Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

https://m.olx.pl/d/oferta/akumulator-tr ... YPTx1.html
Mam melexa starego typu 36v i jestem na kupnie akumulatorow. Czy te barsy są godne uwagi, co polecacue.Trojany oryginalne okolice 7tys komplet, to zdecydowanie za dużo dla mnie. Używki też się boję kupić i stwierdziłem, że lepiej zamiennik ale nowy. Mekex będzie jeździł na 1 ładowaniu tydzień mniej więcej. Chodzi mi o to, żeby przynajmniej 3lara pochodziły za ra cenę. Widzę, że te mają pojemność 225ah ale przy prądzie 20c a przy 5c już 195.ah.Oryginalne miały przy 1C tają pojemność jak wiadomo, czy lepsza pojemność tym dłużej będzie sprawny bo będzie mniej cykli względem kilemetrow.

Jest ktoś wstanie coś konkretnie doradzić, żeby nie wydać dość sporą kwotę nieumiejętnie??
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: gienek333 »

Kiedyś lepsze były akumulatory trakcyjne z płytami pancernymi (nie pastowanymi). Mają większe Rw, ale dużo większą żywotność, co przy tak słabym użytkowaniu by starczyło na 15 lat. Akumulatory ołowiowe trzeba ładować tak często jak tylko się da (najlepiej codziennie) i ważna jest ostatnia faza ładowania tzw. wyrównująca. Raz w miesiącu sprawdzić poziom elektrolitu. Przy takich cenach można rozważyć Li-ion od samochodu.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Mel48 »

Cześć matrix266 - tez jestem na kupnie akumulatorów
swego czasu duzo tu otrzymałem tu wiedzy teraz mogę sie podzielić ;)
- do modelu melex 668 -osobiście mam zamiar kupić nowe EVE LF280 280Ah LiFePO4 albo 300
moje lfp po 14 latach maja 90 % degradacji i sporo oberwały przez ten czas pomyłek w eksploatacja .kupiłem je 2012 używane z samochodu ev po konwercji ok 500 cyklach tyle powiedział mi ale były właściciel
-ładował je do 3.80V do takiego napięcie na cel co doprowadziło szybkiej degradacji -spadku pojemności ,może był nieświadomy co robił
ja zaryzykowałem - upiłem je w ciemno z pomierzyłem pojemność i użytkowałem na ile mi wiedza pozwala
ale też robiłem błędy przez 3 lat na okres zimowy trzymałem je na ful naładowane przez zimę 6-7 miesięcy a tak nie można
nie możne je ładować po niżej -0 stopni
-przechowywać należy ogólnie 1/3 pojemności odwrotnie jak w przypadku pb - ołowiane czy to kwasówki / pancerne /pastowane /żelowe
za swoje 200ah -płaciłem 180 zeta za 1 cele -w tamtym czasie to była okazja
teraz ceny LFP leca z każdym miesiacem
poczytaj o bms i balasowaniu cel sporo tej wiedzy jest tu na forum
ceny trakcyjnych na bazie chemi PB są już mało atrakcyjne chyba ze można kupić / tanio jako złom /pojedżcić i oddać na złom cena ołowiu ale sporo osób robi teraz off -grid pv na bazie -pb ceny są kosmiczne
gienek333 -ma sporo wiedzy praktycznej z pb -ja nie ;)
cena w hurcie 55 -usd -w detalu trochę drożej
Tu możesz śledzić gościa który opisuje sytułacje na rynku -
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Mel48 pisze:
22 mar 2024, 5:17
Cześć matrix266 - tez jestem na kupnie akumulatorów
swego czasu duzo tu otrzymałem tu wiedzy teraz mogę sie podzielić ;)
- do modelu melex 668 -osobiście mam zamiar kupić nowe EVE LF280 280Ah LiFePO4 albo 300
moje lfp po 14 latach maja 90 % degradacji i sporo oberwały przez ten czas pomyłek w eksploatacja .kupiłem je 2012 używane z samochodu ev po konwercji ok 500 cyklach tyle powiedział mi ale były właściciel
-ładował je do 3.80V do takiego napięcie na cel co doprowadziło szybkiej degradacji -spadku pojemności ,może był nieświadomy co robił
ja zaryzykowałem - upiłem je w ciemno z pomierzyłem pojemność i użytkowałem na ile mi wiedza pozwala
ale też robiłem błędy przez 3 lat na okres zimowy trzymałem je na ful naładowane przez zimę 6-7 miesięcy a tak nie można
nie możne je ładować po niżej -0 stopni
-przechowywać należy ogólnie 1/3 pojemności odwrotnie jak w przypadku pb - ołowiane czy to kwasówki / pancerne /pastowane /żelowe
za swoje 200ah -płaciłem 180 zeta za 1 cele -w tamtym czasie to była okazja
teraz ceny LFP leca z każdym miesiacem
poczytaj o bms i balasowaniu cel sporo tej wiedzy jest tu na forum
ceny trakcyjnych na bazie chemi PB są już mało atrakcyjne chyba ze można kupić / tanio jako złom /pojedżcić i oddać na złom cena ołowiu ale sporo osób robi teraz off -grid pv na bazie -pb ceny są kosmiczne
gienek333 -ma sporo wiedzy praktycznej z pb -ja nie ;)
cena w hurcie 55 -usd -w detalu trochę drożej
Tu możesz śledzić gościa który opisuje sytułacje na rynku -
Gościu, który ma melexa doradza mi abym kupił z elektryków ogniwa lion lev-50. Jedno ogniwo 2,7V i z tego co mi mówił można kupic 12 sztuk na 36volt albo np 24 i wtedy powinienem robić 40km co najmniej. Tylko nie rozumiem jak 24 skoro wtedy będę miał nie 36volt tylko 72 a tak przecież nie może być. Chyba że połowa będzie spięta szeregowo a połowa równolegle i nie wiem.
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Astrolux »

