Rozjazdy na celach

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Chciałem pokazać jak wyglądają rozjazdy na akumulatorze zbudowanym z ogniw o różnej rezystancji/ pojemności (2700mAh do 3000mAh). Akumulator był naładowany do 4.15V i pobrałem z niego ponad 20Ah. Pakiet został "wydojony do prawie zera" ponieważ sterownik sabvoton ml45 ograniczył moc do około 500W przy napięciu około 50V. Jest to pakiet 16s8p LG mh1 3200mAh.
Pierwszy segment:
Obrazek

Drugi segment:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

Nie jest źle, ale pod obciążeniem gdy będzie blizej 3V, pewnie różnica dojdzie co najmniej 200 mV. Bo teraz to odczyt gdy napięcia wróciły po ustaniu obciążenia.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

WojtekErnest pisze:
09 wrz 2020, 19:09
Nie jest źle, ale pod obciążeniem gdy będzie blizej 3V, pewnie różnica dojdzie co najmniej 200 mV. Bo teraz to odczyt gdy napięcia wróciły po ustaniu obciążenia.
Z ciekawości sprawdzę jutro bo mogę to urządzenie ISDT wyjąć poza skrzynkę i sprawdzić jak bardzo przysiadają najsłabsze cele. Na pierwszym zdjęciu widać, że cela numer 7 po wymianie ogniwa (upływność) ma najwyższą pojemność. Akumulator miał być na jeden sezon bo zrobiony z ogniw po 2,5zł a działa już drugi seson. Wrzucę jutro fotkę ;)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 970
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Yin »

Z innej beczki podoba mi się ta spodnia pólka na sterownik, fajnie pomyślane :)
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Yin pisze:
09 wrz 2020, 21:18
Z innej beczki podoba mi się ta spodnia pólka na sterownik, fajnie pomyślane :)
Ta półka to była zrobiona dla akumulatora żeby ciasno siedział. Sterownik też się podczepił i sobie wisi ;) Skrzynka robiona na szybko bo nie miałem czasu ale wszystko się trzyma.
Awatar użytkownika
JerzyZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 18 lut 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: JerzyZ »

Proponowałbym pomierzyć wszystkie napięcia jednym woltomierzem, aby ocenić sytuację. Trudno mi uwierzyć w rzetelność pomiaru z dokładnością 0,001V.
W moim 6-kanałowym woltomierzu różnice były znaczące - teraz nie pamiętam jakie. Dodatkowe źródło różnic to fakt, że energia zasilająca układ woltomierza (niby niewielka) brana jest z 2-ch pierwszych ogniw mierzonej baterii.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

To prawda ze niektóre wielokanalowe woltomierze są niedokładne. Ale ISDT to raczej wyzsza półka i ja nie mam uwag do ich dokładności. A te pomiary i tak wskazuja na max różnicę okolo 80 mV. Ja dla siebie przyjmuję "normę" pożądanej dokładności 30-50 mV.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Ale akurat ten balancer ISDT nie jest zbyt dokładny, użyłbym miernika do weryfikacji.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 3002
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: tas »

w/g mnie rozjazd 0.08V przy 3.3V to bardzo dobry wynik :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

Kajman pisze:
09 wrz 2020, 23:57
Ale akurat ten balancer ISDT nie jest zbyt dokładny, użyłbym miernika do weryfikacji.
A ta wersja nie ma mozliwosci kalibracji napiecia kazdego kanalu ? A sprawdzic miernikiem nie zaszkodzi. I nawet 3 punktowo, czyli w okolicach 3V 3,6 i 4,2. Bo te kiepskie wielokanalowe, potrafia mieć błąd nieliniowy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: tkoko »

tas pisze:
10 wrz 2020, 0:12
w/g mnie rozjazd 0.08V przy 3.3V to bardzo dobry wynik :)
Też tak twierdzę. Dodatkowo trzeba pamiętać że poniżej 3.3V, w ogniwie Li-Ion, jest już resztka energii, więc różnice w napięciu między 3V a 3.3V (szczególnie pod obciążeniem), będą już bardzo wyraźne.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

