Miernik rezystancji AC.

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Miernik rezystancji AC.

Post autor: exmotech »

Mam krótkie pytanie odnośnie tego jakie urządzenie wydaje się najlepsze na dzień dzisiejszy. Wiem, że jest czterostronicowy temat opisujący metodę pomiaru AC i to, że jest ona wielokrotnie bardziej wiarygodna niż pomiar DC lub obciążeniowy.

Mam do wyboru:

SM8124
LQ1060s
RC3563
YR1030
YR1035
i może jakieś inne?

Ktoś ma linki do dobrych ofert? Jak wiadomo chodzi o dobrą kombinację jakość/cena a nie tylko co najtańsze bo wiadomo, że najtańszy to jest multimeter za 3.99 ale on nie zrobi roboty.

Uważam, że przy rowerach dużej mocy pomiar rezystancji jest ważny, bo ogniwa z dużą rezystancją przejmują na siebie obciążenie z ogniw równoległych co skutkuje przysiadem napięcia, grzaniem się ogniwa i finalnie szybszym zużyciem. Przy poborze 3A z ogniwa jakoś się wszystko 'rozejdzie po kościach' i nie ma to znaczenia, lecz przy poborze 7-12A z ogniwa jest to już problem.

A może się mylę i olać pomiar rezystancji?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: WojtekErnest »

exmotech pisze:
04 mar 2021, 19:41
. Przy poborze 3A z ogniwa jakoś się wszystko 'rozejdzie po kościach' i nie ma to znaczenia, lecz przy poborze 7-12A z ogniwa jest to już problem.

A może się mylę i olać pomiar rezystancji?
Nie olewać i nie projektować pakietów w których ściśnięte ogniwa mają oddawac 7-12A..
Przy 3A rzeczywisty wynik RW też ma duże znaczenie.
A co do mierników to one mają podobne dokładności ale różnią się interface, ekranem czy sposobem zasilania..
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: exmotech »

No wiesz, przy poborze rzędu 150A trudno zejść poniżej 7.5A na ogniwo, bo też trudno z reguły wepchnąć więcej niż 20s20p, co właśnie wynikowo daje 7.5A. Aby zejść zaledwie o 1.5A w dół, trzeba dołożyć 120 ogniw.

Kupiłem YR1030 bo był za jakieś $37 z dostawą.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4982
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: tkoko »

exmotech pisze:
05 mar 2021, 4:52
.......
Kupiłem YR1030 bo był za jakieś $37 z dostawą.
Do porównań ogniw na pewno się sprawdza. Poniżej 23 mOm, masz wynik do dwóch miejsc po przecinku, czyli do 22.99 mOm.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: exmotech »

A skoro już jesteśmy przy miejscach po przecinku to jaki rozjazd rezystancji dla każdego ogniwa jest do zaakceptowania przy składaniu w sekcję?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2985
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: tas »

Z testów wynika, że prawidłowo jest np do 20% i tego się trzymać, czyli jeśli ogniwo ma 24mR to można łączyć z takim na 31mR. Jeśli ma 30mR to łączyć z takim co ma 36mR.
Ale ogólnie to jest temat rozległy, zalezny od prądów, typów ogniw itp, nie da się w jednym zdaniu tego opisać.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: WojtekErnest »

Ja dla mnie rozrzut 20% jest nieakceptowalny. Zarówno przy ładowaniu jak i rozladowaniu, to powoduje proporcjonalną i istotna różnicę napięc na segmentach.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2078
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: Dede »

Robiłem test na różnych ogniwach RW pakiecie 10P.
Z testu wynikło ze rozjazdy prądu na ogniwach różnych RW kolejność wyładowania jest różne ale to juz wszyscy wiemy.

Według testu pakietu 1S10P viewtopic.php?f=19&t=1812&p=69282&hilit=10p#p69282

Pakiecie 10P naładowanym na 100% pierszej kolejności rozładowane i najwięcej prądu dawały ogniwa najmniejszych RW, ogniwa większym RW dawały na mniej prądu

Pakiecie naładowanym do połowy prądy sa wyrównane pomiędzy wiekrzyłem a mniejszym RW

Pakiecie wyładowanym jest najgorzej bo ogniwa mniejszym RW zostały wcześniej wyładowane i poszedł czas na wyładowanie ogniw z większym RW, dodatkowo jest zjawisko przepływ prądu balasowanie ogniw tym przypadku ogniwa wiekrzyłem RW ładują odniwa mniejszym RW
Jak ktoś używa regenu to najwięcej prądu przyjmują ogniwa mniejszym RW.

20% odchylki to możliwe ze prąd odchylenia będzie 20% dla pakietu 2P, jesli mamy wiecej P i różne RW to juz różnie prądy ida na ogniwo ale wstępnie możemy policzyć to według wzoru prawo ohma, musiałbym jeszcze to sprawdzić czy bedzie to zbliżone do obliczeń
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: exmotech »

To co mnie ratuje to duża ilość ogniw w sekcji. Bo jak jednoogniwo jest do dupy w pakiecie 4p to jest to 25% całości. W pakiecie 20p jedno ogniwo to tylko 5% całości.

Dlatego większe pakiety się trudniej rozjeżdżają bo drobne roznice w ogniwach stanowią mniejszy wpływ na calosc sekcji.
Dede
Forumowicz
Posty: 2078
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: Dede »

Ja używam miernika RC3563 ale nie mam innych modeli zeby porównać jakością.
Jak narazie wszytko porządku spełnia zadania jako tester ogniw i nie tylko bo wykorzystuję tez to testowania mosfetów RDS(on) wykluczyć podróbki jeśli rezystacja odbiega od katalogowych.
https://a.aliexpress.com/_vs4OhF
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miernik rezystancji AC.

Post autor: WojtekErnest »

Miernik AC RW sprawdza sie rowniez przy sprawdzaniu stanu aku Pb kwasowych, EFB, AGM.
Tym bardziej że obecnie w większości nie ma w nich korków, wiec nie da sie sprawdzic gęstości.
W zaleznosci od typu+pojemności+pradu rozruchu wartosc RW nominalna wynosi od 2,5 mR (AGM 700A do 7mR kwasowy 360A 40 Ah). Rozładowane, zasiarczone mają czasem nawr 30-40 mR. To b.ulatwia ocenę i ladowanie aku. Równolegle mam specjalizowany tester KONNWEI 650, ktory ma tez pomiar RW i w oparciu o niego wyznacza SOH.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