StepUp do ladowania ?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

StepUp do ladowania ?

Post autor: TerryFox »

Hello,

No niesamowita sprawa... moja firma postanowila zainwestowac w ... ladowarke do hulajek i rowerow elektrycznych ! Nazywa sie to eFeeder i moze ladowac na raz 10 pojazdow. Doskonaly news.. dojezdzasz do roboty, ladujesz sprzeta (za free !) i bezsteresowo wracasz. No niestety nie jest tak fajnie.
Ladowarka nie ma gniazdek, tylko gotowe do podlaczenia do hulajki kable z koncowkami 8mm z pojedynczym pinem (jak ladowarka hulajki xiaomi).
Moja hulajka (Kaboo Mantis) ma inny port ladowania - okragla wtyka z 3 pinami. Ale jak widze obszyte sa tylko dwa, nie spodziewam sie tam zadnej komunikacji, ot zwykle podanie napiecia o wymaganej wydajnosci pradowej przez ladowarke na dwa piny. Zrobienie przejsciowki z 8mm pina na wtyczke 3 pinowa nie jest problemem.
Problemem jest napiecie... ladowarka xiaomi podaje 42v i 2A, ladowarka mjej hulajki 67.2V i 1.75A. Czyli jak widac napiecie podawane przez eFeedera jest zdecydowanie zbyt niskie. Istnieje jakis sposob na podbicie napiecia ladowania ? Cos w rodzaju StepUpa ? Z tym ze musialoby to ogarnac ponad 100W mocy ciaglej.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: aditech.pl »

Tu masz coś takiego trzeba by tylko ustawić napięcie wyjściowe na 67V oraz tak ograniczyć prąd wyjściowy gdzieś bezpiecznie do 1-1,2A tak ,że moc wyjściowa będzie na poziomie 70-90W i bez problemu naładuję ją na fulla tylko do takich wynalazków najlepiej dać bezpiecznik np5A w razie awarii przetwornicy i jakąś obudowę bezpieczną .
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... c6851e5a4a
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: TerryFox »

Oo... i to jest to :) Dzieki wielkie ! Zamowione, dodam do tego na wszelki wypadek wiatraczek (widze ze ma wyprowadzone 12V0 jako ze dzialac pewnie bedzie rowniez na sloncu. Nie wiem czy aktywne chlodzenie bedzie potrzebne przy mocy sumarcznej nie przekraczajacej 150W (z deklarowanych 1200), ale lepiej zapobiegac niz... Obudowe printne na drukarce.
Ten bezpiecznik zalecasz na przewodzie przed stepupem, czy za stepupem ? Zwykly rurkowy (radiowy) wystarczy ? W sumie nawet nie wiem czy sa takie na 5A.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: aditech.pl »

10A Bezpiecznik samochodowy dał bym między ładowarkę tą co daje 42V a przetwornice i 5A między przetwornicę a hulajnogę ,gdyby się coś podziało z przetwornicą to trzeba odseparować ją od 42v i 67v ,Takie bezpieczniki bez problemu uchronią jedno jak i drugie w przypadku zwarcia + z masą
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: TerryFox »

Dzieki !
Jeszcze jedna rzecz przyszla mi do glowy.. jak taki stepup bedzie wplywal na cala procedure ladowania ? Czyli tryby CCV i podobne ? Rozumiem ze ladowarka podlaczona przez ten stepup bedzie miala problem z okresleniem napiecia akumulatora ?
To w sumie wogole jest dla mnie spora niewiadoma... z jednej strony czytam ze ladwarki do naszych bateryjek (czy w hulajkach czy rowerach) to tylko zasilacz o okreslonym napieciu i wydajnosci pradowej, a wlasciwym procesem ladowania z tymi wszystkimi trybami zawiaduje BMS. Gdzie indziej znowu czytam ze nie. ze BMW nie ogarnia, ze to zalatwia ladowarka.
Jak to jest ?
Jesli ladowarka to tylko zrodlo pradu i napiecia to luz... taki stepup zrobi swoja robote doskonale. Jesli jednak ladowarka w pelni kontroluje proces ladowania zmieniaja tryby itd... to tu mam pewne obawy.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: aditech.pl »

