dobór baterii

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Majster12
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2021, 23:07

dobór baterii

Post autor: Majster12 »

Cześć
Ponieważ buduje swój pierwszy pojazd elektryczny (deskorolkę), chciałbym prosić o pomoc w doborze parametrów pakietu Li-ion. Jako napęd wybrałem silnik BLDC FlipSKy o mocy 1550W (max 80A) wraz z regulatorem FlipSky 4.20 o wydajności ciągłej 50A, który współpracuje z napięciem zasilania 8-60V. Po wstępnych obliczeniach wyszło że przy podaniu napięciu ok 28V deskorolka będzie mogła się rozpędzić do ok 27km/h co jest dla mnie wartością wystarczającą. Pytanie głownie dotyczy o wydajność prądową akumulatora. Jaka powinna być dobrana do wyżej wymienionych komponentów? Chciałbym też zapytać czy może ktoś oszacować z własnego doświadczenia jaki byłby realny zasięg takiej deskorolki z pakietem o pojemności np 10Ah ?
Z góry dziękuje za pomoc :)
Majster12
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2021, 23:07

Re: dobór baterii

Post autor: Majster12 »

Ok. Zatem czy mógłbym zastosować np. jako pojedyńcze ogniwo Li-Ion SONY US18650V3 3,6V 2250mAh 10A w konfiguracji 7S4P ? Przy takim połączeniu powinno mieć po naładowaniu ok 25-27V oraz wydajność prądową 40A. Czy takie coś wystarczy ? Na ten moment nie wiem jaki prąd będzie pobierał ten silnik więc nie wiem czy taki pakiet będzie odpowiedni ? Czy nie będzie pracował cały czas na granicy wydajności ? Przy okazji chciałbym jeszcze zapytać czy konieczne jest stosowanie jakiegoś specjalnego wyłącznika antyiskrowego do załączania zasilania na desce ? Czy można użyć czegoś standardowego ?
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: dobór baterii

Post autor: Yasiu77 »

By żywotność pakietu była wystarczająca lepiej liczyć nie 10A na ogniwo a 6A i brać maksymalny prąd sterownika 80A do wyliczeń, czyli wychodzi nie 4p ale przynajmniej 13p. 29,4V to maksymalne napięcie 7s a nominalne w którym głównie pracuje to 25V. Przy 8s nominalne napięcie to niecałe 29V. Reasumując zamiast 7s4p lepszy byłby 8s13p :) Lepiej byłoby zasilać ją wysokoprądowymi ogniwami jak np vtc4, vtc5a.
Majster12
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2021, 23:07

Re: dobór baterii

Post autor: Majster12 »

Ok, dziękuje za odpowiedź. Jeśli pakiet faktycznie musi posiać taką wydajność prądową to ogniwa VTC5 lub VTC5 są dobrym wyborem. Nie chciałbym żeby deska ważyła 15 kg. A pytanie odnośnie wyłącznika ? Czy mógłbym prosić o jakąś odpowiedź ?
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: dobór baterii

Post autor: Yasiu77 »

Generalnie połączenia między sterownikiem a pakietem się nie rozłącza bo pobor pradu na wylaczonym sterowniku jest znikomy i chyba kazdy prosty sterownik uruchamia się ze swojego przewodu stacyjki do plusa pakietu. Gdy jednak planujesz często wyjmować pakiet to warto dać wtyczki xt90 antispark.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: dobór baterii

Post autor: Yasiu77 »

4p i 80A? Nie za bardzo. Nie dasz rady ciągnąć 20A bez szkody z jednego ogniwa nawet jak to jest ogniwo wysokoprądowe. Myślałem raczej o 8-9A na ogniwo
ODPOWIEDZ