Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: glebor »

Witajcie. Dostałem pakiet po wypadku rowerowym do ewentualnego odratowania.
Uszkodzeniu uległ BMS, zgnieciony, zwarte moduły balansujące, zwarte wszystkie mosfety ze sobą.
Jestem mile zaskoczony, że w pierwszej fazie testów RW ogniw rozładowanych do 0,5V podniosła się tylko o 5mohm.
Pakiet ogólnie wstał. Film ze stawiania ichargerem 4010 DUO:

Ogólnie, to wiem, że to jest niezgodne ze sztuką i nie polecam powtarzać tego doświadczenia samemu w domu.
U mnie po pierwsze jest zmodyfikowana ładowarka odpowiednio, przy wykryciu rozjazdu > 500mV ma odciąć możliwość ładowania
po drugie soft wali ogniwa od 0V, co nie jest normalnie możliwe w icharger 4010DUO, zrobione na potrzeby tego testu
kolejna sprawa to monitoring temperatury ze statywu kamerą termowizyjną flim ONE co ma zabezpieczyć przed wybuchem,w razie samozwarcia. Pakiet ew. dostaje zwarcia przy samym początku ładowania jeżeli pójdzie do 3,5V bez problemu, to szansa na późniejsze zwarcie jest bardzo nie wielka.



Bateria obecnie jest wyrównana naładowana, test leci na wyżśzy poziom -> zwiększamy teraz prąd ładowania i leci na mocne rozładowanie i pomiar ponowny temepratury pakietu. Film niebawem. Jeżeli okażę się, że pakiet odzyskał zbliżone parametry co powinno sie sprawdzić dalej?
Ogólnie szkoda wywalić pakiet, który normalnie działa ale odsyłając go do osoby, która dostarczyła chce mieć pewność, że jest bezpieczny.
Nigdy nie stawiałem tak akumulatora i chce, żeby ktoś się wypowiedział czy dalsze użytkowanie będzie bezpieczne?

Wykonam jeszcze test upływności samoczynnej napięcia poprzez 2 tygodniowe leżakowanie w trybie max naładowanym.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: AST034 »

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale kiedys rozładowałem pakiety lipo do ~1V, rozjechaly sie cele o ok 0.5V, naladowalem malym pradem, uzywalem przez rok (juz z BMS) i trzymaly fabryczne parametry, nie bylo problemu z balansowaniem, wiec... moze sie udac. Aczkolwiek raz, że to lipo, dwa to rozładowane do tego stopnia były przez ok godzine, moze dwie.
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: glebor »

Test jest z powodów eksperymentalnych, aby zdobywać doświadczenie...
Film publiczny jest tylko na naszym forum, w wynikach wyszukiwania YT się nie wyświetla.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2019, 22:06 przez glebor, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: tas »

Glebor, takim filmem można powiedzieć, że bierzesz odpowiedzialność za każdego kto to oglądnie i wpadnie na pomysł, że może uda mu się uratować swoje szroty i na tym jeździć :)

Zuchwałe i odważne posuniecie, pewnie do pierwszego pożaru :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: WojtekErnest »

Ten film (jeśli już powstał) nie powinien być publiczny. Tym bardziej, że jest Twojego autorstwa. Co nie znaczy by się nie wymieniać doświadczeniami a nie tylko przestrogami. Ale jednak nie public....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: EV-Maniak »

Glebor, a Ty nie pisałeś kiedyś, że miałeś pożar w garażu... ? ;)

No chyba, że to był kontrolowany dla fire-kasy z ubezpieczenia :D
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: pxl666 »

Mózgi mamy po to żeby ich używać. Glebor pokazuje ciekawe zjawisko, dzieli się z community i każdy kto wie co robi postąpi zgodnie z rozumem. Nie wiem o co kaman...na yt jest sporo filmów z debilami a jednak nie każdy ich naśladuje
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: glebor »

EV MANIAK:
pożar miał mój znajomy który ściągnął aku li-ion w 2013 roku i próbował baterie która zdechła podładować z wyjścia drugiej baterii.
Skończyło się to zapłonem hali na której przechowywał bawełnę importowaną z chin do PL.
A co do odszkodowania, to nawet nie był ubezpieczony i nie podniósł się z długów do dzisiaj i bardzo mu współczuje, nie ma się z czego śmiać.
U mnie żadnego pożaru nigdy nie było i mam nadzieję, że nigdy nie będzie ;)

A co do filmiku to jeżeli tas i wojtek uważają, że ma mocno negatywne skutki to trzeba go usunąć i pozostawić zdobytą wiedzę i doświadczenie, którym się chciałem podzielić... dla siebie.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: pxl666 »