Ładowarka to urządzenie które ma ustalone że ma dawać np 42V oraz zdolność prądową np 2A oraz ma zaprogramowane napięcie pracy w zakresie
25V-42V i w tym zakresie będzie podawać 2A kolejną funkcją jest to ,że jeśli wykryję ,że napięcie wyjściowe to np >41,5V a prąd płynący to np mniej niż 100ma to wykryję że akumulator jest naładowany i odcina ładowanie raz na kilka sekund podaję napiecie 42V i sprawdza czy jest większy skok prądu niż 100ma jeżeli jest a napięcie na wyjściu jest w przedziale 25-42V to rozpoczyna pracę ograniczenie prądu 2A odbywa się przez stabilizatory np lm317 można użyć jako ogranicznk prądu lub w nowszych obecnych sprzętach przez tranzystor typu mosfet który moduluję sygnałem pwm stopień wypełnienia inpulsu aby ograniczyć prąd płynący do 2A bo gdyby nie było ograniczenia prądu a akumulator miał by np 10% to pąd z ładowarki mógł by być nawet liczony w dziesiątkach amper i by się upaliła ładowarka w 1min ,gdy ty podpinasz przetwornicę pod ładowarkę ,ładowarka wykrywa że jest spadek napięcia i wzrots prądu więc odpala się proces ładowania trzeba tylko tak ograniczyć prąd aby nie brać więcej niż 80w bo wtedy ładowarka może wykryć to jako zwarcie ,na wyjściu ładowarki musisz mieć 40-42V na przetwornicy dał bym 66,5V lub 66V i tak dla bezpieczeństwa w tym kaboo mantis nie ma i tak balansera w bms to ci ładowanie do 100% nic nie da
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: TerryFox »

Planuje ustawic prad (widze ze jest na tym potencjometr) do 1.5A, i jak piszesz okolo 66V (oryginalna ladowarka ma 67.2V). Pytanie jednak brzmi :

1. Czy ladowarka ladujac baterie przez przetwornice bedzie w stanie wykryc ze akumulator jest naladowany i odlaczyc zasilanie ? Czy tez skonczy sie to widowiskowym pozarem przeladowanego akumulatora.
2. Czy ladowarka bedzie w stanie zmienic wlasciwie tryby ladowania CC/CV bedac podlaczona do akumulatora przez przetwornice ? Czy tez bedzie ladowac ciagle np staly prad bez zmiany trybu co tez moze skonczyc sie roznice ?

Staram sie zrozumiec jak to zadziala i eliminowac potencjalne ryzyko :)

Przetwornica juz dotarla, spory kawalek calkiem dobrej jakosci sprzetu.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: aditech.pl »

1.Nie da się przeładować akumulatora który ma sprawny bms
2.Ładowarka będzie ładować stały prąd ale gdy ładujesz akumulator do 90% będzie to bez różnicy

Najlepiej było by mieć zasilacz labolatoryjny i woltomierz
A) Podłączyć przetwornicę pod zasilacz coś co ma 42v lub podobną wartość
B)Ustawić na wyjściu przetwornicy 66V
C)Ograniczyć kręcić pokrętłem regulacji prądu aż ograniczysz prąd do 0 wtedy te ustawione 66V powinno zmaleć
D)Wpiąć między zailacz 42V a przetwornicę amperomierz
E)Podkręcać prąd aż napięcie znów powróci do 66V i prąd płynący między 42V zasilacz a przetwornica osiągnie 2A przy rozładowanym akumulatorze z hulajnogi
F)Wsztykie pokrętła zabezpieczyć aby się nie zaczoey same obracać itp od wstrząsów
G)Przetwornica jest skalibrowana prawidłowo można zamontować bezpieczniki i obudowę oraz ładować hulajnogę

Taka kolejność jest bezpieczna może ten bezpiecznik wcześniej zamontować na przetwornicy