Dokładnie to miał na myśli, po dwa łączone równolegle lub 2 pakiety po 12 połączone równolegle.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Mel48 »

Też tak można parami/ rownolegle/ tak zwiekrza sie pojemość akumulatora
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Eryk »

Tak z ciekawości co to się dzieje że ceny lifepo4 poleciały tak mocno w dół?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

matrix266 pisze:
24 mar 2024, 18:10
Gościu, który ma melexa doradza mi abym kupił z elektryków ogniwa lion lev-50. Jedno ogniwo 2,7V i z tego co mi mówił można kupic 12 sztuk na 36volt albo np 24 i wtedy powinienem robić 40km co najmniej. Tylko nie rozumiem jak 24 skoro wtedy będę miał nie 36volt tylko 72 a tak przecież nie może być. Chyba że połowa będzie spięta szeregowo a połowa równolegle i nie wiem.
ogniwo lion lev-50. parametry.
Japońskie Baterie li-ion Lev50 firmy Yausa, 50ah o wymiarach 17x11,5x4,5cm waga ok 1,60kg w oryginalnych koszach po 4szt. I po 8szt.(1,44kwh). Baterie sprawdzone w zakresie napięcia 4,10v -2,60v aktualna pojemności ok 90% nominału. Bardzo duża wydajność prądowa 300A continous (ciągła), prąd zwarcia 850A.

To są ogniwo Li-Ion o nominalnym napięciu 3.6 - 3.7 V (max 4.2 V). Pakiet 10 takich ogniw "10S1P" da napięcie nominalne 36 V (max 42 V) i pojemność 50 Ah. Aby zwiększyć pojemność baterii dajesz równolegle po dwa, trzy (i więcej) takich ogniw "10S2P", "10S3P" itd.
DO OBSŁUGI TAKIEGO PAKIETU POTRZEBUJESZ DODATKOWO BMS DLA BEZPIECZEŃSTWA.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

tkoko pisze:
25 mar 2024, 8:24
matrix266 pisze:
24 mar 2024, 18:10
Gościu, który ma melexa doradza mi abym kupił z elektryków ogniwa lion lev-50. Jedno ogniwo 2,7V i z tego co mi mówił można kupic 12 sztuk na 36volt albo np 24 i wtedy powinienem robić 40km co najmniej. Tylko nie rozumiem jak 24 skoro wtedy będę miał nie 36volt tylko 72 a tak przecież nie może być. Chyba że połowa będzie spięta szeregowo a połowa równolegle i nie wiem.
ogniwo lion lev-50. parametry.
Japońskie Baterie li-ion Lev50 firmy Yausa, 50ah o wymiarach 17x11,5x4,5cm waga ok 1,60kg w oryginalnych koszach po 4szt. I po 8szt.(1,44kwh). Baterie sprawdzone w zakresie napięcia 4,10v -2,60v aktualna pojemności ok 90% nominału. Bardzo duża wydajność prądowa 300A continous (ciągła), prąd zwarcia 850A.

