Budowa aku z lipoli

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Baranski86
Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 04 paź 2019, 19:14

Budowa aku z lipoli

Post autor: Baranski86 »

Czesc, ma pytanie natury czysto technicznej. Jak zrobic baterie w rame z lipoli w sensie jak ją balansować? Przykladowo 4s5000mah , robie baterie 16s 20ah . Mam tych pakietów mniejszych 16 i sobie je łączę po 4 na napiecie i po 4 na pojemność 16s4p.Jak już mam połączone to co robię tymi przewodami od balansowania? Jaką ładowarkę byście polecili i generalnie jak z bmsem ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: tas »

O losie, LiPo już się dawno nie buduje, "technologia" stara, problemy techniczne, duże, mało pojemne...

Musisz połączyć też złącza balansujące ze sobą, poobcinaj, polutuj, zrób z tego 1 wiązkę 16s i podłącz pod BMSa.
On się zajmie wraz z ładowarką 16s 3-4A odpowiednim ładowaniem i balansowaniem.
Pakiet przeżyje znacznie dłużej niż gdybyś się bawił w ręczne ładowanie jakimiś ładowarkami modelarskimi
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Baranski86
Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 04 paź 2019, 19:14

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: Baranski86 »

tas pisze:
14 mar 2021, 21:54
O losie, LiPo już się dawno nie buduje, "technologia" stara, problemy techniczne, duże, mało pojemne...

Musisz połączyć też złącza balansujące ze sobą, poobcinaj, polutuj, zrób z tego 1 wiązkę 16s i podłącz pod BMSa.
On się zajmie wraz z ładowarką 16s 3-4A odpowiednim ładowaniem i balansowaniem.
Pakiet przeżyje znacznie dłużej niż gdybyś się bawił w ręczne ładowanie jakimiś ładowarkami modelarskimi
Nie che budować, tak z ciekawości pytałem;)jak to te kabelki połączyć ;)
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: slow »

jak to te kabelki połączyć
No po kolei.
0, 4v, 8v, 12v, 16v itd do końca
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: MixhaL »

tas pisze:
14 mar 2021, 21:54
O losie, LiPo już się dawno nie buduje, "technologia" stara, problemy techniczne, duże, mało pojemne...

Musisz połączyć też złącza balansujące ze sobą, poobcinaj, polutuj, zrób z tego 1 wiązkę 16s i podłącz pod BMSa.
On się zajmie wraz z ładowarką 16s 3-4A odpowiednim ładowaniem i balansowaniem.
Pakiet przeżyje znacznie dłużej niż gdybyś się bawił w ręczne ładowanie jakimiś ładowarkami modelarskimi
I zapomniałeś dodać super wydajne prądowo ;)

Co do bmsa to się nie zgodzę bo z ładowarką modelarską przeżyją nie jeden rower. Przy starzeniu się ogniw czy to lipo czy liion po pewnym czasie bms się podaje natomiast ładowarka zawsze je zbalansuje.
Pakiet lipo każdy jeden złoży kto rozróżnia plus i minus i umie posługiwać się lutownicą w 2 godziny. Liion trzeba już mieć sprzęt aby zbudować jakikolwiek pakiet.
Po 7 latach nadal mam pełną pojemność lipo ładując do 4.2 i rozładowując do 3.0V(w sumie to nawet ogniwa przyjmują więcej).
Ciekawe które liion mogą się pochwalić takim wynikiem po tylu latach.
Jedna i druga technologia ma swoje wady i zalety.
Baranski86
Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 04 paź 2019, 19:14

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: Baranski86 »

MixhaL pisze:
15 mar 2021, 16:14
tas pisze:
14 mar 2021, 21:54
O losie, LiPo już się dawno nie buduje, "technologia" stara, problemy techniczne, duże, mało pojemne...

Musisz połączyć też złącza balansujące ze sobą, poobcinaj, polutuj, zrób z tego 1 wiązkę 16s i podłącz pod BMSa.
On się zajmie wraz z ładowarką 16s 3-4A odpowiednim ładowaniem i balansowaniem.
Pakiet przeżyje znacznie dłużej niż gdybyś się bawił w ręczne ładowanie jakimiś ładowarkami modelarskimi
I zapomniałeś dodać super wydajne prądowo ;)

Co do bmsa to się nie zgodzę bo z ładowarką modelarską przeżyją nie jeden rower. Przy starzeniu się ogniw czy to lipo czy liion po pewnym czasie bms się podaje natomiast ładowarka zawsze je zbalansuje.
Pakiet lipo każdy jeden złoży kto rozróżnia plus i minus i umie posługiwać się lutownicą w 2 godziny. Liion trzeba już mieć sprzęt aby zbudować jakikolwiek pakiet.
Po 7 latach nadal mam pełną pojemność lipo ładując do 4.2 i rozładowując do 3.0V(w sumie to nawet ogniwa przyjmują więcej).
Ciekawe które liion mogą się pochwalić takim wynikiem po tylu latach.
Jedna i druga technologia ma swoje wady i zalety.
Jaką ładowarką ładujesz ? Ja mam imax b6 ale mogę tylko do 6s ładować z balansowaniem. Nie mógłbym ladowac każdego z 4 segmentów osobno , w przypadku baterii 4s.
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: MixhaL »