Głupota. Czy twój film jest czy go niema , ludzie będą robić głupie rzeczy, natomiast może on posłużyć takim co sie znają na rzeczy
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: tas »

pxl666
Poczytaj sobie o tym efekcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Dunninga-Krugera
Na forum i poza nim jest pełno ludzi co oglądną taki jeden film, zbudują 2 rowery i złożą 1 aku i już uważają się za ekspertów w temacie.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Mel48 »

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... EkbvVNE7wk
niby pulsar 3 ma czujnik temperatury ogniwa
ale to tak jest zabawa jak z prochem -nie wiadomo kiedy -bum
tak jak TAS pisze to dla zawodowców wyzwanie a błędy się trafiają- Złota zasada Murphy'ego
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: pxl666 »

no ale właśnie o to chodzi ze ludzie są debilami za darmo a usuwanie wiedzy i idących za tym korzyści jest imho błędem . eksperyment glebora zasługuje na rzetelny opis i właśnie watek z obszernym komentarzem może być przydatny , nie tylko dla kontynuatorów ale po prostu dla zrozumienia tematu . sam bym się za to nie brał ale wiedza i wnioski wg mnie jest bezcenna , zwłaszcza poparta przykładem na żywo
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: noel841106 »

Niestety nawet nowy dobrze zrobiony akus na nowych ogniwach nie jest 100% pewny i bezpieczny. A co dopiero taki. Ale wg mnie rozgrzanie i pożar jest raczej przy przebiciu. A te w przypadku wysokiego napięcia. Jak aku był rozładowany to raczej tylko chemia mogła ulec degradacji i obniży to sprawność i wydajność aku, ale powinien być względnie bezpieczny (jak na litowy).
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: WojtekErnest »

Niestety próba stwierdzenia PO POŻARZE co było rzeczywistą przyczyną jest raczej iluzoryczna, chyba że jest solidnie udokumentowany stan przed.
Ale na pewno nie jest tak, że li-iony się zapalają tylko po przebiciu...
Mogę dodać ze swojego doświadczenia sprzed kilku lat że, takie mocno rozładowane ogniwa, najczęściej da się z powrotem ładować (np małym prądem) i natychmiast trudno zauważyć/zmierzyć ubytek RW czy pojemności. Ale po kilku tyg/mies już tak, bo grzeją się nawet przy mniejszym prądzie i rośnie RW, wzrasta ewidentnie zamorozładowanie.
Zatem jeśli prowadzić z nimi dalsze eksperymenty, to na małą skalę, jako ogniwa pomocnicze na b.niskie prądy, najlepiej nie łączyć ich ze sobą równolegle no i zdecydowanie POZA dużym pakietem do ebajka. To zastosowanie jest wg mnie definitywnie zakończone.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: glebor »

Zwarcie wewnętrzne przy rozłądowaniu ogólnie się zdarza szczeególnie trzeba uważać na prąd ładowania.
A co do akumulatorów, żeby były w pełni bezpieczne, każdy BMS powinien zostać sprawdzony. Na każdy kanał powinno być podane napięcie symulujące ogniwo i kręcić potencjometrem aż spadnie poniżej 2,5V oraz wzośnie powyżej 4,35V jak którykolwiek kanał nie odetnie, to powinno się BMSa wyrzucić.
Niestety nikt takich testów nie robi. Ja zdradzę, że kiedyś zakupiłem BMSY bez funkcji równania (leżą do dzisiaj) złożyłem 2 akumulatory na nich, jeden się skapnąłem za wczasu, drugi... wrócił po 3 sezonach że niby zasięg trochę spadł. Teraz to już wiem, jak wyglądają moduły balansujące i zawsze przy każdym sprawdzam. Niemniej po 150 cyklach nowych sanyo GA rozjazd był 0,1V na celach w baterii która nigdy nie została wybalansowana.

Można teoretycznie założyć, że gdyby BMS nawet nie odcinał z góry i z dołu a tylko równał ogniwa, to i tak w ciągu 3- 5 lat nie ma możliwości, żeby ogniwa się rozjechały i wykazywały różnice większą niż 0,05V przy napięciu ~3V/cele.

Jedno zabezpieczenie, to BMS, drugie to sterownik, trzecie to dodatkowe izolatory, czwarte to moja ulubiona taśma kapton 100um bardzo gruba i nie palna chroniąca przed przetarciem kabli, kolejne zabezpieczenia to stosowanie tylko ogniw z zabezpieczeniem termicznym, które uwalniają nadmiar energii powoli na zewnątrz w razie zwarcia, przeładowania itp (no sanyo GA), dodatkowy bezpiecznik na plusowym kablu, gdyby plus się zwarł do ogniw. W ten sposób plus zabezpiecza bezpiecznik, minus zabezpiecza BMS, kolejne zabezpieczenie, to brak jakichkolwiek elementów metalowych jako zabudowa akumulatora w bidonie.

