Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Pawelec
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2021, 12:43

Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: Pawelec »

Witam. Bede sie niebawem zabieral za budowanie pakietu z ogniw 18650 i mam dylemat. Wiem, ze przed laczeniem w pakiet, ogniwa musza miec takie same napiecie i roznica nie moze wynosic 0,1V( jezeli sie myle, to prosze mnie poprawic), ale czy wystarczy, aby one byly wszystkie naladowane np. do 3,7V, czy musza byc naladowane do 4,2V? Z gory dziekuje za odpowiedz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: gienek333 »

To zależy jakie ogniwa, ale moim zdaniem nie trzeba się tym aż tak przejmować. Należy unikać łączenia ogniw całkowicie naładowanych z zupełnie rozładowanymi. Im bardziej wysoko prądowe ogniwa, to mniejsze powinny być różnice napięć. Z drugiej strony, to przed budową pakietu, dobrze jest naładować wszystkie ogniwa do podobnego napięcia i zostawić na kilka dni i sprawdzić samorozładowania.
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2021, 23:46 przez gienek333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: tas »

Najłatwiej jeśli naładujesz do 4.2V, to najodpowiedniejsza metoda.
Możesz to ogarnąć każdą ładowarką dla LiIon. Wyrównywanie na inne napięcia wymaga specjalistycznego sprzętu (np na 3.7V).
Takie ładowanie każdego aku pozwala także na inspekcję każdego ogniwa, co dodatkowo podnosi jakość produktu końcowego.
Naładowany pakiet jest też znacznie bezpieczniejszy w budowie, w przypadku pomylenia blach podczas zgrzewania ma dość energii aby zawczasu. przepalić zwarcie. Aku naładowany do niższego napiecia może nie mieć tej energii, nie przepali mostka i kłopoty.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2021, 0:04 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: WojtekErnest »

tas pisze:
01 maja 2021, 0:03

Naładowany pakiet jest też znacznie bezpieczniejszy w budowie, w przypadku pomylenia blach podczas zgrzewania ma dość energii aby zawczasu. przepalić zwarcie. Aku naładowany do niższego napiecia może nie mieć tej energii, nie przepali mostka i kłopoty.
Dyskusyjna koncepcja, dokladnie odwrotna od procedur produkcji pakietów firmowych, gdzie na etapie kompletacji i zgrzewania, łączy się ogniwa rozladowane. I to wlasnie rowniez z powodów
bezpieczeństwa.
Oczywiście inne są uwarunkowania, bo firmy do seryjnej produkcji nie używają depakietow i mają automatyczne testery do kontroli po zgrzaniu. Ale jednak rada by w amatorskim wykonaniu, 'testować' błędy czy w pewnym sensie nierówności fizyczne ogniw użytych do wlasnej produkcji i dopuszczać świadomie do ew. przepalenia, bo idzie max energii z naładowanych na full ogniw, jest ryzykowna. Chyba że intencją jest unikanie, kolejnego procesu w przypadku zgrzewania ogniw rozladowanych, tj późniejszego długotrwałego ladowania, które po raz pierwszy odbywa sie np w nocy bez dozoru...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pawelec
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2021, 12:43

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: Pawelec »

A czy taka ładowarka, podlaczana pod usb, gdzie mozna ladowac 4 ogniwa na raz wystarczy? Bede budowal pakiet 13s5p i sie zastanawiam, czy to nie bedzie tak, ze zanim mi sie naladuje 65-te ogniwo, to tamte ładowane na poczatku, juz beda rozladowane. Ile w ogole trwa ladowanie takiego jednego ogniwa z 3,6V do 4,2?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: WojtekErnest »

Czas ladowania przy prądzie 0,5A od 4-6 godz.
Jesli ogniwo naladowane się rozladowuje to się nie nadaje do pakietu. Znaczy to, ze ma upływność np z powodu rozszczelnienia i jest uszkodzone - do utyliizacji
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pawelec
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2021, 12:43