WojtekErnest pisze:
10 wrz 2020, 4:57
Kajman pisze:
09 wrz 2020, 23:57
Ale akurat ten balancer ISDT nie jest zbyt dokładny, użyłbym miernika do weryfikacji.
A ta wersja nie ma mozliwosci kalibracji napiecia kazdego kanalu ? A sprawdzic miernikiem nie zaszkodzi. I nawet 3 punktowo, czyli w okolicach 3V 3,6 i 4,2. Bo te kiepskie wielokanalowe, potrafia mieć błąd nieliniowy.
A w sumie muszę sprawdzić. Ale dziwnie działa to urządzenie, wartości na początku "pływają", potem osiadają, ale już kilka razy złapałem go że są...inne niż na mierniku. A innym razem ok.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
10 wrz 2020, 8:42
WojtekErnest pisze:
10 wrz 2020, 4:57
A ta wersja nie ma mozliwosci kalibracji napiecia kazdego kanalu ? A sprawdzic miernikiem nie zaszkodzi. I nawet 3 punktowo, czyli w okolicach 3V 3,6 i 4,2. Bo te kiepskie wielokanalowe, potrafia mieć błąd nieliniowy.
A w sumie muszę sprawdzić. Ale dziwnie działa to urządzenie, wartości na początku "pływają", potem osiadają, ale już kilka razy złapałem go że są...inne niż na mierniku. A innym razem ok.
Jest tak jak pisze kajman. ISDT to nie jest jakiś super dokładny sprzęt. Wartości pływają i nie jest łatwo to skalibrować. Zobaczę dzisiaj miernikiem i dam znać jak to wszystko wygląda.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

tas pisze:
10 wrz 2020, 0:12
w/g mnie rozjazd 0.08V przy 3.3V to bardzo dobry wynik :)
Jak żadna cela nie spada poniżej 2,5V to można jeździć ;) Rozjazdy i tak są wyrównywane przy każdym ładowaniu przez ISDT Q8.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

Kajman pisze:
10 wrz 2020, 8:42
.. Ale dziwnie działa to urządzenie, wartości na początku "pływają", potem osiadają, ale już kilka razy złapałem go że są...inne niż na mierniku. A innym razem ok.
No to słabo, miałem lepsze wyobrażenie o tym balanserku.. No to zdecydowanie trzeba zweryfikować niezależnym jednokanałowym prawdziwym woltomierzem. I to w róznych warunkach napięcie i temperatura.
Ale też trzeba pamiętać że balansowanie jest najczęściej impulsowe (o zmiennym PWM) więc i pomiary cyfrowe mogą być róznie interpretowane.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

radex pisze:
10 wrz 2020, 9:56
tas pisze:
10 wrz 2020, 0:12
w/g mnie rozjazd 0.08V przy 3.3V to bardzo dobry wynik :)
Jak żadna cela nie spada poniżej 2,5V to można jeździć ;) Rozjazdy i tak są wyrównywane przy każdym ładowaniu przez ISDT Q8.
Eeee, z balanserem ładujesz, nie ma się w ogóle czym martwić, ona ma sporą moc balansera więc wyrówna.
Generalnie dość szybko powinieneś namierzyć które sekcje najszybciej się rozładowują, przy jakim napięciu ogólnym są już 2.5/2.8v i na to napięcie ustawić LVC w sterowniku.
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

