Ułożenie i łączenie ogniw w pakiecie - najlepszy wariant

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
helena
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2018, 14:35

Ułożenie i łączenie ogniw w pakiecie - najlepszy wariant

Post autor: helena »

Dzień dobry,
składam pakiet 10s3p na ogniwach Samsung INR18650-35E (max prąd rozładowania ogniwa 5.5A wg nexun.pl). Sterownik pobiera max 15A, nominalnie 7A, więc 3 ogniwa szeregowo powinny wystarczyć. Do łączenia będzie użyta taśma niklowa 100% 0.15X8mm. Gdyby można było ułożyć ogniwa w prostokąt 10x3, połączenie szeregowe byłoby chyba idealne - 3 blaszki między trzema parami sąsiadujących ogniw dodatnich i ujemnych, na każdą wyjdzie max ok 5A, co dla tej grubości taśmy jest chyba optymalne (proszę mnie poprawić jeśli się mylę).
Problem polega jednak na tym, że kształt pakietu nie będzie prostokątem 10x3. Musi być on taki jak na zdjęciu w załączniku. Stąd też rodzi się pytanie jakie ułożenie ogniw, oraz jaki schemat połączeń między nimi będzie optymalny dla takiego kształtu pakietu. Na załączniku przedstawiam kilka moich pomysłów i mam swojego faworyta, który wydaje mi się optymalny, ale nie chcę go jeszcze zdradzać, ponieważ chcę zasięgnąć Waszej opinii na ten temat, nie sugerując dlaczego akurat ten jeden uważam za najlepszy.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2020, 23:08 przez helena, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ułożenie i łączenie ogniw w pakiecie - najlepszy wariant

Post autor: EV-Maniak »

Moja skromna wiedza podpowiada mi, że wariant A1 jest optymalny, ale Ty pewnie wybrałeś A2 :)
helena
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2018, 14:35

Re: Ułożenie i łączenie ogniw w pakiecie - najlepszy wariant

Post autor: helena »

Tez wydaje mi się ze A1, ale zastanawiam się czy ma jakieś znaczenie samo ułożenie ogniw, tzn czy każda cela powinna być bardziej zbita tak jak w przykładach A, czy bardziej rozwarta, jak w przykładach B. Może ma to jakieś znaczenie związane z szybszym/wolniejszym nagrzewaniem?
blajsero
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2022, 20:38

Re: Ułożenie i łączenie ogniw w pakiecie - najlepszy wariant

Post autor: blajsero »

pomocy, podpowiedzcie mi proszę jaki układ dla baterii będzie najlepszy?

Na początek trochę danych:
Pakiet: 20s12p
Ogniwa: LG 21700 M50LT 15 A max na ogniwo
Max prąd: 180 A
Planowana taśma: nikiel 0.2 x 8 (docelowo max 8A na połączenie)

Na początku chciałem ułożyć ogniwa tak żeby móc zrobić zabezpieczenie na plusach tesla style, ale po kombinacjach i różnych układach wychodzi mi, że jest to nie możliwe dla 12p przy tej szerokości pakietu (układy 3,4,5). Na razie, wróciłem do klasycznych układów (1,2) Wydaje mi się, że te zaznaczone punkty A to są takie najgorsze przypadki w tych układach.

Teraz mam ogniwa ułożone jak na 2, kierowałem się zasadą, żeby była jak największa powierzchnia styku pomiędzy celami, ale coś mi się wydaje, że wciąż próbuje przekombinować. Jeżeli założyć że prąd będzie szedł najkrótszą drogą to w sytuacji A, wychodzi mi że przez każdy z tych 3 punktów styku pomiędzy celami będzie chciało przejść 30A (poprawcie mnie proszę jeżeli się mylę). Więc w sytuacji nr 2A potrzeba tam około 4 warstw taśmy 0.2 bo 30A/8A = 3,75 warstwy i tutaj zmierzamy do wniosku że jednak lepszy były układ nr 1.

Dla sytuacji A w układzie nr 1 powinny wystarczyć 3 warstwy taśmy 0.2 bo tam mamy już tylko 20A na jedno połączenie między celami więc 20A/8A=2.5 warstwy.

Reasumując, proszę o wasze opinie, czy powyższe dywagacje mają jakiś sens, czy faktycznie powinienem wszystko przełożyć na układ nr 1.?


EDIT: PS, zacząłem jeszcze raz rozkminiać zabezpieczenie tesla style, poprzednio wydawało mi się, że konieczne jest aby każdy plus sąsiadował bezpośrednio z jakimś minusem drugiej celi. Ale może jednak tak nie musi być i wystarczy dobrze policzyć wartości bezpieczników i dla przypadków gdzie po drodze jest kilka ogniwa, na każdym kolejnym ogniwie zwiększać bezpiecznik dwukrotnie? Rozrysowałem to na przykładzie 1B gdyż w tym przypadku ten układ chyba dalej będzie najsensowniejszy. Proszę o wasze opinie.
Załączniki
układ_baterii.png
Ostatnio zmieniony 24 lip 2022, 23:13 przez blajsero, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Ułożenie i łączenie ogniw w pakiecie - najlepszy wariant

Post autor: Yasiu77 »

Co to za ogniwa?
ODPOWIEDZ