Ja jak wiecie robię skrzynki z drewna. Co za tym idzie wszystkie śruby łączące skrzynkę z ramą są stożkowe i podfrezowane z podkładką. Całość chowa się w drewnianej ramie łby są milimetr niżej niż pakiet, więc nie ma żadnej możliwości, żeby cokolwiek się przetarło.
Dobrym materiałem jest jeszcze poroguma, którą stosuję do zabudowy aku w skrzynki. Jest to materiał bardzo miękki i świetnie amortyzuje, ponadto zagłębiają się w niej ewentualne wasze podkładki i blaszki wzmacniające otwory pod skzynki z laminatu, a cały pakiet opoiera się na dużej powierzchni porogumy, która jest antypoślizgowa i wycisza wszystkie ewentualne mikroruchy pakietu w skrzynce, a resztę robi pianka niskoprężna...
Z tego co zauważyłem w swojej konie dawg, nawet przy ekstrymalnej eksploatacji w skate parku, poroguma się nie ubija nawet podczas skakania...
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: WojtekErnest »

glebor pisze:
17 paź 2019, 13:48
... Teraz to już wiem, jak wyglądają moduły balansujące i zawsze przy każdym sprawdzam. Niemniej po 150 cyklach nowych sanyo GA rozjazd był 0,1V na celach w baterii która nigdy nie została wybalansowana.
Nie chciałem tego akcentować, ale paradoksalnie mam te same wnioski. Jeśli ogniwa są naprawdę nowe, równe to BMS często nic nie poprawia, żeby nie powiedzieć że ze względu na bardzo różne ich działanie, usterkowość własną i zwyczajną niedokładność elementów balansujących, to w NIEKTÓRYCH przypadkach z BMS-em może być nawet gorzej.
Niech to zdanie nie stanowi dla początkujących 'drogowskazu' zachowań, szczególnie gdy ogniwa są (w większości) jednak z depakietu.
W każdym razie zamierzam się zająć w 'zimowe wieczory' analizą, prostymi pomiarami takich niepewnych lub uszkodzonych BMS-ów aby
lepiej diagnozować niektóre modele (które mi wpadną w ręce) pod kątem jaki objaw -> jaka przyczyna. Ale nie by je naprawiać.....jedynie by wiedzieć. Nie skupiam się na BMS bo wątpliwości są również co do działania niektórych balanserów do pakietów elektronarzędzi czyli małych 3-5S.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Yin »

glebor pisze:
17 paź 2019, 13:48
A co do akumulatorów, żeby były w pełni bezpieczne, każdy BMS powinien zostać sprawdzony. Na każdy kanał powinno być podane napięcie symulujące ogniwo i kręcić potencjometrem aż spadnie poniżej 2,5V oraz wzośnie powyżej 4,35V jak którykolwiek kanał nie odetnie, to powinno się BMSa wyrzucić.
Trochę offtopic ale podsunąłeś mi pomysł: Przecież można by zrobić dedykowany wyświetlacz na aurdino do kontroli pracy bms na pakiecie. Jak to widzę - wyświetlacz miał by wyprowadzenie pomiarowe które dało by się umieścić na kanapkę z bms. Wyprowadzenie z jednej strony miało by wejście jak bms na kable balancera (łatwe podłączanie do gotowych systemów) z drugiej strony wyprowadzenie swoich kabli balancera do bms. Do tego przyłącze na jakiś ekranik do podglądu napiec cell albo prądu balansowania z każdego portu bms, nie wiem co było by w praktyce łatwiejsze do zrealizowania. Btw są na forum ludzie robiący sterowniki czy komputery pokładowe do ebike - może czas na forumowy projekt smart bms? :)
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Umbur »

Yin pisze:
17 paź 2019, 19:39
Trochę offtopic ale podsunąłeś mi pomysł: Przecież można by zrobić dedykowany wyświetlacz na aurdino do kontroli pracy bms na pakiecie. Jak to widzę - wyświetlacz miał by wyprowadzenie pomiarowe które dało by się umieścić na kanapkę z bms. Wyprowadzenie z jednej strony miało by wejście jak bms na kable balancera (łatwe podłączanie do gotowych systemów) z drugiej strony wyprowadzenie swoich kabli balancera do bms. Do tego przyłącze na jakiś ekranik do podglądu napiec cell albo prądu balansowania z każdego portu bms, nie wiem co było by w praktyce łatwiejsze do zrealizowania. Btw są na forum ludzie robiący sterowniki czy komputery pokładowe do ebike - może czas na forumowy projekt smart bms? :)
Przecież są takie BMSy na rynku. Z ekranem, albo z bluetooth.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Yin »

