Ogniwa LG źle się starzeją...?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
karlos44
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 04 wrz 2018, 14:05

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: karlos44 »

Tooropek... dlaczego nie uważam PF za najlepsze ogniwa... test robiony dzisiaj. Zwykły tester EBC-A20. Sag na początku spowodowany uchwytem który służy do sprawdzania rw bo zazwyczaj do tego sprzętu mam uchwyt stolarski z wyprowadzoną miedzią. Ogniwa nieużywane, bezzgrzewowe...
Niebieska linia Samsung 29E seria 7 rocznik 2019
zielona linia Panasonic PF 2018r
brązowa linia MG1 z 2018r zgrzewy dwupunktowe nieużywane. Temperatura niepodpięta do wykresu ale różnica między nimi to 1 stopień więc marginalna. Jeśli patrzeć na pojemność to owszem wygrywa PF ale patrząc na wykres obstaję ze z ogniw 2900mah 29E jest lepsze. Reszta na wykresie z linku.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/28ab45742fccbba2
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

Przeczytaj mój ostatni wpis na temat tych 3 rodzajów ogniw. Potwierdzasz to co wiem od kilku lat. Śmieszne jest to, że pf i mg1 opisywane są jako 10A ogniwa a 29E jako 8A. Przy 10A 29E lepiej wypada jak pozostałe jeśli chodzi o pojemność a pf ma delikatnie niższą temperaturę po rozładowaniu. Nic nadzwyczajnego ale przy większych pakietach ma to znaczenie na zasięgu jak i sagu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
karlos44
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 04 wrz 2018, 14:05

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: karlos44 »

PFnie ma niższej temperatury. I nie jest też nic śmiesznego w tym że to producent wiele lat temu napisał notę z dużym zapasem.. To jak zapis że silnik samochodu może brać litr oleju na 1000 km. Samsung 35e też zawsze było gorsze bo w nocie miało 8A a GA i MJ1 miało 10A... Ale żeby nie było że nie na temat... Na kilkaset zgrzanych pakietów musiałem na nowo złożyć dwa. Jeden na mj1 a drugi na mg1.. Tyle że to były śmieci z Żywca (nie kupowane od Tasa ale od innej osoby) i to były te czasy gdy nie sprawdzałem rw tylko pojemność. Od czasu gdy nabyłem wiarygodny i powtarzalny tester oraz po kilka sztuk nowych ogniw z bto aby wiedzieć jakie parametry ma mieć ogniwo nieużywane nie mam żadnych problemów. Kiedy trafi się lichy sort sprzedaje ogniwa i pisze uczciwie że nadają się do latarek... mimo to co druga osoba prosi o zgrzanie bo twierdzi że wyższe rw to nie problem..uprzedzając zarzuty..nie zgrzewam ich nigdy..
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 12:17 przez karlos44, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

LG to dobre ogniwa. Testujecie skrajnie wykończone trupy i porównujcie je do normalnych sprawnych ogniw więc moja dyskusja w tym temacie nie ma sensu.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 15:17 przez Tooropek, łącznie zmieniany 1 raz.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 15:13 przez Tooropek, łącznie zmieniany 1 raz.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: lukk »

Nawiązując do ostatniego posta Tasa, jeżeli faktycznie takie jest zachowanie ogniw to nie powiedziałbym, że LG źle się starzeją - w takim wypadku widać, że zachowują się równiej niż ogniwa innych producentów. Jak to mawia mój kolega "gówno ale równo" :P
Byłoby ciekawie wziąć kilka nowych partii różnych producentów, postarzyć je (np. jakieś cykle temperaturowe albo wielokrotne ostre ładowanie/rozładowanie) i poddać kontrolowanym wibracjom.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

W sumie można tak na to patrzeć, LG się starzeją lepiej, bo równo :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
karlos44
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 04 wrz 2018, 14:05

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: karlos44 »

Ja kilka lat temu kupiłem liche ogniwa i nigdy więcej bo że pakiety dwa robione z jak się okazało niesprawdzonych na rw ogniw się rozjechały a ze sprawdzonych ogniw MJ1, MG1 czy M36 nigdy. Najgorsze które miały rozjazdy w nieużywanym depakiecie były MH1.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2021, 16:13 przez karlos44, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: pxl666 »

Obrazek
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

Bardzo proszę kontynuować te podchody na PW, w przeciwnym wypadku czyszczę ten temat.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: pxl666 »

