Budowa pakietu z różnych ogniw

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: aditech.pl »

Witam nabyłem ogniwa po bardzo niskiej cenie 300szt ogniw po 2zł za szt -pakiet, który ma być zbudowany to 16s12p obciążenie max 55A (Żadko używane ) przeważnie 10-30A oraz będzie tam aktywny bms JK i Teraz pytanie ogniwa są bardzo zbliżone do siebie parametrami ich pojemność to 2700-2800 przy teście 500mah a rw 21-24moh mam po 150szt jednych jak i drugich tylko że jedna seria po naładowaniu i odczekaniu tygodnia ma 4.18-4.20V druga 4,13-4,16V połączyć te ogniwa należy połączyć w stosunku 1-1 zachcowując rw równoległe i pojemność ,czy to będzie zgodne ze sztuką ,dałem po jednym ogniwie z każdej serii na test 5A przez 5min spadki napięcia podobne i temperatura ogniw na podobnym poziomie ?
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: aditech.pl »

Dodam ,że pakiet będzie ładowany do 4.1V z racji na to ,że aktywny bms JK balansuję przy każdym napięciu a w tych 4,1-4,2 i tak nie ma ,żadnej pojemności pakiet praktycznie ,czy ktoś spotkał się z czymś podobnym i jak to potem dawało radę
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: tkoko »

aditech.pl pisze:
09 kwie 2022, 16:42
..... w tych 4,1-4,2 i tak nie ma ,żadnej pojemności pakiet praktycznie ........
Przy tych "nieistotnych" 0.1 V możesz mieć różnicę 20% pojemności. :D
Załączniki
Li_Ion parametry3.jpg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: WojtekErnest »

aditech.pl pisze:
09 kwie 2022, 16:42
..... 4,1-4,2 i tak nie ma ,żadnej pojemności pakiet praktycznie ,czy ktoś spotkał się z czymś podobnym i jak to potem dawało radę
To że nie zauważyłeś różnicy to prawdopodobnie dlatego że niesprawne, płynące ogniwa, mimo naladowania do 4,20, bardzo szybko je samorzutnie tracą np do 4,10V. A sprawne po naladowaniu do 4,20 powinny trzymac +/- 20 mV przez kilka tygodni.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: aditech.pl »

Poczekam kilka dni dłużej i dobiorę wszystkie z jednego sortu bo bo na 200 które sprawdziłem 30mają taki efekt sprawdzę pozostałe 100 dobiorę dla pewności tylko te co trzymają te napięcie przez przynajmniej 2 dni
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: gienek333 »

Moim zdaniem to są drobiazgi i bym się tym nie przejmował ;)
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: aditech.pl »

Wygląda na to ,że każde ogniwo z tamte serii zachowuje się w podobny sposób dokonałem zakupu 300ogniw dwie serie o podobnym zastosowaniu po 2zl za sztukę czyli z jednej serii 150 oraz z drugiej 150 pojemność jednej serii to 2800-2700mah i rw to 22-25 zaś drugiej to 2600-2700mah i rw to 20-23 i w tej drugiej po naładowaniu ogniwo w 30minut spada z 4,2 do 4,14-4,16 i tak się utrzymuje od tygodnia po doładowaniu z 4,14do 4,20 urządzenia pokazują że weszło kilka mAh więc może taka charakterystka tych ogniw oba ogniwa to są no name ,każde ogniwo sprawdzałem co jest pod koszulka czy nie ma jakoś degradacji albo wyłania na plusie i z dwustu parunastu które sprawdziłem kilka odrzuciłem jakiś ślad rdzy itp dokonałem testu przy obciążeniu 5,5A przez 5min obydwa ogniwa miały podobne spadki napięcia do 3,7V i zagrzały się gdzieś z 22 do 35-40 składam w proporcji 1-1 przy zachowaniu rw i pojemności dzięki bms JK będę mógł kontrolować co się dzieje napięcie balansowanie oraz temperatura pakietu oraz będę ładował do 4,15V jak za pakiet 16s12p to 500zl a pojemność ok 2000wh to lepiej się nie da zrobię pod koniec roku jakiś post o łączeniu różnych ogniw z tym przykładem co teraz zobaczymy
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: gość »

Mam nadzieję że Ci to wyjdzie.
Ale do ceny pakietu dodaj cenę BMS'u.
Gdybyś nie miał takiego drogiego BMS'u to pakiet rozjeżdżał by się po kilku cyklach.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: aditech.pl »

