Bateria 13s ładuje się za mocno

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
DomeZ
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:14

Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: DomeZ »

Cześć, mam problem

Wczoraj zostawiłem rower pod ładowarką na kilka godzin bateria naładowała się do 54,9v (13s) powinna do 54,6v czy takie coś jest dopuszczalne? jeśli Posiadam ładowarkę 4a od battery guru
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 773
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: lukk »

Jeżeli Twój miernik ma wysoką dokładność i to rzeczywista wartość to trochę sporo - wychodzi już ponad 4.22V na ogniwo. Zrób też pomiar nie tylko na baterii ale zwłaszcza na samej ładowarce "na sucho". Może być tak, że ładowarka ma ustawione jeszcze wyższe napięcie, a baterię odciął BMS z powodu overvoltage na którejś celi. Jeśli to nowy sprzęt to pisałbym do sprzedawcy, jeżeli nie to w środku pewnie jest potencjometr do regulacji napięcia.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: miki »

Temat jest w BMS, nie w ładowarce. Mierzyłeś to jakimś przyzwoitym woltomierzem? Dwie setne na ogniwo to przy założeniu, że mamy równe cele. Gorzej, jeśli jedna z nich jest zdecydowanie wyżej, niż reszta.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2021, 9:05 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
DomeZ
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:14

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: DomeZ »

Nie mierzyłem tego żadnym miernikiem, tylko dzisiaj zauważyłem na wyświetlaczu takie napięcie. Wcześniej ładowało ładnie do 54,6 nawet jak ładowarka była podłączona bardzo długo, po jakimś roku było to już 54,7, a dzisiaj 54,9v w wolnej chwili sprawdzę
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: cyklista »

Pierwsza sprawa to może teraz cele się wyrównały i ładuje więcej bo bms nie odcina, druga sprawa to wiarygodność napięcia na wyswietlaczu.

Ja jak założyłem nowy ktlcd3 to teraz mi pokazuje ża mam naładowane do 55,2v a na starym to było 54.8, taka jest dokładność wyświetlaczy. (tak zmierzone miernikiem i bateria ma dalej 54,8)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2054
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: Tooropek »

4,22V na ogniwo to żadna straszna wartość. Nic się nie dzieje. Skoro nie sprawdzał kolega multimetrem napięcia to należy założyć, że LCD jest źle skalibrowany, ładowarka do sprawdzenia jakie napięcie ma w fazie CV. Pozdrawiam
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: tas »

Wyświetlacz nie jest zbyt dokładny, jakieś drobne różnice w napięciu wyświetlanym są możliwe z biegiem miesięcy użytkowania.
Zawsze trzeba to porównywać z niezależnym pomiarem
Ostatnio zmieniony 27 lip 2021, 12:17 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
DomeZ
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:14

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: DomeZ »

Dziękuję, Jutro sprawdzę ładowarkę i podładuję baterię do oporu i sprawdzę napięcie na baterii i dam znać. Wielkie dzięki za szczegółowe odpowiedzi :)
Cord
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 04 lip 2021, 13:48

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: Cord »

Pamiętaj że każda dziesiąta volta mniej to spory wpływ na żywotność pakietu.
Most Li-ions charge to 4.20V/cell, and every reduction in peak charge voltage of 0.10V/cell is said to double the cycle life. For example, a lithium-ion cell charged to 4.20V/cell typically delivers 300–500 cycles. If charged to only 4.10V/cell, the life can be prolonged to 600–1,000 cycles; 4.0V/cell should deliver 1,200–2,000 and 3.90V/cell should provide 2,400–4,000 cycles.
Ja bym się pokusił na tym potencjometrze co kolega wspomniał zmniejszyć napięcie do 4.1V przynajmniej. To jest ułamek pojemności mniej który i tak jest złudny bo po roku będziesz mial i tak wiecej mAh z tego 4.1V niż bez ograniczenia. Oczywiscie na oko - zalezy od tego ile jezdzisz i jakie masz ogniwa.
żrodło: https://batteryuniversity.com/article/b ... -batteries
Ostatnio zmieniony 27 lip 2021, 20:32 przez Cord, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: WojtekErnest »

Obnizenie napięcia max tak by bylo 4,10 x S, przyniesie wiecej szkody niz pozytku. Przeciez BMS (standardowy) pracuje w zakresie 4,15-4,20V, najczęściej ściągając napiecie do 4,15V. Czyli on nie będzie dzialal, a pakiet się rozjedzie. Pakiet to nie pojedyncze ogniwo ale zespol ogniw szeregowo-rownoleglych.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2021, 21:03 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Cord
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 04 lip 2021, 13:48

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: Cord »

Dzięki za sprostowanie. Nie byłem świadom jak BMS reguluje cele.
W takim razie warto poszukać BMSa z szerszym zakresem regulacji. Zgadza się?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2021, 21:50 przez Cord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 773
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Bateria 13s ładuje się za mocno

Post autor: lukk »

Przede wszystkim w tym wypadku trzeba zacząć od dokładnego pomiaru, żeby wiedzieć jakie faktycznie napięcie jest, wskazanie na wyświetlaczu traktowałbym orientacyjnie :)
Cord pisze:
27 lip 2021, 21:38
Dzięki za sprostowanie. Nie byłem świadom jak BMS reguluje cele.
W takim razie warto poszukać BMSa z szerszym zakresem regulacji. Zgadza się?
Generalnie podobne wartości znajdziesz we wszytkich standardowych BMSach, są przystosowane do pełnego ładowania 4.2V na ogniwo i tyle. Jeśli już chcesz koniecznie ładować do mniejszego napięcia żeby zwiększyć żywotność to powinieneś mieć BMSa z BT, gdzie sobie ustawisz odpowiednie napięcie balansowania.
ODPOWIEDZ