Dwa bms równolegle

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Dwa bms równolegle

Post autor: pxl666 »

Taki ziomek którego wynalazki lubię obejrzeć. Czy mi się wydaje czy łączy dwa bmsy równolegle? Da się tak ? Celem redundacji czy większy prąd to przyjmie ?

Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Tooropek »

Da sie jak widać, większy prąd balansowania, większy prąd ładowania/rozładowania. Wersja bieda poza tym balansowaniem na plus.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Gienadimon »

Po za biednym zabezpieczeniem baterii, pomysł z dwoma BMS ami mi się podoba i idealnie czyste , płaskie ułożenie kabli BMS a.
Do tego wytrawienie płytki...
Jestem tylko hobbystą no i może dlatego robi wrażenie.
Jak dla mnie super pomysł:)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: pxl666 »

Czy to mu poprawi balansowanie ? Bms ma większe możliwości w takim układzie?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: WojtekErnest »

To że niektorym się udaje eksperymet ze zrownoleglaniem Wejść i wyjść 2 urzadzen elektronicznych w celu podniesienia mocy, pradu , to nie znaczy ze takie rozwiązania sa warte popularyzacji. Z założenia nie łączymy WEJSC i WYJSC wzmacniaczy, zasilaczy itp, Zaden producent takiego polaczenia nie uzna za poprawne, szczegolnie gdy pojedynczy moduł ma w sobie lokalne sprzężenia zwrotne i komparatory, które działają wewnatrz ukladu. Gdy zadziala prog jednego, to mocny pakiet będzie dzialal na 1 BMS. Więc to bez sensu a do tego wplyw czynników temperaturowych, które powodują rozjezdzanie sie parametrów. Wiec proponuję ostrozniej z takimi pomysłami.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Gienadimon »

WojtekErnest pisze:
19 sty 2020, 5:44
To że niektorym się udaje eksperymet ze zrownoleglaniem Wejść i wyjść 2 urzadzen elektronicznych w celu podniesienia mocy, pradu , to nie znaczy ze takie rozwiązania sa warte popularyzacji. Z założenia nie łączymy WEJSC i WYJSC wzmacniaczy, zasilaczy itp, Zaden producent takiego polaczenia nie uzna za poprawne, szczegolnie gdy pojedynczy moduł ma w sobie lokalne sprzężenia zwrotne i komparatory, które działają wewnatrz ukladu. Gdy zadziala prog jednego, to mocny pakiet będzie dzialal na 1 BMS. Więc to bez sensu a do tego wplyw czynników temperaturowych, które powodują rozjezdzanie sie parametrów. Wiec proponuję ostrozniej z takimi pomysłami.
Tu zapewne Wojtek ma rację! I tego bym się trzymał chcąc zachować gwarancję!
Jednak z ciekawości obejrzałem parę filmików tego gostka i widze, że ogarnia temat i się tym zajmuje zawodowo... Pewnie to jego biznes i wten ,czy podobny sposób się utrzymuje ...
Na tym poziomie nie jest już amatorem tylko specjalistą z nie typowymi rozwiązaniami!
Trzeba wziąć poprawkę ale na to, że są to Indie i tam budżetowe rozwiązania są warte złoto!!!
Dwa małe sterowniki są tańsze o połowę od jednego ze zdwojoną mocą. Na jednym z filmów podaje trasę jaką zrobił na tej baterii i dokonał pomiarów.
Jeżeli ktoś ma warsztat, to może się w to bawić i eksperymentować.. Jednak w pierwszej konstrukcji trzymał bym się polskich standardów.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Gienadimon »

pxl666 pisze:
19 sty 2020, 1:41
Czy to mu poprawi balansowanie ? Bms ma większe możliwości w takim układzie?
Pakiet jest podzielony na dwa i BMS y są dwa i sterowniki jak i silniki, co za tym idzie, to wzmocni trakcję, bo ma napęd na dwa koła ale balns BMS a będzie taki sam według mnie jak i prądy.
Jedno jest pewne co widać na filmie, że to wszystko działa! Pytanie jak długo?!
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Tooropek »

