Co jest nie tak?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Co jest nie tak?

Post autor: markkar »

Nie wiem czy to odpowiedni dział bo powinien to raczej wrzucić do wątku jak nie należy łączyć sekcji. Sprawa jest następująca, sprzedałem klientowi bmsa 13S 40A. Klient stwierdził iż jego znajomy fachowiec powiedział że bmsa jest wadliwy bo rozłącza przy około 22A poboru. Dostałem filmik z instalacji. Chciałbym znać Waszą opinię ale moja diagnoza jest prosta, tak bms odcina ale winą jest za duży sag z powodu niezgodnego ze sztuką połączenia sekcji. Połączenie sekcji jest wężykiem, jednym mostkiem w kilku miejscach, materiału taśmy nie znam ale słabo to wygląda. Ze strony fachowca trochę lepiej bo znajomego skasował za montaż baterii, za demontaż wadliwego bmsa i teraz weźmie za montaż następnego innego który okaże się też wadliwy i dojdzie do wniosku że lepiej będzie wywalić bmsa bo klient po sezonie przyjdzie z baterią złomem a fachowiec mu wciśnie kolejną baterię. I się kręci.

https://drive.google.com/file/d/1MrV0io ... sp=sharing
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Co jest nie tak?

Post autor: tkoko »

Czy winę za rozłączanie ponosi "sag" baterii, łatwo sprawdzić. Po kolei mierzysz napięcie każdego "P" (na wtyczce balansu), obciążając pakiet 20A. Jeżeli na którymkolwiek "P" napięcie pod obciążeniem spadnie poniżej 3V, to bateria ma "sag". Jeżeli na żadnym "P" spadek napięcia nie przekroczy 3V, jest inna przyczyna tych wyłączeń.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Co jest nie tak?

Post autor: gienek333 »

Przy dużych prądach podłączenie do BMS powinno być na środku mostka, ale jak ktoś chce takie prądy pobierać, no to jednak lepsze mostki. Można zrobić prosty pomiar napięcia (od środka mostka do skrajnego ogniwa) pod obciążeniem 20 A.
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Co jest nie tak?

Post autor: markkar »

Sag i ewentualne odcinanie sprawdzić łatwo ale jeszcze łatwiej stwierdzić wadę bmsa, wziąć kasę za wymontowanie i towar zwrócić.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Co jest nie tak?

Post autor: tkoko »

Ale że BMS jest sprawny stwierdzić jeszcze łatwiej. Zamontować do swojej sprawdzonej baterii "13S", pobrać 40A, nakręcić filmik i wysłać klientowi wraz z kosztami. :D
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Co jest nie tak?

Post autor: markkar »

Tak to nie działa z niektórymi klientami, szkoda nerwów. A bms sprawdziłem, w pełni sprawny.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Co jest nie tak?

Post autor: Yasiu77 »

Kiedyś też miałem taką sytuację i myślałem że bms lub sam pakiet ale okazało się, że zaśniedziała dziadowska chińska wtyczka zasilania sterownika.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co jest nie tak?

Post autor: Dede »

Sprzedajesz BMS 40A a na filmie jest 30A to jak to jest?
Prąd ciągły BMS 30A a wyłącza przy 22A to znaczy ze jest sprawny BMS bo załącza i wyłącza prąd tylko załącza zabezpieczenie tylko należy ustalić jakie a mogą byc:

1. Trakcie obciążenia wykrywa napięcie jednych z celi poniżej 3V.

2. BMS ma źle dobrane rezystor bocznika pomiarowego lub zimny luty na jednym z nich jeśli jest kilka sztuk to może byc mniejszy próg załączenia zabezpieczenia np na 22A zamiast 30A. Żeby zmniejszyć prąd zabezpieczenia to wystarczy zmienić wartość rezystora może źle jest dobrany.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 23:44 przez Dede, łącznie zmieniany 3 razy.
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Co jest nie tak?

Post autor: markkar »

40A to nie ja wymyśliłem. Na BMSie jest wyraźnie napisane że 30A ciągłego a 50A chwilowego i tak w danych sprzedaży jest, więc nie rozumiem do czego pijesz. BMS sprawdziłem na 30A rozładowania przez 2 minuty i nic nie rozłącza. Z tego filmu nawet nie wynika jakie są rozjazdy między celami. Do tego polepione łączenie sekcji jednym mostkiem. No halo tylko ja tu widzę zupełny brak profesjonalizmu.
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Co jest nie tak?

Post autor: slow »

Ale przecież ten pakiet jest źle zrobiony.
2 górne sekcje połączone są tylko 1 mostkiem (ta pod bms i ta najwyżej).
Rozmieszczenie sekcji najgorsze z możliwych.
Film nudny i przewijałem co chwila ale było gdzieś tam że on jest naładowany?
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2021, 14:16 przez slow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Co jest nie tak?

Post autor: Eryk »

Pakiet lekko mówiąc wykonany ekonomicznie :D nie jest przystosowany do takich obciążeń. Przy takiej budowie BMS może wariować.
Awatar użytkownika
Jarek Hałas
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 29 cze 2019, 13:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest nie tak?

Post autor: Jarek Hałas »

Ogniwa są połączone w cele paskiem blachy i zwyczajnie napięcie może się rozjeżdżać. Klient nie wie co robi. A jaki tam na stole jest syf.... Ta bateria prędzej czy później spłonie jak nie od przegrzania to od uszkodzenia mechanicznego...
ODPOWIEDZ