Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Mam problem z akumulatormem jakoś tak z miesionc temu bms odłączał mi akumulator już przy 44v zazwyczaj robił to w okolicach 42v wienc postanowiłem sprawdzić cele i wyszło mi tak że pierwsza cela była rozładowana około bo już nie pamientam dokładnie o 0.50v a po naładowaniu rużnica była o 0.40v pomyślałem sobie że przecież pierwsa cela przylega do mojego sterownika wienc zepsułem sobie swojom głumotom całom cele i mam pytanie czy mogę dodać jedno dodatkowe ogniwo do pierwszej celi naładować do pełna wraz z resztom i tak jeździć czy pierwsza mocniejsza cele będzie psuła mi resztek akumulatora? ogniwa mam lg 2.2 ah a akumulator ma jakieś puł roku i sam go robiłem sposobem długiego i hałupniczego lutowania.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2064
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Tooropek »

Słownik języka polskiego to po pierwsze, po drugie nie można dodawać ogniw do cel bo rozjedzie się aku jeszcze bardziej.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Tak wiem gramatyka to u mnie kiepsko z gury przepraszam bo wiem że się czytać nie da ale tak to wiem że mi się rozjedzie lecz gdy będzie aku pełny wszystkie cle bedom miły po 4.2v gdy go rozładuję to bms odetnie mi przy 3v wszystkie 12 celi a pierwsza będzie miała jakieś, nawet nie wiem, będzie miał jaeszcze 8wat wiencej po prostu nawet nie wiem jak to przełożyć może będzie 3.3v tak szczelam na ślepo i do naładowani clei poczebuje 47wat i będom miały wszystkie po 4.2 bo to co rozładowałem to zostanie naładowane czyli wychodzi tak samo po naładowaniu bedom wszystkie cele ruwne lecz rozładowana będom się rużnić. Czy tą pierwszą cele zabije że będzie rozładowana mniej od innych przy rozładowanym aku czy dużo jej to nie zrobi?
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

A i pod uwagę jeszcze czeba wzionąć ze ta pierwsza już nie ma zdrowych tak ogniw jak reszta pakiety sprawdzic4jak nie mam ale z fabrycznych 2.2ah może są 2.1 lub 2.2 i ja pod tą pierwszą jeszcze zdrowom bym podłączy czli by reszta 6 ogniw by jom zniszczyły? zniżyły? Do ich poziomu czy nic by to nie szkodziło czy bym musił wiedzieć ile dokładnie ma pojemności i poduk tego dobrać jakieś ogniwo
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: WojtekErnest »

Zacznijmy od tego czy umiesz pomierzyć pojemność pojedynczego ogniwa i pojedynczego segmentu S? Bo żadne porady nic nie dadzą jesli nie znasz podstaw.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Pomieżyć nie mam czym jak bym miał to bym sprawdził jakom pojemność ma reszta i całą pierwszom cele wymienił bo tak by było chba najlepiej czy co?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: WojtekErnest »

Daj to komuś do naprawy.....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Zrobiłem sam cały rower akumulator lutowałem koło sam zaplatałem instalacja 12v czujniki i wszystko sam wrombywałem uczyłem się wszystko z internetu z blogów i nie tylko luczyłem że chociaż coś podpowiecie a wy zamiast dać mi jaką wskazuje podpowiedz to piszeci mi o mojej ortografi wiem targedia sam się wstydzę ale chociaż coś powiedzcie co bym mugł zrobić z tą pierwszom celą, mam wymienić to kupię te ogniwa i tester do ogniw i sprawdzę jakich potrzebuje lecz czy ktoś mi też odpowie na pierwsze pytanie Co by się stało gdy bym dodał to dodatkowe?
Awatar użytkownika
krzychu666
Forumowicz
Posty: 149
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:52
Lokalizacja: wiskitki

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: krzychu666 »

sami nauczyciele i jeden okulista :D
elektryczna damka MXUS 3K 18S 35ah 50 A, MAXIM -MXUS 500W 14S 20ah 25A
tkoko
Forumowicz
Posty: 4987
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: tkoko »