Gienadimon pisze:
19 sty 2020, 12:16
pxl666 pisze:
19 sty 2020, 1:41
Czy to mu poprawi balansowanie ? Bms ma większe możliwości w takim układzie?
Pakiet jest podzielony na dwa i BMS y są dwa i sterowniki jak i silniki, co za tym idzie, to wzmocni trakcję, bo ma napęd na dwa koła ale balns BMS a będzie taki sam według mnie jak i prądy.
Jedno jest pewne co widać na filmie, że to wszystko działa! Pytanie jak długo?!

Chyba nie oglądałeś tego filmiku z uwagą. 13S i dwa bmsy równolegle. Gościowi potrzeba było mocnego balansowania i prądu rzędu 30A więc dał dwa bmsy, bo te maleństwa są o wydajności 15A na sztukę i balansowanie chyba 40mA max, używałem tych bmsów do konwersji fabrycznych baterii.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: pxl666 »

Albert nie mieszka w Indiach. To Filipiny.
I ,tak , budzi podziw biorąc pod uwagę jak wygląda jego okolica , wydaje się że psy dupami tam szczekają a chłopak grzebie w sterownikach , rzeźbi arduino , buduje całkiem sprawnie działającą zgrzewarkę, fleksem i spawarką mma posługuje się na poziomie nieosiągalnym dla naszych brodatych hipsterów w rurkach...obserwuje kilku ludzi na yt którzy nie myślą czy zadziała tylko robią i działa...I mieszkają np w Indiach czy hondurasie...
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Gienadimon »

Oglądałem i mam takie a nie inne zdanie.

Tu byś musiał z Wojtkiem po pisać, bo to nie moja branża :lol:
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Gienadimon »

pxl666 pisze:
19 sty 2020, 12:35
Albert nie mieszka w Indiach. To Filipiny.
I ,tak , budzi podziw biorąc pod uwagę jak wygląda jego okolica , wydaje się że psy dupami tam szczekają a chłopak grzebie w sterownikach , rzeźbi arduino , buduje całkiem sprawnie działającą zgrzewarkę, fleksem i spawarką mma posługuje się na poziomie nieosiągalnym dla naszych brodatych hipsterów w rurkach...obserwuje kilku ludzi na yt którzy nie myślą czy zadziała tylko robią i działa...I mieszkają np w Indiach czy hondurasie...
Dokładnie to mam na myśli! Ludzkie z biedniejszych krajów bywają przełomowi, bo szukają innych rozwiązań.
Polska to też bida ale jednak już nie taka..a i w Polece jest paru przełomowych ludzi.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: pxl666 »

Tooropek pisze:
19 sty 2020, 12:28
Gienadimon pisze:
19 sty 2020, 12:16
Pakiet jest podzielony na dwa i BMS y są dwa i sterowniki jak i silniki, co za tym idzie, to wzmocni trakcję, bo ma napęd na dwa koła ale balns BMS a będzie taki sam według mnie jak i prądy.
Jedno jest pewne co widać na filmie, że to wszystko działa! Pytanie jak długo?!

Chyba nie oglądałeś tego filmiku z uwagą. 13S i dwa bmsy równolegle. Gościowi potrzeba było mocnego balansowania i prądu rzędu 30A więc dał dwa bmsy, bo te maleństwa są o wydajności 15A na sztukę i balansowanie chyba 40mA max, używałem tych bmsów do konwersji fabrycznych baterii.
Oglądam z uwagą ale moja wiedza elektroniczna jest zbyt mała, dlatego pytam . Daruj sobie więc te uwagi proszę ...
Dwa bmsy równolegle nigdy by mi do głowy nie przyszły dlatego tak się zdziwiłem i stąd ten wątek...co prawda Albert już nie raz mnie zadziwił swoimi pomysłami ale myślałem że ta opcja pozwala na jakieś bardziej wydajne balansowanie np
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Tooropek »

Gienadimon pisze:
19 sty 2020, 12:38
Oglądałem i mam takie a nie inne zdanie.