To są ogniwo Li-Ion o nominalnym napięciu 3.6 - 3.7 V (max 4.2 V). Pakiet 10 takich ogniw "10S1P" da napięcie nominalne 36 V (max 42 V) i pojemność 50 Ah. Aby zwiększyć pojemność baterii dajesz równolegle po dwa, trzy (i więcej) takich ogniw "10S2P", "10S3P" itd.
DO OBSŁUGI TAKIEGO PAKIETU POTRZEBUJESZ DODATKOWO BMS DLA BEZPIECZEŃSTWA.
Już pomału ro zaczynam czaić. Tak chodziło mu chyba o dwa pakiety lub 12S2P po prostu chyba, że to to samo. Nie wiem dokładnie ile pojemności ale z tego co mówił to zrobię że 40 km a na 50ah,to nie możliwe. Wydawało mi się, że chodziło o 100ah x2 pakiety co daje 200ah i wtedy taki zasięg jest realny ale może zaszła pomyłka. Muszę zadzwonić i zapytać ile rzeczywiście jest.

Przeglądam też jak, to się łączy, bo możliwe, że nie dobiorą mi pakietu już gotowego tylko kupię pojedyncze i będę sam musiał spinać lub wezwać kogoś, aczkolwiek chyba, to trudne nie jest. Macie jakieś schematy jakby takie 12s2p wyglądało?

Jakbym znalazł takie gotowe 2 pakiety 10s2p to trzeba je połączyć jak normalne akumulatory równolegle mam rozumieć? Tam będzie na każdym ogniwue po dwia miejsca na przewód czy tylko dwa jak na normalnym akumulatorze ale chyba nie skoro samemu się to łączy według potrzeb. , bo nigdy nie widziałem jak to wygląda.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

Jeżeli cały czas mowa o tych bateriach co na zdjęciu poniżej, to ich połączenie jest banalnie proste. W zależności od pojemności (jak mniemam chcesz 200 Ah) łączysz cały koszyk z czterema bateriami równolegle, czyli plus do plusa, minus do minusa. Masz jedno "P" o napięciu nominalnym 3.6 V, po naładowaniu 4.2 V, po rozładowaniu 2.7 V. Takich koszyków "4P" potrzebujesz na baterię 36 V, "10S". Łączysz je tym razem szeregowo, czyli plus pierwszego kosza z minusem drugiego kosza i łączysz tak 10 koszy. Jeżeli chcesz zwiększyć napięcie możesz dodać "1 do 2S4P", ale to komplikuje ładowanie bo potrzeba nietypowej ładowarki "11 lub 12S", i zwiększa ryzyko uszkodzenia sterownika/silnika.
Do takiego aku montujesz OBOWIĄZKOWO BMS.
Załączniki
Li-Ion.jpg
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Kurcze ten gościu mi też trochę miesza w głowie. Teraz mi powiedział, żeby kupić 12s2p, bo napięcie est podane maksymalne 3.7 a nominalna jest 3,2 i jak naładuję, to będę miał 37volt na układzie a to mało, bo powinien mieć 38,8 co najmniej co się zgadza. Jeśli jest w błędzie, to będzie 3,7x12 co już będzie za dużo chyba.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

matrix266 pisze:
25 mar 2024, 18:29
Kurcze ten gościu mi też trochę miesza w głowie. Teraz mi powiedział, żeby kupić 12s2p, bo napięcie est podane maksymalne 3.7 a nominalna jest 3,2 i jak naładuję, to będę miał 37volt na układzie a to mało, bo powinien mieć 38,8 co najmniej co się zgadza. Jeśli jest w błędzie, to będzie 3,7x12 co już będzie za dużo chyba.
Są dwie możliwości;
Gościu nie wie co posiada i zamiast Li-Ion Lev-50 ma jakieś LiFePO4, lub ładuje Li-Ion do 3.7 V sadząc że to jest maksymalne napięcie dla takiego aku.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

