Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: exmotech »

Miałem mieć BMSa 150A ale zamówiłem przez przypadek 100A. Okazuje się, że mi odpowiada i nie chcę przyspieszać szybciej. Jednak w apce mogę ustawić odcięcie BMSa nawet przy 200A max i po czasie np 10s.

1. Dlaczego mogę ustawić taką wartość posiadając BMS 100A?

2. W praktyce przy mocnym przyspieszaniu mam prąd z BMSa ok. 103-110A przez około 10s. Czy zarżnę go?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: tas »

To jest forma zabezpieczenia przed np iskrzeniem podczas włączania, wtedy BMS nie zareaguje jeśli występuje takie coś.
Możesz też mieć silnik DC, który pobiera na starcie od 0 czasem większy prąd niż znamnionowo.
W kilku specyficznych przypadkach takie poluzowanie ponad prądowe może się przydać, ale w instalacji motorowerowej niekoniecznie.

BMS się może spalić ale od temperatury, czyli jeśli połączysz duży prąd i słabe termiczne warunki pracy to tak, możesz go zepsuć.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2021, 8:15 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: equid »

Dodam od siebie ze bmsy z nexuna sa dosc podatne na przeamperowanie.
Mam w trzech konstrukcjach bmsy z nexuna, jeden 50A dajacy w peeku 90A, jeden stary 100A dajacy w peeku 180A, jeden nowy 120A dajacy koło 160A w peeku pracujacy w moto na midzie. Co istotne tylko 50A jest zamontowane przy bateri w skrzynce (Jest tam również bezpiecznik topikowy 60A który sie nie spalił), pozostałe dwa bmsy sa na zewnątrz z dostepem do powietrza
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: exmotech »

OK, czyli mam rozumieć że BMS 100A działąjący przez 5-10 sekund na 110A się nie spali? Czyli w sumie mógłbym używać go tak długo jak temperatura na mosfetach będzie przyzwoita?

Póki co na mosfetach mam max 36-43*C przy temperaturze otoczenia 26*C przy mocnym katowaniu. Przy jeździe np 75kmh po płaskim mam 30*C.

Oznacza to też, że być może na spokojnie mogę go sobie podkręcić np do 130A pod warunkiem, że temperatura będzie OK?
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: miki »

Możesz odczytać oznaczenia tranzystorów MOSFET i sprawdzić dokładnie ich parametry (moc, napięcie i natężenie prądu). Z założenia taki układ musi mieć rezerwę mocy i prądu, pytanie tylko ile ona wynosi.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: WojtekErnest »

exmotech pisze:
02 cze 2021, 6:36

Oznacza to też, że być może na spokojnie mogę go sobie podkręcić np do 130A pod warunkiem, że temperatura będzie OK?
Proponuję nie upraszczać ze chodzi tylko o wytrzymałość mosfeta i temperatury. Konstruktor zakładał w calej konstrukcji 100A a nie 30% wiecej. A wytrzymałość choćby sciezek laminatu, polaczenia, silniejszy impuls prądu, który rozchodzi się w części podzespołów chocby z układu sprzężenia zwrotnego. I nawet jeśli nic się nie zdarzy przez np 10 razy to nie znaczy ze za 11tym nie "pyknie", pójdzie dym itp.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2021, 22:04 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: exmotech »

Średnio chce mi się wyrywać BMSa w tej chwili, więc nie sprawdzę wnętrzności i pozostanę przy tych amperach, które bierze obecnie. Być może zamówię wersję 150A i po prostu wtedy od razu zmienię na mocniejszą.

Jako ciekawostka z dziś, udało mi się nagrzać baterię do ok.40*C i sterownik do 50*C co spowodowało wyłączenie BMSa bo na tę temperaturę na którymkolwiek z czujników miałem ustawiony alarm. Ale była to ekstremalna próba bo spod świateł manetka do oporu, potem cały czas przez parę minut do oporu przy około 86kmh, potem hamowanie regenem do zera (kolejne światła), potem do oporu manetka i tak przez około 55km. W dodatku trasa mocno górzysta. Głównym źródłem ciepłą byłą obudowa sterownika, więc już mam pomysł na chłodzenie całej skrzynki i powinno być lepiej.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy maksymalny prąd BMSa jest na serio maksymalny?

Post autor: WojtekErnest »

A będzie za chwilę coraz cieplej, szczegolnie ogniwom umieszczonym w środku....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