BMS JBD - ujemny prąd

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: Camis »

Zamontowałem nowy BMS Smart JBD.

Elektrycznie wszystko ok ale aplikacja pokazuje mi przy rozładowaniu i jeździe ujemne wartości prądu zamiast dodatnich.

Czy tak powinno być czy w sumie dobrze pokazuje bo jest rozładowanie a przy ładowaniu jest dodatni prąd?.

BMS jest dobrze podłączony.

Obrazek
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 3002
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: tas »

Może to chodzi o to, że minusowy prąd w rozumieniu wyjmujesz go z akumulatora, a jeśli wkładasz to jest dodatni :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: c64club »

Mam wersję 80A w pakiecie od Toroopka. Podłączę się z "apką" i sprawdzę, chyba że kolega wcześniej zajrzy w ten temat i odpowie z doświadczenia. Ale z tego co kojarzę, przy ładowaniu pokazuje dodatni co jest logiczne z perspektywy akumulatora. W końcu ten układ pilnuje baterii a nie silnika. Swoją drogą - fajny układ jako taki, tylko "apka" ma dwie wady:
-wyłudza dostęp do lokalizacji (ale nie wymaga dostępu do Intenetu i tak też jej używam, na telefonie "leżaku" który nigdy sieci nie widział)
-napięcia poszczególnych ogniw pokazuje tylko przy pierwszym użyciu. Potem już tylko napięcie całości.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: Tooropek »

Ja nie widzę żadnych problemów z bmsami JBD, napięcia pokazują dobrze, prąd także, napięcia na sekcjach widać cały czas (tego nie rozumiem ocb ale chyba nie było kodem zeskanowane dlatego tak się dzieje...)
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: c64club »

No tak mam. Nie skanowałem żadnego kodu. Przy pierwszym użyciu apki po świeżej instalacji, BMS spowiada się z napięć wszystkich ogniw po kolei, przy kolejnym połączeniu już tylko z napięcia sumarycznego. Sprawdzane na dwóch innych telefonach. Funkcjonalność (a raczej ograniczenie funkcjonalności) wprowadzone chyba tylko po to by "zachęcić" do spowiadania wszystkich urządzeń/BMS-ów chmurze. A że korzystam z poleconego przez Cię balansera i wyprowadziłem złącze serwisowo-pomiarowe, to nie jest to dla mnie wielki problem.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: Camis »

c64club pisze:
15 kwie 2024, 19:08
-napięcia poszczególnych ogniw pokazuje tylko przy pierwszym użyciu. Potem już tylko napięcie całości.
U mnie pokazuje cały czas:

Obrazek
Obrazek
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: c64club »

Ale - jak mniemam - to na Twoim mądrofonie "do użytu codziennego" na którym przyznałeś apce będącej zaledwie ekrankiem multimetru, wszytskie uprawnienia które jej są zbędne - dostęp do sieci, kontaktów, lokalizacji czy czego tam chciała.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: Camis »

Tylko urządzenia w pobliżu, dostęp do sieci musi mieć bo inaczej nie można zmienić parametrów BMS.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: Tooropek »

Nie trzeba lokalizacji udostępniać. Aparat do skanowania kodu QR do połączenia jak dla mnie bo mam pod kontrolą kilka urządzeń, a tak to tylko bt naprawdę jest tylko potrzebny. Internet jest potrzebny do aktualizacji i tyle. Miałeś kod QR na bmsie nie c64club? Jeżeli nie masz to ja chyba mam Twój kod prawdopodobnie, tylko musiałbyś mi podać na priv adres MAC bmsa, jak nie zeskanujesz w apce tego kodu to nie będziesz mógł zmieniać żadnych ustawień, a do tego trzeba zalogować konto na emaila. Nic nasi przyjaciele nie pobierają od nas, mam do nich zaufanie. Bardzo przyjaźni ludzie i nie czepiałbym się ich raczej niczego, a wręcz przeciwnie.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: c64club »

Rozkręciłem bateryjkę, nie mam naklejki z QR. Ale łączy się po MAC-u jak tylko zobaczy BMS w zasięgu BT.
Camis pisze:
15 kwie 2024, 21:41
Tylko urządzenia w pobliżu, dostęp do sieci musi mieć bo inaczej nie można zmienić parametrów BMS.
U mnie (różne tęlofony, sprawdzałem) chce uprawnień do lokalizacji i systemu plików, bez nich się nie chce łączyć z BMS-em. Uprawnienia "tylko urządzenia w pobliżu" nie ma. Ale mogę zmieniać parametry chociaż nie mam połączenia z siecią.

To jest niezdowe żeby apkę (która zastępuje tylko parę guzików i ekranik) trzeba było łączyć z czymkolwiek oprócz BMS-a, żeby uzyskać uprawnienia do zmiany parametrów. Skoro widzę stany wszystkich ogniw, mogę włączyć ładowanie i rozładowanie, ustawić pojemność itd to dostęp do sieci jest zbędny. Takie urządzenia powinny być całkowicie autonomiczne. Konieczność łączenia z serwerem (który może paść, być niedostępny, wymaga całej infrastruktury przez dwa kontynenty aż do miejsca instalacji BMS) makabrycznie zwiększa zawodność.

Moją uluioną "apką" do ustawiania urządzeń i podglądu parametrów był zwykły, chamski terminal RS232 lub 485. Jedyne co trzeba było mieć do połączenia to infomacja w stylu 9600,n,8,1, względnie hasło. Cała "apka", menu itd były zaszyte w urządzeniu, nie byl potrzebny skomplikowany komputer z dedykowanym softem od producenta. Pełna autonomia. Pracowało to na kopalniach póki nie padło, producent mógł dawno nie istnieć. Ale to było 20+ lat temu, w urządzeniach przemysłowych, często opartych o proste 8-bitowe mikrokontrolery. Teraz taki BMS ma większą moc obliczeniową niż komputer którego wtedy używałem w roli terminala, więc już nie może mieć wbudowanego prościutkiego softu z menu na terrminal.

Kiedy się połączy z BMS, pierwszy raz po instalacji apki, widać wszystkie informacje jak na screenie. Po rozłączeniu i ponownym połączeniu, nie pojawia się już informacja o ogniwach i ekran przewija się tylko do takiego momentu:
LRHIB9z.png
Znikają napięcia poszczególnych ogniw, Vol low, Vol. high i Vol. diff. Reszta funkcjonalności zostaje.


EDIT: Na potrzeby sprawdzania pod ten post, odebrałem apce uprawnienia do lokalizacji. Oczywiście momentalnie rozłączyła się z BMS. Włączyłem lokalizację, połączyło się z BMS, znów mogłem podejrzeć napięcia ogniw. Po ponownym uruchomieniu apki, znowu nie mam podglądu napięć. Aż do wyłączenia jej lub przejścia na inny ekran, np ustawień. Czyli za każdym razem muszę odebrać i przyznać uprwanienie Lokalizacja. Upierdliwe ale przynajmniej częściowo działa. Na drugim telefonie taxamo.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2024, 3:41 przez c64club, łącznie zmieniany 5 razy.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: c64club »

Wracając do tematu - tak, przy ładowaniu pokazuje prund dodatni.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
Cord
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: 04 lip 2021, 13:48

Re: BMS JBD - ujemny prąd

Post autor: Cord »

U mnie Ant bms w apce prąd ujemny podczas ładowania.
ODPOWIEDZ