tkoko pisze:
25 mar 2024, 17:21
Jeżeli cały czas mowa o tych bateriach co na zdjęciu poniżej, to ich połączenie jest banalnie proste. W zależności od pojemności (jak mniemam chcesz 200 Ah) łączysz cały koszyk z czterema bateriami równolegle, czyli plus do plusa, minus do minusa. Masz jedno "P" o napięciu nominalnym 3.6 V, po naładowaniu 4.2 V, po rozładowaniu 2.7 V. Takich koszyków "4P" potrzebujesz na baterię 36 V, "10S". Łączysz je tym razem szeregowo, czyli plus pierwszego kosza z minusem drugiego kosza i łączysz tak 10 koszy. Jeżeli chcesz zwiększyć napięcie możesz dodać "1 do 2S4P", ale to komplikuje ładowanie bo potrzeba nietypowej ładowarki "11 lub 12S", i zwiększa ryzyko uszkodzenia sterownika/silnika.
Do takiego aku montujesz OBOWIĄZKOWO BMS.
Nie będę brał tak dużo, bo myślałem, że na pakiecie jest 100ah za tą cenę a jest 50ah i wezmę 3pakiety 8Sp1 i się połączy je równolegle. Tylko nie wiem co z tym napieciem, czy mnie nie wprowadza w błąd i będzie bardzo duże napięcie na takim zestawie nie jak on myśli 3,2vx12 tylko 3,7v.Najwyzej zmniejszę i tyle. Nie podaje aukcji, bo tam pisze tylko yuasa 50 lev, 3pakiety po 8s2p.Gosciu mówi przez tel, że napięcie jest 3,7 jednego ogniwa. Być tu mądry i pisz wiersze.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

To zdj do góry, to pojedyncze ogniwa, czy pakiet.Gosc nie sprzeda 22sztuki tylko wszystkie więc chyba je wezmę i zrobię w zależności od napiecia. Jak podłącze 12s2p i będę chciał zmienić na 11s2p to będzie dużo przepinania.?

Jutro spróbuję narysować jak ja to rozumiem. Teraz postaram się opisać.
12sp2 czyli 24sztuki.


Jutro narysuje abyście powiedzieli, czy dobrze.

Jak dostane np dwa pakiety 11sp1 to pierw będę musiał podpiąć je szeregowo pojedyncze ogniwa a potem tak jak zwykle akumulatory równolegle minus do minusa i plus do plusa na koszach. Bo widzę że ten kosz to po prostu akumulator w środku z połączonym ogniwami.Jesli w necie jest oferta pakiet 8x 3,7v czyli wychodzi coś ponad 30v to znaczy, że one są położone w koszu szeregowo już, czy po prostu piszą sumę napiecia a ten co kupuje musi sobie połączyć jak chce szeregowo, czy równolegle ale nic w żadnej aukcji nie pisze o sumie pojemności. Tego trochę nie rozumiem.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

OK mam już datasheet i wykresy akumulatora Lev 50.
Jeżeli chcesz mieć "święty spokój", potrzebujesz dokładnie 2 x 10 sztuk (20 sztuk) Lev 50 by mieć zamiennik 3 aku kwasowych 12 V, 100 Ah. Napięcie "robocze" będzie i tak wyższe (41 - 34 V), niż napięcie z żeli (39 - 33 V). Po dołożeniu "1S2P" robocze napięcie wzrośnie do 45 - 38 V. Przy dodatkowych "2S2P" napięcie wzrośnie do 49 - 43 V, a moc/prędkość wzrośnie o 20 - 25%. Grozi to już jednak podatnością na awarie/spalenie. Z racji tego że aku Li-xxx mają mniejszy "sag" pojemności i napięcia niż aku kwasowe, przy sprawnych ogniwach Lew 50, zasięg (w sprzyjających warunkach) powinien wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Co do połączeń to; łączysz najpierw 10 par równolegle (po dwie baterie Lev) plus z plusem, minus z minusem. Następnie łączysz te 10 połączonych par szeregowo jak dotychczasowe baterie kwasowe czyli plus pierwszej baterii z minusem następnej baterii aby uzyskać napięcie 41 V.
Na koniec OBOWIĄZKOWO MONTUJESZ ODPOWIEDNI BMS na maksymalne napięcie ładowania 41 V (przy baterii "10S2P"
Jeżeli zamierzasz wziąć trzy pakiety po osiem sztuk (24 sztuki), to korzystniej cenowo wziąć cztery pakiety (32 sztuki) i zrobić z nich aku "10S3P" / 150 Ah. Zwiększysz zasięg ponad trzykrotnie
Załączniki
Lev 50.jpg
Lev 50b.jpg
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

