Manetka i czujnik PAS

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Manetka i czujnik PAS

Post autor: elro75 »

Witam ! Chciałbym naprawić sterownik bldc.Rower, w którym jest ten sterownik jest już trochę starszy.Posiada on manetkę na czujniku halla oraz czujnik PAS przy korbie. Doczytałem się, że w starszych rowerach elektrycznych to jest pseudo PAS...tzn. służy on do załączania manetki. W starowniku wymieniłem spalone mosfety i LM317T. Sterownik po włączeniu powoduje w radiu garażowym szum podobny jak przetwornice na xl4015 co może świadczyć, że procek pracuje.Czujniki Halla w silniku dobre sprawdzałem multimetrem i pracują.Manetka dobra.Podejrzenie mam do PAS.Czy idzie jakoś go obejść ? Tzn. np. zewrzeć na stałe kabelek sygnałowy do masy ?PAS ma kabelki żółty, czerwony, niebieski
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: W.P. »

elro75 pisze:
21 lip 2022, 17:39
Doczytałem się, że w starszych rowerach elektrycznych to jest pseudo PAS...tzn. służy on do załączania manetki.
Pomimo to jest trochę rozbudowany - rozróżnia kierunek ruchu korby.
Nie wiem jak to jest realizowane przez różnych producentów. Kiedyś obserwowałem przebieg podczas modyfikacji swojego roweru by utworzyć namiastkę manetki w postaci przycisku. Różnica polega na zmianie wypełnienia, dzięki czemu kontroler nie uruchamia silnika podczas postoju gdy ustawiamy korbę w wygodnym położeniu do startu.
Niestety nie zanotowałem częstotliwości i wypełnienia.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: tkoko »

W.P. pisze:
22 lip 2022, 16:09
...... Niestety nie zanotowałem częstotliwości i wypełnienia.
Sygnał "typowych" PAS'ów;
Załączniki
PAS.jpg
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: W.P. »

elro75 pisze:
21 lip 2022, 17:39
Czy idzie jakoś go obejść ? Tzn. np. zewrzeć na stałe kabelek sygnałowy do masy
Z widoku zamieszczonych powyżej przebiegów wynika, ze raczej nie, gdyż byłby to sygnał dla sterownika, że kręcisz korbą w odwrotną stronę.
Jeśli przyjęto notację z pierwszego wykresu to logiczne "0" oznacza kręcenie korbą do tyłu.
W drugim przypadku należałoby podać sygnał z generatora zachowując odpowiednie wypełnienie impulsu, by kontroler odebrał to jako kręcenie korbą do przodu.
Podłącz oscyloskop do wyjścia PAS i zaobserwuj zachowanie. Zamiast PAS możesz podać sygnał z generatora skleconego naprędce np. na jednej bramce 4093 z serii CMOS.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: W.P. »

Ps. Podawanie logicznej "1" zawsze przez rezystor przynajmniej 1K.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: tkoko »

elro75 pisze:
21 lip 2022, 17:39
........... Czy idzie jakoś go obejść ? .........
Jeżeli chcesz sprawdzić czy masz PAS "typowy" czy uruchamiający manetkę to najprościej podłączyć "generator Zeeltoma". Poniżej gotowy generator;

https://allegro.pl/oferta/1-czesciowy-m ... 1310179006

Jeżeli silnik sam zacznie się kręcić to sterownik ma "typowy" PAS, jeżeli włączy się manetka to PAS służy tylko do włączenia manetki. Jeżeli silnik nie zakręci, dalej musisz szukać uszkodzenia. Do testów możesz użyć dowolnego generatora 5 V / 100 Hz
Załączniki
NE 555 mono.jpg
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: elro75 »

Dzięki za zainteresowanie ! PAS działa tzn. na wyjściu pojawia się przebieg prostokątny 0V-5V.wymieniłem jeden tranzystor SMD w sterowniku i PAS zaczął załączać silnik.Tylko nie wiem dlaczego PAS załącza silnik, a manetka jest na zero i kręci silnikiem
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: tkoko »

elro75 pisze:
25 lip 2022, 19:35
..... PAS zaczął załączać silnik.Tylko nie wiem dlaczego PAS załącza silnik, a manetka jest na zero i kręci silnikiem
A przypadkiem nie masz zamienionych gniazd/wtyczek PAS'a i manetki.
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: elro75 »

tkoko raczej nie bo na manetkę ze sterownika podaje przez przewody czarny , zielony ,czerwony, a na PAS ze sterownika kolory czarny, czerwony, brązowy...zresztą wtyczki są na odwrót męsko-żeńskie i żeńsko- męskie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: tkoko »

Właśnie dzisiaj testowałem manetkę, zapewne do sterownika KT, której gniazdo/wtyczka były takie same jak w sterowniku GT (oba męskie).
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: elro75 »

Sterownik naprawiony dwa tranzystory SMD były spalone.PAS działa ale wkręca od razu na obroty.Szczerze mówiąc nie wiem co to za rozwiązanie..manetka+ PAS który wkręca od razu na obroty..chyba, że wspomaga zawsze przy kręceniu i z manetka kiedy się nie kreci pedałami.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka i czujnik PAS

Post autor: tkoko »

elro75 pisze:
30 lip 2022, 15:20
...... Szczerze mówiąc nie wiem co to za rozwiązanie..manetka+ PAS który wkręca od razu na obroty..chyba, że wspomaga zawsze przy kręceniu i z manetka kiedy się nie kreci pedałami.
BBSxx i niektóre sterowniki 250 wat działają w taki sposób. Przy relatywnie małych mocach nie ma to większego znaczenia podczas jazdy. Po osiągnięciu prędkości maksymalnej silnika wspomaganie oraz pobór mocy i tak spada. Moc wspomagania i prędkość maksymalną reguluje się tu przez zmianę trybów wspomagania, np. "High", Medium", "Low", "PAS x"
ODPOWIEDZ