tas pisze:
12 lip 2021, 13:23
Bardzo proszę kontynuować te podchody na PW, w przeciwnym wypadku czyszczę ten temat.
No nieeee. Ledwo się wygodnie rozsiadłem...zostaw
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Tooropek pisze:
10 lip 2021, 12:18
Jakie złośliwości? Cała dyskusja z mojej strony jest po to by ktoś mi dowiódł, że ogniwa LG faktycznie są gorsze od Samsunga, Sony, Sanyo czy chociażby Panasonic. Tkoko już próbował naginać rzeczywistość opisując jakieś stare 6 letnie ogniwo (rzekomo z 2020r) jako słabe i porównywanie go do dobrych, sprawnych ogniw a to żadne odzwierciedlenie rzeczywistości, a wręcz nieporozumienie.
.....
1. temat dotyczy starzenia się ogniw (wszystkich nie tylko LG).
2. Tkoko nic nie porównywał, niefortunnie uprościł rocznik ogniw, wiec tym razem bardzo precyzyjnie opiszę problem związany niewątpliwie ze "starzeniem się ogniwa"
3. rozumiem ze właścicielowi Tesli po "padnięciu" aku również zarekomendujesz wywalenie 2 - 3 letniej baterii po gwarancji jako złomu.
4. Tas opisał problem z używanymi bateriami (nie ważne "nowymi" czy używanymi) które po kilku latach używania "padają", chcąc dojść przyczyny, a Ty dajesz mu radę aby wymienił na podobną baterię LG bo stara to złom. To on wie, chce się dowiedzieć dlaczego w podobny sposób nie padają inne baterie.
A teraz bardzo precyzyjnie opiszę moje doświadczenia z ogniwami Sony V i LG 26.
Ogniwa Sony, wg kodu wyprodukowane 23 lipca 2010r czyli aktualnie 11 letnie.
Są to ogniwa które używane były W ZAKŁADZIE PRODUKCYJNYM
W moje ręce dostały się ~2015r. Z 50 sztuk (pięć pojemników) "odzyskałem" 24 sztuki które mam sprawne do dzisiaj (oczywiście z uwzględnieniem lat). 20 w baterii "10S2P" (do testów), i cztery dodatkowe widoczne na zdjęciu. Aktualnie napięcie podwójnego ogniwa to 4.086V, pojedynczego 4.139V. Ogniwa ładowane w zeszłym roku, ale kiedy to Ci nie powiem bo nie pamiętam.
Testowa pojemność "najsłabszego" ogniwa z czterech to 1.3 Ah przy rozładowaniu prądem 1.5A i 1.4 Ah przy ładowaniu, oraz RW 57.8 mR. Mam więc aktualnie min 81 - 88% nominalnej pojemności 1.6 Ah nowego ogniwa (czyli złom :D )
Ogniwa LG 26, wg kodu wyprodukowane październik 2016r czyli aktualnie ~5 lat
W moje ręce dostały się pod koniec 2020r. Z 40 sztuk w bidonie, "odzyskałem" 37 szt. Pięć sztuk "padło" jeszcze w czasie różnych prób przed styczniem 2021r. 32 sztuki zostały "odłożone" do oceny zachowania w czasie.
Wyrównane 1 lutego do napięcia 4.190V i w takim też stanie pomierzone 1 lutego 2021r. Ostatni pomiar był 11 marca 2021r i teraz 10 lipca. Pierwsze spostrzeżenie MIĘDZY 11 MARCA A 10 LIPCA "PADŁO" 21 Z 32 OGNIW
Reszta ogniw które przetrwały do dzisiaj ma następujące napięcie;
1 lipca / 11 marca / 10 lipca
1. 4.189V / 4.173v / 4.142V
2. 4.190V / 4.177v / 4.146V
3. 4.189V / 4.170v / 4.133V
4. 4.189V / 4.144v / 4.090V
16. 4.188V / 4.140v / 4.087V
22. 4.187V / 4.097v / 4.079V
29. 4.190V / 4.144v / 4.080V
30. 4.189V / 4.097v / 4.065V
31. 4.190V / 4.139v / 4.079V
OGNIWO NR 12 PADŁO MIĘDZY 9 A 10 LIPCA OT TAK BEZ PRZYCZYNY
Podobny test na pojemność ma i LG 26.
Tu jest mieszany test rozładowania najpierw prądem 8.5A do napięcia ~2.8V (1.78Ah) i dalej prądem 1.5A również do napięcia 2.8V (0.73Ah). Sumaryczna pojemność ogniwa to 100% pojemności minimalnej (2.5Ah) i 97% pojemności nominalnej (2.6Ah). To jest dopiero złom. :D
Na koniec. Nie porównywałem starych ogniw do nowych (temat dotyczy starych ogniw). Porównywałem dwa (prawie jednakowo) STARE OGNIWA z których wszystkie Sony działają do dzisiaj, a LG za niedługo nie będzie sprawne żadne (dotyczy moich LG) :D
Załączniki
8_5.jpg
1_6.jpg
20210710_125544.jpg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: WojtekErnest »

@Tkoko niewątpliwie Twoje pomiary też się przydają w tej dyskusji, ale myślę ze warto podkreślić ze (niestety) co chyba kazdy z nas juz wie, ze stare ogniwa np 10-cio letnie były trwalsze niz te z ostatnich lat. Tak więc to porównanie wprost ktoś znów może uznać za tendencyjne.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
09 lip 2021, 19:38
@Tkoko niewątpliwie Twoje pomiary też się przydają w tej dyskusji, ale myślę ze warto podkreślić ze (niestety) co chyba kazdy z nas juz wie, ze stare ogniwa np 10-cio letnie były trwalsze niz te z ostatnich lat. Tak więc to porównanie wprost ktoś znów może uznać za tendencyjne.
Zacytuję Twój wcześniejszy wpis, bo moje posty były właśnie kontynuacją Twojego postu.
WojtekErnest pisze:
09 lip 2021, 19:38
Nie mam oczywiście takich możliwości porównawczych jak Tas i nie chcialem wcześniej o tym pisac. Ale niestety również potwierdzam problemy dziwnego starzenia sie ogniw LG MJ1, MG1.
Te przypadki byly tak niejednoznaczne i w różnych pakietach że trudno je połączyć w logiczny wniosek. Jedno bylo wspólne, "strzelone" nagle ogniwa miały na końcu 0V lub jakieś szczątkowe 0,3V. Nie byly katowane prądem > 5A, ale mogly miec cieplo > 50 st. Albo zniszczylo elektrode, albo wyschla pasta-elektrolit, np byl niejednorodny. Tak więc coś jest na rzeczy.
Dokładnie tak samo zachowują się moje LG 26. "Padają" bez żadnego obciążenia. Ot dzisiaj mają 4.10V jutro 0 wolta. Wiem, są z "odzysku", wiem są stare, wiem nie maja parametrów "nowych" ogniw, wiem ze długo nie pochodzą. Stwierdzam tylko że MOJE 11-letnie Sony są w podobnych warunkach używania/odzyskania pewniejsze niż 6-letnie LG 26. Tyle i tylko tyle. Te dwadzieścia ogniw "padło" z napięcia min 4 V do zera w ciągu czterech miesięcy. A dlaczego tak się dzieje to już pozostawiam ocenie forumowiczów. Jak "pada" takie ogniwo w ładowarce to słychać charakterystyczne "pyknięcie" (temperatura ogniwa poniżej 30*C, prąd 1A)
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 19:25 przez tkoko, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Kajman »

