownik I wymienić na taki co jest przeznaczony do silników wysokoobrotowych.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2021, 18:42 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