WojtekErnest pisze:
10 wrz 2020, 9:59
No to słabo, miałem lepsze wyobrażenie o tym balanserku.. No to zdecydowanie trzeba zweryfikować niezależnym jednokanałowym prawdziwym woltomierzem. I to w róznych warunkach napięcie i temperatura.
Ale też trzeba pamiętać że balansowanie jest najczęściej impulsowe (o zmiennym PWM) więc i pomiary cyfrowe mogą być róznie interpretowane.
Raczej w różnych temperaturach nie będę tego sprawdzał :P Balanserkiem to też bym tego nie nazwał bo raczej słabo mu to idzie ;)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
10 wrz 2020, 12:22
Eeee, z balanserem ładujesz, nie ma się w ogóle czym martwić, ona ma sporą moc balansera więc wyrówna.
Generalnie dość szybko powinieneś namierzyć które sekcje najszybciej się rozładowują, przy jakim napięciu ogólnym są już 2.5/2.8v i na to napięcie ustawić LVC w sterowniku.
Nie tylko ty lubisz używać akumulatory bez bms :twisted: Sporą moc balansowania to ma tylko na papierku... To samo jest z prądem rozładowania 1,5A:

W sterowniku jest ustawione 50V i chyba nie da się tego wyżej przestawić. Jak mi któraś cela za nisko zejdzie to będę musiał patrzeć na watomierz albo aktywny balanser.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Piszczyk lipo daj na te cele, które wieśz że pierwsze lecą.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

Balansowanie to tylko maść na syfilis.... Mówiąc o pomiarach mamy na myśli rzeczywisty stan pakietu. Jak wspomina Kajman chodzi o eliminację /naprawę najgorszego segmentu. To przy okazji usprawnia proces ładowania z uzyciem BMS bo nie ma ekstremalnego stanu w którym BMS/balanser dłużej 'walczy'
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Sterownik ograniczył moc do około 200W i rower już ledwo jechał pod górkę. Tak wyglądają napięcia pod obciążeniem:
Obrazek

Napięcia na celach:
ISDT BG-8S_____UNI-T UT890C
1. 3,363V_______3,355V
2. 3,386V_______3,386V
3. 3,379V_______3,379V
4. 3,376V_______3,376V
5. 3,357V_______3,354V
6. 3,386V_______3,381V
7. 3,395V_______3,394V
8. 3,353V_______3,352V

Przyczepić można się do pierwszego kanału ISDT bo trochę zawyża napięcie i może poddam to kalibracji.

Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

No to generalnie jest ok. Zanim ruszysz kalibrację, zobacz jaka jest różnica w górnym przedziale np przy 4V . Bo może się okazac że ten 1-szy kanal z kolei podaje za niski wynik.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

WojtekErnest pisze:
10 wrz 2020, 17:59
No to generalnie jest ok. Zanim ruszysz kalibrację, zobacz jaka jest różnica w górnym przedziale np przy 4V . Bo może się okazac że ten 1-szy kanal z kolei podaje za niski wynik.
Akumulator właśnie się ładuje. Sprawdzę jutro jak ISDT mierzy wyższe napięcie bo pewnie dzisiaj już nie będzie mi się chciało schodzić do garażu.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Bardzo spoko wyniki ;) Widywałem gorzej chodzące pakiety na takich samych celach ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: tkoko »

radex pisze:
10 wrz 2020, 17:39
.... Przyczepić można się do pierwszego kanału ISDT bo trochę zawyża napięcie i może poddam to kalibracji.
.......
A może po prostu nieco "słabiej" docisnąłeś sondę przy pomiarze i stąd większy "rozrzut" :D
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

tkoko pisze:
10 wrz 2020, 19:40
A może po prostu nieco "słabiej" docisnąłeś sondę przy pomiarze i stąd większy "rozrzut" :D
Sprawdzałem kilka razy i wynik był taki sam. Jutro spróbuję przeprowadzić kalibrację. Widać, że pakiet mi jeszcze trochę posłuży ;)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

