Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

Ostatnio natknąłem się na takie duże ogniwa używane prawdopodobnie głównie w samochodach elektrycznych.
Tak się zastanawiam dlaczego duże pakiety 1000Wh+ nadal budujemy z małych 18650/21700 zamiast takich dużych?
Po co sobie utrudniać życie i zgrzewać ogniwa równolegle np. w układzie 14S5P (21700) jak można by poprostu pozostać na 14S1P.
Ogniwa te mają bardzo dobrą pojemność na poziomie 118Wh )
co przy masie 0.42kg daje nam 281Wh/kg. Dla porównania takie topowe LG 21700 M58T mają 267Wh/kg (20Wh/0.075kg). Druga kwestia to cena. 14 ogniw 46950 kosztuje 967zł ( https://pl.aliexpress.com/item/10050061 ... in_prod%3A )

W przeliczeniu na 1kWh wychodzi 585zł. Dla porównania 1kWh na LG M58T ( https://mgvolt.pl/pl/products/nowe-ogni ... 10002.html ) to już 900zł.

Rozmiarowo również nie jest źle. Chińczyki niestety musiałyby zaprojektować nowy bidon taki bardziej prostokątny aby móc uzyskać 13S/14S .
Obrazek

Jestem szczególnie ciekaw opini osób ,które na codzień budują akumulatory do rowerów.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2536
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Tooropek »

Nikt sobie życia nie utrudnia budując pakiety na 18650/21700. Najkorzystniej wychodzą 18650 jeśli chodzi o cenę i możliwości.
Jeżeli nie rozumiesz, że nie wszystko nadaje się do budowy pakietów rowerowych to nie ma sensu dalej dyskutować. Ogniwa 46950 są w autach, są to ogromne ciężkie pakiety, zgrzewane laserowo. Wskaż choć jedną manufakturę w Polsce która zgrzewa ogniwa laserem i zgrzewa blachy miedziane grubości 1mm,2mm i więcej. Myślę, że moja odpowiedź wyczerpuje Twoje pytania.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1749
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: zielony71 »

Zgrzewanie tych ogniw faktycznie może być sporym wyzwaniem dla amatorskiego sprzętu, natomiast można by zastosować tę ogniwa w wersji z wyprowadzeniami śrubowymi lub fabrycznie zgrzanymi blaszkami. Wtedy miałoby to sens.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

Tooropek pisze:
04 gru 2025, 12:53
Nikt sobie życia nie utrudnia budując pakiety na 18650/21700. Najkorzystniej wychodzą 18650 jeśli chodzi o cenę i możliwości.
Jeżeli nie rozumiesz, że nie wszystko nadaje się do budowy pakietów rowerowych to nie ma sensu dalej dyskutować. Ogniwa 46950 są w autach, są to ogromne ciężkie pakiety, zgrzewane laserowo. Wskaż choć jedną manufakturę w Polsce która zgrzewa ogniwa laserem i zgrzewa blachy miedziane grubości 1mm,2mm i więcej. Myślę, że moja odpowiedź wyczerpuje Twoje pytania.
Nowy 18650 ma zazwyczaj jakieś 10-11Wh co przy cenie 10zł daje jakieś 900-1000zł za 1kWh. Dużo słabiej niż te 46950.
Wagowo również słabo. ~240Wh/kg
slow
Forumowicz
Posty: 692
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: slow »

Nowy 18650 ma zazwyczaj jakieś 10-11Wh co przy cenie 10zł
Obecnie ceny nie są wysokie. Ze 2x taniej niż napisałeś bez problemu
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

slow pisze:
04 gru 2025, 15:44
Nowy 18650 ma zazwyczaj jakieś 10-11Wh co przy cenie 10zł
Obecnie ceny nie są wysokie. Ze 2x taniej niż napisałeś bez problemu
Podaj linka to się oceni. Za 5zł to może dostaniesz jakiegoś 2500mah o realnej pojemności 8Wh-9Wh. Życzę powodzenia w dobiciu do 1000Wh w obudowie Polly DP-9 na 91 ogniw.
https://www.nkon.nl/en/rechargeable/li- ... rder=price
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

zielony71 pisze:
04 gru 2025, 13:19
Zgrzewanie tych ogniw faktycznie może być sporym wyzwaniem dla amatorskiego sprzętu, natomiast można by zastosować tę ogniwa w wersji z wyprowadzeniami śrubowymi lub fabrycznie zgrzanymi blaszkami. Wtedy miałoby to sens.
Albo poprostu zastosować podobny patent jak w tym power banku?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2536
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Tooropek »

Akumulator na sprężynki i 100A poboru, no na pewno. Czas obudzić się ze snu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

Tooropek pisze:
05 gru 2025, 18:16
Akumulator na sprężynki i 100A poboru, no na pewno. Czas obudzić się ze snu.
Właśnie gadam na discordzie z gościem ,który buduje aku na tych ogniwach i bez lasera też się da
Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 gru 2025, 21:56 przez Atak_Snajpera, łącznie zmieniany 2 razy.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1749
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: zielony71 »

