BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: aditech.pl »

Witam ,w starszych bateriach lub źle zbudowanych może pojawić się problem z dolnym progiem działania naszego akumulatora ,przykładem może być pakiet 10s ,podczas jazdy powinniśmy z niego bez problemowo móc korzystać w zakresie 42-29V ,zdarzają się sytuacje nieoczekiwane w których bms potrafi odłączyć pakiet nawet przy 33-34V ,przyczyną podstawowa będzie to, iż jedna z cel jest rozbalansowana lub straciła swoje parametry ,oraz druga przyczyna sterownik nie ogranicza prądu przy dolnym zakresie pracy ,to nic ale gdy się nam ten akumulator wyłączy ,powinien się teoretycznie ponownie włączyć po chwili i w spokojnym tempie powinniśmy zrobić jeszcze te 2-3km ,w 90% trzeba się doturlać do domu i podładować wtedy zaczyna wszystko działać ,pozwoliłem sobie przeprowadzić eksperyment zrobiłem pakiet 10s5p oraz dałem zwykły bms z funkcją balansowania wyprowadzenia bms to B- P- C- miedzy B- a C- dałem rezystor 10K i akumulator rozładował się spokojnie do 29V tylko teraz sobie postawiłem kolejne pytanie bo to tylko był test czy kiedy np sterownik ulegnie uszkodzeniu to przez ten rezystor nie okaże się że bms nie zablokuje P- :?: czy w bms funkcja Zwarcia jest logicznie ponad ładowaniem ,proszę o opinie i sugestie czy ktoś spróbował podobnej techniki i czy w takiej konfiguracji Zabezpieczenie przed zwarciem oraz dolnym progiem na ogniwo 2.65 dalej działa
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: WojtekErnest »

W istocie nie rozumiem Twojego pytania :  "czy kiedy np sterownik ulegnie uszkodzeniu to przez ten rezystor nie okaże się że bms nie zablokuje".
O jakim uszkodzeniu sterownika myślisz? Jaki masz problem z BMS ktory SLUSZNIE blokuje gdy ktorekolwiek ogniwo zejdzie do napięcia krytycznego czyli okolo 2,7V ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: aditech.pl »

Pod uszkodzeniem sterownika mam na myśli uszkodzenie górnego i dolnego klucza co doprowadzi do zwarcia plusa z minusem ."Jaki masz problem z BMS który SLUSZNIE blokuje się gdy ogniwo zejdzie do napięcia krytycznego czyli okolo 2,7V " taki iż pod obciążeniem cela spada np do 2.7V bms odłącza ale przez brak obciążenia cela powraca do np 3.3V Więc bms powinien znów się odblokować a tak bardzo często się nie dzieje i właśnie tu rola tego rezystora by znów odblokować i móc do domu dojechać te 2-3 kilometry ,problem w rowerach jest mniejszy może bo można pedałować ale gdy mamy jakiś wózek albo hulajnogę to pozostaje tylko pchanie
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: WojtekErnest »

BMS ma z zalozenia przerzutnik monostabilny, wiec po blokadzie pozostawia stan blokujacy, który
można zmienić, włączając na chwile ladowarke. Symulujesz ten stan rezystorem. Mozna to zrobić rezystorem malym rzędu 10 ohm na chwilę .
Moja "prywatna" metoda awaryjnego przedłużenia zasiegu to niewielki pakiecik 1S, mocniejszy pojemnosciowo, który na granicy zasięgu włączam SZEREGOWO. To podnosi napięcie calosci, obniża pobierany prąd. Sprawdzone kilkakrotnie gdy pakiet podstawowy byl za slaby na osiagany zasięg dzienny.
Natomiast, co do zasady jeśli jest slabszy fizycznie jakis segment S, no to nalezy go wzmocnic, naprawic, bo inaczej degradacja będzie przyspieszać.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: aditech.pl »

"BMS ma z zalozenia przerzutnik monostabilny, wiec po blokadzie pozostawia stan blokujacy" to już jest fajna informacja ,tylko dalej nie mam odpowiedzi na moje pytani ,czy ten rezystor jest bezpieczny dla całej konstrukcji ,w przypadku zwarcia w instalacji ,można w sumie dać na wyjściu bezpiecznik odpowiedni do sterownik i konstukcja jest bezpieczna ale czy bez tego bezpiecznika jest to bezpieczne ,chodzi mi o to czy ten rezystor symulując ładowanie nie zablokuje możliwość odcięcia odbiornika na zwarciu ,bo to może prowadzić do pożaru
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: tkoko »

Skoro mogłeś zejść poniżej napięcia "zabezpieczeń" BMS'a to znaczy że nie masz żadnych zabezpieczeń i możesz rozładować aku nawet do "zera". Większość BMS'ów które zablokowały się po spadku napięcia poniżej 3V na celi, odblokowuje się po rozłączeniu sterownika od aku. Po ponownym włączeniu jest możliwość dalszej jazdy przy obniżonej mocy i nie używaniu manetki. Niektóre BMS'y do "aktywacji" potrzebują podpięcia do ładowarki lub alternatywnie "zresetowania" BMS'a przez wyzerowanie/spięcie (krótkie) -B, -C, -P.
slow
Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: slow »

Dla pakietu 10s sterownik powinien odciąć silnik w okolicach 30-31V.
Standardowy BMS odetnie przy ok 2,7V/cele czyli 27V na całości.
Jeżeli twój bms odcina przy 34V to znaczy sam stwierdziłeś ze pakiet jest rozbalansowany lub padła sekcja.
Po co kombinować z jakimiś rezystorami. Lepiej pakiet doprowadzić do porządku.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: WojtekErnest »

slow pisze:
13 mar 2022, 14:34

Po co kombinować z jakimiś rezystorami. Lepiej pakiet doprowadzić do porządku.
Tak jest..
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: aditech.pl »

Pakiet został rozebrany ,zostały zmierzone pojemność każdego ogniwa oraz rw ,do pakietu dołożyłem 10ogniw też używanych o podobnych parametrach ,w exelu zrobiłem sobie wykresy rw równoległego i pojemności całkowitej za cel wziełem 1% odchyłki +/- i złożyłem potem dałem na tester i po rozładowaniu pakiet padł przy 29,5V zamiast 34v naładował się do 42,2v i zbalansował na 4,18 na celę wiec jest sukces naprawy ale ruszyłem temat z tym rezystorem ,nic w sumie dobrze może że wyłącza bo przyanjmniej widomo że jest coś z pakietem nie tak .
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: WojtekErnest »

No i sukces, bo fizyczna naprawa a nie maskowanie przez BMS 😀
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: BMS FUNKCJA WŁĄCZENIA SIĘ PO ROZŁADOWANIU AKUMULATORA

Post autor: Dede »

Jeśli chcesz mieć funkcje odblokowania BMSa żeby dojechać na minimalnym prądzie do domu to polecam rezystor 10k z przyciskiem chwilowym na celu odblokowania BMSa.
ODPOWIEDZ