Ciekawe jest to, że świat korzystał, korzysta z ogniw LG od bardzo dawna i nikt jeszcze nie zgłosił tego problemu. Nawet pogooglowalem trochę specjalnie i nic mi nie wyszło. Tas miałeś te problemy już wcześniej i dało się to zauważyć na różnych grupach fb jakiś czas temu, jednak wciąż nie widzę lawiny takich postów i spostrzeżeń na endless czy wielu grupach fb mających po kilkanaście/dziesiąt tysięcy użytkowników, na niemieckich grupach to samo. Uważam, że wkład informacyjny i skala problemu są zbyt małe na formułowanie reguły. Toć w zastosowaniach przemysłowych LG już nie powinno istnieć, koniec na amen. A123 wystarczyła jedna mała wpadka z fiskerem żeby padli w starym kształcie, a nie mieli takiej skali jak lg. Sam mam kilka domowych magazynów energii na LG mg1 i mimo że mają po 7 lat to chodzą równo i bez zarzutu,. porównywalnie z 29e ktore mam w bliźniaczych pakietach.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

Moze inni tez zauwazali problem tylko slyszeli ze nikt inny tego nie obserwowal i w koncu nikt sie za to nie zabral.
No i co to za argument, ze na endless nie mowili to problemu nie ma. Smiem twierdzic, ze endless moze sie od nas uczyc wiedzy a nie my od nich :)
No i kto sie zajmuje przepracowanymi ogniwami, wszyscy lansuja skladanie na nowo i nie ma cisnienia na rozwijanie wiedzy tego typu.
No i duzy przemysl uzywa ogniwa 2 lata, utylizacja czy amortuzacja i kupuje nowy :P
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 22:06 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: pxl666 »

W zasadzie to ciekawe czy na zachodzie jest popularne zjawisko depakietu. Koledzy zza Odry itd mogliby coś napisać.
Codo przemysłu to sądzę że kryterium nie jest dwa lata a okres przewidziany w dtr i tego się trzymają. Ewentualnie patrzą na spadek wydajności. Z moich kontaktów wiem że owszem zdąża się marnotrawstwo ale raczej jest ciśnienie na ekonomikę więc jak coś podziała rok dłużej A w dużej firmie to idzie w setki urządzeń to jest to czysty zysk . Z trzeciej strony to co widzę w przemyśle to narzędzia są praktycznie zawsze na pneumatyce A wózki najczęściej na gaz ewentualnie kwas . Chyba że jakieś uber nowoczesne ale że w wózku masa jest mile widziana to kwas chyba wygrywa
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Kajman »

Endless od nas się uczyć :) Przecież jak się tam dobrze wczytać to większość rzeczy przerabiali znacznie wcześniej od nas i na większą skalę. Tylko trza umieć filtrować co ważne a co nie. I nie pisałem tylko o endless, ale całym świecie. Ale może rzeczywiście masz rację, co oni się tam znają ;) Jakoś ostrożniejszy jest w takich osądach.
Gdzie my byliśmy watach 2005-2008 jak oni jeździli na przekładniowych BMC po 3kW albo hubach po 5 i więcej kW. Pewnie budowaliśmy swoją potęgę, tyle że po cichu ;) Większe środowisko to i więcej papudroków, ale jest też wielu wybitnych specjalistów. Nie bez powodu udzielają się tam często najważniejsi producenci, ilu z nich u nas widziałeś ostatnio na tym umierającym powoli forum?
Co do zajmowania się przepracowanymi ogniwami, to bardzo się mylisz, zachodnie sklepy z nimi są znane, oblegane a ogniwa szeroko opisywane w jakim są stanie :) Batteryhookup to mekka, co ciekawe znajdziesz tam części pakietów również spotykanych u nas. Wielu na świecie szuka ogniw do depakietu,ci co kupują nowe w sklepie nie udzielają się za wiele bo i po co, testy nowych ogniw są powszechnie dostępne, sprzęt do ich testowania może mieć każdy.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 23:04 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

Haha no to dobre było...
Endless od ludzi z tego forum ma się uczyć? Czego? Przykładania multimetru do ogniw i przepisywania napięć na kartkę? Albo zakładania gotowych zestawów do rowerów z komunii? Bez przesady...

Depak jest na całym świecie, każdy go używa. Ciekawi mnie tylko Marcin kiedy skończy się depak i przejdziesz na nowe ogniwa i jakie orędzie będziesz głosił... Jeden taki (dobrze wiesz kto) tu był i głosił, że depakiet jest ble. No niby miał rację bo jest ble jak pochodzi z wyeksploatowanych pakietów, ale nie zmienia to faktu, że nie powinno się oceniać ogniw i ich jakości testując jakieś wyjechane do granic możliwości ogniwa Bóg wie ilo letnie itd itp. Nie powinno być tak, że jeden trefny wyjechany sort ma decydować o jakości ogniw danego producenta a laik ma to łykać...
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

Masz niskie mniemanie o ludziach tutaj przesiadujących.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

Chyba żartujesz, że odebrałeś tą część wypowiedzi całkiem poważnie? Wolałbym gdybyś realnie poszedł do tematu i dał zadowalający komentarz na drugą część mojego poprzedniego postu.

