Akumulator Parkside z lidla

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
slow
Forumowicz
Posty: 526
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Akumulator Parkside z lidla

Post autor: slow »

Witam.
Byłem dziś w lidlu i patrze aku 20V 2AH do elektronarzędzi z ładowarką 59zł.

Myślę wezmę bo znajomy coś wspominał o regeneracji jakiejś wkrętarki z cadmowych 18v.
Po przyglądnięciu zacząłem się zastanawiać nad 3 pinem ID. Ale myślę ok, 5 ogniw wysokoprądowych, bms, ładowarka, jakoś to będzie.

W domu rozbebeszyłem, 5 ogniw, dziwna elektronika, sam akum działa i można z niego prąd ciągnąć. Wyciągnąłem ok 2,3Ah ale niestety rozładowywał się dalej.
Niestety ta elektronika to nie bms jaki znamy, nie ma żadnego mosfeta odcinającego. Trochę elementów i scalak LGT8P22A

Ładowarka ma taki sam scalak.

Bez podłączenia tego pinu id ładowarka nie startuje. Nie ma napięcia.

Podejrzewam że każde narzędzie ma też z tym jakaś komunikację żeby nie rozładować za bardzo akumulatora.
Pytanie tylko jak ta komunikacja wygląda

Wie ktoś coś może bo nic na ten temat nie mogę znaleźć.
Nawet PDFów do tych scalaków.

Tak wygląda rozebrany akumulator. Zdjęcie z sieci
PaAP0XJl.jpg
Leghajos
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2023, 21:05

Re: Akumulator Parkside z lidla

Post autor: Leghajos »

nnyire.)
(#) léghajós hozzászólása Mobil eszközről küldve Válasz • Júl 9, 2023 /

Én azt hiszem, hogy megtaláltam a megoldást. Julian ilet You Tube videoján: Lidl Parkside X20V Team-Strip Down & Analysis. Itt értettem meg az akku működését, ill a kommenteket végigolvasva jöttem rá a megoldásra.
Az akkuban nincs Fet-es védelem. Ez a szerszámban van. Az akku chipje méri a cellák feszültségét és ez utasítja a szerszám chipjét arra, hogy a Fet zárjon le. A chipet gyárilag inicializálják. Ennek minden akkuban a panelon megtalálható az 5 pólusú fejléce a panel szélén, közel a rugó helyéhez.. Ha ez a chip egyszer azt érzékeli, hogy az akkut valaki vagy valami buherálta akkor letilt és az akku tovább nem használható. Tehát azt találtam ki, hogy egy nagyon ritkán használt szerszámból kiveszem a szerszámoldali panelt, azt ráteszem az általam készített adapterre, akkor megkapom az egyszerű + és - pólust, amivel már bármit csinálhatok max 20-25 A terhelésig. Elnézést a pongyola megfogalmazásokért, én csak abszolút lelkes amatőr vagyok. Kérlek írjátok meg, ha valahol találtok egyszerűbb, jobb megoldást.
48V- os kerékpárom hatótávját próbálom megtoldani ezen akkukkal, ezért volt a lelkesedés a probléma megoldására. Kb 4 hónapja görcsölök a dolgon. A kerékpárom akkuja csak 2 vezetékkel csatlakozik a Bafang motorra. Egyéb saját akkupakkokkal már sikerült kiváltanom a 48V-os akkut, de most rátalaltam a Parkside akkukra, amik csak pihennek amikor kerékpározom.
Awatar użytkownika
RadQ
Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 01 paź 2020, 22:56
Lokalizacja: Miasto grzejników

Re: Akumulator Parkside z lidla

Post autor: RadQ »

To będzie raczej sam balanser z elektroniką do diagnostyki baterii i komunikacji z ładowarką bo potrafi ona w razie awarii baterii sygnalizować odpowiednimi błyskami diod powód problemu. Same mosfety (BMS) umiejscowione są w narzędziu do którego zapinamy ten typ akumulatora. Swoją drogą dziś robiłem dwa aku Dedry 5 Ah i tam elektronika wygląda o niebo lepiej i bardziej profesjonalnie i choćby z tego powodu pozbyłem się wszystkich narzędzi Parkside-a właśnie z serii X20V Team ;)
Leghajos
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2023, 21:05

Re: Akumulator Parkside z lidla

Post autor: Leghajos »

Interneten jirzi Bekr videóiban lehet többet megtudni
ODPOWIEDZ