Jak działa zwiększanie mocy w sterowniku BLDC

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Jak działa zwiększanie mocy w sterowniku BLDC

Post autor: elro75 »

Doberski ! Lubię sobie amatorsko podłubać. Głowię się teraz jak w sterowniku BLDC realizowane jest zwiększanie przekazywanej mocy na silnik. Czy polega to na tym, że podawany jest na silnik sygnał PWM ? Zbudowałem sobie prosty sterownik i podałem sygnał PWM na silnik 250W wszystko pięknie pracuje ale z silnika wydobywa się piszczenie . Czy w fabrycznych sterownikach PWM jest podawane o częstotliwości wyższej od 20kHz żeby nie było słyszalne ? Czy może jest to jakoś inaczej zrealizowane ?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Jak działa zwiększanie mocy w sterowniku BLDC

Post autor: barmal »

To kwestia przede wszystkim jak chcesz go zrealizować. Kluczowa kwestia czy położenie wirnika na podstawie halli czy bezczujnikowo. Jeżeli na podstawie halli to według odpowiedniej kolejności halli załączasz fazy w stojanie. Jeżeli bezczujnikowo, wówczas pozycja musi zostać w jakikolwiek sposób odczytana/wyliczona i na podstawie tego komutujesz. Czyli wychodzi na to samo ale z większym nakładem w sofcie. Sama częstotliwość jest rzędu 12 do 20kHz tak aby nie była specjalnie upierdliwa dla ucha. Ale jak jest owy sterownik słyszalny jest zależne od Ciebie i jaki sterownik chcesz porównać lub zrobić oraz w jakim wieku jesteś i ile się szlajałeś po dyskotekach, koncertach popowych, metalowych lub innych :-) Najprostsze są blokowe i taki jak mi się wydaje masz na celu to patrz wyżej. Czyli blokowy. Najlepiej PWM dla dolnych tranzystorów. Przynajmniej na początku.
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Re: Jak działa zwiększanie mocy w sterowniku BLDC

Post autor: elro75 »

Sterownik z czujnikami Halla blokowy ( nie sinus)No właśnie tego się obawiałem mój procek ma max 20 mHz i chyba nie wyciągnę z niego PWM powyżej niesłyszalnej częstotliwości.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak działa zwiększanie mocy w sterowniku BLDC

Post autor: WojtekErnest »

Jeszcze muszisz wiedziec JAK zareaguje silnik gdy z taką częstotliwościa bedziesz "atakowal" sterownik. Co z harmonicznymi i wplyw na to co dostanie silnik ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Re: Jak działa zwiększanie mocy w sterowniku BLDC

Post autor: elro75 »

WojtekErnest pisze:
19 mar 2022, 9:46
Jeszcze muszisz wiedziec JAK zareaguje silnik gdy z taką częstotliwościa bedziesz "atakowal" sterownik. Co z harmonicznymi i wplyw na to co dostanie silnik ?
Bez kondensatora 100nF na zasilaniu procka układ wariował.
Na razie dla prób zostanę przy tym piszczeniu.
Tak to pewno wszystko nie jest takie proste.jak zaimplementuję do procka manetkę to sobie podejrzę na oscyloskopie co tam się dzieje.
ODPOWIEDZ