Ładowarka do pojedynczych ogniw.Prototyp :-)

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Iras67
Forumowicz
Posty: 157
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Ładowarka do pojedynczych ogniw.Prototyp :-)

Post autor: Iras67 »

Zbudowałem prototyp ładowarki do pojedynczych ogniw tak żeby wstępnie przygotować wiele ogniw pojedynczo do pakietu. Zrobiłem ją z zasilacza ATX do komputera, modułu Ładowarki ogniw Li-ION z TP4056 (2,5-4 zł na znanym portali aukcyjnym) i koszyka z przewodami. Do tego przewody zasilające kolumnowe koszulki termokurczliwe itp .
Zasilacz to starego typu ATX Chiftec 350W z dosyć mocną linią 5V z której zasilam moduły . Spiąłem wszystkie czerwone i czarne przewody razem żeby uzyskać jak największą moc-docelowo podepnę około 20 modułów co obciąży przy całkowicie rozładowanych ogniwach nawet powyżej 10A. Jeden moduł pobiera maks. około 0,5A prądu w czasie ładowania. Żeby taki zasilacz komputerowy rozpoczął pracę należy zewrzeć zielony i czarny przewód głównej wtyczki zasilania płyty głównej. Taki zasilacz ma jeszcze pomarańczowe przewody- to 3,3V, a żółte potrzebne często na warsztacie 12V -tutaj trzeba linię 5V obciążyć rezystorami mocy żeby uzyskać maksymalną na 12V. Temat przeróbki często poruszany na elektrodzie...Ładowarka wygląda na razie tak, prowizorka testowa docelowo dokupię jeszcze więcej modułów i ulepszę linię zasilającą tak żeby nie powodować w przyszłości problemów z przypadkowymi zwarciami :D .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moduł ładowarki akumulatorów Li-ION na układzie TP4056 parametry z opisu producenta:
Metoda ładowania : liniowa
Precyzja ładowania: 1,5 %
Dioda czerwona - ładuje
Dioda niebieska - naładowane
Napięcie naładowania : 4,2 V - U mnie naładowany aku osiąga przeważnie 4,14-4,17V
Zabezpieczenia przed nadmiernym przeładowaniem i rozładowaniem
Złacze : micro USB
Tempo ładowania -udało mi sie w dwa dni wyłączając noc gdzie nie ładuję naładować około 35 ogniw na 4 modułach TP4056. Czas zależy od napięcia startowego,jak głęboko rozładowane jest ogniwo . Najdłużej to przy ogniwie 3400mah startowe 3,5V około 6h.
Jakieś sugestie wskazówki
ps. dopiero po przeczytaniu ciekawego wątku z listwą zeeltoma dowiedziałem się że koszyki na sprężynkach są powodem różnych większych i mniejszych kłopotów więc doraźnie wymienię na lepsze z blaszkami.Chociaż z mojej obserwacji są dwa rodzaje koszyków z sprężynami zwiniętymi z cienkiego i grubszego drutu i to te z cienkim powodują kłopoty tak przynajmniej było u mnie.
Awatar użytkownika
Buby22
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lut 2018, 6:31
Lokalizacja: Cz-Dz
Kontakt:

Re: Ładowarka do pojedynczych ogniw.Prototyp :-)

Post autor: Buby22 »

Pojedyńcze moduły pobierają 1A. Ja używam z takiego sprzętu już jakiś czas i sprawdza się bardzo dobrze....
1
1
Co do zasilania to mam zasilacze 5v 50a z dodatkowym chłodzeniem.....
ODPOWIEDZ