Prowadzę badania nad metodami napraw pakietów li-on od roku ,głównie w przypadkach gdy siada jedna cela ,lub budowy pakietów z różnych ogniw ,przemieliłem ok 2tyś ogniw i zbudowałem z tego ok 20pakietów ,opracowując algorytmy układania ogniw oraz ich sortowania ,pakiety ,które zrobiłęm to 15szt 10s5p 2szt 14s7p i 1szt 16s8p teraz 16s12p dla siebie robię ,od roku wszystkie pakiety działają a czasem były budowane z 5-6typów ogniw ,mają max 50-60cykli i zwykłe bms za 50-150zł ten teraz bms mam taki aby móc mieć wgląd w na okrągło i do końca roku to przetesuję jak da radę ,i dam wpis ,jeżeli cała proces sie powiedzie w jaki sposób naprawiać pakiety ,kiedy jeszcze można jaki w jaki sposób prowadzić selekcję i dam linki do algorytmów które same ustawiają ogniwa w najlepszej konfiguracji rw i mah .ale to po sezonie pozdrawiam
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: tas »

Mając doświadczenie praktykuje się budowę pakietów złożonych nie tylko z różnych stanów ogniw tego samego modelu ale i z ogniw kompletnie różnych modeli o różnych parametrach rw/pojemności. Jest tam wiele niuansów (to jest trudne) ale główną zasadą jest powtarzalność sekcji, tj możesz mieszać różne stany ogniw ale wszystkie sekcje muszą być takie same, jedna sekcja 10p może składać się z 5p ogniw jednego modelu/stanu oraz np 5p innego lub 2 grupy w obrębie jednej sekcji mogą mieć inne RW (nawet mocno inne) ale to musi być tak zbudowane, że obie podgrupy muszą mieć niezależnie na tyle dużą wydajność prądową aby uciągnąć odbiornik prądu. Nie sumuje się do siebie wydajności prądowej ogniw z różnych podgrup jednej sekcji z powodu różnej obciążalności takiego aku (jedna podgrupa jest dla drugiej buforem energii, skutkuje to różnymi zrachowaniami prądów wyrównawczych). Ale ta zasada się tyczy tylko tego jeśli np składa się aku z ogniw 25mR i 35mR lub 2200mAh + 2900mAh lub inne dziwy
No i oczywiście cały pakiet będzie miał taką żywotność cykli ile wytrzyma najsłabsze z ogniw więc co do zasady nie skłąda się tak nic z wyeksploatowanych ogniw :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1005
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: Przemek »

Jeśli prowadzisz badania od roku to mam dla Ciebie taką mała sugestię ,,, robiąc test pojemności obciążaj ogniwo przynajmniej 2A bo to 0,5A to ,,,,
Obciążając 0,5A i tak jak piszesz chcąc odbierać z takiego aku 35A to potrzebujesz zaledwie 70 P na każde S
Fajny kloc wyjdzie i będziesz musiał dokupić jeszcze ze 1000szt złomu żeby go dokończyć ,,,
PS, wiem co piszę mój pierwszy ze 7-8 lat temu aku był ze złomu różnorakiego ,,, do dziś działa ,,, szału nima ale działa
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: WojtekErnest »

Warto dodać że o ile algorytmy mix-u starych, różnie wyeksploatowanych ogniw da się zrobić w excelu i na tej podstawie zbudować (początkowo) równy pakiet, to w toku eksploatacji gdy takie ogniwa będą często dostawac 2A i temperaturę >40 stopni, to nierówne wysychanie pasty elektrolitu, powoduje ich niekontrolowany rozjazd fizyczny. Więc trwałość tak zbudowanego pakietu nikt nie zagwarantuje. Używaj, zrob próbę za 3 mies a potem sprawdz BEZ Bms-u jak są równe....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1005
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: Przemek »

Przede wszystkim to naładuj taki złom ( wyrównywarką ) z wyrównywarki układaj osobno partie, opisz sobie napięcie po ładowaniu każdej partji, odstaw na tydzień, po tygodniu zobacz które straciły ładunek, te które trzymają traktuj bezwzględnie, przynajmniej 2A rozładowania ( ja robiłem 3A) -90% wtedy idzie do śmieci ( latarek) ,,, po 3-4 miesiącach "badań" będziesz miał w miarę sprawny i przewidywalny aku , takie łechtanie 0,5A to nie dla ogniwa które pracuje w pakiecie a dla latarki, pamiętaj,,,, przeoczysz jedno kulawe ogniwo w pakiecie i cała syzyfowa praca od nowa ,,,
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa pakietu z różnych ogniw

Post autor: WojtekErnest »

@Przemek ; tak to właśnie wygląda w praktyce... A jesli robić z tak wyeksploatowanych ogniw, to na pewno nie zgrzewać calosci a w segmentach po 1 czy 2S aby w razie problemów podmieniac ferelny segment na inny zapasowy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