Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: WojtekErnest »

A to ogniwo co po 2 dniach już mialo tylko 4.07V, OCZYWISCIE nie nadaje się do pakietów równoległych nawet malej mocy, nie mówiąc o rowerze.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
plastikowy
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2019, 14:38

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: plastikowy »

coś mi świta, że to ogniwo trafilo do koszyka z rezystorem i pomyliłem na chwilę on i off, potem trafiło do przygotowanych do rozładowania - piszę o tym by nie wprowadzać w błąd przyszłych klientów firmy Nexun.
Najchętniej pożyczyłbym od kogoś z okolicy 3miasta sprzęt do badania RW albo kupił coś wiarygodnego... Litokala ?
Czy mój pomiar rezystanci wewnętrznej jest wystarczający ?
Dopuszczalny rozrzut napięć przy zgrzewaniu ogniw wysokoprądowych wyliczył WWojciech na 0.03V, ale jakie są widełki dla RW w silnie obciążanej baterii w ramach celi 1P ?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: WojtekErnest »

Pomiar RW metodą DC nie jest zbyt powtarzalny w warunkach amatorskich, za względu na jakosc styku, uchwyt do pomiaru itp Ja uznaję ze ogniwa tej samej firmy mające +/- 10% odchylki sa ok.
Wazniejsze jest eliminowanie ogniw płynących w czasie, czyli np po 2 dniach widać spadek napięcia. Ale to ... wymaga czasu.
Co do prostych mierników/ladowarek majacych pomiarvRW to moje zdanie jest takie, że one w różnym stopniu zawyzaja pomiar, prawdopodobnie przez niepowtarzalna jakość styku i problemy temperaturowe. Czyli pokaże np 40 mR a ogniwo ma 28. Ale przy ogniwie 50-60 juz błąd jest duzo mniejszy. Czyli można przyjąć że jak tym samym miernikiem mierzysz wiele ogniw to przez porównanie eliminujesz najgorsze lub uwaga o najgorszym styku, np zasniedziale, brudne.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
plastikowy
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2019, 14:38

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: plastikowy »

A odnośnie styku - akumulatorki miały takie naklejki dookoła plusa które wymieniłem na kółka preszpszpanowe; na plusie zostały odrobiny kleju po taśmie - macie jakieś sprawdzone sposoby czyszczenia ? Jaki preparat nie uszkodzi koszulek ? Denaturat , kontakt s61, aceton, a może nitro na patyczek ostrożnie ?
fugu
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 14 lip 2018, 15:08

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: fugu »

Klej najlepie schodzi płynem do naklejek. On jest tłusty. Póżniej przetrzeć np. spirytusem
fugu
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 14 lip 2018, 15:08

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: fugu »

Przy okazji mam takie pytanie.Posiadam rower z fabryczną baterią 36 v(Bulls green Mover E45) .Po wymianie sterownika chciałbym przejść na napięcie 50V czyli dołożyć 4s w szereg. Powstaje pytanie jaki zrobic BMS. Czy na 4s dać osobny BMS i ładować osobno czy też dać Bms jeden na całość. wiem ,że na całość było by wygodniej ale nie wiem jak rozebrać obudowę baterii. Może ktoś coś podpowie. Bateria jest 712 Wh rama męska
plastikowy
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2019, 14:38

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: plastikowy »

podłączyłem zasilacz regulowany do wszystkich modułów i każdy zadziałał prawidłowo odcinając przy 2.5V, nawet nr"3" więc podłączyłem mu kolejne ogniwo i rozładowało się prawidłowo ... a następne znów zjechał do 2,3V ehh
dalsze próby na niższym prądzie i jak jednoznacznie stwierdzę zasadę to napiszę , może komuś się przyda
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: WojtekErnest »

Wygląda ze ten moduł rozladowania jest niestabilny temperaturowo przy takim obciążeniu. Tak sądzę. Zejdz z pradem do 2A i sprawdź czy nadal się tak zachowuje.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
plastikowy
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2019, 14:38

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: plastikowy »

Eh, aż wstyd się przyznać ... pomyliłem kable od badania napięcia - 3 była podłączona do 4 i odwrotnie ... urządzdzenia włączałem zawsze po kolei w krótkich odstępach czasu - 4 była wyłączana za szybko a 3 za późno ... problem rozwiązany ... głupio mi
Awatar użytkownika
LuckyWookie
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 18 lut 2019, 11:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Post autor: LuckyWookie »

Świetny temat, dużo sie dowiedziałem.

A jak to ma się do ogniw "całkowicie nowych", które wcześniej nie były w pakietach??
Oczywiście pomijam kwestię wyrównania napięć ogniw przed łączeniem w pakiet
ODPOWIEDZ