tkoko pisze:
26 mar 2024, 7:31
OK mam już datasheet i wykresy akumulatora Lev 50.
Jeżeli chcesz mieć "święty spokój", potrzebujesz dokładnie 2 x 10 sztuk (20 sztuk) Lev 50 by mieć zamiennik 3 aku kwasowych 12 V, 100 Ah. Napięcie "robocze" będzie i tak wyższe (41 - 34 V), niż napięcie z żeli (39 - 33 V). Po dołożeniu "1S2P" robocze napięcie wzrośnie do 45 - 38 V. Przy dodatkowych "2S2P" napięcie wzrośnie do 49 - 43 V, a moc/prędkość wzrośnie o 20 - 25%. Grozi to już jednak podatnością na awarie/spalenie. Z racji tego że aku Li-xxx mają mniejszy "sag" pojemności i napięcia niż aku kwasowe, przy sprawnych ogniwach Lew 50, zasięg (w sprzyjających warunkach) powinien wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Co do połączeń to; łączysz najpierw 10 par równolegle (po dwie baterie Lev) plus z plusem, minus z minusem. Następnie łączysz te 10 połączonych par szeregowo jak dotychczasowe baterie kwasowe czyli plus pierwszej baterii z minusem następnej baterii aby uzyskać napięcie 41 V.
Na koniec OBOWIĄZKOWO MONTUJESZ ODPOWIEDNI BMS na maksymalne napięcie ładowania 41 V (przy baterii "10S2P"
Jeżeli zamierzasz wziąć trzy pakiety po osiem sztuk (24 sztuki), to korzystniej cenowo wziąć cztery pakiety (32 sztuki) i zrobić z nich aku "10S3P" / 150 Ah. Zwiększysz zasięg ponad trzykrotnie
No właśnie nie bardzo rozumiem te połączenia. Jak mam zestaw 3s2p to w necie jest tak, że trzy pierwsze są szeregowo potem przerwa i następne tak samo a dwa przewody i równoległe plus z plusem i minus z minusem tam gdzie zostały wolne miejsca na połączenie. Przy tym zestawie też tak myślałem.

Tuta jest 12 baterii po 8volt spiętych tak, że tylko dwa przewody są plus i plus i minus i minus a reszta minus plus. Piszę, że zostało podwójna pojemność i 6x volt czyli 48volt.Caly czas myślałem, że tak to ma być.Czyli jak u mnie 10sp2 to 5 akumulatorów szeregowo, przerwa i następne 5 też szeregowo i zostają dwa Monisi i dwa plusy i to równolegle i tyle. Natomiast tu piszesz całkiem inaczej.Tutaj jest połączone tylko dwie pary akumulatorów pojedynczo - jedna para plus z plusem a druga minus z minusem.
Ktoś dodał błędne połączenie??
Załączniki
Screenshot_20240326_162707_com.android.chrome.jpg
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Astrolux »

Pokazałeś połączenie jako 2 równolegle baterie i w tym przypadku potrzebujesz 2 szt. BMS dla każdej baterii. A w takim połączeniu tylko 1 BMS.
Załączniki
20240326_234855.jpg
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Astrolux pisze:
27 mar 2024, 0:02
Pokazałeś połączenie jako 2 równolegle baterie i w tym przypadku potrzebujesz 2 szt. BMS dla każdej baterii. A w takim połączeniu tylko 1 BMS.
Te dwa połączenia są prawidłowe? Czemu w moim przykładzie potrzeba dwa bms? Te pionowe kreski i cb miedź akumulatora mi co oznaczają?

To jeszcze raz wyjaśnię jak ja rozumiem. Przypusmy, że będę montował 10x2 czyli 20 ogniw.
Układam 10 w szeregu podpinam od plusa do minus. Pod tym szeregiem drugie 10 i też od plusa do minusa. Zostaje mi wolne dwa minusy i plusy. I je łączę 1 ogniwo górnego szeregu pluz z plusem 1 ogniwa dolnego i analogicznie minus z ostatnimi w szeregu.

