Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
mariooo
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 19 gru 2019, 20:30

Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: mariooo »

Buduję elektryka, do fula instaluję silnik w kole i całą resztę, rower ma pozostać rowerem i aku ma być wyjmowane, na zimę, do transportu na bagażniku w aucie itd.
Konstrukcja będzie zasilana z 48v, jeszcze nie kupiłem hailonga, przymierzam się do 65 ogniw ewentualnie 78 tylko ciężko o taką obudowę.
Na ten moment chcę zrobić aku po taniości, rozbieram stare baterie z kompów, i o ile dość sporo ogniw udaje się pozyskać to bardzo ciężko o jednorodność tego materiału, rozebrałem ponad 40 baterii, mam ponad 200 ogniw o dość dobrych parametrach, niestety wszystkie kolory i jednakowych po kilkanaście jednych mam może koło 30.
Czy jest jakiś sprawdzony sposób na pozyskanie tanich i jednakowych ogniw? widziałem na olx pakiety z batavusa tylko nie wiem co tam w środku siedzi.
Jest tu na form ktoś kto z takiego recyklingu buduje pakiety i może podpowiedzieć jak to najefektywniej połączyć?
O ile gorsza będzie tak zbudowana bateria, 50% mniej zasięgu czy nie będzie działała wcale?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: pxl666 »

Jezu . Kup na olxie 91 ogniw po 7, 8 zł i będzie duży bidon na dwa lata styknie ...szkoda niklu na lepienie baterii że śmieci
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: WojtekErnest »

mariooo pisze:
29 mar 2021, 23:01

Na ten moment chcę zrobić aku po taniości, rozbieram stare baterie z kompów, i o ile dość sporo ogniw udaje się pozyskać to bardzo ciężko o jednorodność tego materiału, rozebrałem ponad 40 baterii, mam ponad 200 ogniw o dość dobrych parametrach, niestety wszystkie kolory i jednakowych po kilkanaście jednych mam może koło 30.
To muszisz poczytać nasze posty sprzed 8-10 lat. A te pozyskane, z zmierzonym RW, pojemnością i uplywnoscia użyj do czegoś innego, np zasilacza awaryjnego, oswietlenia na dzialce, balkonie itp
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
slow
Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: slow »

W dziale giełda za 7zł kolega ma newki 2900. Nie ma sensu złomem laptopowym się bawić.
W tamtym roku nieużywane depakiety LG 2900 10A za 4zł tu na forum kupiłem.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: lukk »

Za samą obudowę małego hailonga/sharka trzeba dać ze 2 stówy. Więc czy warto aż tak oszczędzać na ogniwach?
Jakby to miał być jakiś rower typu rzeźba, bateria owinięta streczem, silnik po taniości itp to spoko, ale do czegoś porządniejszego chyba nie warto :) Zwłaszcza że obudowa typu bidon ogranicza ilość ogniw na tyle, że przy laptopowych depakietach daleko na tym nie zajedziesz...dosłownie i w przenośni :D
mariooo
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 19 gru 2019, 20:30

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: mariooo »

Dzięki za rady
Za samą obudowę małego hailonga/sharka trzeba dać ze 2 stówy. Więc czy warto aż tak oszczędzać na ogniwach?
Jakby to miał być jakiś rower typu rzeźba, bateria owinięta streczem, silnik po taniości itp to spoko, ale do czegoś porządniejszego chyba nie warto :) Zwłaszcza że obudowa typu bidon ogranicza ilość ogniw na tyle, że przy laptopowych depakietach daleko na tym nie zajedziesz...dosłownie i w przenośni :D
wychodziłem z założenia, że baterię w każdym momencie można dokupić, zawsze mogę mieć dwie lepszą i gorszą. Na pewno chciałem zacząć od najtańszego rozwiązania.
Teraz po rozebraniu wszystkich baterii wiem, że jest to czasochłonne, dodatkowo segregacja i ładowanie, nie spodziewałem się tylu parametrów (producenci, serie, rezystancja, napięcia itd...)
W dziale giełda za 7zł kolega ma newki 2900. Nie ma sensu złomem laptopowym się bawić.
W tamtym roku nieużywane depakiety LG 2900 10A za 4zł tu na forum kupiłem.
Świeżość ogniw oceniam tylko po zakodowanej dacie produkcji?
Dużo jest ofert/ogłoszeń ale nie bardzo wiem jak nie trafić na takie same jak mam tylko pozyskane w bardziej przemysłowym dłubaniu i przesegregowane.
W to, że 0 cykli ładowania muszę uwierzyć, bo w żaden sposób nie jestem w stanie tego sprawdzić?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: tkoko »