Dla nikogo nie chce źle, ani nie obrażam nikogo, a temat tyczy się ogniw LG tak na marginesie i dla przypomnienia.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
12 lip 2021, 20:14
Ciekawe jest to, że świat korzystał, korzysta z ogniw LG od bardzo dawna i nikt jeszcze nie zgłosił tego problemu. .....
Świat korzystał już dawno z ogniw Li-Ion kiedy zaczęły palić się baterie w Boeingach. Mimo sztabu fachowców tak po stronie Boeinga jak i producenta ogniw (na marginesie którego) i wielu badań i certyfikatów nawet na śrubki w obudowie takiej baterii, W REALU ogniwa się PALIŁY.
Każdy producent ogniw produkuje cała gamę tych ogniw, dlaczego skoro wystarczy jedno "NAJLEPSZE". Zapewne dlatego że każde ogniwo ma swoje wady, a każdy użytkownik/producent inne wymagania, niekoniecznie np. pojemność. Każde ogniwo które ma zbyt jest "najlepsze". Ja czy Wojtek, dopóki Tas nie zasygnalizował sprawy również nie "ogłaszałem" żadnej negatywnej opinii o LG (i nadal nie neguję tych ogniw tym bardziej że ich używam). A jednak jest coś "na rzeczy" skoro wyskoczyło to u kogoś kto "zawodowo" od 5 - 6 lat składa baterie na Li-ion'ach, i zapewne dostaje je teraz do "naprawy/sprawdzenia".
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

Tak mi się wydawało, że efekt będzie też przez innych spotykany. Pozostaje nadal zgłębiać to zjawisko.
Tkoko w Twoim przypadku ogniwa samoczynnie padały na 0V a mnie się udało uchwycić część ogniw w stanie przejściowym, tj zanim im spadnie napięcie to zaczyna się okres takiego upływu dziwnego, że napięcie na sekcjach jest ciągnięte w dół ale do napięcia np 3.3-3.8 (różnie) i dopiero po pewnym czasie spada. Doładowywanie daje rezultat ale ogniwo ma np 10st więcej niż średnia dla pakietu i przez to nie równa napięć.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: exmotech »

Ja też chyba mam podobną sytuację. Co prawda składam mało pakietów ale ilekroć jest to robione na LG MH1 to jest jakiś problem. W swoim poprzednim rowerze segregowałem uważnie (leżakowałem ogniwa przez 3tyg) i mimo to po 2 latach użytkowania miałem totalne rozjazdy na sekcjach. Takie od 3.6 do 4.2

Teraz składałem pakiet z 400 ogniw MH1 i każde z nich miało mierzoną pojemność, leżakowane przez ok 3tyg aby sprawdzić rozładowanie, mierzona rezystancja wewnętrzna i wszystko układane repackrem. Parę upuściłem na podłogę...

Popatrzymy co będzie ale na paru sekcjach widzę drobne rozjazdy. Pojeżdżę, popatrzę. Póki co dopiero 1500km, więc za mało aby coś stwierdzić.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

tas pisze:
13 lip 2021, 8:25
Tak mi się wydawało, że efekt będzie też przez innych spotykany. Pozostaje nadal zgłębiać to zjawisko.
Tkoko w Twoim przypadku ogniwa samoczynnie padały na 0V a mnie się udało uchwycić część ogniw w stanie przejściowym, tj zanim im spadnie napięcie to zaczyna się okres takiego upływu dziwnego, że napięcie na sekcjach jest ciągnięte w dół ale do napięcia np 3.3-3.8 (różnie) i dopiero po pewnym czasie spada. Doładowywanie daje rezultat ale ogniwo ma np 10st więcej niż średnia dla pakietu i przez to nie równa napięć.
Nie wiem jak zachowywały się ogniwa LG 26 miedzy 11 marca a 10 lipca, bo ich nie kontrolowałem (teraz co tydzień sprawdzę te które zostały), natomiast podczas 2 miesięcznych prób ładowania/rozładowywania/pojemności, te ogniwa które "padały" to robiły to konkretnie. Jest napięcie/nie ma napięcia, głownie podczas ładowania. Wówczas się tym "padaniem" nie interesowałem bo wiedziałem jakich ogniw to dotyczy. Po Twoim opisie i porównaniu z równie "padniętymi" i starszymi Sony, sprawa wygląda już nieco ciekawiej.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: WojtekErnest »

Z pewnością wskazówką że z ogniwem coś się będzie wkrótce dziać, jest wyższa temperatura przy ladowaniu i 'niechęć ' ogniwa do doladowania go i utrzymania napięcia 4,18-4,20V.
Takie mam obserwacje, Czy takie zachowanie częściej kończy się w przypadku LG gwaltownym padem a nie powolna utratą pojemności i powolnym zwiekszaniem RW, to warto obserwować na większych próbkach różnych ogniw a nie tylko LG, byśmy nie wpadli na falszywe wnioski.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: gość »

Dodam od siebie że jak rozbierałem dwa akumulatory z M365 to można było na słuch określić które ogniwa padły.
Po puknięciu palcem dźwięk był inny i dało się wyczuć jak coś w środku drży.
Taki akumulatorek był totalnym trupem.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Zgodnie z obietnicą ponowny test reszty ogniw LG 26

