Mój pierwszy akumulator

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Mój pierwszy akumulator

Post autor: stuk83 »

Witam :)
Wczoraj udało mi się złożyć mój pierwszy akumulator do ebika, 17s11p złożony na ogniwach Sony US18650vtc5a,plaster miodu, taśmy niklowe (nie niklowane) wszystko poza bms-em i kablami (12 awg w koszulkach silikonowych) kupione w nexun.pl. Składałem go zgodnie z blogiem Tasa, sprawdzałem wszystko 3 razy, złącze balansowe 5 razy czy aby na pewno wszystko jest ok. NO i było. 8-) 8-) 8-) 8-) Wygląd poglądowy
1.jpg

Bateria lutowana nie zgrzewana, trochę się namęczyłem ale myślę ze warto było, używałem do tego kolby lutowniczej 75 wat z grotem miedzianym. Ogniwa i taśmy pobielane, używałem do tego kwasu lutowniczego, najlepszy efekt w krótkim czasie, a przecież o to chodzi :D
Najpierw lutowałem ogniwa razem w sekcje , później miedzy sekcjami robiąc po 4 mosty.
6a.jpg
po skończeniu lutowania całej baterii i gniazd balansujących czas na spakowanie, użyłem preszpanu o grubości 1mm,taśma montażowa zbrojona
7.jpg
, pianka "eva" (https://pl.aliexpress.com/item/5pcs-lot ... 5c0feSzWm4 jak by ktoś chciał)
9a.jpg
i duże koszulki termokurczliwe . Sprawdziłem ponownie złącza balansujące multimetrem i podłączyłem bms tak jak radzi Tas,wpiąłem gniazda balansujące do bms-a zwracając uwagę na kolejność złączy, ogółem wszystko zlutowanie i podpięte, bateria nie wyjebała w powietrze jest ZAJEBIŚCIE 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) Zostało mi tylko połączyć pod ładowarkę aby aktywować bms i koniec :D
Tym czasem ku mojemu zdziwieniu po podłączeniu pod ładowarkę żadna z diod się nie włączyła.
Co teraz?
-czytałem ze przy pierwszym podłączeniu powinny zapalić się diody i dać znać ze pracują sobie.
-podłącze z multimetrem co by sprawdzać naładowanie akumulatora i wazie czego samemu odłączyć jak by bms nie zadziałał
Prosze o pomoc i sugestie :)
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: stuk83 »

końcowy wygląd
10a.jpg
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: stuk83 »

zaświeciły się diody i to już wszystkie, wiec działa :)
20181230_215029.jpg
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: stuk83 »

zapomniałem dodać ze dla ochrony ogniw użyłem dwie warstwy preszpanu i dwie warstwy gąbki od tego dużo taśmy
grafffik

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: grafffik »

jestem ciekaw wyników napięć na poszczególnych sekcjach :) sprawdzałeś by mieć pewność po tym lutowaniu?
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: Zxc843 »

Dla mnie czarna magia to robienie Akumulatora, ładnie wygląda.
KRAKÓW
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: stuk83 »

grafffik pisze:
30 gru 2018, 21:59
jestem ciekaw wyników napięć na poszczególnych sekcjach :) sprawdzałeś by mieć pewność po tym lutowaniu?
nie zarejestrowałem spadku napięcia na sekcjach, jak nadmieniłem wcześniej sprawdzałem po kilka razy, do lutowania używałem specjalnie grotu miedzianego o dużej powierzchni i kwasu lutowniczego co powodowało naprawdę krotki moment styku lutownicy z ogniwem przez co nie rozgrzewałem zanadto je :)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: WojtekErnest »

Nastepnym razem :
-przed lutowaniem/zgrzewaniem uzywaj ogniw (rowno) rozladowanych. To dla bezpieczeństwa i przy okazji dla wypróbowania poczatkowej pracy BMS.
- wyprowadz dostepne gdniazdo serwisowe BMS-czyli odczep od kazdego segmentu rownoleglego.
- po lutowaniu kwasem umyj/zneutralizuj styki, bo ten kwas w trakcie eksploatacji kiedys moze Ci narobic klopotu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój pierwszy akumulator

Post autor: tatar »

Neutralizacja jest bardzo ważna,aby uniknąć korozji miejsca lutu.Wody nie polecam/bateria/ale zwykłe mydło,płyny czy proszek do prania.Bardziej profi będzie użycie 5% roztworu węglanu sodowego lub 10% roztworu wapna/podchloryn wapnia/
ODPOWIEDZ