mariooo pisze:
04 kwie 2021, 0:43
.......... Świeżość ogniw oceniam tylko po zakodowanej dacie produkcji? .....
I po spadku napięcia na nich po dniu/tygodniu/miesiącu, im ten spadek jest mniejszy tym ogniwo jest mniej zużyte. Nowe sprawne ogniwa mają minimalne spadki/rozjazdy napięć ogniw w czasie.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: Yin »

mariooo pisze:
29 mar 2021, 23:01
Czy jest jakiś sprawdzony sposób na pozyskanie tanich i jednakowych ogniw?
Jest :) https://e-foton.pl/
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
vento
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 mar 2020, 20:09
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: vento »

Yin pisze:Jest :) https://e-foton.pl/
Tylko że mają dziwną politykę sprzedawania jedynie całego kartonika ogniw.
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: Camis »

Dostępne z tego co widzę są tylko ogniwa używane ;)
Baranski86
Forumowicz
Posty: 443
Rejestracja: 04 paź 2019, 19:14

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: Baranski86 »

mariooo pisze:
29 mar 2021, 23:01
Buduję elektryka, do fula instaluję silnik w kole i całą resztę, rower ma pozostać rowerem i aku ma być wyjmowane, na zimę, do transportu na bagażniku w aucie itd.
Konstrukcja będzie zasilana z 48v, jeszcze nie kupiłem hailonga, przymierzam się do 65 ogniw ewentualnie 78 tylko ciężko o taką obudowę.
Na ten moment chcę zrobić aku po taniości, rozbieram stare baterie z kompów, i o ile dość sporo ogniw udaje się pozyskać to bardzo ciężko o jednorodność tego materiału, rozebrałem ponad 40 baterii, mam ponad 200 ogniw o dość dobrych parametrach, niestety wszystkie kolory i jednakowych po kilkanaście jednych mam może koło 30.
Czy jest jakiś sprawdzony sposób na pozyskanie tanich i jednakowych ogniw? widziałem na olx pakiety z batavusa tylko nie wiem co tam w środku siedzi.
Jest tu na form ktoś kto z takiego recyklingu buduje pakiety i może podpowiedzieć jak to najefektywniej połączyć?
O ile gorsza będzie tak zbudowana bateria, 50% mniej zasięgu czy nie będzie działała wcale?
Nie rób tego, tak jak pisali koledzy, kup depakiet nawet po 4-5zl za sztukę. Nie wiem ,dużo osób sprzedaje ,nie chce robić reklamy. Ja tak zrobilem pierwszego hailonga na mg1 lg i wszystko działało, kupilem tutaj z forum od Piotra Okroja.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: pxl666 »

Bardzo teoretycznie możesz kupić baterię z gazeli na Panasonicach i z dwóch takich po 100 150 zeta zbudujesz hailonga . Ale czy trafisz dwie w dobrym stanie to inna kwestia . Silnik można wymienić. Bateria prawie zawsze zostaje. Na niej warto najmniej oszczędzać
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: Yin »

Camis pisze:
08 kwie 2021, 14:20
Dostępne z tego co widzę są tylko ogniwa używane ;)
Jak pisał autor tematu:
mariooo pisze:
29 mar 2021, 23:01
Na ten moment chcę zrobić aku po taniości
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
mariooo
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 19 gru 2019, 20:30

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: mariooo »

Dzięki za rady, dobór ogniw okazał się tak czasochłonny, że jednak zdecydowałem się na zlecenie budowy aku. Bateria już jest osadzone w ramie, konstrukcja przejechała pierwsze kilometry, wrzucę kolejne wątki bo im dalej w las tym drzew jest więcej, im bliżej końca tym więcej dziwnych pytań. Wszystko miało być plug and play, a nie jest tak do końca.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór ogniw do pakietu, skąd pozyskać?

Post autor: WojtekErnest »

mariooo pisze:
14 maja 2021, 0:02
Dzięki za rady, dobór ogniw okazał się tak czasochłonny, że jednak zdecydowałem się na zlecenie budowy aku.....
Wszystko miało być plug and play, a nie jest tak do końca.
Zderzenie teorii z praktyką.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