5 letnia Bateria straciła moc o 50% - mam kilka pytań

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
marmar76
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2024, 16:57

5 letnia Bateria straciła moc o 50% - mam kilka pytań

Post autor: marmar76 »

Witam serdecznie wszystkich.

Mam 5 letnią baterię 10S 4P 8Ah na ogniwach po 2000mAh jakaś chińka robota- po 3 latach zaczynała tracić moc. 2 lata stała w szafce w domu. Podłączyłem do niej zasilacz podładowałem do pełna i po 6 godzinach odłączyłem wtyczkę z BMS-a i sprawdziłem poszczególne sekcje i mają od 4.13V do 4.15V. Zostawiłem to na 2 tygodnie nie podłączając wtyczki do BMSa i teraz sprawdziłem kolejny raz i maja te same odczyty. Po podłączenie wtyczki BMSa w poszczególnych sekcjach po kilku dniach zaczyna spadać. Bateria jak stała te 2 lata i potem jak ją rozebrałem i wyjąłem wtyczkę z BMSa pomierzyłem to miały różne wartości od 3.06V do nawet 4.10V. Dziwi mnie tylko że jak sie podłączy wtyczkę to zaczyna spadać napięcie.

Czy powinienem wymienić tego BMSa?

Czy można zmierzyć pojemność całej jednej sekcji i tak po kolei wszystkie 10 np ładowarką imax B6 podłączając się krokodylkami do pierwszej sekcji tak jak idą kabelki z BMSa. Naładować do pełna i rozładować prądem 0.5A do 3.0V. Wtedy orientacyjnie będę wiedział w której sekcji wymienić baterie .

Albo rozbierać to wszystko i każdą pojedynczo mierzyć 4 kanałowym chińskim testerem tzn pojemność i rezystancje wewnętrzną choć wiem, że ta rezystancja będzie mniej dokładna niz mierzona profesjonalnym miernikiem.

pozdrawiam Marcin
zielony71
Forumowicz
Posty: 1336
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: 5 letnia Bateria straciła moc o 50% - mam kilka pytań

Post autor: zielony71 »

Jeżeli po odpięciu BMS trzymają napięcie to podejrzany jest BMS.
Ja bym naładował baterię do pełna (sprawdził piętra) a następnie rozładował sztucznym obciążeniem do odcięcia przez watomierz. Zanotował ilość oddanych wh i napięcie na piętrach po odcięciu. W zależności od wyników dalsze działania.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
marmar76
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2024, 16:57

Re: 5 letnia Bateria straciła moc o 50% - mam kilka pytań

Post autor: marmar76 »

zielony71 pisze:
19 kwie 2024, 18:21
Jeżeli po odpięciu BMS trzymają napięcie to podejrzany jest BMS.
Ja bym naładował baterię do pełna (sprawdził piętra) a następnie rozładował sztucznym obciążeniem do odcięcia przez watomierz. Zanotował ilość oddanych wh i napięcie na piętrach po odcięciu. W zależności od wyników dalsze działania.

OK dzięki za info , spróbuje zrobić tak jak napisałeś. Zapomniałem wcześniej napisać zmierzyłem całe napięcie baterii przed BMSem + i - z samej baterii i pokazało 41,6V

dzięki za info
ODPOWIEDZ