BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: exmotech »

Mam problem, który początkowo zignorowałem, ale może to był błąd.

Kupiłem BMSa, który miał gniazdo 15 pin przesunięte o jedno miejsce w prawo. Czyli piny zaczynały się od B1 natomiast od spodu B0 było zalane lutem razem z B1.

Zobaczcie na zdjęcia o co mi chodzi. Z jednej strony mnie to zdziwiło, ale jak zajrzałem od spodu to zobaczyłem, że w B0 brakuje elementów SMD, więc B0 jest nieczynny. Może to i logiczne, ale efekt jest taki, że BMS nie działa.

Gniazdo mam na 15 pinów, ale wykorzystuję 14 (bo bateria 13s a ostatnie pin idzie do plusa). Oczywiście ostatni (15) pin pozostawiłem niepodłączony jak zawsze.

Macie jakieś pomysły? Po podłączeniu ładowarki pod C- na wyjściu z baterii pojawia się napięcie ładowarki, ale po odłączeniu ładowania jest zero. Tak jakby nie było przekazywania prądu pomiędzy B- a P-. Wpinałem i wypinałem wtyk balansujący wiele razy. Na wtyczce balansującej napięcia są prawidłowe, czyli wzrastają o około 4.2V od czarnego kabelka aż do drugiego końca wtyczki.

Mi się coś popieprzyło czy producentowi? Może mi się popieprzyło? Dlatego proszę o pomoc.
20191113_103920.jpg
20191113_104247.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: Tooropek »

Czy to bms pod typową instalacje 14S?
Popraw może na początku luty bo widzę, że tam kiepskawo jest na łączeniu pinów z płytką.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: exmotech »

Po drugiej stronie płytki widać, że zlutowane jest OK. Nóżki przechodzą na wylot i łączą się z laminatem
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: tkoko »

exmotech pisze:
13 lis 2019, 19:57
...Gniazdo mam na 15 pinów, ale wykorzystuję 14 (bo bateria 13s a ostatnie pin idzie do plusa). Oczywiście ostatni (15) pin pozostawiłem niepodłączony jak zawsze.
Macie jakieś pomysły? ...
Myślę że brak napięcia na ostatnim pinie (15) blokuje tranzystor BMS'a. Podłącz dodatkowo (szeregowo) jedno ogniwo do tego gniazda i sprawdź czy na wyjściu dostaniesz napięcie. Jeżeli tak to zapewne trzeba "zmostkować" ostatni (15) pin.
Jest jeszcze druga możliwość, że podczas uruchamiania BMS'a doszło do jakiegoś "zwarcia" i BMS jest "zablokowany".
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: Tooropek »

tkoko pisze:
13 lis 2019, 22:14
exmotech pisze:
13 lis 2019, 19:57
...Gniazdo mam na 15 pinów, ale wykorzystuję 14 (bo bateria 13s a ostatnie pin idzie do plusa). Oczywiście ostatni (15) pin pozostawiłem niepodłączony jak zawsze.
Macie jakieś pomysły? ...
Myślę że brak napięcia na ostatnim pinie (15) blokuje tranzystor BMS'a. Podłącz dodatkowo (szeregowo) jedno ogniwo do tego gniazda i sprawdź czy na wyjściu dostaniesz napięcie. Jeżeli tak to zapewne trzeba "zmostkować" ostatni (15) pin.
Jest jeszcze druga możliwość, że podczas uruchamiania BMS'a doszło do jakiegoś "zwarcia" i BMS jest "zablokowany".
Ubiegłeś mnie, autor tematu nie odpowiedział na pytanie, ale też domniewam, że chodzi o 14S i jeśli nie wykrywa ostatniej celi to blokuje wyjście jak w przypadku odłączenia przewodów "balansujących".

Do autora: Sprawdź tak jak tkoko radzi, jedno ogniwo dołącz do plusa, podłącz ostatni przewód balansera i sprawdź na wyjsciu ile masz V. Jeśli bedzie zaniżone napięcie to podłącz na kilka sekund ładowarkę by odblokować P-
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Dede
Forumowicz
Posty: 2089
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: Dede »

Możliwe ze sie pomylił ktoś i wysłał wersję lifepo4 zamiast li-ion podłącz wszytkie ogniwa na 3,2V i sprawdź czy to wersja dla lifepo4.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: exmotech »

Zamówiłem drugi taki BMS, bo akurat pasuje mi dobrze wymiarami i mam ciągle taki sam problem. Może ktoś mnie oświeci czy istnieje jakiś inny wzór podpinania BMSa?