tego nigdy nie wiesz, ale masz duże szanse ;) Rok temu koledze zrobiłem 13s8p na vtc5a bez balansera. Po roku uznałem, że dla świętego spokoju mu założę na ładowanie chociaż.Pakiet generalnie był równy po tym czasie. Założyłem BMS, Po 2 tyg ten mały gnojek zabił 1 sekcję, 0v na amen. K... miało być tak pięknie. Więc bez bms masz szanse ;)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Kajman pisze:
10 wrz 2020, 20:49
tego nigdy nie wiesz, ale masz duże szanse ;) Rok temu koledze zrobiłem 13s8p na vtc5a bez balansera. Po roku uznałem, że dla świętego spokoju mu założę na ładowanie chociaż.Pakiet generalnie był równy po tym czasie. Założyłem BMS, Po 2 tyg ten mały gnojek zabił 1 sekcję, 0v na amen. K... miało być tak pięknie. Więc bez bms masz szanse ;)
No chyba, że to upływność jednego z ogniw a nie bms wykończyła całą sekcję. Ostatnio zaobserwowałem w jednym ogniwie lg mh1, że jest bardzo gorące podczas ładowania. Ładowarka nie mogła go doładować do 4,2V i po wyjęciu napięcie pomału spadało do 3,8V po czym upływność ustała. To samo zaobserwowałem w pakiecie lipo 4s 7500mAh. Upływność pojawia się gdy jest prawie naładowany i przy 4,05V napięcie przestaje spadać. Jak widać upływność nie zawsze wyładowuje całą sekcję do 0V.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Pakiet chodził rok bez problemów, kilkadziesiąt cykli. IR wszystkich sekcji równe. Potem dostał BMS, 2 tygodnie jedna sekcja 0v. Ni ma cudów.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

Mam takie podejrzenie graniczace z pewnością ze czesc BMS-ow sie uszkadza od ladowarek, czyli zlego trybu ladowania, zbyt dużym prądem w fazie cv. A czesc osob uzywa nieświadomie uszkodzonego BMS. Przy takim założeniu gdy pakiet jest fizycznie równy, to z czasem niestety ale to BMS go uszkadza a nie broni przed uszkodzeniem.
Dlatego czy się ma BMS czy nie, warto 2 razy w sezonie sprawdzic na gniezdzie serwisowym napiecia w czasie ladowania i rozladowania.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Dokładnie, bo to kłamliwe mendy są ;)
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: smdrwf12300 »

@Kajman : jak sie zakłada bms z uszkodzonym 1 torem blanasowania to nie ma sie co dziwic ze rozładuje cele do ZERA : bład człowieka a nie bms-a .Dodatkowo jak ludki nie czytaja not katalogowych bms-ow ktore kupili (ze zrozumieniem ) to tez sie nie ma co dziwic ze tory pasywnego balansera rezystancyjnego sie spala jak napiecie i prad sa ponad wartosciami max-ymalnymi .
@WojtekErnest : wybacz ale nie moge dalej sluchac twoich wywodow na temat woltomierzy jendo i wielo-kanalowych
No to zdecydowanie trzeba zweryfikować niezależnym jednokanałowym prawdziwym woltomierzem. I to w róznych warunkach napięcie i temperatura.
Ale też trzeba pamiętać że balansowanie jest najczęściej impulsowe (o zmiennym PWM) więc i pomiary cyfrowe mogą być róznie interpretowane.