Tkko pisze, że 10 par trzeba połączyć równolegle i to zrozumiałem, że wszystkie szeregowi i wszystkie równolegle. Na grafikach w necie jest pokazany, że tylko dwie pary. To albo ja rozumiem źle tak jak jest w internecie albo nie czytam ze zrozumieniem.
Moja konfiguracja wymaga poprowadzenie przewodów do tych samych biegunowosci tak jak jest na grafice mojej ponieważ dwie pary pod Saba się nie zmieszczą.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Sorry za estetykę ale moja choroba nie pozwala na lepszą.
Załączniki
Screenshot_20240327_102240_com.android.gallery3d.jpg
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Kurde pomyłka tam jeden minus na drugi nałożyłem zamiast jeden aku wcześnie ale to chyba wiadomo o co mi chodzi. Pierwszy zestaw to jest odzwierdziedlenie jednego siedzenia a drugi drugiego. Dlatego taki układ musi być.Zestawy 3sp2 czy 4sp2 tak są pospinane w necie. Oczywiście tam jest pokazane jedno pod drugim tak jak ty narysowałeś.

Jeśli to jest źle, to poproszę aby ktoś narysował jak ma być połączone w takim układzie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

To ma być połączone tak jak na zdjęciu przy baterii "10S2P". Oczywiście to jedna z możliwości zależna od komory na baterię w Meleksie. Do cyferek lutujesz przewody do balansu/BMS'a.
Załączniki
10S2P.jpg
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

tkoko pisze:
27 mar 2024, 10:50
To ma być połączone tak jak na zdjęciu przy baterii "10S2P". Oczywiście to jedna z możliwości zależna od komory na baterię w Meleksie. Do cyferek lutujesz przewody do balansu/BMS'a.
Sorki ale ja nie bardzo wiem o vo chodzi na takich zdjęciach. Musiałbym mieć po prostu przewody pokazane. Moje zdj jest złe? Mają być dwa kable do tych samych biegunow, czy nie? Jeśli nie, to nie wiem czemu na grafikach w internecie tak jest pokazane.
Jak już pisałem 3s2p w necie jest pokazane tak, że są ułożone 6 baterii w szeregu i trzy są policzone szeregowo między 3 a 4 przerwa i następne trzy tak samo i zostają dwie pary biegunow i do nich dwa przewody równolegle. Założyłem, że 5s2p czy 10s2p jest analogicznie rąk samo.

Zrobiłem na moim zdj tak samo tylko w innym układzie.

To jest układ 3sp2 który zwiększa pojemność dwa razy i napięcie trzy razy??Cały czas mam taki coś namyśli, tylko będzie więcej sztuk.

Jak znajdziesz czas, to mi narysuj taki sam układ jak mój na kartce wyżej i poszczególne przewody gdzie mają iść. Albo co jest źle na moim zdjęciach co dodałem.
Załączniki
Screenshot_20240326_171524_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

matrix266 pisze:
27 mar 2024, 17:58
Sorki ale ja nie bardzo wiem o co chodzi na takich zdjęciach. Musiałbym mieć po prostu przewody pokazane.
Przecież prościej już się nie da. :D
Masz na zdjęciu optymalne ułożenie każdego ogniwa Lev 50 minusem i plusem tak by uzyskać baterię "10S2P" o wymiarach 45 cm x 34 cm x 11.5 cm. Na czerwono masz zwory/płaskowniki miedziane/grube druty czy co tam użyjesz by połączyć poszczególne ogniwa między sobą. Masz opisane gdzie przyłączyć masę i plus baterii do sterownika. Masz opisane gdzie przyłączyć pojedyncze przewody balansujące BMS'a (cyfry, kolejność przewodów).
Ustawiasz po kolei ogniwa biegunami "-" i "+" tak jak na zdjęciu, i łączysz obrysowane na czerwono śruby. Dolutowujesz przewody BMS'a. I jeżeli zrobiłeś to tak jak na zdjęciu, masz aku "10S2P".
To co cały czas pokazujesz możesz sobie robić na aku kwasowym. Na Li-Ionach robisz tak jak masz na moim zdjęciu.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

Jak bardzo chcesz tak jak na Twoim zdjęciu to proszę "3S2P" prawidłowo podłączone
Załączniki
3S2P.jpg
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Astrolux »

matrix266 pisze:
27 mar 2024, 10:30
Pierwszy zestaw to jest odzwierdziedlenie jednego siedzenia a drugi drugiego. Dlatego taki układ musi być. Zestawy 3sp2 czy 4sp2 tak są pospinane w necie. Oczywiście tam jest pokazane jedno pod drugim tak jak ty narysowałeś.
Jeżeli kupisz pakiety w koszykach i nie chcesz ich rozbierać to jak je zmieścisz w tych 2 komorach. Na 10s musiałbyś kupić 2x 3s2p i jeden 4s2p. Powiedz jak je umieścisz w tych 2 komorach, następnie będziesz miał propozycje ich połączenia.
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Astrolux »