Czarny kabelek: minus od baterii czyli de facto pierwszy minus z pierwszej sekcji
Wszelkie kolejne kabelki: kolejne minusy z kolejnych sekcji
Ostatni kabelek: plus z baterii, czyli de facto 'zamknięcie' sekcji ostatnim plusem

B- to gruby minus z baterii
P- gruby minus, wyjście na świat (np sterownik)
C- minus od ładowania
Gruby plus idzie sobie bokiem od razu na świat, sterownik...

Podpinam złącze balansujące (14 pinów) jak najbardziej z lewej strony i nic.
Podpinam złącze o jedno oczko w prawo (od drugiego pina do piętnastego) i nic

W międzyczasie podpinam i wypinam ładowarkę, aby zastartować BMSa i nic.

Jak ładowarka jest podłączona to na wyjściu P- jest ok.55V, jak odpinam ładowarkę to jest 0V. Jak podpinam ładowarkę ale wypinam złącze balansujące to też spada do 0V, czyli wniosek jest taki, że coś tam działa w tym BMSie skoro podłącza on i odcina prąd w zależności od tego czy widzi cele czy nie, jednak takie rzeczy mają miejsce tylko jak jest wpięta ładowarka. BMS nie widzi prądu z baterii.

Co mnie zastanawia... Po kiego kija gniazdo balansujące jest przesunięte o jedno miejsce? Od spodu jest zalane B0 i B1 ale brak podzespołów na płytce. Jeśli firma chciała wypuścić model 14s a nie 15s to przecież wystarczy nie przylutować podzespołów do ostatniego slotu, tak jak normalnie jest w BMSach, gdzie nieużywane kabelki zostawia się luzem.

Tymczasem ktoś zadał sobie trud przesunięcia gniazda w bok i zlutowania padów od spodu. Po co?
20191119_101804.jpg
20191119_101740.jpg
20191119_101748.jpg
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: tkoko »

exmotech pisze:
19 lis 2019, 19:45
....W międzyczasie podpinam i wypinam ładowarkę, aby zastartować BMSa i nic.

Jak ładowarka jest podłączona to na wyjściu P- jest ok.55V, jak odpinam ładowarkę to jest 0V. Jak podpinam ładowarkę ale wypinam złącze balansujące to też spada do 0V, czyli wniosek jest taki, że coś tam działa w tym BMSie skoro podłącza on i odcina prąd w zależności od tego czy widzi cele czy nie, jednak takie rzeczy mają miejsce tylko jak jest wpięta ładowarka. BMS nie widzi prądu z baterii.

Co mnie zastanawia... Po kiego kija gniazdo balansujące jest przesunięte o jedno miejsce? Od spodu jest zalane B0 i B1 ale brak podzespołów na płytce. Jeśli firma chciała wypuścić model 14s a nie 15s to przecież wystarczy nie przylutować podzespołów do ostatniego slotu, tak jak normalnie jest w BMSach, gdzie nieużywane kabelki zostawia się luzem.

Tymczasem ktoś zadał sobie trud przesunięcia gniazda w bok i zlutowania padów od spodu. Po co?...
Masz BMS'a "14S", a podpinasz batkę "13S". Część BMS'ów automatycznie wykrywa "rodzaj" baterii, lecz są takie które są dedykowane na konkretne "xS". Aby "zmusić" taki BMS do działania z "13S", trzeba "fizycznie" (lutując) wyłączyć ostatni pin przed zbyt wysokim (~4.25V), i zbyt niskim (~2.5V) napięciem. Beż tego BMS wyłączy ładowanie, bo na ostatnim (niepodłączonym) pinie występują napięcia blokujące BMS (ochrona baterii przed rozładowaniem, wybuchem).
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: BMS nie działa. Złączone B0 i B1???

Post autor: Tooropek »

Drugi raz ten sam błąd popełniłeś bo kupiłeś bms ma złe napięcie. 14 to nie 13S. Bms się blokuje, to oczywiste. Nie sprawdziłeś poprzedniego jak Ci radziliśmy i znów ta sama sytuacja. Podłącz choć jedno ogniwo i balanser jak należy a zobaczysz napięcie pakietu na P- .
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