Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Post autor: c64club »

Pany, orientuje się ktoś czy litowe są kwaśne czy zasadowe? Paru speców od litu mamy na forum a ja - wybaczcie - mam teraz za mało czasu żeby kopać za tą informacją.

Wiem że temat abstrakcyjny, bliższy górnictwu niż rowerom ale powstaje maszyna wypozażona w jakieś ćwierć tony LiFePo. Jeden z modułów nadzorujących zasilanie awaryjne który chłopaki chcą dołożyć, musi być wyposażony we własny akumulator ołowiowy 2Ah. Tak wymaga producent modułu i nie zmienimy go na małego Liona. Całość jest zamknięta we wspólnej szafie.

I powstaje kwestia czy jest jakieś przeciwwskazanie dla zamknięcia tych dwóch typów aku w jednej obudowie, tak jak nie wolno eksploatować ani nawet przechowywać akumulatorów kwasowych i zasadowych w jednym pomieszczeniu (a w górnictwie czy wosjku nawet w jednym budynku.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Post autor: gienek333 »

Aku litowe są zamknięte i teoretycznie nie wydzielają gazów. Elektrolitem jest substancja organiczna (zawierająca węgiel) raczej obojętna chemicznie. Aku Pb żelowy też jest typu zamkniętego.
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Post autor: Astrolux »

c64club pisze:
14 gru 2023, 9:54
I powstaje kwestia czy jest jakieś przeciwwskazanie dla zamknięcia tych dwóch typów aku w jednej obudowie, tak jak nie wolno eksploatować ani nawet przechowywać akumulatorów kwasowych i zasadowych w jednym pomieszczeniu (a w górnictwie czy wosjku nawet w jednym budynku.
Pracowałem na lotnisku w akumulatorowni i w jednym pomieszczeniu były ładowane kwasowe, a w drugim zasadowe. Po drugiej stronie korytarza biuro i sypialnia dyżurnych.
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Post autor: c64club »

Ok, w każdym razie nie w tej samej przestrzeni i to jest jakoś regulowane.

Ale czy ktoś kojarzy czy Litowe są kwaśne czy zasadowe? U nas chopaki w ogole sie nad tym nie zastanowili jak zaczęli dobierać ten moduł z małym kwasiakiem.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Post autor: tkoko »

c64club pisze:
14 gru 2023, 9:54
Pany, orientuje się ktoś czy litowe są kwaśne czy zasadowe? .....
Zapewne są "kwaśne", ale to trzeba by sprawdzić/potwierdzić "papierkiem lakmusowym"
Załączniki
elektrolit.JPG
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: Odczyn akumulatorów Li-wszelkich

Post autor: c64club »

O, dzięki za konkretny punkt zaczepienia.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
ODPOWIEDZ