Naprawa sterownika

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elekbike
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2020, 12:36
Lokalizacja: Czernichów
Kontakt:

Naprawa sterownika

Post autor: elekbike »

Witam
Staram się zagłębić w naprawy, a nie w wymianę sterowników.
Mam Chińczyka z błędem. Wyświetlacz 5M i error 10 (błąd komunikacji z wyświetlaczem).
Z wstępnych pomiarów wynika że napięcie na manetkę 2,23V, a na pass 1,88V.
Nie ma tam typowego stabilizatora LM317 i nie wiem co wymienić bo jestem budowlańcem z wykształcenia ;)
Istotne pewnie jest to że rower posiada oświetlenie (przód tył, stop), ładowarke USB, klakson, kierunkowskazy. Wszystko ze sterownika.
Można zrobić jakiś upgrade żeby wszystko działało?
Załączniki
IMG_20221220_163810.jpg
IMG_20221220_163743.jpg
IMG_20221220_163636.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Tooropek »

Zdarzyło mi się uratować dwa sterowniki (co prawda w innych sterownikach), ale te same objawy, a w drugim nie włączał się wcale i pomogła podmiana z innych sterowników stabilizatorów 5V 3 nóżki. Zaznaczone na foto. Jeżeli masz jakieś sterowniki i zlokalizujesz ten element zmierz na włączonym sterowniku gdzie idzie 3,3V a gdzie 5V i dobierz odpowiedni stabilizator. Zdaje się, że chodzi o linię zasilania 5V ale nie do procka (zwróć na to uwagę). U mnie w jednym sterowniku klient zrobił zwarcie na głównym zasilaniu i strzelił ten maleńki stabilizator a w drugim przypadku gdzie całkiem nie włączał się sterownik przyczyną było przegrzanie. Obrazek
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

Tooropek pisze:
20 gru 2022, 19:49
Zdarzyło mi się uratować dwa sterowniki (co prawda w innych sterownikach), ale te same objawy, a w drugim nie włączał się wcale i pomogła podmiana z innych sterowników stabilizatorów 5V 3 nóżki. Zaznaczone na foto. Jeżeli masz jakieś sterowniki i zlokalizujesz ten element zmierz na włączonym sterowniku gdzie idzie 3,3V a gdzie 5V i dobierz odpowiedni stabilizator. Zdaje się, że chodzi o linię zasilania 5V ale nie do procka (zwróć na to uwagę). U mnie w jednym sterowniku klient zrobił zwarcie na głównym zasilaniu i strzelił ten maleńki stabilizator a w drugim przypadku gdzie całkiem nie włączał się sterownik przyczyną było przegrzanie. Obrazek
Ale to co jest zaznaczone na foto to nie są stabilizatory napięcia 5V tylko draver do mosfetów.

Pierwszej kolejności sprawdziłbym napięcie zasilania procesora i czy jest na linii głównej 5V np zasilanie manetki czy jest 5V?
Jeśli jest zasilanie manetki 5V to główna linia zasilanie działa to możliwe że padło zasilanie procesora 3,3V lub 5V lub uszkodzony procesor jak jest brak komunikacji.

Sprawdź typ procesora numer i wyszukać internecie gdzie jest wejście zasilania i sprawdź jakie jest.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Tooropek »

Ja dwa z 15? 20? (Nie liczę spalonych sterowników) uratowałem, nie licząc wymiany mosfetów w m365 czy jakiś tam blokowych sterownikach, ogromnego doświadczenia nie mam, ale co nie co potrafię. Człowiek uczy się na błędach i mogę się mylić, ale skoro na wyjściu z tego elementu SMD wychodzi 5V to nazwałem go stabilizatorem bo owy dokładny typ model znalazłem gdzieś na necie. Poniżej przykład. Pozdrawiam
Obrazek
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

Ams1117 to stabilizator obudowie sot-223 ale idzie szybko zauważyć że zaznaczone elementy na foto są innej obudowie a dokładniej sot-23.

Według fotki stabilizator będzie koło tych niebieskich kondesatorów w obudowie TO92 witać go na foto po lewej stronie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Tooropek »

Może być i sot89, bo i takie są stosowane w sterownikach. Jeżeli autor znajdzie i podmieni na sprawny stabilizator 5V myślę, że sterownik ożyje. Ale tylko myślę... Ewidentnie przyda się przepikanie kilku elementów linii niskiego napięcia i poczytanie datashit jakie rezystancje i mają być itd itp. Może być problem z odczytaniem symbolu na elementach na sterowniku bo niektóre chińskie rączki dają tanie zamienniki bez symboli i oznaczeń... Życzę cierpliwości i powodzenia.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
elekbike
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2020, 12:36
Lokalizacja: Czernichów
Kontakt:

Re: Naprawa sterownika

Post autor: elekbike »

Dziękuję za zainteresowanie.
Wymieniłem stabilizator z innego sterownika dawcy. Był identyczny. Niestety nie pomogło.
Aktualnie szukam datashit procesora by sprawdzić napięcie wejściowe.
Dorzucam jeszcze kilka dokładniejszych zdjęć.
Załączniki
IMG_20221221_095856.jpg
IMG_20221221_095829.jpg
IMG_20221221_084123.jpg
Awatar użytkownika
elekbike
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2020, 12:36
Lokalizacja: Czernichów
Kontakt:

