Układ sekcji - prośba o poradę

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
zasik
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 21 lut 2018, 10:37
Lokalizacja: Warszawa

Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: zasik »

Cześć, zabieram się za zgrzewanie swojej pierwszej baterii 14s9p (będzie pracowała przy 45A) i jak z każdym pierwszym razem bywa, wywołuje to sporo emocji ;) Dlatego chciałbym prosić Was o poradę - który układ wydaje Wam się optymalny?

Wariant 1

Osobiście skłaniam się chyba do tego (z uwagi na ilość mostków między sąsiadującymi ogniwami), ale nie wiem czy sekcje mogą być tak rozciągnięte (spotkałem się z opinią, że z uwagi na Rw, powinny być bardziej skupione). Czy według Was jest OK?

wariant1.jpg


Wariant 2

Podobny do 1, ale pierwsza i ostatnia sekcja bardziej skupione. Z drugiej strony, w ostatniej sekcji mostek tylko z 4 ogniwami - w wariancie 1 było zawsze minimum 5.

wariant2.jpg


Wariant 3

Bardziej skupione ogniwa, ale mniej sąsiadujących ("głębsze" sekcje) - zdarzają się tylko 3 sąsiadujące ogniwa w mostkach. Dodatkowo jedna w środku :(.

wariant3.jpg


Wariant 4

Podobnie do 3, ale bez sekcji w środku.

wariant4.jpg


Wariant 5

Podobnie do 4.

wariant5.jpg

--

Dodatkowo mam 2 pytania:

1. Czy dla głównego + i - jest ok, jeśli wyprowadzę sobie blaszkę na zewnątrz (pogrubioną - np. z 4 blaszek) i do niej przylutuję przewód? Czy też lepiej przewód przylutować gdzieś na środku sekcji, nie wyprowadzając żadnych blaszek na zewnątrz? Jeśli nie ma to znaczenia to pewnie wolałbym wyprowadzić sobie blaszkę, ale jeśli będzie to zbyt mocno obciążało jakieś ogniwa to przylutuję w środku.

2. Czy tam gdzie jest taka możliwość, dobrą praktyką jest dołożenie dodatkowych mostków w taki sposób, żeby jedno ogniwo łączyło się z 2 ogniwami sąsiadującej sekcji? W wariancie 2 widać o co mi chodzi - na ogniwie, gdzie wpisana jest cyfra "7" są 2 połączenia z sekcją 6. Wystarczyłoby jedno, z uwagi na ilość mostków. Pytanie czy dołożenie takiego drugiego mostka coś poprawia czy pogarsza (np. większe obciążenie tego ogniwa gdzie jest wpisana cyfra 7)?

Z góry dziękuję za pomoc!
Załączniki
wariant6.jpg
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2019, 17:43 przez zasik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
florek
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 11 sty 2019, 20:56

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: florek »

a podpowiesz co to za program do układania ? czy może sam to rysowałeś?
zasik
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 21 lut 2018, 10:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: zasik »

Hehe niestety program to Photoshop :-) Ale swoją drogą, również pomyślałem o tym, że przydałoby się napisać do tego aplikację.
zasik
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 21 lut 2018, 10:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: zasik »

Dla uproszczenia - czy moglibyście tylko rzucić okiem na wariant 1 i napisać czy wygląda wg. Was ok? Dzięki!
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: Goliath »

po lekkich przeróbkach wybrałbym wariant 2
Daj sam szkielet koszyków.... to w wolnej chwili ktoś może wklei swoją wersje
zasik
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 21 lut 2018, 10:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: zasik »

Wielkie dzięki! :) Chciałbym po jajeczku zabrać się za zgrzewanie.

Gdyby ktoś chciał coś zasugerować to załączam pusty szablon koszyków i plik PSD (dla osób posiadających Photoshop - każdy wariant jest jako osobna warstwa). Raz jeszcze wielkie dzięki i wesołego!
Załączniki
battery-layout-template.jpg
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: Goliath »

widzę że nikt nie wrzucił swojego pomysłu... to może ja zacznę :?
wariant2 (1).jpg
Tu zaznaczyłem możliwe kombinacje ilość mostków jakie możesz dać miedzy sekcjami... nie musisz wszystkich wykorzystywać :mrgreen:
Na czarno połączenia po jednej stronie, na biało mostki po drugiej stronie.
układ (2).jpg
Załączniki
wariant2 (1).jpg
zasik
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 21 lut 2018, 10:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układ sekcji - prośba o poradę

Post autor: zasik »

Wielkie dzięki za poświęcony czas i poradę! Wygląda sensownie i jeśli nie będzie innych pomysłów to zrobię to w ten sposób.
Mam tylko pytanie odnośnie zaznaczonego fragmentu.
wariant2 (2).jpg
Czy ogniwa z lewej strony niebieskiej sekcji nie będą zbyt obciążone? W moim wariancie 2 odległość od mostka to były 2 ogniwa w tej sekcji - tu jest o jedno ogniwo więcej.

Mam jeszcze jeden dylemat. Zamierzam wszystko zgrzewać na zgrzewarce DIY, którą zrobiłem na bazie trafo GAL-800 i sofcie Arduwelder Sławka. 3 zwoje 50 mm2, ok. 2.9V w stanie jałowym. Taśmę 100% niklową 7x0.15 zgrzewa do samych ogniw przyzwoicie przy czasach 10 ms - przerwa 40 ms - 40 ms (tak, że przy próbie zdjęcia rozrywa blaszkę). Niestety jak na to próbuję dogrzać drugą blaszkę (nie zgrzewam 2 na raz), zgrzew trzyma dość mocno (ręcznie trudno rozerwać), ale przy próbie odrywania kombinerkami przeważnie nie rozrywa blaszki. Wyczytałem na forum, że tego typu zgrzewarka może mieć zbyt mało mocy aby zgrzać 2 blaszki niklowe ze sobą, prościej zgrzewać taśmą niklowaną. Ponieważ już mam trochę taśmy niklowej, chodzi mi po głowie aby mostki (które chcę zgrzewać jako pierwsza warstwa na ogniwo) zrobić z taśmy niklowej, ale drugą warstwę (połączenia w ramach sekcji P) zrobić z taśmy niklowanej. Pytanie tylko czy nie zaszkodzę w ten sposób, przez różnice rezystancji blaszek niklowej i niklowanej? Planuję spróbować jeszcze z taśmą niklową 0.1 - może lepiej się będzie zgrzewać na drugą blaszkę.

Myślałem nawet o Twoim trafo, ale trochę to przyduże - żona by mnie z domu wyrzuciła ;-)
ODPOWIEDZ