tkoko pisze:
27 mar 2024, 18:49
Jak bardzo chcesz tak jak na Twoim zdjęciu to proszę "3S2P" prawidłowo podłączone
Jak widzę te koszyki, to zdaje się idzie górny panel zdjąć i ustawić ogniwa tak, żeby było połączenie proste jak wcześniej pokazałeś ze zworami.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

tkoko pisze:
27 mar 2024, 18:49
Jak bardzo chcesz tak jak na Twoim zdjęciu to proszę "3S2P" prawidłowo podłączone
To ta moja grafika jest źle.?

Jest w takim razie dwie opcje.
A) równolegle 10parr i szeregowo dodatkowo te pary.
B) równolegle wszystkie w sensie minus na minusie i plus na plusie bez odstępów i wszystkie szeregowo.

To w takim razie wszystkie grafiki są złe, które pokazywały połączenie szeregowe tylko 2 biegunowi a resztę szeregowo.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2024, 23:37 przez matrix266, łącznie zmieniany 1 raz.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Astrolux pisze:
27 mar 2024, 19:14
matrix266 pisze:
27 mar 2024, 10:30
Pierwszy zestaw to jest odzwierdziedlenie jednego siedzenia a drugi drugiego. Dlatego taki układ musi być. Zestawy 3sp2 czy 4sp2 tak są pospinane w necie. Oczywiście tam jest pokazane jedno pod drugim tak jak ty narysowałeś.
Jeżeli kupisz pakiety w koszykach i nie chcesz ich rozbierać to jak je zmieścisz w tych 2 komorach. Na 10s musiałbyś kupić 2x 3s2p i jeden 4s2p. Powiedz jak je umieścisz w tych 2 komorach, następnie będziesz miał propozycje ich połączenia.
Po d jednym siedzeniem 10 sztuk po 2 rzędy jeden nad drugim i pod drugim tak samo. Tak jak narysowałem wyżej. Ale czy będa ułożone w wszystkie w jednym Lini czy w dwóch szeregach, to przecież połączenie musi być takie samo, zmieni się jedynie droga przewodów. Szeregowo i równoległe dalej musi być taka sama liczba.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: tkoko »

Podaj wymiar obu gniazd na baterię w Meleksie, to Ci rozrysuję optymalny układ ogniw.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

tkoko pisze:
28 mar 2024, 7:39
Podaj wymiar obu gniazd na baterię w Meleksie, to Ci rozrysuję optymalny układ ogniw.
Tak jak wyżej narysowałem 2rzedy po 5 baterii pod jednym siedzeniem jak i pod drugim.
Ja Sprubuje, to podłączyć tak, że 10par równolegle plus z plusem i minus z minusem i każda z par szeregowo np od minusa do plusa. Zobaczymy, czy zadziała.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Bateria dostarczone i mają każdy 4.05 v napiecia oprucz jednego 4.pod obciążeniem spada napięcie do 11v mierzone miernikiem, który mierzy baterie pod obciążeniem. Moje w melexie mają średnio 8v.Dostalem 6 paczek po 4 a nie jak było w aukcji 8x3. Gość mi pisze ze trzeba dołożyć na paczkę po jedno ogniwo spiąć pojedyncze ogniwa w jednej paczce i drugie szeregowo i te dwie paczki połączyć równolegle tak jak dwa akumukatiry byśmy chcieli połączyć. Inny tak jak tutaj, że każde ogniwo szeregowo i 10par równolegle.

Jutro ma gość mi przyjedzie, to zrobić bo zgłupiałem totalnie. Wtedy będę widział o co w tym chodzi.
Jeśli rzeczywiście trzeba wszystkie szeregowo i pary równolegle, to trzeba je odwrócić tąk jak wyżej na zdj w sensie plusem do plusa minusem do minusa i następnego tak aby można szeregowo, czyli plus drugiego do minusa trzeciego i tak do końca.