Proponuje zajrzec do not katalogowych przetwornikow ADC i tam zobaczysz ze wszytkie ( 99%) z kilkoma wiejsciami pomiarowymi maja multiplexer na wejsciu ... a cały myk dokładnosci pomiaru załatwia albo oprogramowanie albo multiplexer który potrafi odłaczyc wejscie przetwornika a/c od masy i mierzyc napiecie róznicowe . Chinskie ISDT Q8 maja raczej drabinke rezystancyjna z odczepami do multiplexera dopietego do MASY i pomiar nie rózni sie niczym w swoim algorytmie z tym co maja ładowarki IMAX b6 .Z przetwornikow 16 bitowych w rosądnej cenie odłaczany multiplexer ma ads1115 wraz z mozliwoscia pomiaru róznicowego .Tylko stopien komplikacji takiego układu pomiarowego ( np pakietu 16s ) tak zwieksza koszty ze jest to nieopłacalne.Dlatego tez wypuszczono specjalizowane układy do pakietow które to podaja dane do procka po i2c .Nawet system firmy Batrium ( chyba lepszego nie ma obecnie na rynku ) poszedł w strone "nodow" zasilanych z pojedynczych cel pakietu a dane sa przesyłane do centalnego procka szeregowo bo to uprosciło im konstrukcje pomiaru napięcia i balansera !! .Sa amatorskie konstrukcje multiplexera na przekaznikach ( pomiar róznicowy ) ale klikanie tych przekaznikow mnie by chyba doprowadzilo do szału Tak jak pisał TAS 0.08V to akceptowalny wynik ( cena vs wynik ). I ostanie ... prawidłowo dobrany BMS nie ma prawa sie uszkodzic z prawidłowo dobrana ładowarka.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Nowy BMS, nówka, 35A, ładowanie 15A, ładowany 1.6A. Więc czytanie ze zrozumieniem nie jest mi obce.
Działał na początku, a potem jebudu, z d... są te urządzenia i tyle. Ładowarka sprawna. Aku sprawne. Jaj sobie ze mnie nie rób.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: smdrwf12300 »

@Kajman : widze ze dalej nie widzisz gdzie mógł byc twoj problem . BMS-y z pasywnym balanserem maj prog właczenia tranzystora z szeregowym rezystorem i powiedzmy ze jest to 4.05V ( pewnie przy tanich bms-ach +/- 0.5 V ) i prad balansowania 50mA .... i teraz jak ładowarka pcha do 4.2V 1A to taki rezystor w koncu sie przegrzeje i sie spali ( jak mamy szczescie to na zwarcie bo wtedy i trnzystor szlag trafi ) .Proponuje podłaczyc tani piszczyk 1-8S do pakietu i zostawic na 3 mieiace ... i co bedzie ano to ze pierwsze 2 cele beda miały duzzzo mniejsze napiecie niz reszta ... czemu ? bo piszczyk jest zasilany z 1i 2 celi ... podobnie ISDT Q8 . I nie robie sobie jaj ... tylko mam inne spojrzenie na pewne sprawy ... ze tak powiem szukam przyczyny i najczesciej jest to bład ludzki .
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 3002
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: tas »

90% awarii BMSów w nexunie to błąd ludzki, a sumaryczna awaryjność jest na poziomie 0.5%
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

smdrwf12300 pisze:
11 wrz 2020, 8:57
czemu ? bo piszczyk jest zasilany z 1i 2 celi ... podobnie ISDT Q8 .
Ładowarka ISDT Q8 nie jest zasilana z pierwszej i drugiej celi. Ta ładowarka jest zasilana przez xt60 10-34V. Natomiast ISDT BG-8S może być zasilane ze złącza balansera jak również przez xt60.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

smdrwf12300 pisze:
11 wrz 2020, 8:27
@WojtekErnest : wybacz ale nie moge dalej sluchac twoich wywodow na temat woltomierzy jendo i wielo-kanalowych
Nie jestem przeciwnikiem woltomierzy wielokanalowych, a jedynie proponuje się upewnić /sprawdzic co do ich dokładności, za pomoca woltomierza 1 kanal. Bo się można czasem zdziwic, niezależnie od teorii..
Nic więcej .
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

