Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Projekcjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2019, 0:46

Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: Projekcjusz »

Planuję budowę akumulatora 15s8p.
Akumulator chcę podzielić na 3 sekcję po 5s,
i do ładowania chcę wykorzystać ładowarkę modelarską 400w: 2 kanałową 200w na kanał prąd ładowania od 1A do 10A na kanał. + imak b6 dla 3 sekcji

Akumulator do ładowania byłby rozdzielany na 3 sekcje 5s a do jazdy byłby łączony szeregowo w 15s
Połączenia na złączach xt60 plus złącze dla balansera na gnieździe i wtyku centronics 36pin.

Czy ktoś z forumowiczów ładuję rower w taki sposób?
Co o tym sądzicie czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: Przemek »

ładuje i balansuje 16 s ładowarką Turingi mega dual 300w 2 x 8 S od 4 lat akumulator ze złomu laptopowego miał przeżyć rok przeżył 4 rowery
poszukaj czegoś 2x 8 S będziesz miał o wiele wygodniej
Projekcjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2019, 0:46

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: Projekcjusz »

Przemek pisze:
13 mar 2019, 19:50
ładuje i balansuje 16 s ładowarką Turingi mega dual 300w 2 x 8 S od 4 lat akumulator ze złomu laptopowego miał przeżyć rok przeżył 4 rowery
poszukaj czegoś 2x 8 S będziesz miał o wiele wygodniej
Akurat te ładowarki już mam więc nie będę szukał na razie nic innego, jak masz rozwiązany problem z bms?
Czy może w takim przypadku bms jest zbędny i wystarczy tylko monitorowanie napięcia na każdej celi?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: Przemek »

nie mam bms równam ładowarką a przed nadmiernym rozładowaniem mam watomierz na który patrzę i wiem czy jeszcze mogę czy już pora ładować
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: radex »

Ja też mam podzielony na 4x4s i nie mam bms. Do złącz balansera można podłączyć buzzery aby kontrolowaly napiecia. U mnie i tak sterownik wyłącza się jak jest ponad 3V na cele. Trzeba też uważać z hamowaniem regeneracyjne żeby nie przeładować akumulatora.
Obrazek
Obrazek
Projekcjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2019, 0:46

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: Projekcjusz »

Będę mieć podłączone buzery, plus jeszcze będę monitorował każdą z cel na wyświetlaczu.
Radex gdzie kupiłeś taką taśmę miedzianą ?

Ja akumulator będę zgrzewał za pomocą taśmy niklowej, ale miedź ma lepszą przewodność, wiec może wykorzystałbym ją na połączenia pomiędzy sekcjami 's' gdzie popłynie większy prąd.

Czy taką taśmę miedzianą można zgrzewać zgrzewarką?
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: radex »

Projekcjusz pisze:
17 mar 2019, 22:32
Będę mieć podłączone buzery, plus jeszcze będę monitorował każdą z cel na wyświetlaczu.
Radex gdzie kupiłeś taką taśmę miedzianą ?

Ja akumulator będę zgrzewał za pomocą taśmy niklowej, ale miedź ma lepszą przewodność, wiec może wykorzystałbym ją na połączenia pomiędzy sekcjami 's' gdzie popłynie większy prąd.

Czy taką taśmę miedzianą można zgrzewać zgrzewarką?
Miałem taką w piwnicy. 20 mm nie udało mi się znaleźć ale opłaca się bardziej kupić szerszą i pociąć samemu.
https://allegro.pl/oferta/blacha-miedzi ... witemShare
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: EV-Maniak »

Właśnie tak się wciągnąłem w ładowareczkę ISDT, że se cały aku 20s/8p naładowałem i pięknie zbalansowałem do 4,05 V 🙂
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: radex »

henio-EV-Maniak pisze:
18 mar 2019, 10:43
Właśnie tak się wciągnąłem w ładowareczkę ISDT, że se cały aku 20s/8p naładowałem i pięknie zbalansowałem do 4,05 V 🙂
Dlaczego tylko do 4,05? Chcesz uzyskać jak największą żywotność akumulatora?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: EV-Maniak »

Do celowo będę ładował do 4,10 V i tak mam ustawioną ładowarkę główną od Tasa - na 82V, czyli 80% ładowania. Ale teraz nie chcę jeszcze podnosić do 4,10 tylko do 4,05. Doładuje dzień przed jazdą i jeszcze raz wybalansuje.
Tak, chce wydłużyć żywotność aku i tak jest uważam bezpieczniej - zmniejszone jest niebezpieczeństwo przegrzania ogniw podczas końcowej fazy ładowania. BMS mam z apką Xiaoxiang, także bez problemu poustawiam napięcia.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: radex »

henio-EV-Maniak pisze:
18 mar 2019, 20:50
Do celowo będę ładował do 4,10 V i tak mam ustawioną ładowarkę główną od Tasa - na 82V, czyli 80% ładowania. Ale teraz nie chcę jeszcze podnosić do 4,10 tylko do 4,05. Doładuje dzień przed jazdą i jeszcze raz wybalansuje.
Tak, chce wydłużyć żywotność aku i tak jest uważam bezpieczniej - zmniejszone jest niebezpieczeństwo przegrzania ogniw podczas końcowej fazy ładowania. BMS mam z apką Xiaoxiang, także bez problemu poustawiam napięcia.
Ładowałeś ładowarką ISDT czy klasycznie bo już nie rozumiem? Ogniwa rozgrzewają się najbardziej po przekroczeniu 4,20 V.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: EV-Maniak »

Ładowałem teraz ISDT do 4,05 V.
A końcowa faza ładowania w standarcie NIGDY nie przekracza 4,20 ? Nawet trochę? Otóż bywa tak, że przekracza.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: radex »

henio-EV-Maniak pisze:
19 mar 2019, 9:08
Ładowałem teraz ISDT do 4,05 V.
A końcowa faza ładowania w standarcie NIGDY nie przekracza 4,20 ? Nawet trochę? Otóż bywa tak, że przekracza.
Jak podlączyłeś ISDT? Odlączyłeś złącze balansera od bmsa? Jak ładujesz dobrą ładowarką modelarską i jest dobrze skalibrowana to raczej nie przekroczysz 4,20 V. ISDT ładuje max do 4,15 V więc raczej ciężko żeby przekroczyła 4,20 V.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: EV-Maniak »

Ojejku. Ciężko nieraz przez pisane Internety sie porozumieć. Mam dwie ładowarki. Jedna ISDT i glowna od Tasa. ISDT wiadomo, tam są ustawienia napięcia i sobie człowiek ustawia jak chce. A ta od Tasa mam ustawiona na 80% na stale, czyli 82V, ale większość ma na 100%, czyli w przypadku 20s byłoby to 84V i wówczas moze dojść do przeladowania. ISDT tak jak mówisz nigdy nie przeladuje, bo ma takie ustawienia, widać jej twórcy są trendi 😉
Ładuje przez zlącze BMS
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Ładowanie ebike ładowarką modelarską

Post autor: radex »

Szukam nowej ładowarki modelarskiej minimum 8s. Chciałbym uprościć trochę ładowanie mojego pakietu 16s8p bo już mi się znudziło ładowanie ISDT Q6. Kwota jaką mogę wydać to ok 400zł. Czy możecie podać jakieś sprawdzone modele? Chodzi mi po głowie ISDT T8:
Obrazek
ODPOWIEDZ