Tak, ale nie ma możności rozszerzenia standardowego bms o takie funkcje a imho jest to do zrobienia. Dwa - forumowe alternatywy w postaci sterowników barmala czy komputerków typu pikacz lub MPe są bardziej udane / funkcjonalne / lepsze jakościowo niż chińskie alternatywy. Myślę że podobnie było by z forumowym bms.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5836
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: pxl666 »

A da się taki bms który będzie równać duże rozjazdy?
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Yasiu77 »

pxl666 pisze:
18 paź 2019, 18:39
A da się taki bms który będzie równać duże rozjazdy?
Prosty układ podpinany do zwykłego bmsa w celu podglądu cel ma sens ale ingerencję w jego działanie to słabo widzę. Wolę jednak jak pisze Umbur gotowca. Już za nieduże pieniądze można kupić z lcd, bt i z prądami wyrównującymi 150-200mA gdy zwykłe mają 20-30mA ale przy dużych rozjazdach to wiadomo że to takie reanimowanie trupa. Z tymi programowalnym bmsami trzeba jednak bardzo uważać z ich konfiguracją i nie polecam ich raczej normalnym ludziom bo można zjarać chałupę. Dla mnie ideałem byłby bms z podglądem z bt w którym nic kompletnie nie można zmieniać.

Może postaramy się niebawem zrobić takie testy np. rozładowanie prądem np 4A na kilku rodzajach ogniw tj. pojemność, RW i grzanie się ogniw z normalnym napięciem do takich dziadów podciągniętych z 0,5v. Trzeba będzie trochę cykli zrobić by zaobserwować zjawisko spadku pojemności i wzrostu rw opisane przez Wojtka :)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Yin »

Yasiu77 pisze:
18 paź 2019, 20:47
Już za nieduże pieniądze można kupić z lcd, bt i z prądami wyrównującymi 150-200mA
Możesz polecić coś sprawdzonego? Tas pisał że te z BT często są wadliwe i ludki zostawały po trasie właśnie z powodu awari. Wiem że niektóre z wyświetlaczem i bt są wrażliwe na zakłócenia z strony sterownika.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: glebor »

CO do pakietu powtórzyłem test ogniwa 24,5mohm :)
Temperatura w teście przy obciążeniu niecałe 5A/ogniwo dałem dla 6P 28A wyniosła 57 stopni na sam koniec. Nowe sanyo grzeje się do ok 54-55 stopni przy poborze równe 5A/ogniwo w niewentylowanych warunkach w pakiecie jako całość.

Ogólnie stwierdzam, że przywracam mu pełną użyteczność. Idzie nowy BMS i w sumie pakiet będzie śmigał jeszcze kilka sezonów. Nie ma sensu go utylizować :)
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Yasiu77 »

Yin pisze:
21 paź 2019, 21:07
Yasiu77 pisze:
18 paź 2019, 20:47
Już za nieduże pieniądze można kupić z lcd, bt i z prądami wyrównującymi 150-200mA
Możesz polecić coś sprawdzonego?
Nie mogę bo ten typowy co mam z lcd i bt też jest dziwny. Dede o nim sporo pisał.
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: Wojtek »

Ja tam nie wiem, o czym Wy gadacie. Mam tego BMS-a i żadnych problemów nie mam. Trzeba uważnie ustawić parametry, a przede wszystkim przemyśleć wszystkie zależności wzajemne pomiędzy nimi i pomiędzy parametrami sterownika silnika. No i przed montażem psiknąc kontakt-sprayem we wszystkie złącza, a prąd wyrównujący nie ustawiać max, bo jednak radiator balansera trochę się grzeje.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Test sanyo GA rozładowanych do 0,5V testy i ciekawostka

Post autor: scuda »

U mnie pierwszy pakiet jaki zbudowałem (lutowany) na lg Mj1 z depakietu działał z wadliwym bmsem. Tzn. nie odcinał zasilania przy spadku napięcia. Myślałem, że tak ma być na początku i napięcie kilka razy zeszło mi do 40v przy 16 sekcjach, czyli jakieś 2,5v na cele. W zasadzie to mogło być na którejś celi nawet 2v a na innych 2,8v bo i tak bms nie odcinał dopiero później balansował. Po roku gdzieś użytkowania bateria sobie leżała kilka miesięcy dostała nowego bmsa sprawnego, ale na jednej celi zrobił się rozjazd którego nie da się wybalanosować bmsem i dodatkowo odcina mi bms przy 3,5v na wszystkich celach oprócz tej jednej na której jest 2,5v. Przypuszczam, że sekcja padła po zbyt głębokim rozładowywaniu pakietu, gdy pierwszy bms był sprawny. Choć na 100% to nie wiadomo, bo pakiet był lutowany (mogłem przegrzać któreś ogniwo) i był z depakietu (choć to był mój pierwszy pakiet i bardzo starannie sprawdzałem ogniwa).
ODPOWIEDZ