I pamiętaj zawsze pierw przetwornicę do gniazda które ma 42v a potem do hulajnogi
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: Dede »

aditech.pl pisze:
05 maja 2022, 17:38
1.Nie da się przeładować akumulatora który ma sprawny bms
Tak i Nie
Jeśli będzie ustawione za duże napięcie na ładowarce to będzie przeładowanie ogniw powyżej 4,20V.
BMS ma zabezpieczenie powyżej 4,20V zazwyczaj wyłącza prąd 4,25V nawet są co przy 4,27V na cele.
Od razy nie zapłonie taki akumulator ale są często przypadki trakcie ładowania zapalenia akumulatora.
Akumulator co jest ładowany do odcięcia przez BMS do tych ~4,25V raczej nie posłuszny zbyt długo sprawnością ogniw.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: tas »

Dodatkowo taka przetwornica boost nie odcina prądu i ładuje aż prąd spadnie do 0, a to uniemożliwia prawidłowe balansowanie gdyż iż BMS wymaga aby ładowarka się wyłączyła powyżej prądu ładowania takiego jak BMS ma prąd balansowania. Z tą przetwornicą to nie jest dobry pomysł na dłuższą metę :(
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: TerryFox »

Chooolera.. szkoda. Czyli nici z darmowego ladowania przy biurowcu. Tak czy owak - to byla dobra dyskusja, i mam przetwornice do wykorzystania przy innych projektach ;) Aditech, Dede, Tas, dzieki wielkie za pomoc !

Edit:
Na szybko przyszedl mi do glowy inny pomysl, niestety wymagajacy inwestycji i targania kilogramow sprzetu w plecaku. Mianowicie... przetwornica 48V DC na 230V AC. Czyli z "darmowej" ladowarki 48V do przetwornicy na 230V, z przetwornicy 230V do oryginalnej ladowarki z hulajki, i w efekcie bezpieczne ladowanie. Problemy - waga i cena takiej przetwornicy (nie znalazlem taniej niz 1k pln, o mocy duzo za duzej na moje potrzeby), i zabezpieczenie przetwornicy zeby nikt jej nie zajumal.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: aditech.pl »

Ja bym ładował przez tą przetwornice na 95% w twojej hulajnodze nie ma bms który ma balanser więc bez różnicy to jest czy ładujesz do 100% zasilaczem dedykownym czy do 90% przetwornicą

Znajomy w ciągu 3 lat miał 3 hulajnogi pierwsza z nich to taki ala motorek z grubymi oponami 3 lata temu kupił za jakieś grosze problem był z akumulatorem ,duże rozjazdy były w celach i przy 50-60% akumulator padał -po otwarciu duże rozjazdy ,daliśmy nowe ogniwa i starego bms i się profilaktycznie po jednym mieś sprawdziliśmy jak się cele zachowują a one rozjechane o +-0,2V okazało się ,ze bms nie ma balansera kupiłem z nexuna bms i te cele podrównałem po kolejnym mieś sprawidziliśmy i idealnie 4.16 na każdej celi potem kupił zero 8 i chcieliśmy zwiększyć zasięgo bo orginalnie było coś koło 15km akumulator dziwnie zbudowany jakieś zawijasy bez koszyków bms też nie miał balansera ,najgorsza akumulator jaki mu robiłem ,wszystko upchane tragedia sprzedał ten pierwszy motorek rok temu kupił coś na kształt tego co pisałeś tylko napisy wytarte i nie kojarze jaka marka podobne hulajnogi nazywają się Zero 10x po otwarciu akumulatora kolega czekał na akumulator 2mieś brak bms z balanserem znów i akumulator padał przy ok 40% ,problem miałem go zbudować znów bez koszyków wszystko ,mało miejsca lipa -i od poł roku przerobił sobie rowerek na elektryka i w weekendy śmigamy -ciągle coś było z tymi hulajnogami jak nie akumulatory to jakieś strzelania,luzy na wszystkim ,kapcia jak raz złapał to tragedia dętkę naprawić było .