1 lipca / 11 marca / 10 lipca / 18 lipca
1. 4.189V / 4.173v / 4.142V / 4.139V
2. 4.190V / 4.177v / 4.146V / 4.160V*
3. 4.189V / 4.170v / 4.133V / 4.130V
4. 4.189V / 4.144v / 4.090V / 4.086V
16. 4.188V / 4.140v / 4.087V / 4.083V
22. 4.187V / 4.097v / 4.079V / 4.074V
29. 4.190V / 4.144v / 4.080V / 4.076V
31. 4.190V / 4.139v / 4.079V / 4. 075V
30. 4.189V / 4.097v / 4.065V / napięcie spada przy pomiarze miernikiem z ~1V do zera.(zdjęcie niżej)
* 11 lipca ogniwo "2" i "30" testowane/mierzone było na pojemność ładowania/rozładowania, temperaturę i rezystancję.
Ogniwo "30" testowane było również na upadek/uderzenie (razem z Sony V i LG MH1). Bezpośrednio po teście żadne ogniwo nie zmieniło zauważalnie parametrów.
Załączniki
HDV_3189.MP4_snapshot_03.18_[2021.07.18_07.15.09].jpg
Ostatnio zmieniony 18 lip 2021, 12:39 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

54 mohm AC 1khz już wskazuje, że są to ogniwa nadające się jedynie do utylizacji. Dziękuję za testy tkoko, oddaj te ogniwa w bezpieczne miejsce i potestuj jakieś konkretne ogniwa bo tu już nic nie wnoszą Twoje dalsze testy, takie mam zdanie i nic naprawdę nie wynika z tego co przedstawiasz poza tym, że są to zużyte ogniwa do granic możliwości. Nie bez przyczyny znalazły się te ogniwa w Twoich rękach, tak? Że je kupiłeś jako sprawne ogniwa tez nigdy nie uwierzę więc testowanie tych ogniw to tylko strata czasu... Pozdrawiam
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Tooropek pisze:
18 lip 2021, 13:21
54 mohm AC 1khz już wskazuje, że są to ogniwa nadające się jedynie do utylizacji. Dziękuję za testy tkoko, oddaj te ogniwa w bezpieczne miejsce i potestuj jakieś konkretne ogniwa bo tu już nic nie wnoszą Twoje dalsze testy, takie mam zdanie i nic naprawdę nie wynika z tego co przedstawiasz poza tym, że są to zużyte ogniwa do granic możliwości. Nie bez przyczyny znalazły się te ogniwa w Twoich rękach, tak? Że je kupiłeś jako sprawne ogniwa tez nigdy nie uwierzę więc testowanie tych ogniw to tylko strata czasu... Pozdrawiam
Tu masz aktualny test KONKRETNYCH ogniw

viewtopic.php?f=19&t=599&p=96399#p96399

Nominalne "Capacity after 299cycles and plus 1 day ≥ 1785mAh (70% of the capacity at 25℃)"
Średnio na ogniwo jest 5.8Ah / 3 = 1933 mAh PO 9 LATACH I CZTERECH MIESIĄCACH
powiedz to tym Samsungom ze nadają się na śmietnik :D
Ostatnio zmieniony 18 lip 2021, 13:30 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Tooropek »

Zaraz jakiś fachowiec napisze, że nie w temacie bo to laptopówki. Przypadkiem znaleziony film...
Znajdę jeszcze kilka innych dowodów na to, że LG nie są wadliwe ani słabsze jak ogniwa innych producentów. Mierzyłem wczoraj z ciekawości kilkanaście totalnie różnych ogniw z przedziału 2014 - 2016r i trzymają napięcie dalej powyżej 4V, sanyo, samsung, lg, nie ważne jaka firma. Nie są wyeksploatowane to służą. Trupy z m365 po roku intensywnego użytkowania potrafią wyzionąć ducha, ale nikt nie przyjmie do wiadomości, że ogniwo było przegrzewane kilkadziesiąt razy, trzymane w wilgoci, wyjeżdżane do odcięcia bmsa itd itp...

Rozebrałem ostatnio kilka pakietów z blackdeckera 1840 z 2016r na LG HD1 i każde ogniwo miało napięcie, ba! nawet równe co do kilku mV, jedynie rezystancja podwyższona o 5/6mOhm i pojemności zamiast 2Ah to 1800+.
Pakiety z Hilti w ubiegłym roku były w obiegu i większość z nich wcale nie działa bo albo vtc5a były wylane albo całkiem padnięte (0V). Nic więcej nie trzeba dodawać. Źródło ogniw ma znaczenie, jak wspomniałem wcześniej ale jak ktoś ma sprzęt i czas to sobie nawet trupy postawia i sprzeda jako używane ogniwa a to częsty proceder u nas w Polsce...

Nic konkretnego ale odświeżyłem by temat nie poszedł bokiem bo może ktoś coś jeszcze napisze na LG jakie to są czy nie są...
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Dzisiejszy stan ogniw - 25. lipca 2021r.
1. 4.137V, 2. 4.157V, 3. 4.128V, 4. 4.084V, 16. 4.081V, 22. 4.072V, 29. 4.073V, 31. 4.073
24.07. godz 13.37 padło ogniwo nr 32 podczas ładowania (temp. ogniwa poniżej 30*C)
22. 07. godz 18.30. padło "leżakujące" ogniwo LG HD2 z 2018r. (temp. ogniwa "pokojowa")
Na zdjęciu napięcie ogniw 30, 32 i HG2 po "padnięciu"..
Wiem totalny stary złom, niemniej jednak "kumaci" ludzie użytkują nadal taki złom i to przemysłowo.

