Stal vs nikiel W bidonie

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

Hej
Czy przy zgrzewaniu bidonu pod max 20a jest istotna różnica czy blachy niklowane czy czysty nikiel?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2092
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: Tooropek »

Jak nie chcesz mieć rdzy i ogniw do wymiany po dwóch sezonach to oczywiście, że nikiel. Reszta spraw także przemawia za niklem.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

pytam bo niewiem czy nikiel zgrzeje tym czym mogę a niewiem czy jest sens się w to bawić jeśli uzyski będą niewielkie . co masz na myśli pisząc o rdzy i wymianie ogniw ? ja raczej myślałem o spadkach napięcia/grzaniu się blach , ale niewiem czy dla 13s5p i prądzie 16a będą jakieś duże różnice przy niklu i stali
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: AST034 »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 10:05
pytam bo niewiem czy nikiel zgrzeje tym czym mogę a niewiem czy jest sens się w to bawić jeśli uzyski będą niewielkie . co masz na myśli pisząc o rdzy i wymianie ogniw ? ja raczej myślałem o spadkach napięcia/grzaniu się blach , ale niewiem czy dla 13s5p i prądzie 16a będą jakieś duże różnice przy niklu i stali
Kup nikiel 0.1 i spróbuj przygrzac najpierw do jakiegos sterego ogniwa, potem nikiel na nikiel i zrob test zrywania. Jak sie bedzie latwo odrywac to zostaje Ci tasma stalowa :)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2092
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 10:05
pytam bo niewiem czy nikiel zgrzeje tym czym mogę a niewiem czy jest sens się w to bawić jeśli uzyski będą niewielkie . co masz na myśli pisząc o rdzy i wymianie ogniw ? ja raczej myślałem o spadkach napięcia/grzaniu się blach , ale niewiem czy dla 13s5p i prądzie 16a będą jakieś duże różnice przy niklu i stali
Bidon jak zgrzejesz stalową 0,15x7 zgodnie ze sztuką i odpowiednio polutujesz to połowa sukcesu. Robiłem prawie dwa lata temu bidon na nowych ogniwach pf i zgrzałem taśmą stalową 0,15x7 tak jak należy, bidon nie był zamoczony ani nie miał kontaktu z wodą w płynnej postaci a rdza siadła na miejsca zgrzewów i w okolicę lutowania tam gdzie trzeba zetrzeć dremelem warstwę niklu by cyna nie odstała podczas drgań razem z cienką powłoką niklową. Spadków napięcia nie będzie jak nie popełnisz żadnego błędu podczas zgrzewania i lutowania, a ogniwa sprawdź i ułóż jak należy.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5055
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: tkoko »

Tooropek pisze:
01 lip 2020, 14:32
Jak nie chcesz mieć rdzy i ogniw do wymiany po dwóch sezonach to oczywiście, że nikiel. Reszta spraw także przemawia za niklem.
A jaki problem zabezpieczyć całość np kalafonią rozpuszczoną w denaturacie, lub lakierem do obwodów drukowanych. Co się tyczy obawy o prąd, wystarczy wziąć szklany bezpiecznik na 20 A, i zobaczyć jaki drucik tam jest.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

Właśnie myślałem o lakierze vhb i owinięciu wsadu streczem aby nic się nie ruszało , tylko wtedy ogniwa stracą sporo wentylacji . Fajna była by gęsta elastyczna siatka ale nie mam na taką pomysłu
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: AST034 »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 13:16
Właśnie myślałem o lakierze vhb i owinięciu wsadu streczem aby nic się nie ruszało , tylko wtedy ogniwa stracą sporo wentylacji . Fajna była by gęsta elastyczna siatka ale nie mam na taką pomysłu
Jak pakiet 5P obciazysz prądem 4A to raczej nie bedzie problemu, przeciez i tak nie ma wentylacji ;)
Sprawdz nikiel, moze 0.10 bedzie ladnie zgrzewało i nie bedzie problemu ;)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

