Prad ładowania - jaki?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
jgx
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 10 mar 2023, 20:34

Prad ładowania - jaki?

Post autor: jgx »

Częś
od maja u.r. jeżdżę na zbudowanym/przerobionym przeze mnie e-biku - jestem mega zadowolony, każdemu kto się waha czy elektryfikować ja polecam i zachęcam! Ale do rzeczy - moja bateria to 13s4p 14Ah, ładowarkę mam 3 A. Czas leci i zacząłem się zastanawiać co mogę zrobić żeby jak najdłużej wydłużyć żywotność baterii. Wiem że zbyt szybkie ładowanie nie służy żadnej baterii i teraz:
- czy 3 ampery to jest sporo czy mało - chodzi mi o to czy jeśli zmienię ładowarkę ew. obniżę prąd w swojej na 2 ampery bateria będzie miała lepiej czy jest to pomijalna sprawa?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Prad ładowania - jaki?

Post autor: Tooropek »

Bez obaw, 750mA na ogniwo (zgaduje Samsung 35E) jest okej, niczym nie szkodzisz im.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
jgx
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 10 mar 2023, 20:34

Re: Prad ładowania - jaki?

Post autor: jgx »

Tooropek pisze:
14 kwie 2024, 21:29
zgaduje Samsung 35E
Dokładnie. Mam jeszcze jedno pytanie - do ilu można obniżyć parametrem C12 napięcie odcięcia Teraz mam standardowo na 40V czy sporadyczne (raz na jakiś czas jak braknie prądu na końcu dłuższej trasy) obniżenie do 38 bez piłowania będzie OK czy lepiej tego nie robić?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Prad ładowania - jaki?

Post autor: Tooropek »

Nawet i do 37V możesz obniżyć, ważne jest by na koniec ograniczyć moc do jak najmniejszej możliwej wtedy ma to sens.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 968
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Prad ładowania - jaki?

Post autor: Yin »

jgx pisze:
14 kwie 2024, 20:46
Czas leci i zacząłem się zastanawiać co mogę zrobić żeby jak najdłużej wydłużyć żywotność baterii.
Zasadniczo dołożyć ogniwa p np do 7p. Będziesz miał mniejsze obciążenie na ogniwo i bateria dłużej pożyje. Oczywiście jeśli tylko miejsce na aku na to pozwala.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
ODPOWIEDZ