Więc przewiduje ,że twoja hulajnoga nie ma również balansera w bms i różnicą nie będzie w ładowaniu ,raczej bym zobaczył jak się da czy twój akumulatroe ma bms z balansowaniem bo jak nie to bym kupił jakiś co ma i wymienił to jest większym problemem niż ładowanie do 90%
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: WojtekErnest »

Jeśli bez balansera i ogniwa się tak rozjeżdżają to NIE JEST WINA BMS-a ze nie ma balansera, ale wina slabych, nierównych ogniw i częstego ich przeciążania. Hulajnoga to nie rower, ktoremu mozna pomóc pedałując na starcie. Po prostu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: zielony71 »

Dokładnie, Chińczycy do tych tanich sprzętów na li-ionach wkładają takie badziewne ogniwa, że aż strach. To masowo nie wybucha chyba tylko dlatego, że one są za słabe nawet na to, żeby wybuchnąć. :-D
Chiński powerbank. Po pół roku nie naładujesz nim telefonu nawet do połowy. Otwierasz, mierzysz, a tam ogniwa mają max 0,6 Ah.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
aditech.pl
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 11 mar 2022, 20:38
Lokalizacja: Zabrze

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: aditech.pl »

Problem jest w chińskim sprzęcie , jest dobry ale może na pierwszy sezon ,akumulatory teoretycznie nie muszą mieć balansera ale jeśli są tylko idealnie podobne pojemnością i rw ogniwa a Chińskie ogniwa może przez pierwsze 2-3mieś są równe potem przeciążanie i słaba jakość ogniw prowadzi do minimalnych rozjazdów które powinny być korygowane od 0 przez bms i z każdym kolejnym ładowanie rozjazdy są coraz większe aż okazuję się że Chiński akumulator pada po jednym sezonie ,i racją jest że akumulatory które maja bms z balanserem wysypują się znacznie mniej niż te bez nich
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: tkoko »

1. Rozumiem że zamierzasz REGULARNIE ładować swoją baterię zarówno w pracy jak i w domu. Jeżeli tak to balansowanie zapewne będzie OK.
2. Gdy ustawisz maksymalne napięcie ładowania przetwornicy poniżej maksymalnego napięcia baterii, to uzyskasz "naturalne" CV bo podczas równania napięć przetwornicy i baterii prąd spadnie do zera. Doświadczalnie musisz znaleźć maksymalne napięcie przetwornicy z baterią przy którym osiągniesz "zerowy" prąd (10 - 100 mA) .
TerryFox
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 05 gru 2019, 12:10

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: TerryFox »

Tak, jak najbardziej doecelowo hulajka ma byc ladowana w domu, normalna fabryczna ladowarka. Przy robocie ma byc doladowywana tylko, na tyle zeby bez stresu wrocic do domu. Teoretycznie zasiegu wystarczy w obie strony, ale wole miec zapas. Zgadza sie ze oryginalna bateria to padaka, na chinskich ogniwach FST czy jak to sie zwie. Mozna kupic nowa na ogniwach LG ale sama konstrukcja tej baterii to lekkie nieporozumienie. Zreszta jest juz o tym watek, planowana jest budowa poprawnej baterii i przerobka hulajki zeby ja pomiescic.
Ta przetwornice juz mam, wiec postanowilem ze przeprowadze eksperymentalne ladowanie z bateria wyciagnieta z hulajki.. na wszelki wypadek. Brachu ma mi podrzucic ladowarke od xiaomi - czyli 48V, tak jak w tej stacji ladowania przy robocie. Jako ze chodzi mi tylko o doladowanie, zastrzyk energii "na powrot do domu", napiecie na wyjsciu z przetwornicy chce obnizyc jeszcze bardziej, do np 65V albo nawet 64V. Oczywiscie wtedy nie naladuje mi to baterii, ale ja wystarczajaco podladuje, i licze zmniejszy ryzyko fajerwerkow. A pelne ladowanie juz w domu jak nalezy.
Ma to sens ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: StepUp do ladowania ?

Post autor: tkoko »

Jak najbardziej. Przerwanie ładowania w trakcie procesu to zapewne powszechna praktyka nie tylko u mnie.
ODPOWIEDZ