smdrwf12300 pisze:
11 wrz 2020, 8:57
@Kajman : widze ze dalej nie widzisz gdzie mógł byc twoj problem . BMS-y z pasywnym balanserem maj prog właczenia tranzystora z szeregowym rezystorem i powiedzmy ze jest to 4.05V ( pewnie przy tanich bms-ach +/- 0.5 V ) i prad balansowania 50mA .... i teraz jak ładowarka pcha do 4.2V 1A to taki rezystor w koncu sie przegrzeje i sie spali ( jak mamy szczescie to na zwarcie bo wtedy i trnzystor szlag trafi ) .Proponuje podłaczyc tani piszczyk 1-8S do pakietu i zostawic na 3 mieiace ... i co bedzie ano to ze pierwsze 2 cele beda miały duzzzo mniejsze napiecie niz reszta ... czemu ? bo piszczyk jest zasilany z 1i 2 celi ... podobnie ISDT Q8 . I nie robie sobie jaj ... tylko mam inne spojrzenie na pewne sprawy ... ze tak powiem szukam przyczyny i najczesciej jest to bład ludzki .
Nadal nie rozumiesz. Pakiet przez rok chodził bez BMS, bez wyrównywania. Przyszedł równiuteńki, rozjazdy 0.02 max, mam nawet gdzieś zdjęcie bo wrzucałem na fb. Rezystancja każdej sekcji równa co do mOhm.
Na ładowarce zrobiłem mu kilka cykli z balanserem dla testu, ładowarka nie miała potrzeby wyrównywania cel(widzę na każdej sekcji w trakcie/po ładowaniu ile mAh zostało wybalansowane). Wtedy założyłem do jak widać nierozjeżdżającego się pakietu nowy BMS, tylko do ładowania, tak na przyszłość, bo pakiet się młodszy nie robi. Rozładowanie w rowerze miało być wciąż bezpośrednio z pakietu pomijając BMS, rower ma fajne odcięcie na 38v z ograniczaniem prądu aż rower stanie. Naładowałem pakiet przez bms monitorując wszystkie sekcje na Pulsarze, nie było rozjazdów, ładowanie zakończone na czas, na dobrym napięciu. Oddałem pakiet koledze. Po 2 tygodniach zgłosił, że pakiet nie ładuje się do pełna. W pakiecie jedna sekcja rozładowana była do 0v, na amen, nie miała w ogóle zamiaru wstać, więc stan był długo. Brak przyczyn fizycznie na ogniwach/zgrzewach. To gdzie szukamy przyczyny? :)
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
11 wrz 2020, 16:23
...... Wtedy założyłem do jak widać nierozjeżdżającego się pakietu nowy BMS, tylko do ładowania,...
I czego oczekiwałeś od takiego "eksperymentu" z BMS'em, i bez sprawdzenia jak to wpłynie na aku. Nie znam BMS'a "tylko do ładowania". Eksperymentując trzeba dokładnie sprawdzić wszystko.
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: smdrwf12300 »

@Kajman: TAK teraz to ja juz ciebie KOMPLETNIE nie rozumiem po co ty zkładałes koledze BMS
Rozładowanie w rowerze miało być wciąż bezpośrednio z pakietu pomijając BMS,
:D i tak się zastanawiam kto tu "jaja" robi.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

BMS miał pilnować tylko ładowania, czy to takie trudne do ogarnięcia, serio? Jaja sobie robicie na prawdę. Podstawowa sprawa, w bms używasz tylko wejścia do ładowania. Jego to na prawdę nie obchodzi, że rozładowujesz bez niego pakiet z bezpośrednio podpiętych przewodów. Tak jak był rozładowywany ten akumulator przez ostatni rok kilkadziesiąt razy. Przez BMS tylko ładujesz aku, po to żeby wyrównywał i pilnował góry jeśli jest taka potrzeba, to ma być jego jedyna funkcja. To że potem rozładowujesz akumulator bez niego nie ma dla niego żadnego znaczenia, jest w tym procesie pomijany i nie bierz w nim udziału w ogóle. To nie żaden eksperyment, normalnie praktykowane działanie.
Z resztą podpowiem finał, po wymianie sekcji i BMS układ działa do dzisiaj. Czyli kolejne kilkadziesiąt cykli. Winny był znowu BMS. Nie lubię ich przez to.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: tkoko »