Loczek389 pisze:
30 lip 2021, 14:19
Mam problem z akumulatormem jakoś tak z miesionc temu bms odłączał mi akumulator już przy 44v zazwyczaj robił to w okolicach 42v wienc postanowiłem sprawdzić cele i wyszło mi tak że pierwsza cela była rozładowana około bo już nie pamientam dokładnie o 0.50v a po naładowaniu rużnica była o 0.40v pomyślałem sobie że przecież pierwsa cela przylega do mojego sterownika wienc zepsułem sobie swojom głumotom całom cele i mam pytanie czy mogę dodać jedno dodatkowe ogniwo do pierwszej celi naładować do pełna wraz z resztom i tak jeździć czy pierwsza mocniejsza cele będzie psuła mi resztek akumulatora? ogniwa mam lg 2.2 ah a akumulator ma jakieś puł roku i sam go robiłem sposobem długiego i hałupniczego lutowania.
A zrobiłeś najprostszą rzecz w takim wypadku, czyli wyrównałeś tą celę do napięcia reszty "P", aby określić faktyczne napięcie odcięcia/pojemność.
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Tak robiłem bms mi nie był w stanie tego wyruwnane wienc sam doładowałem by wyruwnanć i tam po tygodniu mi się już rozjażdza o jakiej 0.2v teraz mam już 0.37 po mniej wiencej dwuch i też myślałem że może bms być rombniety i sprawdzałem czy podczas ruwnania rozładowywuje pozostałem czy wszystkie bo ma wadę i wyszło mi że jest dobry i dobże wyruwnane ale tyle nie jest w stanie
tkoko
Forumowicz
Posty: 4987
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: tkoko »

To dołożenie ogniwa nic nie da, a może być przyczyną większych problemów (pożar, wybuch). To "P" trzeba rozebrać i znaleźć ogniwo/a które nie trzymają napięcia i podmienić na "dobre" ogniwa. Najlepiej wymienić cały "P".
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Miałem raz już toą cele rozebranom zostawiłem jom na dzień i nic nie chciało mi się sprawdzać pod napieciem i zlutowałem i chba tak zrobię kupię tester zmierze j kupię jakich mi potrzeba
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Sprawdzę lecz mam wrażenie że całe pierwsze będzie wadliwe bo było centralnie przy grzejoncym się sterowniku w zimę w lato i na poczontku wszystlo był dobże wienc to nastąpywało
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: WojtekErnest »

Loczek389 pisze:
31 lip 2021, 15:00
i chba tak zrobię kupię tester zmierze j kupię jakich mi potrzeba
I od tego zacznij, ale zanim włączysz tester, poczytaj/pooglądaj o pomiarach akumulatorów. I-ion, aby to nie był początek Twoich większych kłopotów.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Loczek389
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2021, 13:37
Lokalizacja: Leszno

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Loczek389 »

Spokojniej to się nauczę przecież na zywca nic nie będę robił
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: Pepe »

Baterię pewnie będziesz musiał naprawić ale wpadłem (pewnie nie tylko ja) na pomysł równoważenia mocno rozjechanych baterii. Podłączyć ładowarkę i obciążyć baterię żarówką tak żeby prąd obciążenia wynosił z 200mA. Zostawić cały układ na dłuższy czas.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 774
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Akumulator 13s 6p czy mogę dodać 1 ogniwo?

Post autor: lukk »

I w jaki sposób to ma pomóc? Jeśli już to będzie utrudniać nasycenie ogniw, a przecież pasywne balansery w BMSach zaczynają działać przy wysokim napięciu, np. 4.2V.
Żeby to mogło w jakiś sposób pomóc to raczej trzeba by cyklicznie, ładować zostawiając długo podpiętą ładowarkę, żeby poczuć, że BMS zaczyna się grzać, poczekać aż się wychłodzi, wtedy obciążenie na chwilę, a potem znowu ładowanie z takim "nasyceniem". Albo mieć gdzieś na boku balanser aktywny, wpinać w złącze BMSa i niech zrobi robotę :)
ODPOWIEDZ