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: Pawelec »

Czyli naladowane i nieuzywane ogniwo nie powinno sie rozladowac? Jezeli bede budowal baterie np. za miesiac, to czy jak naladuje teraz ogniwa, to za miesiac trzeba bedzie je znowu doladowac przed polaczeniem? Mam 65 ogniw, a nie mam takiej listwy, zeby kilkanascie ladowac jednoczesnie. Mam taka na 4. Proces ladowania zajmie mi pewnie z tydzien, czyli przez kilka dni ogniwa nie powinny sie rozladowac?
Awatar użytkownika
FreeriderMSI
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2019, 13:19
Lokalizacja: Konin/Kalisz

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: FreeriderMSI »

Moje ogniwa leżały ponad 6 miesięcy, napięcie z 4.20V spadło do 4.15V... Także nie ma się czym przejmować. ;)
Rockrider 540s 13s7p Sony US1V3 Kt36/48 45A Hub przekładniowy 500W chłodzony olejem. V-max 35km/h. Sprzedany idzie nowe.
Rockrider ST 530 16s8p LG m26 Sabvoton ML-45 Mxus 3k Turbo 5T. V-max 55km/h.
Pawelec
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2021, 12:43

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: Pawelec »

Jeszcze przeczytalem, ze jak ogniwo rozladuje sie ponizej napiecia 3V, to akumulator sie uszkodzi, czyli bedzie do wyrzucenia. Jednoczesnie jest napisane, zeby przechowywac ogniwa naladowane do 40%. Czy to nie bedzie wtedy ponizej 3V, jezeli ogniwo ma 4,2V?
https://www.blog.kubafilinger.pl/jak-sp ... -tutorial/
Jeszcze takie pytanie: to ile w koncu te ogniwa maja? 3,6V, czy 4,2? Jezeli moje maja 3,5-3,7, to sa naladowane do pelna czy nie?
Ostatnio zmieniony 01 maja 2021, 7:57 przez Pawelec, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: WojtekErnest »

Jezeli maja 3,5- 3,7V to maja okolo 40% energii. Rozne ogniwa maja rozne charakterystyki ale nie jest to zaleznosc liniowa czyli nie jest tak ze wprost wyliczamy % z poziomu spadku napiecia od 4,2 do 3V. W pelni naladowane ogniwo ma 4,20V
Ps ten ww. poradnik/blog wprowadza w blad bo RW 75-150 mOhm to jest ogniwo nie Doskonałe jak pisze autor ale ogniwo z dolnej półki, używane lub wręcz nnego typu, nie nadajace się do ebajka.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2021, 8:17 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pawelec
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2021, 12:43

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: Pawelec »

A czy moga tak lezec nieuzywane z tymi 40-ma % energii, czy naladowac je do pelna i niech leza?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: WojtekErnest »

Jak mają lezec to jak najbardziej to jest prawidlowe dla nich napięcie. Ps poczytaj uwaznie nasze forum, bo tu bedziesz mial setki sprawdzonych od kilkunastu lat porad, wynikow pomiarow, doswiadczen z roznymi pakietami i sposobami ich łączeń. Nie rob pochopnie, bo to jednak ogniwa o duzej energii.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pawelec
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2021, 12:43

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: Pawelec »

O. Dziekuje wszystkim za pomoc.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: gienek333 »

Samorozładowanie li-ion jest bardzo słabe, mogą leżeć (w chłodnym miejscu) kilka lat bez ładowania.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2021, 8:34 przez gienek333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pape
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 13 maja 2019, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: pape »

Mam pakiet od Kajmana. Leżał nieużywany bez bms-a 1,5 roku i różnice między sekcjami nie przekraczały 0,05v.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2021, 9:30 przez pape, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Budowanie pakietu a poziom naladowania ogniw.

Post autor: miki »

Dlatego, że bez BMS'a :-)
ODPOWIEDZ