Tu byś musiał z Wojtkiem po pisać, bo to nie moja branża :lol:
Włącz monitor podczas oglądania to może coś wywnioskujesz 😁

Z nikim nie muszę pisać bo widzę oczami, że jest 13 sekcji i bmsy podłączonev równolegle. Daje to takie plusy jak wyżej napisałem...

Do pxl666:

Odpowiadałem Gienadimonowi i nie mam żadnych uwag poza nie pisaniem glupot i nie tyczy się to typowo Ciebie tylko wszystkich. Ewidentnie na filmie jest proces budowy aku od podstawy i twierdzenie, że pakiet jest podzielony na dwie części to wyssany z palca a nie obejrzany w filmie fakt.

Nie mam na celu poprawiać nikogo, ale jak coś jest podane na tacy i widać co to jest, to dlaczego mam nie skomentować?

Pozdrawiam i miłej niedzieli.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: pxl666 »

ah to widzę wielkie nieporozumienie ...
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Gienadimon »

Tooropek pisze:
19 sty 2020, 14:02
Gienadimon pisze:
19 sty 2020, 12:38
Oglądałem i mam takie a nie inne zdanie.

Tu byś musiał z Wojtkiem po pisać, bo to nie moja branża :lol:
Włącz monitor podczas oglądania to może coś wywnioskujesz 😁

Z nikim nie muszę pisać bo widzę oczami, że jest 13 sekcji i bmsy podłączonev równolegle. Daje to takie plusy jak wyżej napisałem...

Do pxl666:

Odpowiadałem Gienadimonowi i nie mam żadnych uwag poza nie pisaniem glupot i nie tyczy się to typowo Ciebie tylko wszystkich. Ewidentnie na filmie jest proces budowy aku od podstawy i twierdzenie, że pakiet jest podzielony na dwie części to wyssany z palca a nie obejrzany w filmie fakt.

Nie mam na celu poprawiać nikogo, ale jak coś jest podane na tacy i widać co to jest, to dlaczego mam nie skomentować?

Pozdrawiam i miłej niedzieli.
Nie pisałem do ciebie a do kolegi pxl666 szukającego jakieś informacji na temat jak w tytule!

I w dalszym ciągu polecam Wojtka, bo on daje konstruktywne porady i wynosi coś do tematu!

Niestety jest wielu ludzi, którzy nie potrafią nic podpowiedzieć ale przy tym plują na innych, bo zazwyczaj tak ich traktują w domu!
Niestety tą całą złość wylewają po tem na grupach forach..
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: pxl666 »

Ok luz chłopaki
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Tooropek »

Gienadimon pisze:
19 sty 2020, 18:59
Tooropek pisze:
19 sty 2020, 14:02
Włącz monitor podczas oglądania to może coś wywnioskujesz 😁

Z nikim nie muszę pisać bo widzę oczami, że jest 13 sekcji i bmsy podłączonev równolegle. Daje to takie plusy jak wyżej napisałem...

Do pxl666:

Odpowiadałem Gienadimonowi i nie mam żadnych uwag poza nie pisaniem glupot i nie tyczy się to typowo Ciebie tylko wszystkich. Ewidentnie na filmie jest proces budowy aku od podstawy i twierdzenie, że pakiet jest podzielony na dwie części to wyssany z palca a nie obejrzany w filmie fakt.

Nie mam na celu poprawiać nikogo, ale jak coś jest podane na tacy i widać co to jest, to dlaczego mam nie skomentować?

Pozdrawiam i miłej niedzieli.
Nie pisałem do ciebie a do kolegi pxl666 szukającego jakieś informacji na temat jak w tytule!