Jestem jedną z pierwszych osób (jeżeli nie pierwszą na tym forum) która w swoich bateriach używa BMS (2014 r). Obie fabryczne baterie (chińskie) działają do dzisiaj bez żadnych problemów, kontroli napięć, kontroli ładowania itd. Mają mniejszą pojemność po sześciu latach używania, co jest logiczne, ale nadal są na tyle sprawne, że bez problemu działają. Opisane są nizej. Mam jeszcze cztery inne baterie z BMS,ami które zachowują się podobnie, ładowane nawet po dwa dni (jak złapie mnie skleroza), lub nieładowane cztery i więcej miesięcy w zimie, i dlatego je lubię :D

viewtopic.php?f=19&t=599&hilit=starzenie+ogniw
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

No a mi już w 3 aku sekcje zabiły lub były bliskie zabicia i po prostu im nie wierzę. Używam jak muszę, ale jak nie to unikam. Rozumiem, że wielu są potrzebne, dlatego też po roku kumplowi wsadziłem do ładowania. Ale nadal się z nimi nie lubimy, jak widać ze wzajemnością ;)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

WojtekErnest pisze:
11 wrz 2020, 11:01
jedynie proponuje się upewnić /sprawdzic co do ich dokładności, za pomoca woltomierza 1 kanal. Bo się można czasem zdziwic
Miałeś rację Wojtku. Przy napięciu 4,130V ISDT BG-8S na pierwszej sekcji pokazuje identyczne napięcie jak multimetr. Wniosek jest taki, że przy wyższych napięciach urządzenie pokazuje mniejsze wartości o około 5-8 mV.

W ISDT Q8 to już w ogóle wartości mocno się wahają:


Kajman czy twoja ładowarka też próbuje utrzymać zadane napięcie po skończeniu ładowania i podaję impulsy niedużego prądu?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Q8 używam bardzo mało, głównie na Pulsarach jadę. Ale mogę sprawdzić. A nie ma w ustawieniach wyłączenia tego? To funkcja z ogniw wodorkowych/kadmowych głównie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: WojtekErnest »

radex pisze:
11 wrz 2020, 21:01

Kajman czy twoja ładowarka też próbuje utrzymać zadane napięcie po skończeniu ładowania i podaję impulsy niedużego prądu?
Mnie to wygląda na cykliczne włączanie i wyłączanie balansera lub/i krotkie peak podladowania aby sprawdzić odpowiedź aku, czyli rzeczywisty stan naladowania. Zresztą widac to na tych segmentach które nie osiągnęły 4,15 V w sposób trwaly.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

Nie da się tego wyłączyć. ISDT Q6 też ładuje bez końca. Jest to część programu ładowania li ion, lipo i nawet pb. Wczoraj zaktualizowałem oprogramowanie Q8 i BG-8S przez USB. Zobaczę dzisiaj czy coś się zmieniło. BG-8S zostawiłem na całą noc podłączone do lipo 4s i napięcia schodzą w dół równomiernie na wszystkich czterech celach. Kolega smdrwf12300 nie miał racji, że pobiera prąd z pierwszych dwóch cel.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

będąc podłączoną do źródła zasilania i tak ciągnie coś z pakietu czy jak? Czy tylko jako monitor balanser podłączyłeś?
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: radex »

BG-8S gdy jest podłączone do akumulatora to cały czas pobiera prąd nawet jak jest w trybie czuwania z wyłączonym ekranem ale rozładowuje pakiet równomiernie. Urządzenie nie jest zasilane tylko z pierwszych dwóch sekcji jak twierdził kolega smdrwf12300.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1291
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Rozjazdy na celach

Post autor: Kajman »

Aaaa, pomyliłem z Q8, mój błąd. A on w ogóle też pisał o Q8, które ma własne zasilanie, coś chyba pokręcił.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2020, 10:37 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