A czy nie mogę tak, że zrobię pakiety po 10sztuk zepnę szeregowo i napięcie będę miał po 40v na każdym i wtedy te dwa zestawy równolegle żeby pojemność się zwiększyła a nie napięcie. Tak samo jak dwa akumukatiry, kture mają w sobie ogniwa szeregowo. Czy to nie jest tak samo? Muszę kombinować tak, że wszystkie z wszystkimi.? Ja to rozumiem tak, że pakiet szseregowo to tak jak by cały akumulator gotowy. Szeregowo blaszkami a plus do plusa i minus do minusa przewodem. Na logikę dla mnie to jest, to samo co dwa akumulatory o tym samym napięciu równolegle.
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: Astrolux »

matrix266 pisze:
28 mar 2024, 17:50
A czy nie mogę tak, że zrobię pakiety po 10sztuk zepnę szeregowo i napięcie będę miał po 40v na każdym i wtedy te dwa zestawy równolegle żeby pojemność się zwiększyła a nie napięcie. Tak samo jak dwa akumukatiry, kture mają w sobie ogniwa szeregowo. Czy to nie jest tak samo?
Dokładnie tak jest, że łączysz je jako dwa pojedyncze akumulatory na napięcie 40V, a następnie łączysz je równolegle dla podwojenia pojemności.
Tylko dobrze jest wyposażyć baterię Li-ion w zabezpieczający BMS. W twoim połączeniu obydwa akumulatory muszą mieć swój BMS więc są potrzebne 2 szt.
A jak masz tu proponowane, to najpierw łączysz 2 ogniwa równolegle i wtedy masz dalej ogniwo 4V ale o podwójnej pojemności. Następnie te 10 par łączysz szeregowo i masz akumulator 40V i do tego potrzebny jest wtedy tylko jeden BMS. Myślę że jaśniej już się nie da, a rysunki masz wyżej.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: gienek333 »

Lev 50 były stosowane w trojaczkach (samochody elektryczne Mitsubishi i-MiEV, Citroen C-Zero i Peugeot iOn) i w Outlanderach. Dużo informacji było na forum Samochodyelektryczne.org, ale już go nie ma. Jak ogniwa są połączone szeregowo, to wystarczy zewrzeć końce stringów, a balansowanie można dać cienkim drutem.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Astrolux pisze:
29 mar 2024, 0:02
matrix266 pisze:
28 mar 2024, 17:50
A czy nie mogę tak, że zrobię pakiety po 10sztuk zepnę szeregowo i napięcie będę miał po 40v na każdym i wtedy te dwa zestawy równolegle żeby pojemność się zwiększyła a nie napięcie. Tak samo jak dwa akumukatiry, kture mają w sobie ogniwa szeregowo. Czy to nie jest tak samo?
Dokładnie tak jest, że łączysz je jako dwa pojedyncze akumulatory na napięcie 40V, a następnie łączysz je równolegle dla podwojenia pojemności.
Tylko dobrze jest wyposażyć baterię Li-ion w zabezpieczający BMS. W twoim połączeniu obydwa akumulatory muszą mieć swój BMS więc są potrzebne 2 szt.
A jak masz tu proponowane, to najpierw łączysz 2 ogniwa równolegle i wtedy masz dalej ogniwo 4V ale o podwójnej pojemności. Następnie te 10 par łączysz szeregowo i masz akumulator 40V i do tego potrzebny jest wtedy tylko jeden BMS. Myślę że jaśniej już się nie da, a rysunki masz wyżej.
Zobaczymy gościu kazał mi przygotować 20blaszek na rozstaw bolcow o ma przyjechać dziś albo jutro.

Czyli w pierwszym przypadku potrzebuje tylko połączyć plus z plusem i minus z minusem aby połączyć dwa zestawy a w drugim 10 par czyli wszystkie akumulatory i r dodatkowo szeregowo wszystkie wyjdzie na to samo z tym, że jeden bms będzie potrzebny w drugim przypadku.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Muszę chyba elektryka wezwać, bo ten twierdzi że tyle ma być przewodów bms aby starczyło na minus plus każdego akumulatora 8 nie potrzeba dwóch.Mam pocięte blaszki tak aby dostały z jednego ogniwa do drugiego osobnych baterii. Czyli napewno nie będę miał podpinane tak jak na zdjęciu, jedna blaszka obejmujaca 4baterie.
matrix266
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 29 cze 2022, 13:53

Re: Akumukatiry do melexa trakcyjne, prośba o pomoc.

Post autor: matrix266 »

Mam połączone dwa pakiety szeregowo osobno a następnie równolegle kablami dwoma. Wszystko działa i może mi teraz ktoś podpowiedzieć jaki ten bms mam zamówić. Jak coś, to zrobię zdj w instalacji.
ODPOWIEDZ