Na czas ładowania łączysz równolegle i ładujesz wszystko za jednym razem.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: gość »

A jak wygląda sprawa przepływu prądów wyrównawczych podczas takiego połączenia?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: tas »

Jeśli chociaż raz się pomylisz w połączeniu to popali Ci wszystkie przewody.
A przepinać będziesz prawie codziennie...
Od przepinania będą też pękać przewody, wyrabiać się końcówki i złącza. Będziesz musieć to kontrolować bo jeden ułamany przewód lub źle kontaktujące złącze z tych kilkudziesięciu i jest niebezpieczeństwo.
Alarmy modelarskie będą niedokładne, czasem szum wiatru Ci je uniemożliwi usłyszeć a jeśli tylko raz jeden jedyny nie dopatrzysz rozładowania aku to go uszkodzisz. Ładowarki modelarskie które użyjesz z biegiem czasu będą coraz mniej dokładne, balansowanie będzie trwać coraz dłużej z powodu systematycznego degradowania od ciepła elementów tejże ładowarki. Tak mają urządzenia do około 400zł
O tym już fani lipo Ci nie powiedzą ;)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: Yin »

tas pisze:
16 mar 2021, 14:17
Ładowarki modelarskie które użyjesz z biegiem czasu będą coraz mniej dokładne, balansowanie będzie trwać coraz dłużej z powodu systematycznego degradowania od ciepła elementów tejże ładowarki. Tak mają urządzenia do około 400zł
To przy okazji mały offtopic z pytaniem: mam dwa imax b8 które mają już pale latek na karku, jest cenowy sens je odwietrzać poprzez wymianę elektroniki czy lepiej ( taniej i trwalej) kupić coś nowego? Dodam że ładowarek używam ich obecnie do li po modelarskich od 1 do 4 s.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: MixhaL »

tas pisze:
16 mar 2021, 14:17
Jeśli chociaż raz się pomylisz w połączeniu to popali Ci wszystkie przewody.
A przepinać będziesz prawie codziennie...
Od przepinania będą też pękać przewody, wyrabiać się końcówki i złącza. Będziesz musieć to kontrolować bo jeden ułamany przewód lub źle kontaktujące złącze z tych kilkudziesięciu i jest niebezpieczeństwo.
Alarmy modelarskie będą niedokładne, czasem szum wiatru Ci je uniemożliwi usłyszeć a jeśli tylko raz jeden jedyny nie dopatrzysz rozładowania aku to go uszkodzisz. Ładowarki modelarskie które użyjesz z biegiem czasu będą coraz mniej dokładne, balansowanie będzie trwać coraz dłużej z powodu systematycznego degradowania od ciepła elementów tejże ładowarki. Tak mają urządzenia do około 400zł
O tym już fani lipo Ci nie powiedzą ;)
Przy zachowaniu odpowiedniego oznaczenia i ostrożności błędne podłączenie spada do minimum. Można zastosować np każde złącze inne i wtedy nie ma możliwości błędnego podłączenia.
Pakiety mają silikonowe kable więc ciężko je ułamać, druga sprawa że kable od pakietu trzyma się nieruchomo żeby właśnie ich nie uszkodzić i to kable od ładowarki się do nich dociąga.
Uszkodzenie przy takim pakiecie jest tak samo możliwe jak uszkodzenie kabla od ładowarki przy baterii z bms.
Co powiesz na to że modelarze potrafią w ciągu dnia ładować nawet 150 szt pakietów podczas przygotowań do zawodów :?: Taki w ciągu miesiąca naładuje ze 2tys pakietów bezawaryjnie i nic się nie przełamie.
Alarmów nie używam, nie ma takiej potrzeby, używałem przez pierwsze kilka miesięcy i dałem sobie spokój, po co używać skoro np 5 letnie pakiety rozładowują się z dokładnością do 0.003V( obecnie 7 letnie dokładność 0.01V- latem bo zimą większy rozjazd) :?: O dziwo przy podłączaniu do ładowarki są lepiej zbalansowane jak przy odłączaniu po ładowaniu(używam szybkiego balansowania) :roll:
Ładuje lipo prądem 33A dla bezpieczeństwa i nawet w upały ładowarka nie przekracza 41.5 stopnia więc nawet nie ma szans na jakiekolwiek uszkodzenie. Jak ładowarka źle balansuje mamy kalibrację.
Ale jeżeli kupuje się podróbki ładowarek typu imax to nie ma co się dziwić że wychodzą różne cyrki. Taki imax b6 to można ładować ale ogniwo góra 3s bo do większych się nie nadaje a i tak jest ryzykowne podłączanie do czegokolwiek. Te ładowarki jako nowe już nie balansują a co mowa z czasem, inna sprawa żeby takim imaxem naładować baterię w rowerze to chyba ze 3 dni trzeba by ładować :D
Dodanie wszakże BMSa do lipo to też nie problem ale tak jak pisałem, pakiet z lipo do roweru może zrobić każdy w 2-3 godziny kto trzymał lutownicę w ręku i wie co to + i -
Np kupujemy 6x
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-hig ... tore=en_us
Łączymy 3 szeregowo, 2 równolegle i mamy baterię 18s o pojemności 2.6kWh i wydajności prądowej 960A
I tu się pojawia problem, bo skąd wziąć taki mocny sterownik i jaki silnik to wytrzyma... :D
Baranski86
Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 04 paź 2019, 19:14