Re: Naprawa sterownika

Post autor: elekbike »

zdjęcia
Załączniki
IMG_20221220_164250.jpg
IMG_20221220_164016.jpg
IMG_20221221_093122.jpg
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

Z tego co witać brak napięcia 5V.
Wymiana stabilizatora nie pomogła to albo coś robi zwarcie i dla tego jest brak napięcia 5V.
Albo brak napięcia przed stabilizatorem jak byś sprawdził jakie są napięcia przed stabilizatorem powinno być koło 12v÷15V.
Możliwe że padło przetwornica napięcia co daje koło 12V÷15V na dravery mosfetów.
Możliwe że że uszkodzony jest mosfet sterownika a on uszkodził draver i główne zasilanie.
Zobacz czy dostaję są napięcie do przetwornicy jeśli jest zasilany od wyświetlacza to możliwe że uszkodzony układ do załączenia prądu do sterownika więc padnięty wyświetlacz możliwe.
Jak wygląda ten wyświetlacz 5M i czy on uruchamia sterownik?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Tooropek »

Zupełnie nie o ten element chodziło dlatego taki a nie inny skutek. Sot223. Prześledz ścieżki jak idą do pas i manetki i po drodze będzie stabilizator.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

Tooropek pisze:
21 gru 2022, 12:26
Zupełnie nie o ten element chodziło dlatego taki a nie inny skutek. Sot223. Prześledz ścieżki jak idą do pas i manetki i po drodze będzie stabilizator.
Przecież to był stabilizator napięcia 5V model 78L05 do manetki i do pas i też zasilanie do procesora.

Proponuję sprawdzić jakie napięcie idzie do stabilizatora i przed przetwornicą.
Awatar użytkownika
elekbike
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2020, 12:36
Lokalizacja: Czernichów
Kontakt:

Re: Naprawa sterownika

Post autor: elekbike »

Wracając do tematu po przerwie świątecznej. Dzisiaj miała miejsce anomalia bo sterownik włączył się bez błędu, wszystko działało. Sprawdziłem napięcie na stabilizatorze który wymieniałem i wejscie miało 14,7V a wyjscie 5V. Radość trwała minutę bo błąd powrócił i napięcie oczywiscie sie zmieniło na wejsciu 3,2V, a wyjscie 1,8V. Zaznaczyłem część ścieżki od wejscia na stabilizator i dalej nie wiem co robić. Brakuje sprzetu i talentu.
Załączniki
IMG_20221222_094522.jpg
IMG_20221222_092239.jpg
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Naprawa sterownika

Post autor: tkoko »

Odłącz wszystko od sterownika, zostaw tylko wyświetlacz i baterię i sprawdź ponownie napięcia na stabilizatorze. Wygląda na to że któryś element zwiera napięcie 5 V.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

A dla mnie jak byś sprawdził czy nie ma tam zimnych lutów jeden mi się nie podoba zaznaczone jest na foto.
Najlepiej było by potraktować lutownicą i ponownie zrobić lutowanie.

Napisz jakie jest napięcie na wejściu VK+ ?
Napisz jakie masz napięcia na tych dużych kondesatorów napięcia zasilania ?
Załączniki
Screenshot_20221228-181904_Chrome.jpg
Awatar użytkownika
elekbike
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2020, 12:36
Lokalizacja: Czernichów
Kontakt:

Re: Naprawa sterownika

Post autor: elekbike »

Witam. Kolejne podejście.
Sprawdzilem napięcie na kondensatorach.
Sterownik ma podpiety tylko wyświetlacz. Zasilany z ładowarki 5A napięcie 54.3V
VK+ 54.3V
Jeśli do tego stabilizatora co niepotrzebnie wymieniłałem na wejściu ma być 15V a jest 3.22V. Pytanie który komponent odpowiada za 15V?
Załączniki
IMG-20230102-WA0000.jpg
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

Jak na moje oko padło zasilanie 15V więc możliwe że przetwornica przestała działać układ kontroli lub cewka.
Przetwornica może być też obciążona z uszkodzonych draverów do mosfetów lub inny element.
Może być że kondesatory są uszkodzone sprawdzić o czas na pojemność miernikiem.
Diody i inne elementy koło tych kondesatorów sprawdzić na sprawność tych elementów.
Szczególnie kondesator ten co ma 30,9V to nie czego nie pasuje takie napięcie więc tych okolicach coś jest uszkodzone daj nać jakie są tam elementy?
Jest tam układ znać jaki tam jest układ numer przy tych kondesatorów i cewki.

Sprawdziłeś czy nie ma zimnych lutów lub coś co wygląda na zimny lut?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Naprawa sterownika

Post autor: Dede »

Sterownik dotarł do mnie na sprawdzenie.
Według pomiarów będzie uszkodzony układ SD4938
Znalazłem schemat połączenia i wygląda że ustawiony jest na 15V ten układ.
Obrazek

Po wylutowywaniu układu i przyłożenia 15V z zasilacza sterownik po prawidłowym zasilaniu brak błędu 10 ale pojawił się błąd 8.

Po wymianie układu SD4938 powinien odzyskać prawidłowe napięcia i sprawność.

Układ tylko do kupienia aliexpress nie znalazłem Polsce do kupienia.
ODPOWIEDZ