https://businessinsider.com.pl/technolo ... ow/63wg6gm

Podstawowy warunek ogniwo musi mieć NAPIĘCIE. Na 230 ogniw (ZŁOMU) Sony, Samsung, Sanyo nie mam żadnego bez napięcia, chociaż niektóre mają jedenaście lat, lub 50% pojemności i oporność dwukrotnie większą od maksimum .
Na 113 ogniw LG (M26, MH1, HD2) padło "DO ZERA" przez pół roku 30 sztuk, i nie wynikało to z rozładowania/upływności ogniwa. Wszystkie te ogniwa przed "padnięciem" miały minimum 3.5 - 4V.
Pytanie brzmi; CO RÓŻNI OGNIWA LG OD INNYCH BO NIE WIEK/OPORNOŚĆ/ZŁOM bo padło i LG HD z 2018r, czyli najmłodsze z ogniw.

07. 2010r. Sony V - SG23 - 26 sztuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (ogniwa po elektronarzędziach)
01. 2012r. Samsung F - 2C31 - 60 sztuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (nowe fabryczne baterie rowerowe)
04. 2014r. Sanyo EA - S10B - 14 sztuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (ogniwa po elektronarzędziach)
01. 2015r. LG MH1 - 0011 - 72 sztuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (ogniwa do Yoch'a, kupione na forum)
10. 2016r. LG M26 - P291 - 37 sztuk z napięciem powyżej 4V, zostało 8 szt, (bateria z roweru)
07. 2018r. LG HD2 - R199 - 4 sztuk z napięciem powyżej 4V, zostały 3 szt, (ogniwa po elektronarzędziach)
2018-9r.? Sanyo GA - 5212 - 40 sztuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (depakiet "nieużywany" kupiony na forum, Piotr0 lub PiotrW)
Dodatkowo dwie baterie sprzed 2016r.
Samsung ? - 40 szuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (zgrzany depakiet "nieużywany" kupiony na allegro)
od Glebora ? - 50 sztuk z napięciem powyżej 4V, wszystkie OK, (używana bateria bagażnikowa "po regeneracji")
Załączniki
0.jpg
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Stan ogniw LG - 08. sierpnia 2021r.
"Padło" następne ogniwo LG 26 po siedmiu miesiącach od pełnego naładowania! Tydzień temu ogniwo miało 4.072 V, obecnie ma 0.009 V,
Reszta ogniw LG 26 (7 szt) OK, napięcia od 4.066 V ("22") do 4.153 V ("2")
Reszta LG HD2 (3 szt), i LG MH1 (2 szt) OK.
Dla porównania totalnie wyeksploatowane (50% pojemności) Sanyo EA (14 szt), wszystkie OK. Min napięcie 4.042 V ("7") do 4.131 V ("13") po trzech miesiącach od pełnego naładowania.
Leopold
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 19 lut 2018, 21:52
Lokalizacja: Zamość

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Leopold »

Tas podjąłeś bardzo życiowy temat z tymi bateriami. Powstaje pytanie jak wykorzystać tą wiedzę? Dla nas szaraczków wykorzystujących je w przypływie negatywnej energii zbanować i nie wykorzystywać w praktyce bez względu na ich stan - lub też życiowo, wykorzystywać je w stanie fabrycznie nowym, a w stanie poprodukcyjnym odstąpić od jakiegokolwiek wykorzystania. Drugi wniosek to wystąpić do producenta z informacją o takich a nie innych zjawiskach występujących w użytkowaniu ich. Nie jestem fachowcem w tych kwestiach i nie mogę się wypowiadać. Mój wniosek to zaniechać wykorzystywania tych baterii w akumulatorach amatorskich (oczywiście mowa o bateriach w życiorysem).
Leopold
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: miki »

tkoko pisze:
08 sie 2021, 21:58
Stan ogniw LG - 08. sierpnia 2021r.
"Padło" następne ogniwo LG 26 po siedmiu miesiącach od pełnego naładowania! Tydzień temu ogniwo miało 4.072 V, obecnie ma 0.009 V,
Reszta ogniw LG 26 (7 szt) OK, napięcia od 4.066 V ("22") do 4.153 V ("2")
Reszta LG HD2 (3 szt), i LG MH1 (2 szt) OK.
Dla porównania totalnie wyeksploatowane (50% pojemności) Sanyo EA (14 szt), wszystkie OK. Min napięcie 4.042 V ("7") do 4.131 V ("13") po trzech miesiącach od pełnego naładowania.
Może zaprojektowali tam planowe postarzanie produktu?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

Leopold, aktualnie badam czy to zjawisko ma zwiazek z nie uzywaniem czy z uzywaniem ogniw LG bo sa przeslanki, ze za ten efekt moze odpowiadac lezakowanie
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Kajman »

Chyba jego warunki.
Szymon_
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2020, 20:37
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Szymon_ »