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: Baranski86 »

MixhaL pisze:
17 mar 2021, 2:04
tas pisze:
16 mar 2021, 14:17
Jeśli chociaż raz się pomylisz w połączeniu to popali Ci wszystkie przewody.
A przepinać będziesz prawie codziennie...
Od przepinania będą też pękać przewody, wyrabiać się końcówki i złącza. Będziesz musieć to kontrolować bo jeden ułamany przewód lub źle kontaktujące złącze z tych kilkudziesięciu i jest niebezpieczeństwo.
Alarmy modelarskie będą niedokładne, czasem szum wiatru Ci je uniemożliwi usłyszeć a jeśli tylko raz jeden jedyny nie dopatrzysz rozładowania aku to go uszkodzisz. Ładowarki modelarskie które użyjesz z biegiem czasu będą coraz mniej dokładne, balansowanie będzie trwać coraz dłużej z powodu systematycznego degradowania od ciepła elementów tejże ładowarki. Tak mają urządzenia do około 400zł
O tym już fani lipo Ci nie powiedzą ;)
Przy zachowaniu odpowiedniego oznaczenia i ostrożności błędne podłączenie spada do minimum. Można zastosować np każde złącze inne i wtedy nie ma możliwości błędnego podłączenia.
Pakiety mają silikonowe kable więc ciężko je ułamać, druga sprawa że kable od pakietu trzyma się nieruchomo żeby właśnie ich nie uszkodzić i to kable od ładowarki się do nich dociąga.
Uszkodzenie przy takim pakiecie jest tak samo możliwe jak uszkodzenie kabla od ładowarki przy baterii z bms.
Co powiesz na to że modelarze potrafią w ciągu dnia ładować nawet 150 szt pakietów podczas przygotowań do zawodów :?: Taki w ciągu miesiąca naładuje ze 2tys pakietów bezawaryjnie i nic się nie przełamie.
Alarmów nie używam, nie ma takiej potrzeby, używałem przez pierwsze kilka miesięcy i dałem sobie spokój, po co używać skoro np 5 letnie pakiety rozładowują się z dokładnością do 0.003V( obecnie 7 letnie dokładność 0.01V- latem bo zimą większy rozjazd) :?: O dziwo przy podłączaniu do ładowarki są lepiej zbalansowane jak przy odłączaniu po ładowaniu(używam szybkiego balansowania) :roll:
Ładuje lipo prądem 33A dla bezpieczeństwa i nawet w upały ładowarka nie przekracza 41.5 stopnia więc nawet nie ma szans na jakiekolwiek uszkodzenie. Jak ładowarka źle balansuje mamy kalibrację.
Ale jeżeli kupuje się podróbki ładowarek typu imax to nie ma co się dziwić że wychodzą różne cyrki. Taki imax b6 to można ładować ale ogniwo góra 3s bo do większych się nie nadaje a i tak jest ryzykowne podłączanie do czegokolwiek. Te ładowarki jako nowe już nie balansują a co mowa z czasem, inna sprawa żeby takim imaxem naładować baterię w rowerze to chyba ze 3 dni trzeba by ładować :D
Dodanie wszakże BMSa do lipo to też nie problem ale tak jak pisałem, pakiet z lipo do roweru może zrobić każdy w 2-3 godziny kto trzymał lutownicę w ręku i wie co to + i -
Np kupujemy 6x
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-hig ... tore=en_us
Łączymy 3 szeregowo, 2 równolegle i mamy baterię 18s o pojemności 2.6kWh i wydajności prądowej 960A
I tu się pojawia problem, bo skąd wziąć taki mocny sterownik i jaki silnik to wytrzyma... :D
A możesz podlinkować jakąś fajną i niedrogą ładowarkę modelarską, która by lądowała takim prądem 30a?
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Budowa aku z lipoli

Post autor: MixhaL »

Niedroga to pojęcie względne, dla jednych to 100 zł dla innych 2100 zł.
Musisz szukać sam, jest tego bardzo dużo ale tak na szybko :
https://www.icharger.com.pl/icharger-x6 ... p-692.html
ODPOWIEDZ