AST034 pisze:
02 lip 2020, 13:32
pxl666 pisze:
02 lip 2020, 13:16
Właśnie myślałem o lakierze vhb i owinięciu wsadu streczem aby nic się nie ruszało , tylko wtedy ogniwa stracą sporo wentylacji . Fajna była by gęsta elastyczna siatka ale nie mam na taką pomysłu
Jak pakiet 5P obciazysz prądem 4A to raczej nie bedzie problemu, przeciez i tak nie ma wentylacji ;)
Sprawdz nikiel, moze 0.10 bedzie ladnie zgrzewało i nie bedzie problemu ;)
No niby tak . Ale jakaś tam wymiana w bidonie jest , a prąd Max to 18a , noi podczas dłuższego podjazdu może być np 10 , 20 min cały czas
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: AST034 »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 17:35
AST034 pisze:
02 lip 2020, 13:32
Jak pakiet 5P obciazysz prądem 4A to raczej nie bedzie problemu, przeciez i tak nie ma wentylacji ;)
Sprawdz nikiel, moze 0.10 bedzie ladnie zgrzewało i nie bedzie problemu ;)
No niby tak . Ale jakaś tam wymiana w bidonie jest , a prąd Max to 18a , noi podczas dłuższego podjazdu może być np 10 , 20 min cały czas
Bimetal 40 st C NO wklejony miedzy ogniwa i wlaczony w obwod klamki hamulca? Ogniw nie zajedziesz, a zabezpieczenie jest. Ewentualnie zastosowac ogniwa typu VTC5A i wtedy stałe 4-5A nie zrobi im zadnej krzywdy.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: Yasiu77 »

Dzisiaj na serwis przyszedł bidon zalany w środku. Był zamontowany do góry nogami, pod ramą i woda wciekała do środka przez szynę zasilającą a że ujścia nie miała, to zbierała się w środku i po może dwóch miesiącach z 30% ogniw zgniła. Może nie w temacie ale kojarzę że pxl666 masz bidon podwieszony. Jak znajdziesz chwilę to może zerknij czy tam coś się nie dzieje. https://photos.app.goo.gl/F478Xffb2gDW29fh7
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

A tu właśnie jest pytanie. Bmsy mają czujniki temperatury. Wiadomo jak działają i na ile są ustawione ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

Yasiu77 pisze:
02 lip 2020, 20:35
Dzisiaj na serwis przyszedł bidon zalany w środku. Był zamontowany do góry nogami, pod ramą i woda wciekała do środka przez szynę zasilającą a że ujścia nie miała, to zbierała się w środku i po może dwóch miesiącach z 30% ogniw zgniła. Może nie w temacie ale kojarzę że pxl666 masz bidon podwieszony. Jak znajdziesz chwilę to może zerknij czy tam coś się nie dzieje. https://photos.app.goo.gl/F478Xffb2gDW29fh7
Będę zaglądał na pewno . Generalnie staram się unikać deszczu ale ostatnio dwa razy wracałem w srogiej ulewie i po otwarciu jako tako wody nie było aczkolwiek jedno ogniwo jakby wilgotne pod koszulką ale narazie nie mam możliwości większego rozgrzebania go bo jestem na urlopie
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2092
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 20:36
A tu właśnie jest pytanie. Bmsy mają czujniki temperatury. Wiadomo jak działają i na ile są ustawione ?
Droższe mają. Zmieniasz na 50°C i tyle. Trzeba jedynie piknąć czy nc czy no.Obrazek
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5882
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: pxl666 »

50 to nadal nie jest za dużo dla ogniw?
tkoko
Forumowicz
Posty: 5055
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: tkoko »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 20:47
...... . Generalnie staram się unikać deszczu ale ostatnio dwa razy wracałem w srogiej ulewie i po otwarciu jako tako wody nie było aczkolwiek jedno ogniwo jakby wilgotne pod koszulką ale narazie nie mam możliwości większego rozgrzebania go bo jestem na urlopie
Sprawdź to ogniwo koniecznie, bo wygląda na to ze masz "nieszczelne" ogniwo. Albo dziurę w zgrzewie, jeżeli podcieka od strony minusa, albo zabezpieczenie, jeżeli wyciek jest od plusa.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2092
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Stal vs nikiel W bidonie

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
02 lip 2020, 20:50
50 to nadal nie jest za dużo dla ogniw?
Raczej nie skoro fabrycznie chinole dokładają wyłączniki na 75°C z tolerancją do 5%. Ja zawsze jak mam taką możliwość wkładam 50°C, większość ludzi na własnych ulepach nie ma wcale termika i jeżdżą po kilka sezonów także spokojnie. Jak chcesz mieć pewność działania i dowiedzieć się jaka temperatura będzie odpowiednia dla górnej granicy to przeczytaj karty katalogowe ogniw i zrób jakieś testy jaką masz temp w bidonie moment po ostrej jeździe przez kilka dobrych kilometrów.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