Heh, natrualne jest to, że ogniwa podnoszone + 16r + używane będą miały taki efekt. Mam mj1 ze stycznia 17r - depakiet dwupunktowy, co na dzień dobry świadczy co to za ogniwa i jaka ich jakość :) - zero problemów, nic. Przechowywane tak samo, nawet w tym samym kartonie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Szymon_ pisze:
14 sie 2021, 21:24
ale dzban, natrualne jest to, że ogniwa podnoszone + 16r + używane będą miały taki efekt........
Ale np ogniwa Sony, wg kodu wyprodukowane 23 lipca 2010r czyli aktualnie 11 letnie, reanimowane około roku 2015 - 16r tak samo jak LG 26, są nadal sprawne, trzymają przez rok napięcie i pojemność bez problemu, i żadne z nich (24 szt) dotychczas nie "padło" jak LG 26 czy LG HD2. Podobnie jest s Sanyo EA (14 szt) z 2014r, tutaj jest na razie kilka miesięcy "testu" którego by nie było gdyby nie "problem" Tas'a, podobnie zresztą jak i w przypadku LG.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Kajman »

przerzuciłem ostatnio kilka tysięcy mg1, nowych leżaków 2015-2016r, wszystkie stan igła, napięcie bliskie fabrycznemu, pojemność fabryka, IR fabryka. Dla jaj rzuciłem kilka sztuk o beton, nadal pod 4A ciągłego prądu oddają ile oddawały, IR takie samo (jakieś różnice po przecinku, ale i ogniwa się powgniatały), nie ma powodów do podniet. Może po prostu LG nie lubią podnoszenia z niskich napięci i potem tak kończą. Spróbuj sony podnieść z 0v to zobaczysz jak niewielki procent wstanie w ogóle. A LG czy Sanyo się dają i być może ktoś wpuścił takowe na rynek. Albo są z jakiegoś magazynu (czy nawet dwóch) które spłonęły w naszym kraju, gdzie sporo ogniw ocalało, ale poddane było ekstremalnie wysokim jak na nie temperaturom. Możemy sobie gdybać, jak wspomniałem, na świecie problem byłby dawno zauważony, a nie ma śladu po takowym.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: pxl666 »

Też uważam że nie ma co dyskutować o produkcie którego przechowywanie,kluczowe dla jego stanu, jest kompletną niewiadomą . Podobnie jak jego historia
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
14 sie 2021, 23:37
......... Spróbuj sony podnieść z 0v to zobaczysz jak niewielki procent wstanie w ogóle. A LG czy Sanyo się dają i być może ktoś wpuścił takowe na rynek. .....
Kawał polega na tym, że porównuję "odzyskane" LG 26, z "odzyskanymi" Sony V, które dostałem jako "złom" z produkcji. Data produkcji ogniw lipiec 2010 r, data odzyskania 2015 r. Z pięciu aku (50 ogniw) 30 - 40% to wystrzelone/wylane ogniwa (efekt ekstremalnego użytkowania), reszta z napięciami grubo poniżej minimalnych. Ponieważ w tym czasie na temat ogniw li-Ion na forum było niewiele informacji (wówczas jeździło się na Lipo Turnigy), "eksperymentalnie" ogniwa zostały naładowane (z kontrolą temperatury, napięcia) i te które odzyskały napięcie i nie miały upływności (24 szt) pozostały do dzisiaj, reszta poszła do utylizacji,
Podobny "odzysk" dotyczył LG 26 (data produkcji 2016 r) w grudniu 2020 r. Tutaj w dwóch bidonach (80 szt ogniw) żadne z ogniw nie było wylane, co świadczy o tym że pobór prądu nie był destrukcyjny. Ogniwa jednego bidonu praktycznie nie "odzyskały" napięcia, nawet jak ładowarka podjęła ładowanie. Z 40 ogniw drugiego bidonu, 37 ogniw "odzyskało" napięcie/pojemność. Po kilku testach ładowania/rozładowania różnymi prądami, 1 lutego baterie zostały zmierzone i opisane (zdjęcie). Osiem miesięcy później "sprawnych" LG jest już tylko 8 sztuk.
Drugie porównanie dotyczy ogniw Sanyo EA, z LG HD2 które na wiosnę dostałem od pxl.
Z sześciu aku Sanyo EA do elektronarzędzi (duża część wylana) z 13!? ogniwami w koszyku (78 szt), "odzyskałem" 14 szt, które do dzisiaj mają napięcie minimum 4.036V (5 miesięcy).
Razem z Sanyo EA (data produkcji 2014 r) dostałem i jeden aku z 40 ogniwami LG HD2 (data produkcji 2018 r) do elektronarzędzi. Tutaj większość ogniw była wylana, i praktycznie tylko 4 sztuki "odzyskały" napięcie/pojemność. Niestety jedno z ogniw się ostatnio "wyzerowało".
Moje wnioski z tych "testów" i całej dyskusji.
1. nie da się na podstawie RW, pojemności, upływności ogniwa jednoznacznie stwierdzić czy kupowane ogniwo "z odzysku" nie było rozładowane poniżej napięcia minimalnego. Niektóre z ogniw LG 26 mają "nominalne/fabryczne" parametry, a wszystkie mają min 80 - 90% fabrycznych parametrów, co na 6-letnie ogniwo jest "normą".
2. da się "odzyskać" ogniwa których napięcie jest w pobliżu zera, np. 0.2V
3. jest jakiś parametr który sprawia że ogniwa LG zachowują się inaczej niż reszta ogniw.
4. "odzyskiwanie" ogniw wśród użytkowników baterii jest dosyć "popularnym/typowym" postępowaniem. Swego czasu rozgorzała gorąca dyskusja po wpisie "profesjonalisty/producenta" baterii na ten temat, co skutkowało usunięciem całego tematu z forum :D
Reasumując, warto wiedzieć jak zachowują się w czasie ogniwa "odzyskiwane" i jakie problemy mogą wystąpić podczas dalszej eksploatacji. Jest bardzo możliwe że "padanie" ogniw które przypisujemy "normalnemu" zużyciu/starzeniu, są efektem zupełnie innych zdarzeń.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: WojtekErnest »