Może się i da, ale nie budzi to za bardzo zaufania.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

zielony71 pisze:
05 gru 2025, 21:55
Może się i da, ale nie budzi to za bardzo zaufania.
Zgadzam się. Osobiście wolałbym coś takiego
KrzysiekSw
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2025, 21:34

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: KrzysiekSw »

Hallo,
moim zdaniem, te ogniwa, 46950, są wbudowane w akumulatorze w rowerze Wallke H7 - 48 V 60 Ah. Wiem, KI bredzi coś o 18650, ale to się nie zgadza.
Wyliczyłem to sobie, bo akumulator 48 V 40 Ah do Wallke ma chyba 21700 ogniwa (13S8P), ale obudowa do 60 Ah baterii jest o dwa centymetry dłuższa i o centymetr szersza, więc w żaden sposób nie zmieści się tam dodatkowe 52 ogniwa (13S12P), wiec musi to być zrobione w konfiguracji 46950 2x13S1P, a wynika to ze specyfikacji 10 A ładowarki --> 2x5A.
Ale... szczerze mówiąc — informacji o tym akumulatorze jest w sieci jak na lekarstwo. Nie wiem... może to jakaś tajemnica?
Bolej1
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 08 mar 2020, 21:47

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Bolej1 »

Już produkuję się rowery co wykorzystuje ogniwa 46950 np. Raymon Tarok z DJI Avinox. Rower można ładować ładowarka 12A. Jak dla mnie same plusy. Mniej miejsca zajmuję taki pakiet w porównaniu do tradycyjnych ogniw.
KrzysiekSw
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2025, 21:34

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: KrzysiekSw »

Hallo,
hmm... sprawa się gmatwa właściwie, zamiast wyjaśniać...
W ebiku Raymon Tarok jest wbudowana na stałe bateria FP700, jej parametrów nie ma, ale ta sama 12A ładowarka jest też do innych baterii, np.:
RS800 i RS600 od Avinox. Parametry RS800 to 36V, 22Ah. I nie jest to pomyłka w parametrach, bo cyfra w nazwie oznacza liczbę Wh. Wiec bateria FP700 ma 36V i 20Ah. Hmm... ale jak na ogniwach 46950 zrobić 20Ah czy 22Ah baterie?
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 716
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: Atak_Snajpera »

KrzysiekSw pisze:
02 cze 2026, 16:46
Hallo,
hmm... sprawa się gmatwa właściwie, zamiast wyjaśniać...
W ebiku Raymon Tarok jest wbudowana na stałe bateria FP700, jej parametrów nie ma, ale ta sama 12A ładowarka jest też do innych baterii, np.:
RS800 i RS600 od Avinox. Parametry RS800 to 36V, 22Ah. I nie jest to pomyłka w parametrach, bo cyfra w nazwie oznacza liczbę Wh. Wiec bateria FP700 ma 36V i 20Ah. Hmm... ale jak na ogniwach 46950 zrobić 20Ah czy 22Ah baterie?
Nie da się. Nawet jak przyjmiemy "tylko" 100Wh/ogniwo to i tak dostajemy 1000 Wh w takim 36V układzie.
KrzysiekSw
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2025, 21:34

Re: Budowa akumulatora na ogniwach 46950

Post autor: KrzysiekSw »

Hallo,
no tak, tyle to i ja wiem, że się nie da, ale firma DJI tak robi, wiec wychodzi, że widocznie jestem za tępy, żeby zrozumieć te "innowacyjną technikę".
W sieci jest wiele komentarzy, z reguły pozytywnych, na temat zastosowania 46950 ogniw w ebikach, i to nie tylko jakieś komentarze spod krzaka, ale i fachowe firmy jak ChargeLab. Już się dopatrzyłem, że FP700 zbudowana jest na 46800 ogniwach, trochę to zmienia, ale niewiele, ogniwo ma 26,5 Ah, ale z tych wszystkich sześciu baterii produkowanych przez Avinox, żadna nawet nie zbliża się parametrami do baterii zbudowanych na 46800 czy 46950 ogniwach. Ciekawe wiec, co ci fachowcy z ChargeLab omawiali, bo na rynku tego nie ma. Dziwne też, że nie zauważyli rzucającej się w oczy różnicy.
Widzę też, że te baterie, mimo podobnego przekroju (okrągły lub kwadratowy) mają różne długości i różną wagę, więc nie ma siły, muszą mieć różną ilość ogniw w środku, a to wymusza obecność wandlera DC-DC, bo deklarowane napięcie to 36 V. Możliwe, że to jest wyjaśnienie i straty wandlera powodują te zaniżone wartości Wh. Ale to są duże straty.
No, nie wiem, DJI to duży koncern i robi to, co uważa za poprawne, na całe szczęście, u siebie montuje rozwiązania, które ja uważam za poprawne.
ODPOWIEDZ