Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Arczi
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 16 cze 2018, 23:14

Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Post autor: Arczi »

Witam,

tak się zastanawiam czy już czas na wymianę mojego aku (pakiet 20s8p na Sanyo GA) czy jeszcze nożna go pocisnąć. Do przemyśleń skłania mnie fakt, że po naładowaniu do pełna napięcie dość szybko (kilka godzin) spada z 84V do 83V, później spadek też jest ale już wolniejszy. Kiedyś te spadki były znacznie wolniejsze. Jest też większy sag przy dużym poborze prądu. Bateria ma 5 lat, użytkowana raczej mało intensywnie, w ostatnim sezonie może z 10 razy jeździłem na rowerze. Max prąd jaki z niego biorę to 40A ale głównie jeżdżę po płaskim więc raczej te 40A to jest brane chwilowo. Ogólnie bateria zadbana, cały rok w mieszkaniu, regularnie doładowywana. Raz tylko miałem sytuację jakieś dwa lata temu, że zapomniałem podładować i rozładowała się do 50V ale zaraz po tym zdarzeniu nie odczułem jakoś specjalnie spadku pojemności. Ogólnie myślałem, że pakiet się rozbalansował bo od nowości ze względu na konstrukcję nie miałem możliwości pomierzenia ale niedawno wymieniłem BMS na smart i o dziwo jest chyba całkiem nieźle, rozjazdy są max 0,02V przy pełnej baterii. W tej chwili na przykład mijają jakieś 5h od ładowania i napięcie spadło do 83,5V a cele mają od 4,171 V do 4,188 V przy odłączonej całej elektronice typu sterownik, silnik itp.
Co myślicie, Panowie?
Rychu
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 28 mar 2019, 0:27

Re: Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Post autor: Rychu »

Jeśli Ci nie brakuje zasięgu to jeździć obserwować :D
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Post autor: miki »

Tym bardziej, jeśli rzadko jeździłeś. Ja bym teraz zrobił serię kolejnych cykli ładowań-rozładowań, być może się ułoży.
Arczi
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 16 cze 2018, 23:14

Re: Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Post autor: Arczi »

Rychu pisze:
17 maja 2021, 16:04
Jeśli Ci nie brakuje zasięgu to jeździć obserwować :D
Na razie bateria jest na stole więc nie wiem czy nie zabraknie mi zasięgu bo jeszcze nie rozpocząłem sezonu ale bateria zawsze miała duży nadmiar pojemności w stosunku do moich potrzeb :-). Szczerze mówiąc nawet najdłuższymi wycieczkami w górach nie udało mi się jej rozładować bardziej niż 50%, może dla tego, że lubię pedałować :-)
miki pisze:
17 maja 2021, 17:00
Tym bardziej, jeśli rzadko jeździłeś. Ja bym teraz zrobił serię kolejnych cykli ładowań-rozładowań, być może się ułoży.
Ale masz na myśli rozładowanie jakimś sztucznym obciążeniem czy normalnie w rowerze?
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Post autor: miki »

Normalnie, trzeba pojeździć i dać ogniwom trochę popracować.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy już zbierać kasę na nową baterię?

Post autor: WojtekErnest »

Mniej istotne są różnice gdy aku jest naladowany, bo BMS maskuje ew różnice napięc czy fizyczny stan pakietu. Zobacz te napięcia gdy pakiet ma okolo 70V i ponizej. Wtedy bedzie widac najsłabsze segmenty S.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