Moje przekonanie o większym prawdopodobienstwie , nieoczekiwanego, szybszego padu ogniwa, wiąże się jednak z temperaturą eksplotacji, połączoną z nadmiernym rozładowaniem. Czy i pomaga w tym upadek ogniwa, czy długie utrzymywanie na nim wysokiego napięcia tj > 4,15, mniej mnie przekonuje. Sądzę ze jednak skutkiem nienormalnego pogorszenia kondycji takich ogniw jest stan pasty/elektrolitu. A to w DEPAKIECIE moze byc częstsze gdy ogniwo jest rozszczelnione, przegrzewane. Zauważmy że w podobny sposób można zniszczyć ogniwo niewprawnym podgrzewaniem np dlugotrwale lutownicą, praca pakietu na sloncu. A zjawiska te nie są szerzej znane gdy ogniwa są nowe, pewne od producenta.
Tak sądzę a śledzenie drogi depakietu, ich monitoring jest w praktyce niemożliwy, więc to tylko przypuszczenia.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2999
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tas »

To miałoby sens, jeśli dosięgałoby w równym stopniu każdego ogniwa. A tak nie jest i dosięga głównie ogniwa jednego producenta.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: WojtekErnest »

No nie jest przecież wykluczone, że jedne (ich pasta) są na taki sposób eksploatacji mniej odporne i schną szybciej, nierównomierne itp. W koncu przecież nieco zbliżona technologia akumulatorow AGM, znacznie latwiejsza w produkcji, to produkty różnych producentow różnią się trwałością, stopniem wysychania maty z żelem itd. A to skutkuje również swego rodzaju 'depakietem' czyli zdolnością do regeneracji niektórych egz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Kajman »

Ładowałem dzisiaj pakiet z BB4, który złożyłem ze starych ogniw, część sprawna, częśc stawiana z 0v, ewidentnie widać które ogniwa były 0v a które nie, upływność w każdej sekcji która była stawiana. Mocno widoczne było to przed używaniem, bo pakiet leżał pełen, dobre sekcje to 4.1+- 0.05 a zombiaki miały po 3.85v-4v. Trochę go wyrównałem przed używanie i nawet po jeździe widać które sekcje to zombie, co ciekawe na IR DC nie jest to tak widoczne. Ale pakiet który powinien iść w śmietnik, dzisiaj 13s6p 60km na TSDZ2 przejechał ;) I jeszcze posłuży jako zapas na dłuższe wyprawy.
Więc na pewno stawiane LG zachowują się gorzej, kolega jak zostawił pakiet na vtc5a pod ledami przez zimę i startowałem z 5v, stracił 2 całe sekcje, ale reszta przeżyła i ma się dobrze, służy do dzisiaj bez upływności. Za to Sony V3 i NC1 nie chciały mi z 0v stawać prawie nigdy. Sanyo BL bdb wstają i służą latami. Ot mamy co raz bogatsze dane na opowieści przy piwie ;)

Napięcie po jeździe, mało który BMS by te rozjazdy ogarnął:

Obrazek

IR DC:
Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: WojtekErnest »

Ja nawet na wlasne potrzeby jesli mam egz z 0V (z firmowych pakietow) to zaprzestalem juz dawno prób stawiania. Bo to tylko pozornie są klasy C (wg mojej pryw. klasyfikacj). Zawsze takie egz wolniej czy szybciej padaly, więc do ROWNOLEGLYCH pakietow nawet do jakiś nieważnych zastosowan, sie nie nadają. Ale ogniwa (które w fabrycznym pakiecie) zeszły do 0,7V, jeszcze próbuje postawić i gdzieś użyć (klasa C) do małych pomocniczych pakietów np oświetlenia awaryjnego, małe panele solarne itp.
@Kajman te Sanyo które wstają z 0V, moze były rozladowywane b.malym prądem i dlatego uniknęły zniszczenia ? Tak gdybam....
Ostatnio zmieniony 16 sie 2021, 16:54 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 2 razy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: Kajman »

Właśnie mi się wydaje, że rozładowane małym prądem trudniej wstają, ponieważ da się z nich więcej energii wyssać. Ja tam zamiast do utylizacji robię jakieś awaryjne pakiety do używania jako powerbank lub do wspomagania kogoś jak jedziemy bandą a ma małe aku. TSDZ2 bierze 12A, więc byle śmietnik mu wystarcza, jak ten w/w. Takie odzyskane 624Wh (zmierzone) zawsze się przyda prędzej czy później.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: WojtekErnest »

Te pakiety w ktorych jest maly prąd np przetwornica, która nie ma obciążenia, czy np GPS, alarm itp może spowodować takie wolne rozładowanie, na ktore sprawny BMS nie zareaguje, bo mala histereza dla komparatorow. Ale gdy jest staly wiekszy prąd, no to BMS uszkodzony i jest jakieś zwarcie, uszkodzenie, które byc moze silnie nagrzalo ogniwa az do osiągnięcia 0V. Czyli dwa rozne ogniwa z 0V, mogą miec różna przeszłość które go różnie wykończyły.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2021, 20:14 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ogniwa LG źle się starzeją...?

Post autor: tkoko »

Problemem LG nie jest to że w wyniku czynników zewnętrznych, np. rozładowanie do zera, starzenia, ogniwo zmienia swoje parametry, bo to normalne zjawisko dosyć łatwo zauważalne w eksploatacji (w porównaniu ze sprawnymi ogniwami). Kłopot w tym, że w przeciwieństwie do ogniw innych producentów, pozornie sprawne ogniwa LG NAGLE losowo, bez żadnego ostrzeżenia/przyczyny PADAJĄ (słychać trzask wyładowania elektrostatycznego), i z prawidłowego napięcia 3 - 4.2 V na ogniwie, w ułamku sekundy mamy zero lub szczątkowe napięcie.
ODPOWIEDZ