18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: WojtekErnest »

Popularne moduły TP4056 ładują w zależności od wbudowanego rezystora od 0,1 do 1A. Najczęściej domyślnie jest to 1A. Niestety są różne egz i wcale nie rzadko ulegają uszkodzeniu, czyli zwarcie powoduje że idzie z USB niemal 5V. Skutki wiadome.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
matys
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2018, 17:23

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: matys »

Bierz śmiało, porządna firma
Kross Evado 1.0 Mxus V3 Turbo 20s2p HC Turnigy GT1500
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: Mariusz_p »

ebiker pisze:
30 sie 2019, 16:41
Chciałem was zapytać co mogło się stać z moim ogniwem z e-papierosa. Jako że wyłamało mnie się złącze USB w e-papierosie, ładowałem je ładowarką no-name tego typu:
(edit)
Pierwszy raz jak ładowałem wszytko ok po ok 6h zapaliła się niebieska dioda sygnalizująca naładowanie. Drugi raz podłączyłem i poszedłem spać. Rano się obudziłem i nadal świeciła czerwona dioda sygnalizująca ładowanie. Po włożeniu ogniwa do epapierosa wyskoczył komunikat "high voltage" po kilku chwilach wyłączył się i przestał działać teraz ogniwo jest martwe 0 reakcji na ładowanie. Chciałem zapytać czy zadziałało jakieś zabezpieczenie w ogniwie? Czy mogło to się skończyć tak że by mi to pierd*nęło i spaliło chaupę? Co mogło być przyczyną tego że nie zadziałało odcięcie ładowania po naładowaniu ogniwa? Tak się zastanawiam czy Wy mieliście jakieś incydenty z akumulatorkami że wam wybuchnął etc. Widziałem jak wybucha bateria w telefonie i powiem wam że robi to wrażenie. Nie chcę myśleć jak by wyglądał wybuch pakietu w takim rowerze elektrycznym :shock:
Większość markowych ogniw ma zabezpieczenie przeciwko przeladowaniu. Całe szczęście zadziałało!!! Poszło za wysokie napięcie i ogniwo samoczynnie zablokowało dalsze ładowanie, które mogło skończyć się samozaplonem.
Ogniwo i ładowarka do utylizacji. I dobrze, że miałeś tam Sony, a nie chińskie dziadostwo bez zabezpieczenia.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2019, 15:05 przez Mariusz_p, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: Yin »

WojtekErnest pisze:
30 sie 2019, 16:49
Popularne moduły TP4056 ładują w zależności od wbudowanego rezystora od 0,1 do 1A. Najczęściej domyślnie jest to 1A. Niestety są różne egz i wcale nie rzadko ulegają uszkodzeniu, czyli zwarcie powoduje że idzie z USB niemal 5V.
Często ich używam do ładowania jakiś ustrojstw które działają na jednym ogniwie - jest jakaś prawidłowość odnośnie tego który element pada najczęściej? Zauważyłem że niektóre grzeją się bardziej niż inne, może jakiś pasywny radiator od płaskiej strony pcb załatwił by sprawę?
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
Gregory
Forumowicz
Posty: 361
Rejestracja: 17 maja 2019, 18:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: Gregory »

Jestem waperem od wielu lat, nigdy nie ładowałem ogniw w modzie nie ważne czy zasilane z jednego czy dwóch ogniw (większych nigdy nie potrzebowałem) i zawsze jest zasada, że nie ładuje się ogniw w modzie ;) Niby w zasilanym jednym ogniwkiem można bo nie ma problemu z balansowaniem, z czym mody raczej sobie nie radzą ale zawsze lepiej jest używać zewnętrznej ładowarki, choćby takiej najprostszej jak podałeś w linku, tego Xtar'a.
Ja ze swojej strony mogę polecić ładowarki Liitokala, działają jak trzeba i cenowo przyjemnie no ale z Ali trzeba poczekać.
Specialized Epic viewtopic.php?f=30&t=3637
Projekt Jastrząb viewtopic.php?f=30&t=5882
Awatar użytkownika
Gregory
Forumowicz
Posty: 361
Rejestracja: 17 maja 2019, 18:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: Gregory »

Rzuciłem okiem na Alledrogo i jest całkiem spory wybór ładowarek Liitokala, polecam model Lii500 ;)
Specialized Epic viewtopic.php?f=30&t=3637
Projekt Jastrząb viewtopic.php?f=30&t=5882
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: WojtekErnest »

Yin pisze:
30 sie 2019, 22:08
Zauważyłem że niektóre grzeją się bardziej niż inne, może jakiś pasywny radiator od płaskiej strony pcb załatwił by sprawę?
Ten ukladzik ma wiele odmian ale o ile laduje sie ogniwa niskopradowe (wyższe RW) to jest ok, to niebezpieczenstwo wzrasta przy wysokopradowych aku lub/i gdy jest to pakiet > 1S.
No i gdy ogniwa sa skrajnie rozladowane, wtedy wysoki prąd jest dlugo.
Zeszta te moduly sa z roznego zrodla i bywaly swego czasu ewidentnie usterkowe ale za to za grosze. Czy radiator ? Jakos tego nie widze..
Swego czasu wydawalo mi się ze ma znaczenie rowniez kolejnoc podlaczenia. Czyli ze bezpieczniej gdy najpierw ogniwo do wyjscia modulu a potem zasilanie we 5V. Ale czy to regula podnoszaca jego niezawodność, to nie wiem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: Yin »

Z kolejnością połączenia jest coś na rzeczy bo przy ładowaniu ogniw np z 4.10 lub 4.15 na 4.20 mając najpierw podpięte zasilanie układ traktuje ogniwo jak naładowane a przy podłączeniu najpierw do ogniwa potem do zasilania w większości przypadków zaczyna normalnie ładować.
Jako dodatkowe zabezpieczenie można dolutować do TP4056 taki voltmeter: https://www.aliexpress.com/item/3301723 ... b201603_52

Albo termistor nc powiedzmy na 40c zamocowany na ściance holderu z ogniwem który rozłączał by TP4056 jeśli ogniwo zacznie się za bardzo grzać.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: 18650 VTC6 Naładowanie powyżej 4.2V? Co się stało?

Post autor: radex »

Ja też polecam ładowarki firmy xtar. Mam wersję vc4 i zawsze ładuje idealnie do 4.20V. Mam też ładowarkę efest Luc v4 i ta niestety czasami przeładowuje ogniwa.
ODPOWIEDZ