I w dalszym ciągu polecam Wojtka, bo on daje konstruktywne porady i wynosi coś do tematu!

Niestety jest wielu ludzi, którzy nie potrafią nic podpowiedzieć ale przy tym plują na innych, bo zazwyczaj tak ich traktują w domu!
Niestety tą całą złość wylewają po tem na grupach forach..
Nie wiem czy masz jakieś niskie poczucie wartości czy jakieś żale do całego świata o to jak masz w domu, ale jak widzisz nikt poza Tobą nie wylewa żali o nic. Właśnie na moim przykładzie widzisz, że podpowiedziałem w temacie bo Ty oglądając filmik nie zauważyłeś dwóch podstawowych spraw jakimi są; połączenie bmsa a także całego pakietu.

Dyskusja z Tobą w tym temacie dalej nie ma sensu bo nie rozumiesz w czym rzecz.

Pxl666:

Mam kilka bmsów i specjalnie dla Ciebie zrobię jakieś bardzo podstawowe testy i udokumentuje to jak działa podłączanie 2 bmsów równolegle, z tym, że delikatnie innych bez diod.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5000
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: tkoko »

Tooropek pisze:
19 sty 2020, 23:36
... Mam kilka bmsów i specjalnie dla Ciebie zrobię jakieś bardzo podstawowe testy i udokumentuje to jak działa podłączanie 2 bmsów równolegle, z tym, że delikatnie innych bez diod.
To w zasadzie można przewidzieć nawet bez testów :D
Balansowanie będzie podobne, lecz prąd balansujący będzie sumą prądów obu BMS'ów, Problemem będzie "blokowanie" BMS'a, zbyt wysokim, i zbyt niskim napięciem. Ponieważ "fabryczna" tolerancja tych napięć wynosi +/- 0.05V, więc oba BMS'y różnie będą reagowały na te napięcia, co może, ale nie musi, negatywnie wpływać na pracę takiego układu, np podczas ładowania maksymalnym prądem dla BMS'a, bo wówczas przez drugi popłynie podwójna wartość tego prądu, przekraczając "fabryczny" dopuszczalny prąd dwukrotnie. Podobnie będzie przy rozładowaniu. Oczywiście współczesne BMS'y mają stosowne "zabezpieczenia', ale mimo tego się "palą".
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2068
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: Tooropek »

Myślałem o tych rozbieżnościach dotyczących początku balansowania, odcinania wyjścia przy zbytnim rozładowaniu itd, ale stwierdziłem, że mogą to być pomijalne rozbieżności w granicach kilku mV.

Balansowanie na pewno będzie efektywniejsze, ale pod warunkiem dobrze ustawionej i sprawnej ładowarki.

Testy niebawem, pakiet 13S1P do zakatowania gotowy i czeka na podłączenie bmsów.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: WojtekErnest »

Taki przykład : Jeden BMS (Mosfet) odetnie np ładowanie, ale jego balanser dalej będzie miał wysokie, podnoszące się napięcie od zrównoleglonych segmentów.
Podobnie przy rozładowaniu.. Jak do tego się zachowają komparatory i sprzężenia zwrotne oraz elementy korekt z powodu temperatury w obu ??
Nie wiadomo, ale w każdym egz, modelu pewnie inaczej.
Eksperyment eksperymentem (to zawsze cenne) ale eksploatacja takiego rozwiązania w jeżdzącym rowerze w różnych warunkach mocowych i temperaturowych to ....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Dwa bms równolegle

Post autor: McL »

Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem łączenia BMS-ów jest połączenie wejść z cel równolegle, a prądowych szeregowo. Daje to większy prąd balansowania i pewniejsze zadziałanie BMS-a bo wystarczy, że odetnie jeden.
Łączenie równoległe wyjść jest bez sensu i nie zapewnia bezpieczeństwa układu. Prąd nie będzie rozkładać się po połowie na każdy BMS jak może się na początku wydawać.
ODPOWIEDZ