BMS 14S

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
kolare
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2021, 17:09
Lokalizacja: Bolesławiec

BMS 14S

Post autor: kolare »

Witajcie
Kupiłem BMS 60A na ali : https://www.aliexpress.com/item/4000372 ... 4c4dlgTULs
Port ładowania jest odseparowany i zastanawiam się czy jak podłączę go zgodnie ze schematem
bms 14s.jpg
to czy będzie mi działać odzysk energii z silnika ?
A jeżeli nie , to czy mogę połączyć port ładowania C- i rozładowania P- ? A może użyć do połączenia dużej diody ?

Pozdrawiam
Mxus XF40 45H 1500W LCD8H+KT52V 14S7P 15,5Ah - Pirat drogowy
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: BMS 14S

Post autor: slow »

Jak zewrzesz C- z P- to twój BMS przestanie spełniać swoją zabezpieczającą funkcję.
Podłącz normalnie i regen będzie działał przez połączenie P tylko uważaj żeby na full pakiecie od razu z dużej góry nie jechać
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 773
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: BMS 14S

Post autor: lukk »

Właśnie tak sobie pomyślałem o tym osobnym P i C i czy to nie jest tak, że:
-BMS z osobnymi portami ma na porcie P FETy zabezpieczające tylko w stronę rozładowania, a na porcie C w stronę ładowania (mniej FETów, mniejszy koszt),
-BMS ze wspólnym portem ma na tym porcie FETy przeciwsobne FETy w takiej samej ilości w każdą stronę,
-Więc w BMSie z osobnymi portami bateria może łykać prąd przez port P, tylko na tym porcie nie zabezpiecza w przypadku ładowania (prąd płynie przez diody zaporowe w strukturach FETów - BMS nie ma możliwości odłączenia go).

Czy dobrze rozumuję?

Jeśli tak to te BMSy z osobnymi portami są wręcz bezpieczeniejsze, brak ryzyka spalenia sterownika jak u mnie przy odłączeniu podczas regena :) Wiadomo, kosztem tego, że bateria nie ma zabezpieczenia od przeładowania przy regenie, ale to raczej małe ryzyko (no chyba że na szczycie jakiejś góry naładujemy się do fulla). No ew. powstaje pytanie czy to bezpieczne dla BMSa - bo wtedy prąd płynie nie przez zwarte FETy (bardzo mała rezystancja, małe straty), tylko przez diody (spadek 0.6-0.7V, więc przykładowo przy prądzie 20A moc tracona na poziomie 14W - sporo).

Poprawcie mnie jeśli się mylę.
ODPOWIEDZ