Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
MbnN
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2020, 12:46

Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: MbnN »

Niestety podczas montażu akumulatora przez nieuwagę dotknąłem śrubokretem obudów dwóch ogniw 18650 połączonych między sobą szeregowo w pakiecie 13s5p. Niestety przeskoczyła iskra i mam takie dwa wypalone punkciki na obudowie jak na zdjęciu. Całość trwała ułamek sekundy.

Co powinienem zrobić? Czy nałożenie izolatora (np. kleju na gorąco) wystarczy do zażegnania kryzysu czy jednak ogniwa lub nawet cała sekcja, nie mówiąc o całej baterii są uszkodzone? Napięcie na całości pozostało bez zmian.

Z góry dziękuję za pomoc!
zwarcie.jpeg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: Tooropek »

Jeśli obudowy się nie rozszczelniły i nie czuć litu to nic nie powinno się wydarzyć. Sprawdź jeszcze kilka razy czy nie ma spadku napięcia, jeśli nie ma to można zaizolować powstałą szkodę i użytkować akumulator.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
MbnN
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2020, 12:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: MbnN »

Na szczęście nic nie czuć poza oczywiscie chwilową spalenizna. BMS nie był podłączony więc tutaj bez dodatkowych strat. Dziękuję za szybką odpowiedź. Baterie zaizoluję i jutro będę kontrynuowal skladanie całości.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: miki »

Sprawdź dokładnie jak się zachowuje ten pakiet, jeśli osłabiłeś ogniwo, po wytrzęsieniu i podgrzaniu może z niego wyciekać elektrolit.
MbnN
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2020, 12:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: MbnN »

Obudowa metalowa ogniw jest szczelna, nie zauwazyłem żadnych dziurek i innych podobnych uszkodzen. Mam nadzieję, że z ogniwami jednak nic zlego sie nie bedzie dzialo. Całosc jest zlozona i znajduje sie w obudowie. Pozostaje mi jedynie przetestowac baterie po uruchomieniu silnika poprzez rozladowanie do konca podczas jazdy i ponowne naladowanie. Powinienem wykonac jakieś dodatkowe testy?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: pxl666 »

mozesz obciazyc maksymalnym pradem jaki wytrzyma pakiet i pomierzyc temperature tych przypalonych AKUMULATORÓW...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: WojtekErnest »

Dość typowe jest to, że ogniwa minimalnie rozszczelnione w pierwszych tygodniach mają nawet nominalne RW i pojemność, ale jednak gdy są mocno obciążane, to w pewnym momencie gwałtownie czuć aceton i ... po ogniwie. Każda podgrzewana pasta szybciej wysycha, gdy jest nieszczelny 'pojemnik'.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
MbnN
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2020, 12:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: MbnN »

Dziekuję za odpowiedzi i chęć pomocy.

Na ten moment wszystko jest już poklejone i poskładane, wiec ciężko bedzie sie dostać do ogniw. Bateria zaprojektowana na maksymalny prąd rozładowania ok 4A czyli 40% maksymalnego dla ogniwa Sanyo GA. Mam nadzieję, że daje to gwarancję na bezproblemową pracę.

Zwarcie dosc szybko ukruszylo koncoweczki srubokreta, ktore polaczyly sie z obudowa. Wierze, ze bylo to na tyle krótkie że nie doszlo do powazniejszych strat. Najeazniejsze aby ogniwo sie nie zapalilo, ale rozumiem, ze taka sytuacja jest raczej niemozliwa, prawda?
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: miki »

A jakie to konkretnie ogniwa? Chodzi o model i rocznik.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: exmotech »

Generalnie w tym przypadku musisz/musiałeś tylko upewnić się, że iskra nie uszkodziła metalu. Ogniwa zwarte nawet na parę sekund się nie uszkodzą. Zejdzie z nich ułamek procenta pojemności i tyle.
MbnN
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2020, 12:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: MbnN »

Ogniwa to Sanyo 18650GA chyba rocznik 2019-2020.

Metalowa obudowa nie została uszkodzona, a jedynie delikatnie nadspawana końcówkami śrubokreta. Tamo dotknięcie nie było zbyt mocne ale wystarczyło do przerwania różowej izolacji i stąd zwarcie.

Raz jeszcze dziękuję Wam za pomoc. Myślę, że mogę spać spokojnie co nie znaczny, że nie będę obserwował baterii aby mieć pewność, że nic złego się nie stanie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: tkoko »

MbnN pisze:
03 kwie 2021, 10:43
Ogniwa to Sanyo 18650GA chyba rocznik 2019-2020.

Metalowa obudowa nie została uszkodzona, a jedynie delikatnie nadspawana końcówkami śrubokreta. Tamo dotknięcie nie było zbyt mocne ale wystarczyło do przerwania różowej izolacji i stąd zwarcie.

Raz jeszcze dziękuję Wam za pomoc. Myślę, że mogę spać spokojnie co nie znaczny, że nie będę obserwował baterii aby mieć pewność, że nic złego się nie stanie.
Profilaktycznie te "spawy" zabezpieczyłbym klejem epoksydowym, tak by nie doszło do dodatkowej korozji w tym miejscu, i nie nastąpił wyciek elektrolitu.
MbnN
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2020, 12:46

Re: Zwarcie między obudowami ogniw 18650

Post autor: MbnN »

Przykleilem na uszkodzenia kawalek tasmy izolacyjnej i dodatkowo na wszystko dałem odrobine kleju na ciepło. Nie mam juz mozliwosci dostania sie do tego miejsca bez usuwania warstw zabezpieczen. Mysle, ze raczej nic powaznego sie juz nie powinno stac. Jesli bedzie inaczej to pewnie i tak już nie napiszę bo komputer spłonie w pożarze domu :)
ODPOWIEDZ