Budowa pakietu do silnika 12V

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Frontline
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2020, 17:27

Budowa pakietu do silnika 12V

Post autor: Frontline »

Witam. Chciałbym zbudować akumulator do mojego silnika 12V. Obecnie napędzam go akumulatorem jenox hobby 100ah ale jest on ciężki i chciałbym zmienić na coś lżejszego. Maksymalny pobór prądu silnika to 42A. Praca silnika wygląda tak że pracuje na 42A przez 5-10 min a potem odpoczywa 15-30 min. Nie wiem czy można porównać pojemność 100ah kwasiaka do 100ah li-ion? Jaki pakiet byłby odpowiedni? Jakich baterii użyć wysoko prądowych czy wysoko pojemnościowych? Jest to pierwszy aku który chciałbym zbudować więc każda porada będzie mile widziana. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Budowa pakietu do silnika 12V

Post autor: AST034 »

Frontline pisze:
05 sie 2020, 17:55
Witam. Chciałbym zbudować akumulator do mojego silnika 12V. Obecnie napędzam go akumulatorem jenox hobby 100ah ale jest on ciężki i chciałbym zmienić na coś lżejszego. Maksymalny pobór prądu silnika to 42A. Praca silnika wygląda tak że pracuje na 42A przez 5-10 min a potem odpoczywa 15-30 min. Nie wiem czy można porównać pojemność 100ah kwasiaka do 100ah li-ion? Jaki pakiet byłby odpowiedni? Jakich baterii użyć wysoko prądowych czy wysoko pojemnościowych? Jest to pierwszy aku który chciałbym zbudować więc każda porada będzie mile widziana. Pozdrawiam :)
Z Li-ion bedzie problem, bo 3S to 12,6V max a 9V min, a 4S to 16,8V max a 12V min. Tutaj lepiej wpasowalyby sie takie lifepo4 np A123. Pakiet 100Ah to duzo, potrzebowalbys zbudowac 4S40P, czyli 160 ogniw. Przelicz sobie koszt zakupu ogniw, BMS (dla Lifepo4 sa inne ze wzgledu na inne napiecia) i poznasz mniej wiecej cene materialu, do tego koszt zgrzania itp.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1321
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Budowa pakietu do silnika 12V

Post autor: Yasiu77 »

Kwasiak będzie miał sporo mniejszą rzeczywista pojemność od li ion. Zakładając że silnik wytrzyma w sumie niezbyt duże przewoltowanie na 4s czyli nominalnie 14,4v i zrobimy pakiet 4s20p z niedrogich np. samsungów 29e to pojemność wyjdzie 58Ah,waga 4kg a cena samego pakietu w np nexunie jakieś 800 złotych. Do tego bms 4s z jakieś dwie dychy, i jakaś drobnica do wykończenia pakietu to w stówie się zmieści i akumulator na gotowo wyjdzie max 900 stów. Wysokoprądowych ogniw nie ma sensu używać przy 42A i pakiecie 4s20p i ewentualnie jak ktoś ma większy budżet to można zrobić z ciut pojemniejszych ogniw lub zwiększyć ilość ogniw do np. 4s30p

Jak ładujesz swój obecny jenox i jakim prądem? Tutaj poradnik tasa
Ginto
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2022, 15:46

Re: Budowa pakietu do silnika 12V

Post autor: Ginto »

Heej. Nie chcę nowego wątku otwierać - dużo dobrego słyszałem o tych jenoxach hobby - jak się one sprawdzają w praktyce wg Was?
ODPOWIEDZ